لاغری

علت ورم بعد از لیپوماتیک چیست؟

داشتن اندامی متناسب و بدون چربی های اضافی، یکی از خواسته های هر انسانی است. امروزه روش های زیادی برای برطرف کردن چربی های موضعی، ایجاد شده‌اند. یکی از این روش ها که بسیار محبوب شده و مورد استقبال قرار گرفته است؛ لیپوماتیک می‌باشد. چنان چه قصد انجام لیپوماتیک را داشته باشید؛ باید نکات زیادی را پیرامون این عمل زیبایی و مراقبت های بعد از آن، بدانید.

اما در این میان، عوارض لیپوماتیک بیشتر مورد توجه قرار گرفته، زیرا بسیاری از افراد از ورم بعد از لیپوماتیک، شکایت دارند. برای اینکه بدانید علت ورم بعد از لیپوماتیک چیست و چگونه به وجود می‌آید؛ تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جراحی لیپوماتیک روش که برای حذف چربی‌های اضافه و پیکر تراشی استفاده می‌شود. بسیاری از افراد این روش را به دلیل سرعت بالایی که در حذف دارد انتخاب می‌کند. با این حال استفاده به جراحی نیاز دارد؛ در نتیجه ممکن است عوارضی برای افراد داشته باشد. انتخاب به بهترین دکتر لیپوماتیک روش استفاده از آن می‌توان خطرات جراحی را تا حد ممکن کاهش داد.

ورم بعد از لیپوماتیک

یکی از عوارض پس از لیپوماتیک، ایجاد ورم مخصوصا در شکم و اطراف آن است. به تجمع مایعات زیر پوست و بافت ها، ورم اطلاق می‌شود. پس از انجام لیپوماتیک، بدن در واکنشی طبیعی، شروع به ترمیم بافت های آسیب دیده می‌کند و یکی از علائم این ترمیم، ایجاد ورم بعد از لیپوماتیک است.

البته میزان ورم بعد از لیپوماتیک و شدت آن، در افراد مختلف با توجه به سن و شرایط بدنی آن ها متفاوت است؛ همچنین مدت زمانی که طول می‌کشد تا این ورم برطرف شود نیز، برای هر فردی فرق می‌کند. اگر چه نمی‌توان مانع از ایجاد ورم بعد از لیپوماتیک شد؛ اما راه‌هایی برای کاستن شدت این ورم وجود دارد.

علل ورم بعد از لیپوماتیک

علل ورم بعد از لیپوماتیک

در طی عمل لیپوماتیک، برش هایی در بخشی از بدن که قصد برداشتن چربی های آن را دارند؛ ایجاد شده و سپس چربی‌ها و پوست اضافه‌ آن ناحیه، برداشته می‌شود. سیستم ایمنی بدن طی یک واکنش طبیعی پس از عمل، به ترمیم برش ها و زخم ها می‌پردازد. این کار با افزایش جمعیت گلبول‌های سفید و میزان ترکیبات ترمیم کننده، انجام می‌شود.

این ترکیبات با هجوم به ناحیه آسیب دیده، کار ترمیم و بازسازی بافت‌ها را انجام می‌دهند. تجمع و هجوم ترکیبات التیام‌بخش، به همراه میزان زیادی از مایعات صورت می‌گیرد. همین امر موجب ایجاد ورم در آن ناحیه می‌شود. بنابراین ورم بعد از لیپوماتیک در قسمت هایی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، یک امر طبیعی است و نشان دهنده عدم موفقیت عمل شما نمی‌باشد.

از طرفی در عمل لیپوماتیک، از طریق ایجاد برش هایی بر روی پوست، به بافت چربی وارد شده و چربی ها را برمی‌دارند. این عمل به کمک دستگاه هایی مخصوص انجام می‌شود. هنگام انجام این عملیات، احتمال دارد بافت‌های اطراف آسیب ببینند یا به آن‌ها فشار وارد شود؛ همین امر نیز باعث ورم بعد از لیپوماتیک می‌شود.

همچنین خالی شدن ناگهانی محل چربی ها در بدن با حذف آن ‌ها، موجب واکنش بدن نسبت به این موضوع شده و تجمع آب در آن ناحیه را به دنبال دارد.

از سوی دیگر با خالی شدن بافت های زیر پوست از چربی، استحکام پوست کم می‌شود و تا زمانی که این وضعیت به حالت عادی بازگردد، ورم بعد از لیپوماتیک نیز وجود خواهد داشت.

طبق آن‌چه گفته شد؛ می‌توان از علل ورم بعد از لیپوماتیک به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدمه دیدن بافت‌های ناحیه تحت درمان و اطراف آن
 • حذف ناگهانی چربی‌ها و خالی شدن فضای آن ها که باعث تجمع مایعات در آن قسمت می‌شود.
 • کاهش قوام و استحکام پوست

مدت ورم بعد از لیپوماتیک

مدت ورم بعد از لیپوماتیک

ورم بعد از لیپوماتیک کاملا طبیعی است و تمام افرادی که لیپوماتیک انجام می‌دهند؛ این ورم را تجربه خواهند کرد. البته مقدار تورم در افراد مختلف، متفاوت است و به سیستم ایمنی بدن آن ها و سایر شرایط سلامتی، بستگی دارد. به طور معمول، ورم بعد از لیپوماتیک، در حدود یک یا دو روز بعد از عمل ایجاد می‌شود و تا چند هفته باقی می‌ماند.
ورم بعد از لیپوماتیک، در هفته دوم، به بالاترین میزان خود می‌رسد و در این دوران، باید مراقبت های بعد از عمل و توصیه های پزشک را جدی گرفته و با دقت انجام داد. بعد از گذشت چند هفته، به تدریج ورم کاهش می‌یابد.

چنان چه ورم بعد از لیپوماتیک، در روز‌های نخست بعد از عمل، خیلی شدید باشد؛ باید به سرعت پزشک خود را در جریان بگذارید تا نسبت به درمان شما اقدام کند. البته این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد و در اکثر موارد، ورم بعد از لیپوماتیک، به صورت خود به خود فروکش خواهد کرد.

رابطه مهارت پزشک با ورم بعد از لیپوماتیک

میزان تبحر و مهارت پزشک، با ورم بعد از لیپوماتیک و کاهش آن، رابطه مستقیم دارد. هر چه پزشک از مهارت و تجربه بیشتری برخوردار باشد و در هنگام عمل دقت بیشتری به خرج دهد، ورم بعد از لیپوماتیک، کاهش می‌یابد. پزشکان مجرب به تکنولوژی های روز آگاهی دارند و برای انجام عمل از تکنیک های ویژه‌ای استفاده می‌کنند.

تبحر پزشک، میزان آسیب های رسیده به بافت های بدن را کاهش می‌دهد. هرچه پزشک از کانولاهای کوچکتری برای لیپوماتیک استفاده کند، میزان ورم کمتر خواهد بود.
همچنین باز گذاشتن زخم های کوچکتر با بهره گیری از سیستم زهکشی، باعث از بین رفتن ورم لیپوماتیک، پس از یک دوره کوتاه می‌شود.

مطالعه بیشتر: هزینه لیپوماتیک بازو چقدر هست؟

راهکارهایی برای کاهش ورم بعد از لیپوماتیک

راهکارهایی برای کاهش ورم بعد از لیپوماتیک

از جمله مراقبت هایی که می‌توان برای رفع ورم انجام داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه رفتن فرد در حدود چند ساعت پس از عمل لیپوماتیک، در رفع تورم تاثیر گذار است.
 • عدم استعمال دخانیات و خودداری از مصرف نوشیدنی های الکلی، تا چند هفته پس از عمل توصیه می‌شود.
 • تا ۳ الی ۵ روز پس از عمل، باید از نشستن در حالت ۹۰ درجه خودداری کرد.
 • استفاده از گن های طبی توصیه شده توسط پزشک، در کاهش ورم بعد از لیپوماتیک موثر است.
 • باید از انجام فعالیت های بدنی سنگین تا مدتی که پزشک صلاح می‌داند، اجتناب کرد.
 • مصرف تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک، باید مطابق دستور پزشک و دوز تجویز شده صورت بگیرد.
 • مصرف غذاهای شور و چرب را باید به حداقل رساند.
 • مدتی پس از انجام لیپوماتیک، ماساژ ناحیه عمل در حمام منجر به کاهش ورم بعد از لیپوماتیک می‌شود.
 • برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب حاوی میوه ها و سبزیجات تازه، ماهی های چرب و آجیل تا حد زیادی در از بین بردن ورم موثر خواهد بود.
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا