مقالات آموزشی پزشکبان

افتادگی پلک | علل متداول و درمان آن

افتادگی پلک بنابر دلایل مختلفی امکان دارد به وجود بیاید که در برخی مواقع مشکلاتی فقط از جنبه زیبایی برای افراد ایجاد می‌کند، اما این فقط یک طرف قضیه است. گاهی اوقات این افتادگی پلک باعث بروز مشکلاتی همچون اختلال در بینایی می‌شود که فرد باید به فکر درمان آن باشد.

عامل‌های فراوانی در افتادگی پلک تاثیر دارند که گاهی اوقات این عوامل به صورت ناگهانی و گاهی اوقات حتی به صورت مادرزادی باعث به وجود آمدن افتادگی پلک می‌شود؛ خوشبختانه راه‌های درمان افتادگی پلک بسیار زیاد است و می‌توان تنها با یک عمل این مشکل را حل کرد.

در ادامه مطلب قصد داریم در مورد علت افتادگی پلک، علائم،  راه‌های درمان و عمل آن توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم قصد دارید در این رابطه اطلاعاتی کسب کنید پس با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: بهترین جراح بلفاروپلاستی

علت افتادگی پلک
علت افتادگی پلک به عوامل مختلفی بستگی دارد

علت افتادگی پلک

به طور کلی دلایل متعددی برای افتادگی پلک  چشم وجود دارد که تشخیص افتادگی پلک و روش درمان آن توسط پزشک مشخص می‌شود.

در واقع پلک چشم به وسیله دو عضله که یکی در زیر پوست ابرو قرار دارد و دیگری در پایین به هم متصل می‌شوند. هنگامی که این عضلات کارکرد خود را از دست بدهند در واقع  پلک افتاده می‌شود که عوامل متعددی دارد. در ادامه این موارد را برشماریم.

  • پتوز مادرزادی

علت افتادگی پلک یا همان پتوز گاهی به صورت مادرزادی است. در نوزادانی که در بدو تولد مشکل افتادگی پلک دارند، در واقع پلک بالای آن‌ها به صورت افتاده است. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از خطرات این عارضه باید کودک ابتدا توسط پزشک معالج می شود و سپس جراحی شود چرا که می تواند باعث وجود مشکلاتی در بینایی نوزاد شود .

  • بیماری ام اس

بیماری ام اس یکی دیگر از دلایل افتادگی پلک است که گاهی اوقات می‌توان به علت افتادگی ناگهانی پلک چشم نیز رخ دهد. بیماری ام اس در اثر پاسخ عصب به عضلات است که علاوه بر بینایی، ممکن است عصب‌های دیگر عضلات را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

  • بیماری‌های عصبی

از آن‌جایی که عضلات چشم توسط اعصاب مغز کنترل می‌شوند در صورت وارد شدن این اعصاب امکان افتادگی پلک وجود دارد از جمله این عوامل می‌توان به بیماری‌هایی‌ همچون تومور مغزی، سکته، دیابت و…ایجاد شود.

  • افزایش سن

با افزایش سن ممکن است هر دو پلک و یا یکی از پلک‌ها افتاده شود که این عامل بر اثر کشیدگی تاندون عضله پلک به وجود می‌آید.

  • مشکلات عضلانی

یکی از بیماری‌های ارثی که می‌تواند در افتادگی پلک نقش داشته باشد، بیماری عضلانی دیستروفی عضلانی اوکولوفارنژال است که این بیماری می‌تواند حتی علت افتادگی پلک در جوانی نیز باشد. علاوه بر این مورد، برخی از مشکلات عضلانی دیگر نیز می‌توانند باعث افتادگی پلک در جوانی شوند.

معمولا تشخیص افتادگی پلک در صورتی که یک پلک افتاده باشد به راحتی قابل مشاهده است؛ البته در برخی موارد افتادگی پلک زیاد است که کاملاً واضح است مخصوصا در مواقعی که به صورت ناگهانی افتاده شود .

علت افتادگی پلک در جوانی

می‌توان گفت آمادگی پرشور ترین دلیلی که دارد به دلیل افزایش سهم است که ماهیچه های اطراف پلک نازک می‌شود اما گاهی اوقات علت اما برای برخی سوالات علت افتادگی پلک در جوانی چیست علت افتادگی پلک در جوانی می تواند بر اثر آسیب عصب های صورت عواملی مانند مالش بیش از حد چشم استفاده فراوان از گوشی و تبلت حاملگی، عمل‌های مربوط به چشم، التهاب و… باشد.

ناناگفته نمونه استفاده از لنز ها با گاهی اوقات به دلیل آسیب رساندن به عضلات چشم باعث افتادگی پلک در جوانی می شوند .

درمان افتادگی پلک
یکی از مشکلاتی که در بعضی از افراد به وجود میاید افتادگی پلک استکه در مان آن وجود دارد.

درمان افتادگی پلک

گفتیم افتادگی پلک در افراد مختلف علت‌های متفاوتی دارد که این افراد به دنبال راهی برای درمان این افتادگی هستند که حقیقتاً افتادگی پلک نه تنها بباعث وجود مشکلاتی در بینایی افراد می‌شود، جنبه زیبایی و ظاهری خاصی هم ندارد و باعث پژمردگی نشان دادن و پیر نشان دادن صورت می‌شود؛ بنابراین راه‌هایی که برای درمان این مشکل پیش آمده است را در ادامه پیش روی شما قرار خواهیم داد.

  • ورزش دادن

یکی از این راه ها استفاده کردن از ورزش‌های مناسب برای درمان افتادگی پلک است که حقیقتاً در این روش، مدت طولانی باید این ورزش را انجام دهید تا بتوانید نتیجه مثبتی را بگیرید.

ورزش دادن برای درمان افتادگی پوست و یا جلوگیری از آن به این صورت است که دو طرف شقیقه خود را در انتهای چشم خود گرفته و به طرف شاخه چشم بکشید. به نحوی که کشیدگی در اطراف چشم را احساس کنید. سپس پس از گذشت چند دقیقه می‌توانید دست‌های خود را آزاد کنید. همچنین در طول زمانی که چشمتان را کشیده‌ای، چشم‌های خود را مرتباً باز و بسته کنید؛ چرا که این کار باعث تقویت عضلات اطراف چشم، جلوگیری و درمان افتادگی پلک می‌شود.

  • ماساژ با یخ

یکی از راه‌های درمان افتادگی پلک، استفاده از یخ است که برای این کار شما می‌توانید قالب‌های کوچک یخ را روی پوست ماساژ دهید. برای این کار یخ را در اطراف پلک  قرار دهید و به سمت بالا بکشید. مدت زمان برای این کار بین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه است .

  • استفاده از سفیده تخم مرغ

استفاده از سفیده تخم مرغ و روش دیگری است که برای سفت شدن پلک و بالا بردن پلک کاربرد دارد. برای این کار تنها کافی است که سفیده تخم مرغ را جدا کنیم و روی پلک خود بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از گذشت ۲۰ دقیقه می‌توانید سفیده تخم مرغ روی پلک خود را بشویید. پروتئین دارای خواص فوق العاده‌ای است؛ چرا که تخم مرغ حاوی پروتئین‌هایی است که باعث سفت کردن پلک و بالا رفتن آن می‌شود .

علاوه بر موارد گفته شده مواد و راه‌های بسیار دیگری وجود دارد که از این موارد می‌توان به روغن درخت چای روغن زیتون، خیار، عسل،  خواب کافی و… نیز اشاره کرد. حقیقتاً درمان و پیشگیری از افتادگی پلک با استفاده از این روش‌ها به زمان طولانی نیاز دارد.

همچنین نتیجه گیری از روش‌های گفته می شود افتادگی پلک به صورت جزئی باشد اما گاهی اوقات این روشها پاسخگو نیستند و تنها چاره برای درمان افتادگی پلک عمل افتادگی است که در ادامه اطلاعات کاملی را در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم .

عمل افتادگی پلک

هنگامی که در اثر افزایش سن و یا برخی از مشکلات افتادگی پلک در افراد ایجاد می‌شود. گاهی اوقات چاره‌ای جز عمل جراحی افتادگی پلک وجود ندارد. یکی از سریع‌ترین و بدون عارضه ترین راه‌هایی که می‌توانید برای بالا بردن پلک بالای خود از آن استفاده کنید عمل بلفاروپلاستی است.

معمولا افرادی که دارای سن‌های بالا  هستند کاندیدای مناسبی برای عمل بلفاروپلاستی هستند. علاوه بر این افراد، با توجه به دلایل مختلفی که در مطالب فوق به آن‌ها اشاره کردیم مانند زمینه‌های ارثی، آسیب عصب‌های صورت و… امکان افتادگی پلک در آن‌ها وجود دارد که می توانند با استفاده از عمل بلفاروپلاستی علاوه بر بالا بردن پلک خود چین و چروک‌های صورت خود را بردارند و چهره شاداب و جوان تری داشته باشند .

دقت کنید که بسیاری از افراد نه تنها از لحاظ جنبه زیبایی، بلکه بخاطر جلوگیری از بروز مشکلاتی که در افتادگی پلک می‌تواند بر بینایی آن‌ها داشته باشد این عمل را انتخاب می‌کنند؛  بنابراین صرفا عمل بلفاروپلاستی عمل زیبای نیست؛ بلکه علاوه بر اینکه می‌تواند زیبایی را به چهره شما بازگرداند، از بروز مشکلات جدی نیز خودداری کند.

عمل افتادگی پلک
عمل افتادگی پلک مبه طور کامل این مشکل را برطرف میکند.

جمع بندی

افتادگی پلک یکی از مشکلاتی است که علت‌های متفاوتی برای آن وجود دارد گاهی اوقات این افتادگی پلک ممکن است به صورت مادرزادی و از بدو تولد، همراه نوزاد باشد و یا در اثر افزایش سن ایجاد شود؛ به هر حال افتادگی پلک علاوه بر این جنبه ظاهری زیبایی ندارد، باعث بروز بعضی از مشکلات بینایی نیز می‌شود.

همچنین بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت و غیره در افتادگی پلک نقش دارند.  استفاده از روش‌های درمانی مانند روش‌های خانگی و یا استفاده از ماسک‌های خانگی تا حد زیادی می‌توانند کمک کننده باشند، اما در برخی موارد به دلیل حاد بودن و شدت میزان افتادگی پلک، این روش‌ها پاسخگو نیستند.

بنابراین بهترین راه برای رفع افتادگی پلک، عمل بلفاروپلاستی بهترین گزینه انتخابی است؛ چرا که تنها در یک جلسه می‌توانید بهترین نتیجه را از انجام این عمل بگیرید.

سوالات متداول

هزینه عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

حقیقتاً تعیین قیمت عمل بلفاروپلاستی امکان پذیر نیست چرا که این امر اشاره به عوامل بسیاری مانند میزان افتادگی پلک علت افتادگی پلک تخصص پزشکی مرکز انتخابی شما نوع بیمه و غیره قرار دارد بنابراین تحت تاثیر این عوامل است .

آیا عمل بلفاروپلاستی دارای عوارض است؟

عمل بلفاروپلاستی نیز مانند همانند دیگر به عملا امکان دارد که عوارضی داشته باشد که این موارد کوتاه مدت هستند و معمولاً به صورت قرمزی التهاب و ورم است و برای درمان این مشکلات دار از مواد کننده کرم های مرطوب کننده و همچنین رطوبت و بخور دادن صورت برای جلوگیری از خشکی پل استفاده کنید .

آیا افتادگی پلک به صورت ناگهانی خطرناک است ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا به دلیل آسیب رسیدن به عصب هر کس که می تواند در اثر بسیاری از بیماری های مانند ام اس و غیره باشد در صورت مشاهده افتادگی ناگهانی پلک چشم حتما به پزشک مراجعه نمایید .

منبع: aao.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا