پزشک و متخصص

عمل بای ‌پس معده

عمل بای پس معده چیست و چه عوارض و مزایایی دارد؟ چاقی یکی از مشکلاتی است که امروزه بین مردم رواج بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است. چاقی، درواقع بیماری است که از روی پرخوری، مشکلات هورمونی، مشکلات بدنی یا مشکلات ارثی ایجاد می‌شود و خطرات بسیاری را به همراه خود می‌آورد؛ خطراتی مثل سکته مغزی، سکته قلبی، چربی کبد، درد زانو و کمر یا مسدودشدن رگ‌ها که خود به‌تنهایی می‌تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد.

در همین راستا، روش‌های زیادی برای لاغری ایجاد و مورداستفاده قرار گرفته است؛ اما متأسفانه با ورود افراد ناوارد به این زمینه، روش‌های بیشتری برای درمان چاقی ایجاد شد که بسیاری از آن‌ها بی‌فایده بودند. اما در نهایت، روش‌هایی مختلف ایجاد شد که می‌توانستند چاقی را تا حد بسیاری درمان کنند.

برای مثال، بای ‌پس معده یکی از این روش‌ها است که در سال‌های اخیر مخاطبان بسیار زیادی را جذب کرده و به یکی از روش‌های درمانی چاقی معروف تبدیل شده است. اما هنوز هم در مورد این عمل، سؤالات بسیاری وجود دارد که باید قبل از انجام عمل بای ‌پس معده، حتماً از پاسخ آن‌ها مطلع باشید؛ یا در کنار این سؤالات، مواردی مهم وجود دارد که باید در مورد آن‌ها نیز بدانید. شما می‌توانید برای دستیابی به این اطلاعات تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید.

البته که روش‌های دیگه‌ای هم برای تناسب اندام وجود داره و بای پس تنها راه نیست! در همین رابطه پیشنهاد میکنیم که به صفحه بهترین دکتر اسلیو معده هم مراجعه نمایید.

عمل بای ‌پس معده چیست؟

عمل بای ‌پس معده یا گاستریک بای ‌پس معده، با بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا بیمار در طول عمل درد زیادی نداشته باشد. پس از مرحله بیهوشی که توسط دکتر عمومی بیهوشی انجام می‌شود، دو مرحله دیگر برای انجام بای ‌پس معده در پیش داریم.

در مرحله اول، جراح، معده را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می‌کند. بخش کوچک معده، سمت بالای معده قرار دارد و بخش بزرگ معده در بخش پایینی معده. بخش کوچک معده، بخشی است که غذا‌های مصرفی به آن وارد می‌شود و بخش بزرگ‌تر معده بی‌فایده می‌ماند. به طور میانگین، ۲۸ گرم غذا به بخش کوچک معده که توسط جراح ایجاد شده وارد می‌شود. به همین دلیل، فرد غذای بسیار کمتری نسبت به قبل مصرف می‌کند و در همین راستا، لاغرتر می‌شود.

مرحله دوم عمل بای ‌پس معده، ایجاد میان‌بری برای مسیر هضم غذا است. برای انجام این کار، بخشی از روده کوچک بریده شده و به بخشی از معده متصل می‌شود. در نتیجه این فعالیت، غذا‌های مصرف شده وارد بخش کوچکی از روده کوچک می‌شوند و سریع‌تر هضم می‌شوند.

هدف انجام تمام این مراحل، ایجاد راهی است برای کاهش جذب کالری در بدن.

عمل بای ‌پس معده چیست؟

در چه موقعیتی بای ‌پس معده توصیه می‌شود؟

بای ‌پس معده، یکی از مؤثر‌ترین روش‌ها برای درمان چاقی است. اما به دلایل مختلف، همیشه این روش برای درمان چاقی توصیه نمی‌شود. در بیشتر مواقع، هنگامی بای ‌پس معده برای لاغری توصیه می‌شود که خطرات منشأ گرفته از چاقی، جان بیمار را تهدید کند. برای مثال اگر چاقی سبب زانو و کمردرد شده باشد یا باعث ایجاد کبد چرب شده باشد این روش توصیه می‌شود.

به‌صورت کلی، این روش در زمانی توصیه می‌شود که شاخص توده بدنی فرد یا همان BMI فرد، بالاتر از ۴۰ باشد. البته در بعضی از موارد خاص، بای ‌پس معده برای افرادی با BMI بالای ۳۰ هم انجام می‌شود.

مزایای عمل بای ‌پس معده

  • کمک‌کننده در درمان بیماری‌های نشات گرفته از چاقی

یکی از مزایای مهمی که بای ‌پس معده به همراه دارد، این است که می‌تواند در درمان بیمار‌های نشات گرفته از چاقی کمک‌کننده باشد. برای مثال می‌تواند بیماری‌های فشارخون، دیابت نوع ۲ یا آپنه خواب را بهبود بخشیده یا به‌صورت کلی درمان کند.

  • کاهش زیاد وزن در مدت‌زمان کوتاه

یکی دیگر از مزایای عمل بای ‌پس معده، کاهش زیاد وزن در مدت کم است که هدف بسیاری از افراد چاق است.

عوارض عمل بای ‌پس معده

  • به‌وجودآمدن پوست اضافی

یکی از مشکلاتی که درهرصورت پس از عمل بای ‌پس معده برای شما پیش می‌آید، ایجاد پوست اضافی روی بدن است که می‌تواند سبب ایجاد مشکلات دیگری در این راستا شود. برای مثال اگر میزان این پوست‌ها زیاد باشد، حالت افتاده پیدا می‌کند و سبب ایجاد بوی نامطبوع بدن یا کلافگی بیش از حد شما می‌شود.

البته برای برداشتن پوست‌های اضافه روش‌هایی در دسترس وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

  • ریزش مو و ایجاد بیماری‌های پوستی

کاهش شدید وزن، موجب می‌شود که بدن تا مدت‌ها نتواند انرژی درستی را برای انجام فعالیت مختلف داشته باشد؛ در همین راستا، بیماری‌هایی مثل ریزش مو ایجاد می‌شود که می‌تواند دائمی یا موقتی باشد. همچنین احتمال ایجاد بیماری‌های پوستی پس از عمل بای ‌پس معده وجود دارد.

  • ایجاد بیماری‌های اعصاب

کاهش زیاد وزن در مدت کوتاه، سبب ترشح‌شدن هورمون استرس می‌شود. وجود طولانی‌مدت این هورمون در بدن سبب ایجاد بیماری‌های مختلف اعصاب و روان یا ایجاد بدخلقی می‌شود.

  • کاهش شدید وزن

کاهش شدید وزن در مدت کوتاه، هم یک مزیت عمل بای ‌پس معده است هم یک عیب بای ‌پس معده. کاهش شدید وزن، می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های دیگری شود که در بالا به تعدادی از آن‌ها پرداختیم؛ ولی در نقطه مقابل می‌تواند دچار درمان بیماری‌های این زمینه مثل بیماری دیابت شود.

یکی از موضوعات مهم و پرتنشی که در زمینه عمل بای ‌پس معده وجود دارد، عوارض آن است. در هر صورت این موارد با عمل بای ‌پس معده همراه است، اما شما می‌توانید با انجام فعالیت‌های درست و حساب شده، از شدت این عوارض بکاهید.

عمل بای ‌پس معده با لاپاراسکوپی

عمل بای ‌پس معده، به دو روش مختلف انجام می‌شود. در روش اول، جراح برش‌هایی در قسمت شکم ایجاد می‌کند و از طریق آن‌ها به روده و معده دسترسی پیدا کرده و فعالیت‌های خود را شروع می‌کند. اما یک روش دیگری هم برای انجام عمل بای ‌پس معده وجود دارد که به آن لاپاراسکوپی گفته می‌شود. در این روش، اول از هر چیز، ۸ یا ۶ برش ریز روی شکم ایجاد می‌شود. سپس دوربینی کوچک وارد بدن شده و جراح با استفاده از آن، جراحی‌اش را شروع می‌کند. درواقع با ورود دوربین به بدن، جراح می‌تواند بخش‌های داخلی بدن را در مانیتوری تماشا کند و دیگر نیاز به ایجاد شکاف‌های بزرگی جهت این کار ندارد.

عمل بای ‌پس معده با لاپاراسکوپی

روش لاپاراسکوپی برای انجام بای ‌پس معده نسبت به روش کلاسیک، مزیت‌هایی دارد که در زیر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

  • دوران نقاهت کوتاه‌تر
  • دوران نقاهت کم درد ‌تر
  • ریسک کمتر ایجاد عفونت

مینی بای ‌پس معده

انجام عمل بای ‌پس معده با استفاده از روش‌های قدیمی، عوارض زیادی را همراه می‌آورد. در همین جهت، متخصصان سعی کرده‌اند که با ترکیب روش قدیمی و روش‌های جدیدتر بای ‌پس معده، روش‌هایی با کارایی بالاتر و عوارض کم‌تر ایجاد کنند. یکی از روش‌های ایجاد شده در این راستا، مینی بای ‌پس معده است که در زیر به آن می‌پردازیم.

در روش مینی بای ‌پس معده یا بای ‌پس معده امگا، معده و روده کوچک در نقطه‌ای به نام آناستوموز به هم متصل می‌شوند. در این روش، طول پیوند روده کوتاه‌تر است؛ چنین چیزی سبب ریکاوری بهتر و زودتر پس از عمل می‌شود.

یکی از مزیت‌های مهم استفاده از این روش، این است که شما می‌توانید در صورت پشیمانی از انجام بای ‌پس معده خود، به حالت اولیه یا همان حالت قبل از عمل بای ‌پس معده برگردید.

ساسی بای ‌پس معده

ساسی بای ‌پس معده، یکی از روش‌های به‌روز انجام بای ‌پس معده است که با ترکیب دو روش اسلیو معده و بای ‌پس معده به وجود آمده است. این روش توسط گونه پالاراسکوپی بای ‌پس معده انجام می‌شود و تأثیرات بالایی در درمانی چاقی دارد.

در انجام این روش، بخشی از روده کوچک به بخشی از معده متصل می‌شود. چنین کاری با این تفاوت انجام می‌شود که در بخش پایینی معده دست‌کاری صورت نمی‌گیرد؛ به همین دلیل جذب مولتی ویتامین‌های غذا، بیشتر از دیگر حالت‌ها صورت می‌گیرد و باعث بهترشدن نتیجه بای ‌پس معده می‌شود.

خلاصه مطلب

چاقی، خود یک بیماری است که می‌تواند بیماری‌های زیاد دیگری را به دنبال داشته باشد؛ بیماری‌هایی که می‌توانند خطرات مختلفی را در پی داشته باشند. به همین جهت، باید در درمان این بیماری کوشا باشید و با انجام فعالیت‌های درست، بر این بیماری غالب شوید. یکی از روش‌های مؤثر در درمان چاقی، عمل بای ‌پس معده است که می‌تواند به افراد چاق از جمله کسانی که BMI بالای ۴۰ دارند کمک کند. اما شما باید در این زمینه اطلاعات مختلفی داشته باشید و سپس به سراغ عمل بای ‌پس معده بروید تا بهترین نتیجه را از انجام این عمل بگیرید.

در همین راستا، ما در این مطلب از سایت پزشکبان، به موارد مختلفی از جمله عمل بای ‌پس معده چیست، انواع روش‌های بای ‌پس معده و… پرداختیم. اگر هنوز در این زمینه سؤالی دارید می‌توانید در بخش کامنت‌ها بیان کنید تا ما به آن پاسخ دهیم. از همراهی شما متشکریم.

سوالات متداول

آیا عمل بای ‌پس معده برگشت‌پذیر است؟

همان‌طور که در بالا‌تر دیدید، بای ‌پس معده روش‌های مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها خصوصیت‌هایی دارند. یکی از خاصیت‌های خوبی که در روش‌های جدیدتر ایجاد شده برای انجام عمل بای ‌پس معده وجود دارد، این است که در صورت ناراضی بودن از نتیجه جراحی، می‌توانید با انجام جراحی دیگر، به حالت اول برگردید. البته در صورتی ‌که با استفاده از روش کلاسیک بای ‌پس معده، عمل خود را انجام داده باشید، برگشت‌پذیری غیرممکن است.

عمل بای ‌پس معده چند ساعت به طول‌ می‌انجامد؟

پاسخ این سؤال، نسبت به بعضی از موارد مثل حال بیمار، وزن فعلی بیمار یا روش انجام بای ‌پس معده بیمار متفاوت است. اما حداقل میزان وقتی که برای انجام بای ‌پس معده موردنیاز است، ۲ ساعت است.

دوران نقاهت بای ‌پس معده چگونه است؟

عمل بای ‌پس معده، دوران نقاهت بلند مدتی در پی دارد که باید در این زمان فعالیت‌های مراقبتی لازم را به‌درستی انجام دهید. توجه داشته باشید که فعالیت‌های شما در دوران نقاهت بای ‌پس معده، یکی از عوامل مؤثر در نتیجه نهایی بای ‌پس معده است؛ پس به فعالیت‌های خود در این مدت اهمیت دهید.

آیا وزن کم شده پس از عمل بای ‌پس معده برگشت‌پذیر است؟

پاسخ این سؤال بله است. اگر پس از عمل بای ‌پس معده، رعایت‌های لازم را انجام ندهید، وزن شما دوباره زیاد می‌شود.

انجام عمل بای ‌پس معده محدودیت سنی دارد؟

محدودیت سنی خاصی برای انجام عمل بای ‌پس معده وجود ندارد. البته برای کودکان زیر ۱۴ سال و افراد مسن نیز توسط دکتر پیشنهاد نمی‌شود.

منبع: clevelandclinic

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا