پوست

جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال (RF)

استفاده از فناوری فرکانس رادیویی مدت‌هاست در علم پزشکی و در زمینه‌های پوست و زیبایی مرسوم است. همگام با پیشرفت تکنولوژی در طول زمان، این فناوری به ویژگی‌های جدیدی مجهز شده است که آن را به روشی بسیار موثر تبدیل کرده است. آر اف فرکشنال یکی از روش‌های رایج درمانی برای زیباسازی و جوان سازی پوست است که از فرکانس رادیویی در ترکیب با میکرونیدلینگ استفاده کرده و درنتیجه پاسخ درمانی طبیعی و قدرتمندی در پوست فرد ایجاد می‌کند.

در واقع این روش درمانی خطوط ریز موجود و اسکارهای موجود در پوست، چین و چروک، شل شدگی و منافذ پوستی را هدف قرار می‌دهد و با تحریک کلاژن سازی در این مناطق باعث بهبود آن‌ها می‌شود. در ادامه پزشکبان درباره روش درمانی آر اف فرکشنال و کاربردها و مزایای آن مطالبی را ارائه خواهیم کرد.

آر اف فرکشنال چیست؟

همانطور که اشاره کردیم فرکشنالRF، ترکیبی از میکرونیدلینگ پوستی و فرکانس رادیویی است. در واقع مهر زدن و تحریک پوست یک راه ارگانیک برای بازسازی کلاژن و الاستین در آن است. فرکانس رادیویی از امواج رادیویی سطح پایین استفاده می‌کند تا در پوست واکنش حرارتی ایجاد کند. این گرما سلول‌ها و فیبرهای ناسالم را متابولیزه کرده و باعث تحریک تولید سلول‌های جدید و سالم می‌شود. نتیجه این روند ساختار جدید، کاهش اندازه منافذ، کاهش اسکار آکنه و جوانسازی کلی پوست خواهد بود.

آر اف فرکشنال چیست؟

فرکانس رادیویی (RF)، روشی درمانی که سال‌هاست به طور ایمن در پزشکی استفاده شده و در سال‌های اخیر در کاربردهای زیبایی‌شناسی بسیار مورد استقبال پزشکان قرار گرفته است. از ویژگی‌های جدید این فناوری که در این روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کسری شدن و تقسیم شدن نیروی امواج رادیویی است بدین معنا که نیروی اعمال شده از طریق نقاط کوچک بسیاری در کنار هم به پوست نفوذ می‌کند، نه به عنوان یک واحد کل.

دستگاه‌های فرکشنال آر اف که از نسل دوم دستگاه‌های فرکانس رادیویی هستند نتایج مطمئن و مثبتی را در این زمینه ارائه می‌دهند. این درمان زیبایی با ایجاد زخم‌های میکروسکوپی در پوست و تحریک تولید کلاژن باعث سفت شدن پوست می‌شود و در نهایت بافت پوست را بهبود می‌بخشد.

مراحل انجام آر اف فرکشنال چگونه است؟

در کلینیک، قبل از انجام آر اف به کمک یک کرم بی‌حس کننده موضعی، ناحیه مورد نظر را بی حس می‌کنند که این کار حدود ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد. پس از تنظیم دوزهای مناسب برای پوست فرد، آر اف فرکشنال شروع می‌شود. در طول پروسه، هر ناحیه ۲ تا ۳ بار مورد اعمال کار دستگاه قرار می‌گیرد. در سر این دستگاه سوزنی وجود دارد که هر بار در پوست فرو می‌رود و اثرات فناوری فرکانس رادیویی را با سوزن زدن در پوست ترکیب می‌کند.

این میکرونیدلینگ سوراخ‌های کوچک یا میکرو کانال‌هایی را در پوست ایجاد می‌کند که با تحریک آر اف باعث بروز پاسخ درمانی در پوست شده و رشد کلاژن و الاستین جدید را تشویق می‌کند. هنگامی که سوزن‌های ریز به طور کامل در پوست وارد می‌شوند، انرژی فرکانس رادیویی به پوست منتقل می‌شود و به سلول‌های لایه‌های عمیق تر پوست می‌رسد.

نحوه مراحل انجام RF فرکشنال

این عمل دوگانه پوست را در سطوح مختلف هدف قرار داده و القای ساخت کلاژن را تحریک می‌کند که در نهایت منجر به جوان‌سازی و سفت‌تر شدن پوست خواهد شد. این پروسه بسته به وسعت ناحیه مورد درمان ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. در طول عمل خونریزی وجود ندارد یا حداقل است و بلافاصله بدون هیچ گونه عوارض جانبی برطرف می‌شود. پس از اتمام آر اف برای تسکین، از ماسک پپتیدی روی پوست استفاده می‌شود.

تفاوت آر اف فرکشنال با هایفو

روش درمانی هایفوتراپی (HIFU) انرژی فراصوت تقسیم شده دقیق‌تر و شدیدتری ارائه می‌دهد در حالی که آر اف فرکشنال بر اساس استراتژی گرمایش بالا است. نفوذ در هایفو به لایه‌های درونی‌تر پوست است اما آر اف بیشتر در لایه‌های سطحی پوست نفوذ می‌کند و تمرکز آن بر لایه‌های اپید‌رمی است و فراتر از درم نمی‌رود. روش هایفوتراپی به طور کلی به عنوان یک درمان منفرد و در یک جلسه انجام می‌شود در مقابل آر اف ممکن است به تکرار در چندین جلسه نیاز داشته باشد.

آر اف فرکشنال چه کاربردهایی دارد؟

فرکشنال آر اف در موارد زیر به کار می‌رود:

 • خطوط ریز و شل شدگی پوست اطراف چشم و دهان را رفع می‌کند.
 • چین و چروک صورت را کمرنگ می‌کند.
 • آکنه، آبله مرغان و اسکارهای تروماتیک را کمرنگ می‌کند.
 • شل شدگی‌های خفیف تا متوسط پوست در ناحیه صورت، گردن و سینه را سفت و لیفت می‌کند.
 • منافذ بزرگ و قابل مشاهده پوست را کمرنگ می‌کند.
 • کلاژن سازی را تحریک و باعث جوان سازی پوست می‌شود.
 • لکه‌های سطحی پوست را کمرنگ کرد و باعث رفع تیرگی پوست می‌شود.
 • سطح سبوم پوستی را اصلاح می‌کند و باعث لایه‌برداری سطحی می‌شود.

انواع دستگاه های آر اف فرکشنال

در ادامه انواع دستگاه مورد استفاده در روش درمان آر اف فرکشنال را شرح می‌دهیم:

 • دستگاه آر اف فرکشنال ناب وی

برند ناب وی تولیدکننده یکی از بهترین دستگاه‌های آر اف است که امروزه در بسیاری از کلینیک‌های زیبایی توسط متخصصین پوست برای درمان و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اکثر این دستگاه‌ها در بهترین کلینیک زیبایی در تهران مشاهده می‌شود.

 • دستگاه آر اف فرکشنال اسکارلت

این دستگاه در واقع بهترین گزینه برای جوانسازی پوست صورت و سایر بخش‌های پوست بدن است. در دستگاه اسکارلت سوزن‌‌های بسیار نازکی با قطر بسیار کوچک در عمق ۰.۵ تا ۳.۵ میلی‌متری پوست وارد می‌شوند و امواج رادیویی در فرکانس‌‌های مشخص، باعث تحریک تولید پروتئین‌‌های کلاژن و در نتیجه بازسازی پوست می‌شوند.

 • دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه (Vivace)

این دستگاه یکی از قوی‌ترین دستگاه‌‌ها در این زمینه است که در آن انرژی RF همراه سوزن‌های کوچکی با روکش طلا بکار گرفته می‌‌شوند. ویژگی مهم دستگاه ویواسه این است که نیازی به استفاده از مواد شیمیایی، تزریق ژل یا جراحی برای تولید کلاژن، الاستین و سلول‌های جدید در پوست ندارد.

 • دستگاه آر اف فرکشنال ترمیا (Thermia)

این دستگاه که آخرین نسل لیزرهای فرکشنال است با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز و امواج رادیویی، منجر به جوانسازی، لیفت و سفت شدن پوست خواهد شد. شدت اثر دستگاه با توجه به نوع عارضه پوستی یا اهداف درمانی تنظیم می‌شود. در دستگاه ترمیا از فناوری نانو آر اف فرکشنال استفاده می‌شود که منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست خواهد شد. اندازه سوزن‌های دستگاه ترمیا بسیار نازک و در حدود ۲۰*۱۵۰ میکرون است، بنابراین باعث ایجاد منافذ نانومتری در پوست شده و گرمایی که از طریق این میکروکانال‌های نانومتری در پوست نفوذ می ‌کند، منجر به تحریک و افزایش تولید کلاژن در پوست خواهد شد.

اقدامات مهم قبل از انجام آر اف فرکشنال

افرادی که رنگ پوست متوسط تا تیره داشته و قصد انجام آر اف فرکشنال دارند، بهتر است قبل از انجام این روش درمانی، پوست خود را با یک مهارکننده ملانین مانند سرم‌های مخصوص این کار آماده کنند تا خطر هیپرپیگمانتاسیون بعد از درمان کاهش یابد. بعلاوه توصیه می‌شود به مدت ۱ تا ۲ هفته قبل از آر اف، از قرار گرفتن برای مدت طولانی در معرض نور خورشید اجتناب کنند و نیز از هیچکدام از روش‌های برنزه کردن پوست و اتاق‌های سولار استفاده نکنند. همچنین در این مدت از مواد موبر و کرم‌های لایه‌بردار استفاده نکنید و در کل اپیلاسون نکنید.

اقدامات مهم قبل از انجام آر اف فرکشنال

پزشکان توصیه می‌کنند حداقل ۱۰ روز قبل از انجام فرکشنال آر اف، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و را متوقف کنید. در ضمن مصرف قرص آرنیکا مونتانا یک روز قبل از آر اف و به مدت یک هفته بعد آن باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.

اقدامات لازم بعد از آر اف فرکشنال

بعد از انجام عمل فرکشنال آر اف بهتر است به موارد زیر توجه کنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید:

 • از محصولات مرطوب کننده ملایم مانند سرم‌های جوانساز که حاوی پپتیدهای مس هستند استفاده کنید.
 • ۱ تا ۲ روز بعد از درمان از انجام ورزش شدید خودداری کنید و در معرض گرما و بخار زیاد مانند وان آب گرم یا سونا قرار نگیرید. از استخر کلر دار اجتناب کنید و کرم مخصوص ترمیم که پزشک تجویز می‌کند را استفاده کنید. بعلاوه از یک آبرسان مناسب برای مرطوب ماندن پوست استفاده کنید.
 • تا ۵ روز پس از درمان از مصرف محصولات لایه‌بردار پوست خودداری کنید.
 • تا یک هفته از انجام درمان‌های تزریقی زیبایی اجتناب کنید.
 • تا ۳ هفته پس از انجام آر اف در معرض نور مستقیم خورشید نباشید و از سولاریوم استفاده نکنید.

آر اف فرکشنال چه مزایایی دارد؟

انجام روش درمانی غیر تهاجمی آر اف فرکشنال مزایای بسیاری دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • داشتن حداقل درد
 • داشتن حداقل عوارض جانبی
 • ایمن و موثر برای همه نوع رنگ پوست
 • درمانی انعطاف‌پذیر برای انواع بیماری پوستی
 • تحریک طبیعی بازسازی پوست
 • جلسات درمانی سریع
 • حداقل دوره بهبود و نقاهت
 • نتایج درمانی بسیار خوب

عوارض آر اف فرکشنال

با اینکه انجام فرکشنال آر اف عوارض جدی ندارد در برخی موارد ممکن است مشکلات زیر مشاهده شوند:

 • تورم و قرمز شدن پوست
 • خارش و کبودی پوست
 • درد و ناراحتی خفیف

این عوارض شایع بوده اما دائمی نیستند و اغلب طی ۲ تا ۳ روز خود به خود از بین می‌روند. چنانچه هر کدام برای مدت بیشتری مشاهده شدند حتما با پزشک خود در میان بگذارید. ضمن اینکه بعد از عمل هیچ ناراحتی خاصی وجود دارد و می‌توانید فردای آن روز به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

هزینه آر اف فرکشنال در ۱۴۰۲ چقدر است؟

هزینه انجام عمل آر اف فرکشنال شامل یکسری موارد است. یکی از این موارد هزینه سوزن است که یکبار از شما دریافت می‌شود و سوزن تحویل شما داده می‌شود و در جلسات درمانی بعد باید آن را همراه خود بیاورید. اصولا قیمت سوزن در حدو ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

مورد بعد هزینه جلسات درمانی آر اف فرکشنال است که هر جلسه حدود ۱.۸۰۰.۰۰۰ الی ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان هزینه دارد که بستگی به نوع دستگاه، وسعت ناحیه تحت درمان، درجه کلینیک و تخصص پزشک دارد. در نهایت برای اطلاع دقیق از هزینه آر اف فرکشنال باید یک جلسه مشاوره با متخصص داشته باشید تا با توجه به موارد ذکر شده برآورد هزینه برای شما صورت گیرد.

آنچه در مقاله آؤ اف فرکشنال خواندید:

در نهایت آر اف فرکشنال یک روش درمانی غیرتهاجمی برای تحریک کلاژن سازی در پوست و در نتیجه جوانسازی و تا حدودی لیفت پوست در نواحی تحت درمان است. امروزه با توجه به تولید دستگاه‌های مختلف آر اف، استفاده از این روش درمانی بسیار مورد توجه زیباجویان و متخصصان قرار گرفته است. ضمن اینکه دوره نقاهت فرکشنال آر اف بسیار کوتاه و بدون عوارض جانبی است پس انجام آن مانع از هر گونه از کار افتادگی و محدودیت خاصی خواهد شد. چنانچه به دنبال درمانی برای داشتن پوستی شاداب و جوان هستید، با متخصص درباره استفاده از این روش مشاوره کنید و از انجام و نتایج بی نظیر آن لذت ببرید.

آر اف فرکشنال در چه نواحی از بدن استفاده می شود؟

کاربرد فرکشنال RF برای جوانسازی پوست شامل استفاده در صورت، اطراف چشم، گردن، دست‌ها و... است.

آیا فرکشنال RF ایمن و بدون درد است؟

ممکن است دردی بسیار خفیف در طی عمل حس شود که ناشی از فرو رفتن سوزن در پوست است اما قبل از عمل اصولا از بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست و کاهش حس درد استفاده می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا