لاغری

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

امروزه توجه بیشتر به زیبایی و تناسب اندام، موجب روی آوردن افراد زیادی به انواع روش‌های پزشکی و جراحی برای رسیدن به اندامی ایده آل شده است. یکی از مهم‌ترین روش هایی که منجر به کاهش چربی‌های بدن می‌شود، لیپوماتیک نام دارد.
مراقبت‌های پس از عمل از جمله نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، در روند بهبود بیمار بسیار تاثیرگذار است. در این مقاله به نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک پرداخته‌ایم؛ تا در صورت انجام لیپوماتیک بتوانید دوره نقاهت خود را به راحتی طی کرده و به بهبود کامل دست پیدا کنید؛ با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

جراحی لیپوماتیک روش که برای حذف چربی‌های اضافه و پیکر تراشی استفاده می‌شود. بسیاری از افراد این روش را به دلیل سرعت بالایی که در حذف دارد انتخاب می‌کند. با این حال استفاده به جراحی نیاز دارد؛ در نتیجه ممکن است عوارضی برای افراد داشته باشد. انتخاب به بهترین دکتر لیپوماتیک روش استفاده از آن می‌توان خطرات جراحی را تا حد ممکن کاهش داد.

عمل لیپوماتیک

در عمل لیپوماتیک شکاف‌های باریکی در برخی نواحی بدن ایجاد می‌شود، سپس لوله‌های باریکی به نام کانولا از طریق این برش‌ها وارد بدن شده و به تخریب بافت‌های چربی و سپس تخلیه آن‌ها می‌پردازند.

مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک

از جمله مراقبت‌های توصیه شده بعد از عمل لیپوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عمل لیپوماتیک

  • پوشیدن گن‌های مخصوص طبق توصیه پزشک
  • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک از جمله مصرف منظم آنتی بیوتیک‌ها
  • پیاده روی منظم برای جلوگیری از لخته شدن خون
  • دقت در نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک و اهمیت آن

مانند اکثر عمل‌های جراحی، پس از انجام عمل لیپوماتیک، فرد احساس ضعف و خستگی شدیدی خواهد کرد. گذراندن چندین ساعت در اتاق عمل، نیاز بیمار به استراحت را توجیه می‌کند. همچنین استراحت، موجب بهبود وضعیت فرد و کسب انرژی لازم خواهد شد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بعد از عمل لیپوماتیک و بدون در نظر گرفتن دستورالعمل های لازم، می‌توانند مانند سابق به خواب و استراحت بپردازند؛ اما این تصور اشتباهی است.

از جمله دستورالعمل‌هایی که پزشک پس از انجام این روش به بیمار توصیه می‌کند، نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک است. زیرا اگر فرد مراقب نحوه خوابیدن خود نباشد، ممکن است به بعضی عوارض در ناحیه تحت درمان، دچار شود. بنابراین نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، از اهمیت زیادی برخوردار است.

نحوه خوابیدن بلافاصله بعد از لیپوماتیک

پس از اتمام عمل لیپوماتیک، ممکن است برای تخلیه خونابه در بدن بیمار، درن کار گذاشته شود. درن‌ها، لوله‌هایی باریک هستند که زیر پوست قرار می‌گیرند و خون و ترشحات بدن را از طریق مکش تخلیه می‌کنند. تجمع خون و مایعات پس از عمل، موجب تورم می‌شود؛ درن‌ها، موجب کاهش تورم بدن می‌شوند.

حدود ۲ تا ۳ روز طول می‌کشد تا درن‌ها را بردارند. در طول این مدت، باید نحوه خوابیدن فرد به شکلی باشد که در روند کار درن‌ها و تخلیه آن‌ها اختلال ایجاد نکند.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک شکم و پهلو

هنگامی که لیپوماتیک در ناحیه شکم و پهلو انجام شود؛ فرد باید از خوابیدن به شکم یا پهلو اجتناب کند. مناسب‌ترین نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک شکم و پهلو، به پشت خوابیدن است. برای این کار، به پشت بخوابید تا تمامی ماهیچه‌ها و عضلات بدن در حالت استراحت قرار بگیرند. می‌توانید دست‌ها را در دو طرف بدن بگذارید و یا به روی سینه خود قرار دهید. سعی کنید سر خود را به وسیله قرار دادن یک یا دو بالش راحت، کمی بالاتر از زمین قرار دهید. همچنین لازم است پاهای خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید؛ برای این کار در زیر زانوهایتان بالش کوچکی بگذارید.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

در صورتی که به هر دلیلی نمی‌توانید به پشت بخوابید و پزشک معالج شما نیز اجازه می‌دهد، می‌توانید با رعایت نکاتی به پهلو بخوابید. برای اینکه به بخیه‌ها فشار وارد نشود، بین دو پای خود، بالشی پهن قرار دهید. توجه داشته باشید که در هنگام خواب نباید حرکت زیادی داشته باشید. می‌توانید برای ممانعت از تکان خوردن اطراف خود تعدادی بالش قرار دهید.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک پشت

بهتر است پس از تخلیه چربی از ناحیه پشت، به پهلو یا یا شکم بخوابید. باید دقت کنید که به بخیه‌های شما فشار وارد نشود. در صورتی که به شکم می‌خوابید؛ یک بالش در زیر شکم خود قرار دهید.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک در ناحیه دست و پا

ممکن است تخلیه چربی از ناحیه دست‌ها یا پاها، مانند بازو یا ران صورت گرفته باشد. در این حالت مناسب‌ترین نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، به پشت خوابیدن است. البته دقت داشته باشید که در هنگام خواب، پاها یا دست‌های خود را باز و کشیده قرار ندهید. برای جلوگیری از کشیدگی پوست دست و پا، دست و پای خود را به صورت کمی خمیده بگذارید. همچنین می‌توانید با گذاشتن چند بالش در اطراف دست یا پای خود، آن‌ها را ثابت نگه دارید.

دستورالعمل‌های کلی در رابطه با نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

به طور کلی پس از انجام لیپوماتیک، باید دستورالعمل‌های زیر را تا حد ممکن رعایت کنید:

  • خوابیدن به نحوی که کمترین فشاری به ناحیه درمان، وارد نشود. وارد آمدن هرگونه ضربه و فشار در ناحیه جراحی، ممکن است موجب ایجاد تورم، کبودی و درد شود.
  • از چند بالش کمک بگیرید. برای  بهبود جریان خون در بدن و تغذیه مناسب بافت‌ها از طریق خون، چند بالش در زیر پاها قرار دهید.
  • می‌توانید در زمان خواب، گن بپوشید. بهتر است در صورتی که پزشک نیز توصیه می‌کند، تا یک ماه پس از عمل، در هنگام خواب گن به تن داشته باشید.
  • ایجاد زاویه ۴۵ درجه را بین بالا تنه و پاها رعایت کنید. اگر جراحی لیپوماتیک در ناحیه بالاتنه مانند شکم یا بازوها انجام شده است؛ به نحوی بخوابید که بین پاها و بالاتنه زاویه ۴۵ درجه‌ای شکل بگیرد؛ این کار به بهبود جریان خون و رفع تورم کمک می‌کند.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک شکم و پهلو

مطالعه بیشتر: عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

تاثیر تغذیه مناسب بر بهبود خواب

رعایت تغذیه مناسب می‌تواند بر بهبود نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک تاثیر بگذارد. لازم است در دوران نقاهت، از خوردن غذاهای چرب و سنگین پیش از خواب، خودداری کنید. همچنین مصرف چای و قهوه به دلیل دارا بودن کافئین، می‌تواند موجب آشفتگی و بی‌قراری شما در هنگام خواب شود. می‌توانید با مصرف مایعات و میوه و سبزیجاتی نظیر آناناس، موز، کیوی و آب کرفس علاوه بر سرعت بخشیدن به روند بهبود، خواب راحت‌تری نیز داشته باشید.

منبع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا