مقالات آموزشی پزشکبان

سندروم روده تحریک پذیر(IBS)

سندروم روده تحریک پذیر،(IBS) به اختلالات معده و روده مرتبط می‌شود که این اختلال باعث ایجاد دردهایی در شکم، عادت نامنظم هنگام دفع، نفخ و … می‌شود. IBS یکی از رایج ترین بیماری‌های گوارشی به شمار می‌آید.

معمولا این بیماری بیشتر درخانم‌ها ظاهر می‌شود و نمی‌توان گفت سن مشخصی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد، ولی بیشتر افراد کمتراز ۵۰ سال با این مشکل رو به رو می‌شوند. علائم این بیماری بسته به این که چه قسمتی از روده درگیر شده است، می‌تواند متفاوت باشد. ما در ادامه بیشتر در مورد بیماری‌های سندروم روده تحریک پذیر با شما صحبت خواهیم کرد تاهرچه سریع‌تر به درمان و جلوگیری از آن بپردازید.

شکل مدفوع در سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) 3 دسته مدفوع را دسته‌بندی می‌کند. مدفوع سفت و توده‌ای، مدفوع شل و آبکی و شکل مدفوع ترکیبی همگی از جمله انواع شکل مدفوع IBS به شمار می‌آیند. مدفوع سفت و توده‌ای در ۲۵% شرایط بیمار حالت یبوست را تجربه می‌کند. از ۲۵% کمتر هم در حالت اسهال قرار می‌گیرد.

مدفوع شل و آبکی ۲۵% اوقات شکل مدفوع به صورت اسهال است و کمتر از ۲۵% شرایط بیمار در حالت یبوست قرار دارد. شکل مدفوع ترکیبی یعنی ترکیب اسهال و یبوست. شکل مدفوع نشان دهنده بسیاری از بیماری و الخصوص بیماری‌های گوارشی همانند سندروم روده تحریک پذیر است. فرم مدفوع انسان در ۷ دسته، طبقه‌بندی می‌شود که در مدفوع بریستول مورد بررسی قرار می‌گیرد. این نمودار در سال ۱۹۹۷ طراحی شده است در بسیاری از فعالیت‌های تحقیقاتی از این نمودار استفاده می‌شود.

نوع ۱ توده‌هایی سفت و جدا از هم هستند.
نوع ۲ سوسیس مانند و تکه‌هایی که به هم چسبیده‌اند.
نوع ۳ سوسیس مانند که ترک‌هایی روی آن مشاهده می‌شود.
نوع ۴ سوسیس مانند و بسیار نرم و صاف است.
نوع ۵ گلوله گلوله بوده و کناره‌های مشخصی دارند.
نوع۶ قوام دارند و دارای حالتی خمیری هستند.
نوع ۷ آبکی بوده بدون این‌که اجزای جامدی داشته باشد.

توجه داشته باشید که  نوع ۱ و ۲ نشان دهنده شکل مدفوع در حالت یبوست، نوع ۳ و ۴ و ۵ شکل طبیعی مدفوع، نوع ۶ و ۷ شکل مدفوع در حالت‌های اسهال است.

شکل مدفوع در سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر و خون در مدفوع

به هر حال ممکن است که در بیماری IBS بیمار با خون در مدفوع روبرو شود، زمانی که بیمار بیش ‌از اندازه از سرویس بهداشتی استفاده می‌کند، مدفوع‌هایی پرتکرار و البته پرآب را باید تجربه کند. در بسیاری از شرایط این شکل مدفوع با یبوست همراه است. به همین دلیل است که در هنگام مدفوع، خون هم مشاهده می‌شود.

دلیل خونی که مشاهده می‌شود، حساسیتی است که روده به‌ شدت و فشار دارد یا حرکت حلقوی که افزایش پیدا می‌کند. این علائم می‌تواند پاسخی باشد که بدن به عفونت‌ها و استرس هم می‌تواند بدهد. در برخی از شرایط هم تغییراتی که در سطح هورمون‌ها به وجود می‌آید را نمی‌توان دخیل ندانست. خونی که در مدفوع وجود دارد، خونی بارنگ روشن است که رنگ مدفوع را تیره یا سیاه می‌کند.

مطالعه پیشنهادی: از بین بردن فوری نفخ شکم

سخن پایانی

در مورد علائم، روش‌های درمان، خطرات و بسیاری از موارد مرتبط با بیماری سندروم روده تحریک پذیر با شما صحبت کرده‌ایم. این بیماری اگر به‌سرعت و به موقع درمان نشود، قطعاً مشکلات تغذیه‌ای و ناراحتی‌های روحی زیادی را به وجود خواهد آورد؛ به همین دلیل، با توجه به علائمی که گفته شد، چنانچه مبتلا هستید، هرچه سریع‌تر به پزشکی ماهر و کار بلد در این زمینه مراجعه کنید.

متأسفانه برخی از افراد به علائم گفته شده هم توجهی ندارند و در طولانی مدت، با ناراحتی‌های روحی و جسمی بسیار شدیدی روبرو می‌شوند، در صورتی که با رژیم غذایی و سبک زندگی درست می‌توان به جلوگیری از چنین اختلالاتی پرداخت یا آن را تا حدودی درمان کرد.

سوالات متداول

مدفوع در سندروم روده تحریک پذیر چه رنگی دارد؟

مدفوع معمولا به رنگ سبز، زرد و سیاه دیده می‌شود. رنگ سیاه مدفوع به دلیل وجود خون در آن است.

منبع nhsinform

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا