دندان

آبسه دندان | علل، علائم و درمان آن

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های دهان و دندان، آبسه دندان است که ممکن است برای هر شخصی در هر سنی ایجاد شود. در بیشتر مواقع، آبسه دندان با روش‌های خانگی و ساده حل و درمان می‌شود؛ اما در بعضی از مواقع نیاز است که برای درمان این بیماری به پزشک مراجعه کرد.

اما اگر آبسه شما درد کمی دارد، می‌توانید تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید تا با روش‌های درمان خانگی آبسه و یا روش‌های درمان آبسه لثه در تب سنتی آشنا شده و در مورد موارد دیگر این زمینه مانند آبسه لثه، آبسه دندان، آبسه دندان کودک، نشانه‌های بروز آبسه دندان، روش‌های درمان فوری آبسه و… اطلاعات جمع‌آوری کنید.

آبسه دندان چیست؟

به صورت خلاصه؛ آبسه در نتیجه جمع شدن میزان زیادی باکتری در دهان ایجاد می‌شوند. این اتفاق، به این دلیل می‌افتد که در نتیجه جمع شدن این مواد در یک نقطه از دهان، دهان عفونت می‌کند و این عفونت‌ها به آبسه تبدیل می‌شوند. آبسه نوع‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها آبسه پری آپیکال است. در واقع، این نوع از آبسه، ریشه دندان‌ها را هدف قرار می‌دهد و در این بخش ایجاد شده و رشد می‌کند. نام دیگر این نوع آبسه، همان آبسه دندان است.

آبسه لثه

همان گونه که در بالا گفتیم، آبسه در اثر تجمع عفونت در یک نقطه ایجاد می‌شود. تنها تفاوت بین آبسه دندان و آبسه لثه در اینجاست که هدف آبسه لثه، لثه است نه دندان‌ها. خوب است که بدانید آبسه لثه به نام دیگر آبسه پریودنتال نیز شناخته می‌شود.

آبسه دندان کودک

آبسه دندان کودکان نیز مانند آبسه دندان بزرگسالان است؛ زیرا این دو مورد علائم شبیه به همی دارند و در نتیجه ایجاد بیماری، مشکلات مشابهی ایجاد می‌شود. اما به یاد داشته باشید که اگر در فرزند خود علائم آبسه را مشاهده کردید، بهتر است که در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید؛ چون وجود بلند مدت عفونت حاصل از آبسه در دهان کودک می‌تواند خطر آفرین باشد.

آبسه دندان کودک

علائم آبسه دندان چیست؟

اگر در یک دندان شما آبسه ایجاد شود، علائم مختلفی بروز می‌کند که در زیر نام برده شده است.

 • درد دندان
 • وجود طعم تلخ همیشگی در دهان
 • بوی بد دهان
 • حساسیت غیر معمولی دندان‌ها به سرما و گرما
 • وجود تورم و قرمزی در لثه
 • سر درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • درد در ناحیه دندان و یا فک هنگام جویدن

درمان آبسه دندان

امروزه با پیشرفت گسترده علم در دنیا، روش‌های مختلفی برای درمان بیماری‌های مختلف ایجاد شده است. یکی از این بیماری‌ها، آبسه است. طی سال‌های اخیر، برای درمان آبسه دندان، روش‌های بسیاری ایجاد شده است که بیشتر آن‌ها را می‌توان به سادگی در خانه انجام داد، اما بهتر است برای انجام برخی از روش‌ها، به پزشک مراجعه کرد.

علائم آبسه دندان چیست؟

البته به یاد داشته باشید که روش‌های درمان فوری آبسه دندان، به دو نوع خانگی و پزشکی تقسیم می‌شوند. انتخاب یک دسته از روش‌های درمانی آبسه دندان و لثه، بستگی به وضعیت آبسه شما دارد. اگر آبسه شما در وضعیت بدی قرار داشته باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ اما اگر وضعیت آبسه شما متعادل باشد، می‌توانید از روش‌های درمان خانگی آبسه بهره ببرید.

چگونه عفونت دندان را خارج کنیم؟

عفونت دندان به دلایل مختلفی مانند رسیدگی نکردن به دندان‌ها و یا مسواک نزدن آن‌ها به وجود می‌آید و در حالت عادی، درد و بوی بد دهان را به همراه دارد. همچنین، وجود عفونت در دندان می‌تواند در طولانی مدت خطرات و عارضه‌های مختلفی را ایجاد کند؛ پس بهتر است قبل از رخ داد این موارد به سراغ روش‌های خارج کردن عفونت دندان بروید. در زیر به صورت خلاصه به تعدادی از روش‌های مناسب برای این کار اشاره کرده‌ایم.

 1. شست و شوی دهان با آب و نمک

یکی از بهترین راه‌های برای خارج کردن عفونت از دندان، آب کشی دهان با محلول آب و نمک است. این روش در کنار سادگی و کم خرج بودن، روشی مؤثر برای خارج کردن عفونت از دندان‌ها است. آب نمک، می‌تواند عفونت دندان را کاهش داده و حتی سبب تسکین آبسه شود. البته اگر دچار بیماری فشار خون هستید، بهتر است از این روش استفاده نکنید؛ زیرا احتمال بالا رفتن فشار خون پس از انجام این روش، وجود دارد.

 1. کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم، روشی مناسب و تأثیر گذار است. به همین دلیل، شما می‌توانید از کمپرس سرد برای کاهش درد ناشی از عفونت دندان استفاده کنید. البته اگر به کمپرس سرد دسترسی ندارید، می‌توانید از یک پاکت یخ یا یک پاکت از مواد یخ‌زده دیگر استفاده کنید.

درمان فوری آبسه دندان با قرص

قبل از اینکه به سراغ معرفی قرص‌های درمان آبسه برویم، بهتر است این نکته را نیز یاد آورد بشویم که مصرف قرص در جهت درمان کامل آبسه اشتباه است. قرص‌ها، تنها می‌توانند عفونت حاصل از آبسه را از بین ببرند و در نتیجه درد ناشی از آبسه را کم‌تر کنند. پس بهتر است به قرص‌ها، تنها به عنوان مسکن نگاه کنید، نه راه درمانی. در زیر به قرص‌های موثر برای درمان آبسه اشاره شده است.

 1. Novafen
 2. Gelofen
 3. Acifen
 4. Megafen
 5. Alfen x
 6. Advil

در کنار موارد بالا، قرص‌های Celebrex و celecoxib نیز گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید جهت تسکین آبسه استفاده کنید. البته اگر دچار بیماری‌های معدوی هستید، بهترین گزینه دردسترس برای شما، همین دو قرص است؛ زیرا دیگر موارد نام برده شده می‌توانند وضعیت بیماری معده شما را وخیم‌تر کنند.

درمان فوری آبسه دندان با قرص

درمان آبسه لثه در طب سنتی

طب سنتی، مثل همیشه که برای بیماری‌های مختلف راه‌های درمانی ساده و مؤثری دارد، برای درمان این بیماری نیز راه‌هایی ارائه کرده که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 1. آب نمک

همان طور که استفاده از آب نمک برای خارج کردن عفونت از دندان مؤثر بود، برای درمان آبسه نیز تأثیر‌گذار است. برای بهره بردن از این روش، می‌توانید مقداری نمک را به آب ولرم بیفزایید و سپس با استفاده از آن دهان خود را شست و شو دهید.

 1. اسنانس پونه

شما می‌توانید دست مال تمیزی را به مقداری اسانس پونه آقشته کنید و سپس مقداری روغن حامل را روی آن بریزید. بعد از تکمیل این فرایند، باید دست مال را روی ناحیه آبسه بگذارید و بعد از ۱۰ دقیقه بردارید.

 1. چای شنبلیله

شما می‌توانید با استفاده از پنبه‌ای که به چای شنبلیله آقشته شده، وضعیت آبسه خود را بهبود بخشید. این کار به این صورت انجام می‌شود که باید پنبه را روی آبسه گذاشته و بعد از مدتی بردارید.

درمان خانگی آبسه دندان

در کنار روش‌های درمان آبسه لثه در طب سنتی، روش‌های درمان خانگی آبسه دندان نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در زیر به ۲ مورد از این روش‌ها اشاره کرده‌ایم.

 1. نشاسته

با مخلوط کردن ۲ قاشق چای خوری نشاسته، به همراه مقداری محدود شکر با نصف لیوان آب ولرم، ترکیبی به دست می‌آید که باید با استفاده از پنبه حاوی این ترکیب، ناحیه آبسه را تمیز کرد. این کار سبب بهبود آبسه می‌شود.

 1. جوش شیرین

جوش شیرین، خواص ضد باکتریایی بالایی دارد؛ به همین دلیل، استفاده از مخلوط نیم قاشق غذا خوری جوش شیرین به همراه مقدار کمی نمک و آب ولرم می‌تواند آبسه دندان را بهبود ببخشد. روش استفاده از این مخلوط به این صورت است که باید آن را به مدت ۵ دقیقه در دهان خود بچرخانید.

خلاصه مطلب

آبسه در نتیجه وجود عفونت‌ها و باکتری‌های دهانی ایجاد می‌شود. اگر به این جمله دقت کنید، با کلمات عفونت و باکتری‌ها بر خواهید خورد؛ شاید با شنیدن این کلمات، از ابتلا به این بیماری احساس ترس و نگرانی کنید، اما باید بدانید که این بیماری با روش‌های درمان خانگی و ساده هم قابل درمان است؛ هرچند این حالت برای بسیاری از مبتلایان به آبسه قابل اطمینان است، ولی باید گفت که در بعضی از موارد نیز برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کرد.

اما مهمترین سؤال این است که برای آبسه دندان چی خوبه؟ یا روش‌های درمان آبسه لثه در طب سنتی چیست؟ یا سؤالات دیگر که باید برای درمان درست این بیماری با پاسخ آن‌ها آشنا بود. به همین دلیل، در این مطلب از سایت پزشکبان به این سؤالات پاسخ داده و موارد دیگری مانند آبسه دندان و لثه چیست، آبسه دندان در کودکان و… پرداختیم.

در این مقاله به بررسی کامل آبسه دندان و علل و عوامل و علائم و درمان های رایج آن پرداختیم! محافظت از دندان‌ها نیازمند پیگیری دائمی و حتی گاهی کمک گرفتن از یک دندانپزشک حرفه ای میباشد.
به رسم همیشه که یک پزشک به شما معرفی میکنیم، در این مقاله نیز بهتون پیشنهاد میکنیم که اگر بدنبال ایمپلنت دندان‌های خود هستید، همین الان به صفحه بهترین متخصص ایمپلنت مراجعه کنید.

سؤالات متداول آبسه دندان

ابتلا به آبسه دندان سبب بروز تب می‌شود؟

همانطور که گفتیم، آبسه دندان در راستای وجود عفونت در دهان و دندان ایجاد می‌شود. به همین دلیل، احتمال بروز تب در افرادی که آبسه دارند، وجود دارد. البته احتمال بروز این مورد در کودکان بیشتر است.

آبسه چه عوارضی دارد؟

خرابی دندان‌ها یا احتمال بروز بیماری‌های قلبی به دلیل وجود عفونت در دهان، تعدادی از عوارضی هستند که احتمال ایجادشان برای مبتلایان به آبسه وجود دارد. البته اگر به درستی به این بیماری رسیدگی شود، احتمال بروز این موارد صفر خواهد بود.

باید در چه مرحله ای از رشد عفونت دندان به پزشک مراجعه کرد؟

بهترین زمان مراجعه به پزشک در صورت ایجاد عفونت در دندان، همان اولین زمان تشخیص وجود عفونت است. تنها در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید، می‌توانید از روش‌های خارج کردن عفونت از دندان استفاده کنید.

منبع: nhsinform

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا