مقالات آموزشی پزشکبان

پماد زینک اکساید | کاربرد و هرآنچه نیاز است بدانید

احتمالا شما هم در میان پمادهای خود، پماد زینک اکساید را دارید و یا نام آن را شنیده باشید؛ چرا که جز یکی از پمادهای بسیار کاربردی و پر مصرف است. در واقع این داروی شیمیایی به عنوان یک لایه محافظ روی پوست قرار می‌گیرد و پوست را در برابر اشعه مضر نور خورشید محافظت می‌کند.

لازم است بدانید تنها کاربرد این پماد فوق العاده به این مورد محدود نمی‌شود؛ بلکه پماد زینک اکساید کاربردها و موارد مصرف گسترده‌تری دارد. رفع جوش، از بین بردن لک‌های صورت، جلوگیرژ از تیرگی پوست و… از جمله کاربردهای این پماد است که در ادامه به طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم.

کلینیک پیشنهادی: اگر بدنبال یک کلینیک زیبایی معتبر و حرفه‌ای هستید، پزشکبان برای شما لیستی از بهترین کلینیک زیبایی در تهران رو تهیه کرده که با کلیک روی لینک میتونین اونهارو مشاهده کنین.

پماد زینک اکساید برای چیست؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید بگوییم پماد زینک اکساید چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم زینک اکساید در واقع یک ماده معدنی است که از این ماده برای درمان برخی از تحریکات پوستی که به صورت جزئی هستند، استفاده می‌شود؛ بنابراین در مواردی که بیماری پوستی خیلی شدید است این پماد توانایی درمانی را ندارد.

پماد زینک اکساید با تولید گونه‌های فعال اکسیژن، پر اکسیداسیون لیپیدی غشایی را افزایش می‌دهد که این موضوع باعث افزایش میزان نشت پروتئین‌ها و قندهای کاهنده است و به همین دلیل باعث از بین بردن عوامل محرک می‌شود.

لک صورت یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد به دنبال راه حلی برای از بین بردن آن‌ها هستند؛ چرا که وجود لک روی صورت، ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند و همین موضوع باعث ایجاد نگرانی در این افراد می‌شود.

در واقع پماد زینک اکساید کارایی‌های فراوانی دارد و به طور کلی نمی‌توان گفت پماد زینک اکساید تنها یک کاربرد دارد؛ چرا که از این پماد برای مصارف گوناگونی استقاده می‌شود.

اگر این سوال برایتان ایجاد شد که پماد زینک اکساید برای چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کاربردهای پماد زینک اکساید بسیار فراوان است و محدود نیست. از این پماد فوق العاده، بای درمان لک صورت، جای زخم، جلوگیری از آفتاب سوختگی، بعد از انجام جلسات لیزر و… استفاده می‌شود که در ادامه به طور مفصل در این خصوص توضیحاتی را خدمت شما عرض می کنیم.

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی صورت

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی صورت

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تیرگی در ناحیه صورت است که به این منظور از مواد و محصولات متفاوتی استفاده می کنند. یکی از محصولات مراقبتی که برای رفع لک استفاده می‌شود، زینک اکساید است که تاثیرات فوق العاده برای رفع لک‌های صورت دارد .

حقیقتا اینکه بخواهیم بگوییم پماد زینک اکساید باعث می‌شود که یک پوست تیره روشن شود، کاملاً اشتباه است؛ چرا که عملکرد زینک اکساید تنها محافظت و جلوگیری از آفتاب سوختگی است که بعدا منجربه تیرگی می‌شود. در واقع زینک اکساید محصولی فراتر از ضدآفتاب است که با قرار گرفتن یک لایه محافظ روی پوست از تیره شدن پوست در برابر نور آفتاب و اشعه‌های مضر جلوگیری می کند؛ بنابراین می‌توان گفت که پماد زینک اکساید در جلوگیری از تیره شدن پوست نقش دارد .

ناگفته نماند پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی جزئی که در اثر آفتاب سوختگی باشد در نواحی دیگری مانند دست، بازو و … نیز موثر است.

پماد زینک اکساید برای لک صورت

لک صورت یکی از مشکلات پوستی است که ماندن آن روی پوست باعث تیرگی پوست می‌شود. پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی صورت یک پیشنهاد عالی برای رفع این مشکل است.

زینک اکساید یا همان اکسید دوزنگ  ساختار ویژه‌ای دارد که علاوه بر رفع تیرگی صورت، در درمان آکنه، بهبود آفتاب سوختگی و شفاف بودن پوست نیز تاثیر دارد.

زینک جز یکی از بهترین عناصر برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی است. همچنین زینک در کاهش آلرژی، جلوگیری از ریزش مو، تقویت ریشه‌های مو و … نیز نقش دارد. این ماده سفید رنگ در آب حل نمی‌شود، از این رو کاربرد فراوانی در ساخت کرم‌ها و مواد آرایشی دارد.

یکی از کاربردها و مزیت‌های اصلی زینک اکساید یا همان اکسید دوزنگ، محافظت از پوست صورت و بدن در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید است که به صورت یک لایه خارجی روی پوست قرار می‌گیرد و بافت پوست را از اشعه خورشید محافظت و حفظ میکند؛ چرا که این اشعه‌ها باعث ایجاد لکه و تیرگی پوست می‌شوند‌.

ملاتونین یکی از عواملی هستند که باعث ایجاد لک‌های پوستی و تیرگی پوست می‌شوند. یکی از کاربردهای فوق العاده کرم زینک اکساید که توسط برخی از پزشکان تجویز می‌شود برای کاهش این ملاتونین‌ها است که تاثیرات فراوانی در رفع لک‌های صورت دارد .

قطعاً شما هم میدانید که با برطرف شدن لک‌های صورت و رفع آثار تیرگی روی صورت، پوست صورت شفاف، شاداب‌تر و باطراوت‌تر می‌شود؛ بنابراین با استفاده از کرم پماد زینک اکساید می‌توانید پوست صورت صاف و شادابی داشته باشید.

پماد زینک اکساید چه مدت روی پوست بماند؟

پماد زینک اکساید چه مدت روی پوست بماند؟

جالب است بدانید پماد زینک اکساید پماد همه‌کاره است که حتی بدون نسخه و بدون تجویز پزشک در داروخانه‌ها قابل تهیه است. پماد زینک اکساید، کاربردهای فراوانی در بهبود مشکلات پوستی و همچنین آفتاب سوختگی دار.
شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه مدت پماد زینک اکساید باید روی پوست بماند؟ و یا نحوه مصرف آن چگونه است؟ باید ابتدا بدانید هنگامی که از پماد زینک اکساید استفاده می‌کنید، نباید محل مورد نظر را با استفاده از پارچه، باند، دستمال و یا هر چیز دیگری بپوشانید.

در واقع در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد تا چند ساعت و چه زمانی پماد زینک اکساید روی پوست باقی بماند؛ چرا که مدت ماندگاری این پماد روی پوست به عواملی مانند نوع پوست، انتظاری که از نتیجه استفاده دارید، مشکل پوستی و غیره دارد.

به عنوان مثال اگر پوست شما حساس است بهتر از آن را در طول روز و پس از گذشت چند ۸ ساعت آن را بشورید. اگر  دارای پوست نرمالی هستید می‌توانید از این پماد، قبل از خواب استفاده کنید و پس از بیدار شدن، صورت و یا ناحیه‌ای که روی آن پماد زینک زده‌اید را با آب سرد شستشو دهید .

جمع بندی

پماد زینک اکساید یکی از پماد‌های قیمت مناسب و همه کاره‌ای است که برای رفع مشکلات پوستی مانند جلوگیری از آفتاب سوختگی، رفع لکه‌های صورت، جلوگیری از بوی بد عرق، رفع تیرگی پوست، از بین بردن جای جوش و آکنه صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دقت کنید که استفاده از این پماد به صورت موضعی است که می‌بایستی محل مورد نظر را با استفاده از پماد زینک اکساید بپوشانید و اجازه دهید پماد جذب پوست شود. همچنین از قرار دادن هرگونه پارچه، باند یا هر چیزی در روی آن پرهیز کنید.

ضمنا شما می‌توانید از پماد زینک اکساید به عنوان یک ضد آفتاب برای محافظت در برابر نور آفتاب استفاده کنید که اثرات فوق العاده مثبتی را می‌تواند برای شما داشته باشند .

سوالات متداول

آیا استفاده از این پماد برای رفع عرق زیر بغل مفید است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شواهدی مبنی بر تایید یا رد کردن این موضوع که پماد زینک اکساید یا همان اکسید دوزنگ باعث رفع عرق در ناحیه زیر بغل می شود وجود ندارد، اما بسیاری از افراد از این روش برای رهایی از بوی بد عرق و همچنین سفیدی در ناحیه زیربغل استفاده می‌کنند و نتایج مثبتی هم از این کار می‌گیرند.

آیا می‌توان از پماد زینک اکساید برای ترمیم جای زخم استفاده کرد؟

در واقع در پاسخ به این‌ سوال، می‌توانیم بگوییم که پماد زینک اکساید یک پماد و دارو همه کاره است که کاربرد فراوانی نیز در بهبود علائم زخم دارد .

آیا می‌توان از پماد زینک اکساید برای رفع سوختگی کنار ران کودکان استفاده کرد؟

بسیاری از مادران از این پماد برای رفع مشکل سوختگی کنار ران نوزادان استفاده می‌کنند که علائم رو به بهبودی هم نشان می‌دهند، اما بسیاری از کودکان واکنش آلرژی و حساسیت‌هایی نسبت به مصرف این پماد، نشان می‌دهند که در صورت حساسیت نشان دادن کودک به مصرف زینک اکساید بهتر از آن استفاده نکنید‌.

منبع: clevelandclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا