مقالات آموزشی پزشکبان

خارش واژن | دلایل عمده و سوالات متداول

برای هر خانمی پیش آمده است که حداقل یک بار در طول زندگی خود با مشکل ناراحت‌کننده‌ی خارش واژن مواجه شده باشد و از خود بپرسد برای خارش واژن چی خوبه؟ از این رو می‌توان گفت یکی از دردناک‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین مشکلات و بیماری‌های زنانه محسوب می‌شود.

خارش واژن و در ادامه آن عفونت واژن و عفونت ادراری از جمله بیماری‌های متداول و مرتبط به هم هستند که باید در سریع‌ترین زمان ممکن علت‌یابی و درمان شوند زیرا می‌توانند عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشند.

خارش واژینال عموماً به دلایل مختلفی پیش می‌آید که باید به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرند، به صورت کلی می‌توان گفت عوامل همچون یائسگی، عفونت ادراری، بیماری‌های مقاربتی و غیره از جمله دلایل خارش واژینال هستند که احساس خارش شدید در این ناحیه به همراه درد را برای بیمار به دنبال دارد.

اما نکته حائز اهمیت این است که بدانید در صورتی که خارش واژن درمان نشود و ادامه‌دار شود باید حتماً به پزشک مراجعه کرده و به صورت تخصصی درمان آن را پیگیری کنید. در مراحل ابتدایی این بیماری می‌توانید از روش‌های خانگی بسیار ساده برای درمان استفاده کنید.

در این راستا سایت پزشکبان برای انتقال اطلاعات بیشتر همراه شماست. پس اگر شما هم از خارش واژن رنج می‌برید با ما همراه باشید.

متخصص زنان و زایمان و یا دکتر زنان در تهران یکی از مهم‌ترین پزشک‌ها در زندگی زنان به‌حساب می‌آیند. این متخصصین با تحصیل در رشته پزشکی زنان به درمان بیماری‌های زنانه می‌پردازد و شما را در زمینه بیماری‌های زنانه راهنمایی می‌کند. شما نیز اگر دچار مشکل خاصی هستید، میتونین همین الان به صفحه بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

دلیل خارش واژن چیست؟

خارش واژن از بیماری‌های معمولی که خانم‌ها زیاد با آن سر و کله می‌زنند. در مواردی چنین مشکلی که با خارش شدید واژن و درد همراه است و می‌تواند تکرر و سوزش ادرار را هم به دنبال داشته باشد ممکن است به دلایل ساده‌ای ایجاد شده باشد و با درمان‌های خانگی معمولی نیز به سادگی حل شوند.

اما در مواردی که این مشکل ادامه‌دار شود باید به بیماری‌های خطرناکی مشکوک باشید و با مراجعه به پزشک زنان مشکل خود را پیگیری کنید. در این بخش از موارد به همراه پزشکبان به بررسی تمامی دلایل ایجاد خارش واژن می‌پردازیم:

دلیل خارش واژن چیست و چرا اتفاق میوفتد

 • عفونت واژن

عفونت واژن از جمله بارزترین دلایل ایجاد خارش واژن در زنان هستند که عموماً به صورت مکرر رخ می‌دهد و خانم‌ها را درگیر درمان‌های خانگی و دارویی می‌کند. اما باید بدانید که در واژن خانم‌ها نوعی مخمر از یک قارچ طبیعی وجود دارد و باید کنترل شود؛ زیرا در غیر این صورت منجر به ایجاد عفونت قارچی می‌شود و خارش و سوزش واژن را به دنبال خواهد داشت.

در موارد شدیدتر می‌تواند منجر به عفونت ادراری و تکرر ادرار هم شود. ترشحات ناشی از این عفونت قارچی ترشحات بد بوی سفید رنگ و غلیظ هستند که در موارد بسیاری از نظر بهداشتی برای خانم‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.
در بررسی دلایل خارش واژن هنگامی که به عفونت واژینال برمی‌خورید باید در نظر داشته باشید که مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی می‌تواند منجر به این موضوع شود پس ابتدا دوره مصرف را با هماهنگی پزشک قطع کرده و از روش‌های خانگی پزشکبان برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

 • یائسگی

از دوران یائسگی زنان و در راستای آن کاهش استروژن در سطح هورمون‌ها باید اطلاعات داشته باشید. از جمله دلایل ایجاد خارش واژن می‌توان به این مورد اشاره کرد که با ایجاد خشکی و نازک‌تر شدن بافت‌های فرج، منجر به ایجاد خارش و در ادامه سوزش می‌شوند. پس می‌توان به وفور در زنان یائسه، خارش واژینال را مشاهده کرد که در راستای خشکی و سوزش ایجاد شده رابطه جنسی برای آن‌ها دردناک و طاقت‌فرسا می‌شود.

 • بیماری‌های مقاربتی

در مواردی که روش‌های درمان خانگی برای رفع خارش واژن جوابگو نباشد می‌توان گفت دلایل بسیار جدی‌تری از جمله بیماری‌های مقاربتی باعث ایجاد چنین مشکلی شده است. از جمله بیماری‌های مقاربتی که می‌توان به آن‌ها به عنوان عاملی برای ایجاد خارش و سوزش واژن اشاره کرد عبارت‌اند از تب‌خال و زگیل تناسلی، سوزاک، عفونت‌های کلامیدیا و تریکومونیازیس.

باید در نظر داشته باشید که تشخیص چنین مواردی زیر نظر پزشک متخصص زنان و با انجام آزمایش‌های مختلف انجام می‌گیرد و می‌تواند عواقب دیگری علاوه بر خارش واژن را به دنبال داشته باشد. از این دست موارد می‌توان اشاره کرد به مواردی همچون تکرر ادرار و ادرار دردناک، ترشحات زیاد و غیرعادی و همچنین زخم‌های تناسلی که هر یک به نوبه خود دردناک هستند.

 • استرس

شاید باور نکنید؛ ولی استرس و اضطراب شدید از جمله دلایل ایجاد خارش واژن هستند. در مطالعات پزشکی اخیر ثابت شده است از جمله عوامل تحریک‌کننده سلامت جنسی ترشح بیش از حد هورمون استرس است. پس اگر شما آدم استرسی‌ای هستید بهتر است برای درمان بیماری‌های واژینال خود از جمله خارش ابتدا به درمان روان خود بپردازید.

بیماری‌های پوستی و حتی شپش از دلایل عمده خارش واژن در زنان

 • بیماری‌های پوستی و حتی شپش

بیماری‌های پوستی در هر ناحیه‌ای از عوامل ایجاد پوسته پوسته شدن و سرخی و خارش هستند و در موارد شدیدتر سوزش نیز ایجاد می‌کنند. سطح پوست واژن نیز از این مورد مستثنا نیست و بیماری‌های همچون پسوریازیس و یا اگزما می‌توانند باعث ایجاد سرخی و خارش واژن شوند. هر یک از بیماری‌های پوستی در افراد ناقل می‌تواند از سطح هر قسمت از پوست به واژن منتقل شود و باعث ایجاد خارش و ناراحتی شود.

باید بدانید شپش از جمله دیگر بیماری‌های پوستی هستند که به دلیل عدم رعایت نظافت شخصی در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و خارش شدید را به دنبال دارد.

 • واژینو باکتریال

با عفونت واژن که نوعی مخمر قارچی بود در بخش قبل آشنا شدید، واژینو باکتریال نیز مانند عفونت قارچی واژن به دلیل برهم خوردن تعادل میان باکتری‌های خوب و بد در واژن ایجاد می‌شود. اگر شما هم ترشحات غیرعادی با بوی بد ماهی و به رنگ خاکستری و یا سفید به شکل رقیق دارید قطعاً دچار واژینو باکتریال شده‌اید از این رو باید منتظر عواقبی همچون خارش واژن و سوزش و تکرر ادرار باشید.

 • محرک‌های خارجی و وسایل بهداشتی استفاده شده در حمام

منظور از محرک‌های خارجی عواملی مانند صابون‌های دارای ph نامناسب، شوینده‌های واژینال نامناسب، دوش واژینال، اسپری‌های خوشبو‌کننده برای ناحیه واژن و کرم و لوسیون اشاره کرد. هر یک از آن موارد به عنوان یک محرک خراجی و به دلیل تماس با واژن باعث ایجاد حساسیت و خارش و سوزش واژن می‌شوند.

 • سرطان فرج

اگر دچار خارش‌های مکرر و بدون درمان هستید و درمان‌های خانگی برای شما نتیجه‌ای نداشته است این می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری‌های جدی‌تر مانند سرطان فرج باشد. البته این مورد آخرین چیزی است که باید به آن فکر کنید. سرطان فرج یا مهبل با تشخیص پزشک و انجام آزمایش‌های گوناگون شناسایی می‌شود و باید در سریع‌ترین زمان ممکن مورد درمان قرار گیرد.

درمان خارش واژن

یکی از سؤال‌هایی که هر خانمی پس از بروز خارش واژن با آن روبه‌رو می‌شود این است که برای خارش واژن چی خوبه؟ در این مواقع باید گفت که گا‌هاً خارش واژن خود به خود برطرف می‌شود؛ ولی در صورت ادامه دار شدن می‌توان با شناسایی علت ایجاد آن از روش‌های خانگی درمان خارش واژن با کمک سایت پزشکبان استفاده کنید.

درمان های حتمی خارش واژن

روش‌های بسیار ساده خانگی برای درمان خارش واژن وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان اشاره کرد به مواردی همچون:

 • رعایت بهداشت فردی و روش درست شستشوی واژن از جلو به عقب برای جلوگیری از تماس مدفوع با واژن
 • استفاده از لباس زیر نخی و تمیز
 • حذف محرک‌های خارجی همچون ژل‌های شست‌وشو و صابون و لوسیون و غیره
 • پوشیدن لباس زیر خشک و تعویض مرتب لباس زیر
 • انجام آزمایش‌های بیماری‌های مقاربتی برای خود و شریک جنسی‌تان و همچنین استفاده از کاندوم به عنوان وسیله مراقبتی برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها در حین رابطه جنسی

درمان‌های خانگی تخصصی‌تر برای هر نوع دلیل ایجاد خارش واژن به این صورت است که برای درمان خارش ناشی از عفونت باید از قرص، پماد و محلول‌های درمان هر نوع عفونت استفاده کنید. در درمان بیماری‌های مقاربتی لازم است به پزشک مراجعه کنید اما می‌توانید از دارو‌های ضد انگل هم استفاده کنید.

اگر خشکی واژن که از جمله عواقب یائسگی است باعث ایجاد خارش و خونریزی شما می‌شود بهتر است از قرص‌ها و کرم استروژن برای رفع خشکی استفاده کنید. در درمان خارش واژن ناشی از بیماری‌های پوستی باید بالاتر از هر روشی به نظافت شخصی خود رسیدگی کنید.

در موارد شدیدتر هنگامی که با خارش واژن به صورت مکرر مواجه می‌شوید باید به پزشک زنان مراجعه کنید و درمان دارویی را پیش بگیرید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی عوامل ایجاد خارش واژن به عنوان یکی از ناراحت‌کننده‌ترین بیماری‌های زنان اشاره کردیم و بررسی کردیم عواملی همچون عفونت‌های مخمری و واژینو باکتریال، استفاده از محرک‌های خارجی همچون صابون و ژل شست‌وشو و اسپری‌های خوشبوکننده و حتی کاندوم‌های نامرغوب، در موارد شدیدتر بیماری‌های مقاربتی و سرطان فرج می‌توانند باعث ایجاد خارش واژن و در ادامه سوزش و عفونت ادراری شوند.

در اینجا به توصیه چندین روش ساده خانگی برای درمان پرداختیم که با این وجود توصیه می‌شود در صورت تداوم خارش واژن به یک پزشک زنان مراجعه کنید. با تشکر از همراهی شما در این مقاله.

سؤالات متداول خارش واژن

برای درمان خارش واژن چه باید کرد؟

می توانید از دارو استفاده کنید و همچنین بیشتر به بهداشت فردی خود اهمیت بدهید.

آیا خارش واژن خطرناک است؟

در صورت مداوم بودن و شدید بودن نیاز است به پزشک مراجعه کنید تا از خطرات احتمالی در امان باشید.

در چه مواردی خارش واژن می‌تواند نشانه‌ای از سرطان فرج باشد؟

در صورتی که خارش بسیار شدید و مداوم باشد.

منبع: everydayhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا