دندان

مدت زمان ایمپلنت فوری

ایمپلنت، یکی از روش‌های رایج و متداول برای حل معضل بی‌دندانی است. ایمپلنت، جایگزینی مناسب برای دندان از بین رفته است که ضمن داشتن کارکردهای یک دندان طبیعی، جویدن غذا و تکلم را تسهیل می‌کند؛ همچنین اینکه ایمپلنت لبخندی زیبا و دلنشین را برای شما به ارمغان می‌آورد. برای انجام این عمل جراحی پربازده، روش‌های گوناگونی وجود دارد که متناسب با شرایط هر فرد تجویز می‌شود.

یکی از روش‌های ایمپلنت، ایمپلنت فوری به شمار می‌رود که دارای مزایای متعددی است و کارایی مطلوبی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه این مطلب متخصصان سایت پزشکبان به توضیح کامل این متد درمانی می‌پردازند؛ پس با ما همراه باشید.

دهان یکی از حساس‌ترین بخش‌های بدن است؛ به همین دلیل اکثر افراد در سنین و شرایط مختلف با مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان درگیر هستند. مراکز و کلینیک‌های دندانپزشکی زیادی در سراسر کشور به منظور رفع این مشکلات تأسیس شده‌اند. انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج می‌تواند بهترین نتایج را برای بیماران حاصل کند.

ایمپلنت فوری چقدر طول می‌کشد؟

ایمپلنت فوری یکی از روش‌های پربازده و محبوب برای جایگزین کردن دندان آسیب دیده با دندان سالم است. در این روش اندازه‌گیری تراکم و ابعاد استخوان فک ضروری است؛ بنابراین در این روش حین جراحی، پایه از جنس تیتانویوم در لثه جای‌گذاری می‌شود، یک پروتز از جنس پلاستیک موقتا روی آن قرار می‌دهند و این فرایند در یک روز انجام می‌شود. این روش درمانی در حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت به طول می‌انجامد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

بسته به شرایط ممکن است در این روش از بخیه هم استفاده شود؛ پس از گذشت ۳ الی ۵ ماه ایمپلنت اصلی و نهایی جایگزین این پروتز پلاستیکی می‌شود. این امر سبب می‌شود که ایمپلنت به خوبی و دقیق با فک جوش بخورد.

ایمپلنت فوری چیست؟

متد درمانی ایمپلنت فوری به صورت قرار دادن فوری ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان است. این روش درمانی برای اکثر دندان‌ها قابل انجام بوده و با مزایا خوبی هم برای جراح و هم برای بیماران همراه است. به طور کلی در روش قرار دادن فوری ایمپلنت، زمان کلی دریافت تاج ایمپلنت به جای ۶-۸ ماه به ۳-۴ ماه کاهش پیدا می‌کند؛ همچنین اینکه معمولاً بیماران این روش درمانی را راحت‌ترین روش ایمپلنت می‌دانند که حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

مزایای ایمپلنت فوری

متد درمانی ایمپلنت فوری برای افرادی که برای انجام این کار مناسب هستند و برای جراح با مزیت‌های خوبی همراه است. برخی از این مزایا به شرح زیر هستند:

  • کوتاه‌تر شدن زمان درمان

با کشیدن دندان طبیعی و قرار دادن سریع تاج دندان بیمار تنها تحت یک عمل جراحی با مدت زمان کوتاه قرار می‌گیرد. متد درمانی ایمپلنت فوری در یک جلسه که حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد، انجام می‌گیرد.

  • تسریع در ریکاوری

انجام ریکاوری پس از انجام عمل ایمپلنت به صورت فوری بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد؛ چراکه جراح در این متد درمانی نیازی به بریدن مجدد محل جراحی ایمپلنت ندارد.

  • تسریع در مشاهده نتایج

یکی از مزایای حائز اهمیت ایمپلنت به صورت فوری این است که بیمارانی که برای انجام عمل ایمپلنت عجله دارند، به راحتی می‌توانند در یک جلسه حدودا ۱ ساعته بعد از قرار گرفتن پایه ایمپلنت در استخوان فک، از داشتن تاج دندان لذت برده و لبخندی با دندان‌های زیبا و یکدست داشته باشند.

مزایای ایمپلنت فوری

معایب ایمپلنت فوری

این متد درمانی، همانند سایر متد‌های درمانی دیگر در کنار مزایای بیشمار تعدادی معایب نیز دارد که به همین علت دندانپزشکان انجام ایمپلنت فوری را به همه بیماران خود توصیه نمی‌کنند. برخی از شاخص‌ترین معایب ایمپلنت فوری به شرح زیر هستند:

  • همه افراد نمی‌توانند از این روش درمانی بهره ببرند

اجرای موفقیت آمیز ایمپلنت فوری مستلزم داشتن استخوان فک قوی و مستحکم است یا به عبارتی باید تراکم استخوانی آن‌ها در ناحیه فک بالا باشد؛ بنابراین تنها افرادی می‌توانند ایمپلنت فوری را دریافت کنند که این شرط را دارا باشند؛ از این رو می‌توان گفت که این روش روی تمامی افراد قابل انجام‌ نیست.

  • ریسک بالا در حرکت ایمپلنت

یکی دیگر از شروط اجرای موفقیت‌آمیز ایمپلنت‌های دندانی به این صورت است که به گونه‌ای در محل مناسب خود تنظیم شوند که به هیچ وجه تکان نخورند. اما در ایمپلنت‌های فوری ریسک حرکت ایمپلنت پس از جای‌گذاری وجود دارد و همین موضوع سبب ایجاد اشکال و نقص در ایمپلنت فوری دندان می‌شود.

هزینه درمان ایمپلنت فوری

هزینه ایمپلنت فوری، تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد. به عنوان مثال برند ایمپلنت و کشور مبدا سازنده آن، میزان دوام و گارانتی این نوع دندان مصنوعی در قیمت نهایی آن موثر است. از طرفی وضعیت سلامت دندان‌های هر شخص، به نوعی منحصربه‌فرد است و خدماتی که فرد مستلزم دریافت آن است نیز متفاوت است.

به عبارتی می‌توان گفت هزینه این نوع جایگزینی دندان، بالا بوده و جز خدمات گران قیمت در حوزه دندانپزشکی به حساب می‌آید. اما نتیجه مطلوب و جایگزینی دائمی آن با دندان طبیعی از دست رفته می‌تواند تا حدی این قیمت بالا را توجیه کند؛ از این رو نباید اجازه دهید هزینه بالا شما را دچار شک و تردید کند و خود را از  لذت داشتن لبخند زیبا و جذاب و چندین فایده دیگر، محروم کنید.

افراد نامناسب برای ایمپلنت فوری

بدیهی است که هر متد درمانی مناسب همه افراد نیست و برای انجام آن می‌بایست واجد شرایط لازم باشید. ایمپلنت فوری نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیاز است تا شرایط انجام آن را داشته باشید. به عنوان مثال افرادی با شرایط زیر متاسفانه نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.

  • ناکافی بودن بافت نرم در ناحیه موردنظر برای انجام ایمپلنت
  • وجود عفونت در لثه یا دندان که سبب شکست خوردن جوش پایه ایمپلنت با استخوان فک می‌شود.
  • کم بودن تراکم استخوان فک که سبب ناپایداری پایه ایمپلنت در استخوان فک می‌شود.

افراد نامناسب برای ایمپلنت فوری

مطالعه بیشتر: ایمپلنت دندان جلو

سخن آخر

هر یک از روش‌های رایج برای ایمپلنت مقتضی با شرایط افراد تجویز می‌شوند و دارای مزایا و وجوه تمایزی نسبت به هم هستند. در این مطلب، متخصصان سایت پزشکبان صفر تا صد اطلاعات مربوط به ایمپلنت فوری را توضیح دادند تا شما عزیزان پس از خواندن این مطلب بتوانید به آسانی تصمیم خود را بگیرید‌.

این روش مناسب افرادی است که استخوان فک آن‌ها از تراکم نسبتا بالایی برخوردار است و کمک می‌کند تا ایمپلنت به خوبی به استخوان فک، پیوند بخورد و جایگزینی دندان به بهترین وجه ممکن انجام شود. این روش از ماندگاری بالایی برخوردار است و می‌تواند تضمین‌کننده جوش‌خوردگی بالا دندان مصنوعی با استخوان فک باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا