مقالات آموزشی پزشکبان

تا چند روز بعد عمل بینی باید سربالا باشد

با افزایش توجه مردم به زیبایی صورت، جراحی زیبایی بینی به یکی از محبوب ترین حراحی ها در ایران تبدیل شده است و افراد زیادی اقدام به این عمل می کنند. جراحی بینی می تواند موجب هماهنگی و تناسب اجزای صورت با بنی شود و نواقص بینی را برطرف کند پزشکبان در این مقاله موارد مراقبت های بعد از عمل بینی توضیحاتی ارائه می دهد.

یکی از قسمت های مهم در جراحی بینی که در ایجاد فرم زیبا بسیار تاثیرگذار است؛ نوک بینی است. مهم است که بعد از عمل با یک سری مراقبت ها مانند چسب زدن و بالا نگه داشتن سر، از افتادگی نوک بینی جلوگیری کرد. همچنین بالا نگه داشتن سر موجب رفع سریع تر کبودی و التهاب بینی شده و مدت دوران نقاهت را کاهش می دهد.

در این مقاله به بالا گرفتن سر بعد از عمل بینی و مدت زمانی که باید پس از عمل، سر خود را بالا نگه دارید؛ می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: برای دیدن لیست بهترین جراح بینی گوشتی و کسب اطلاعات بیشتر درباره این عمل روی لینک کلیک کنید.

پیشگیری از افتادگی نوک بینی
از افتادگی بینی با انجام برخی کارهای میتوانید پیشگیری کنید.

افتادگی نوک بینی

پس از جراحی بینی کار به اتمام نمی رسد و فرم گرفتن بینی ممکن است هفته ها و حتی ماه ها زمان ببرد. بسیاری از افراد پس از جراحی بینی از افتادگی نوک آن شکایت دارند. در بسیاری از موارد، افتادگی نوک بینی ممکن است به دلیل عدم مراقبت صحیح از بینی پس از جراحی، اتفاق افتاده باشد. به همین دلیل مهم است که تا چندین ماه با صبر و حوصله از چسب بینی استفاده کرده و سر خود را بالا نگه دارید.

پیشگیری از افتادگی نوک بینی

مراقبت‌های بعد از عمل بینی نظیر بالا نگه داشتن سر یکی از اقداماتی است که می تواند مانع از افتادگی نوک بینی شود. همچنین بالا نگه داشتن سر از شدت عوارض پس از عمل کاسته و به روند بهبود سرعت می بخشد.

بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب

پس از جراحی بینی باید از خوابیدن به پهلو اجتناب کنید؛ این نوع خوابیدن نه تنها موجب ناراحتی بیمار می شود، بلکه تورم و التهاب بینی را به دنبال دارد. علاوه بر این، هنگامی که به جای بالا نگه داشتن سر، به پهلو بخوابید؛ ممکن است بینی به یک سمت متمایل شده و به عدم تقارن دچار شود.

برای پیشگیری از چنین مشکلی، مهم است که حداقل تا ۶ هفته پس از عمل بینی، به گونه ای بخوابید که سر بالا نگه داشته شود. برای این کار می توانید از قرار دادن دو بالش برای زیر سر خود استفاده کنید. به پشت بخوابید و بالش ها را به شکلی که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد؛ زیر سر خود بگذارید. این کار باعث سرعت بخشیدن به درمان شده و از طول دوران نقاهت می کاهد.

چنان چه نگران هستید که مبادا در خواب به طور ناخواسته غلت بزنید و این امر به ساختار بینی صدمه وارد کند و به فرم بینی دلخواه خود نرسید؛ می توانید از یک تکیه ‌گاه مانند صندلی خواب برای خوابیدن استفاده کنید؛ تا از غلت زدن غیر ارادی شما جلوگیری کند.

همچنین می توانید چندین بالش در اطراف خود قرار دهید تا مانع از غلتیدن بدن شما به یک سمت در طول خواب شود. همچنین برای کاهش کمر درد نیز می توانید چند بالش در زیر پاها قرار دهید.

بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب

بالا نگه داشتن سر در طول روز

علاوه بر اینکه هنگام خواب باید سر را بالا نگه دارید؛ در طول فعالیت های روزمره نیز باید این کار را انجام دهید. تا مدتی پس از جراحی زیباییی بینی باید از پایین انداختن سر خود اجتناب کنید. همان طور که پیش تر توضیح دادیم؛ پایین انداختن سر، باعث افتادگی نوک بینی شده و با افزایش کبودی، تورم و التهاب بینی دوره نقاهت شما را طولانی تر می کند.

تا چه مدت بعد از عمل بینی باید سر بالا باشد؟

همان طور که می دانید؛ برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود لازم است به توصیه های پزشک عمل کنید. مدت زمانی که باید سر خود را بالا نگه دارید؛ با توجه متابولیسم بدن شما، نوع بینی و همچنین روشی که تحت جراحی قرار گرفته اید؛ بستگی دارد. به طور معمول پزشکان توصیه می کنند که به مدت ۲ تا ۶ هفته سر خود را بالا نگه دارید. لازم است که در تمام فعالیت های روزمره و در هنگام خواب این حالت را رعایت کنید؛ به یاد داشته باشید، بالا نگه داشتن سر می تواند موجب کاهش عوارض پس از عمل شود.

اجتناب از خم کردن بدن

به یاد داشته باشید برای جلوگیری از پایین افتادن سر، تا حدود یک ماه بعد از جراحی بینی باید از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری کنید. حتی یک خم شدن معمولی که ممکن است به ظاهر حرکت سنگینی نباشد؛ می تواند در روند بهبود شما تاثیرگذار باشد. بنابراین از هر حرکتی که منحر به خم شدن بدن و پایین انداختن سر می شود، خودداری کرد.

تا یک ماه از بلند کردن اجسام سنگین، کشش عضلات صورت، ورزش های سبک و … اجتناب کنید. بلند کردن وسایل سنگین علاوه بر اینکه باعث پایین انداختن سر می شود؛ با افزایش فشار خون، می تواند موجب خطر خونریزی شود. بهتر است برای بلند کردن اجسام از دوستان یا خویشاوندان خود کمک بگیرید تا خطر عوارض پس از جراحی بینی را به حداقل برسانید.

مطالب مرتبط که شاید برایتان جالب باشد:

ماساژ بینی بعد از عمل + سوالات متداول

مهم ترین دستورالعمل های مراقبتی پس از جراحی بینی

برای اینکه دوران نقاهت پس از عمل بینی را آسان تر گذرانده و به نتیجه دلخواه خود دست یابید؛ نکات مراقبتی زیر را رعایت کنید:

  • بلافاصله پس از عمل و در ساعت های ابتدایی، مایعات شفاف نوشیده و یاغذای بسیار نرم بخورید.
  • پس از جراحی در منزل استراحت کافی داشته باشید. مهم است که در هنگام استراحت سر خود را بالا نگه دارید؛ برای اینکه از قرار دادن دو بالش زیر سر خود استفاده کنید.
  • استفاده از کمپرس سرد تا دو روز بر روی بینی و چشم ‌ها عوارض عمل را بهبود می بخشد، پس از آن می توانید برای دو روز دیگر از کمپرس گرم بر روی بینی استفاده کنید.
  •  از روز سوم بهتر است هر روز به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌ روی کنید؛ در طول پیاده روی سر خود را صاف و بالا نگه دارید.
  • در هنگام عطسه، دهان خود را باز نگه دارید تا فشار وارده بر بینی را کم کنید؛ همچنین سر خود را عقب نگه دارید.
  • تورم و کبودی از رایج ترین عوارض عمل جراحی بینی می باشند. ورم بینی، به ‌تدریج و در مدت یک ماه کاهش می یابد و پس از چند ماه به طور کامل برطرف می شود. کبودی نیز پس از چند هفته رفع می شود. با بالا نگه داشتن سر خود در طول این مدت می توان به برطرف شدن عوارض سرعت بخشید.
  • لازم است تا یک ماه از ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنید. مخصوصا ورزش هایی که موجب خم شدن سر می شوند، می توانند التهاب و تورم بینی را تشدید کرده و باعث افتادگی نوک بینی شوند. پس از گذشت یک ماه، می توانید ورزش‌های سبک مانند شنا و تردمیل انجام دهید.
  • تا مدت یک هفته پس از عمل زیبایی بینی، موها را به سبک سالنی بشویید و برای این کار از شخصی دیگر کمک بخواهید. این امر موجب بالا نگه داشتن سر در حین شستشو می شود.
اجتناب از خم کردن بدن
بعد از عمل بینی از خم کردن بیش از اندازه بدن اجتناب کنید.

جمع بندی

عمل جراحی بینی یکی از عمل های متداول در زمینه زیبایی محسوب می شود. مراقبت های پس از عمل بینی به اندازه خود عمل، در ایجاد یک نتیجه رضایت بخش و اصلاح موفق فرم بینی موثر هستند؛ از جمله مراقبت های مهم و اساسی، بالا نگه داشتن سر می باشد. لازم است در تمام طول روز و حتی در هنگام خواب سر بالا نگه داشته شود تا نوک بینی دچار افتادگی نشده و التهاب و تورم بینی نیز سریع تر برطرف شود. با به کار بردن نکات مراقبتی که در این مقاله ذکر شد؛ می توانید دوران نقاهت عمل زیبایی بینی را با عوارض کمتری طی کرده و از فرم بینی نهایی خود لذت ببرید.

سوالات متداول

چگونه می توان از افتادگی نوک بینی پس از عمل زیبایی بینی، جلوگیری کرد؟

برای پیشگیری از افتادگی نوک بینی باید به مدت ۲ تا ۶ هفته پس از عمل، بسته به توصیه پزشک خود، سر را بالا نگه داشته و از انجام فعالیت هایی که منجر به خم شدن و پایین انداختن سر می شود اجتناب کنید؛ حتی انجام ورزش های سبک نیز تا حدود یک ماه ممنوع است.

بعد از عمل بینی چطور باید خوابید؟

پس از انجام عمل زیبایی بینی باید به گونه ای بخوابید که سر بالا نگه داشته شود؛ برای این کار دو بالش زیر سر خود قرار دهید. همچنین از چرخیدن و خوابیدن به پهلوها خودداری کنید؛ این کار ممکن است موجب افتادگی بینی به یک سمت شود و فرم نامتقارنی به بینی بدهد. برای جلوگیری از غلت زدن در هنگام خواب در اطراف خود بالش قرار دهید و یا از یک تکیه گاه استفاده کنید.

فواید بالا نگه داشتن سر پس از جراحی زیبایی بینی چیست؟

بالا نگه داشتن سر موجب سرعت بخشیدن به بهبود عوارض عمل بینی شده و التهاب، تورم و کبودی بینی را با سرعت بیشتری برطرف می کند؛ همچنین از افتادگی نوک بینی و بدفرم شدن آن که موجب ایجاد نارضایتی بیمار پس از عمل می شود، جلوگیری می کند.

منبع: maeplasticsurgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا