پزشک و متخصص

بهترین دکتر ختنه

پس از اینکه فرزند پسر به دنیا می‌آید، والدین آن با چالش‌های مرتبط با ختنه نمودن آن مواجه هستند و همواره برایشان سوال است که چه زمانی باید فرزند خود را ختنه کنند؟ یا اینکه ویژگی بهترین دکتر ختنه برای ختنه نمودن پسر چیست؟ به طور کلی ختنه نمودن پسر یکی از متداول‌ترین جراحی‌هایی محسوب می‌شود که برای هر پسری انجام می‌شود.

در برخی از موارد والدین دو یا سه روز پس از به دنیا آمدن کودک، آن را ختنه می‌کنند. ختنه از نظر علمی فواید بسیار زیادی داشته و این فواید نیز با توجه به تحقیقات صورت گرفته ثابت شده است. علم پزشکی این امر را ثابت کرده است که ختنه کردن خطر عفونت ادراری را کاهش می‌دهد و عمل ختنه یک روش مفید و پزشکی است.

نام متخصص آدرس توضیحات
آقای دکتر محمدرضا جعفری تهران، نیاوران، مقدسی، نبش امیر احمدی زمانی، پلاک ۲، واحد ۲ – تهران، جردن، قبادیان شرقی، پلاک ۵، واحد ۱۸ دوره تکمیلی از سوئیس
حمیدرضا کاویانی
امیر فکور

ختنه چیست؟

ختنه به فرایندی اطلاق می‌شود که طی آن پوست ختنه‌گاه، از آلت تناسلی برداشته می‌شود. معمولا این فرایند در همان روز‌های اولیه که کودک به دنیا آمده است انجام می‌شود. به طور کلی این فرایند برای نوزاد خطری ندارد و عوارض ختنه کردن بسیار نادر است. البته ختنه باید توسط بهترین دکتر ختنه انجام شود. عوارض ختنه کردن بیشتر شامل زخم، خونریزی، درد و ترشح عفونت می‌شود که قابل درمان است.

در جوامع مختلف ختنه کردن یک رسم مذهبی بوده و در کشور‌های مختلفی این فرایند توسط بهترین دکتر ختنه صورت می‌گیرد. در گذشته افرادی که مهارت انجام این کار را نداشتند و جزو شخصیت‌های مذهبی بودند در شرایط بدی این فرایند را انجام می‌دادند. جالب است بدانید در گذشته علاوه بر اینکه نوزادان پسر را ختنه می‌کردند، این فرایند را برای نوزادان دختر نیز انجام می‌دادند.

انواع روش ختنه

قبل از آنکه به ویژگی‌ و خصوصیات بهترین دکتر ختنه بپردازیم، بهتر است ابتدا با انواع روش ختنه آشنا شوید. ختنه به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که روش سنتی و روش حلقه از متداول‌ترین روش ختنه کردن است.

 • روش سنتی ختنه کردن

در روش سنتی پوست ختنه گاه کودک از طریق گیره مخصوص کشیده می‌شود و از سر پهن آلت آن را به طرف بیرون می‌کشند. توجه داشته باشید که این فرایند باید از طریق بهترین دکتر ختنه صورت بگیرد. فشارگیره سبب می‌شود تا از خون‌ریزی رگ‌های خونی جلوگیری شود.

در پسرانی که سن بیشتری دارند و بزرگ‌تر هستند دور پایه پوست قسمت ختنه‌گاه برشی انجام می‌شود و پوست به سمت عقب کشیده خواهد شد و سپس با فاصله‌ای از سر آن بریده خواهد شد.

معمولا بهترین دکتر ختنه برای بستن لبه پوست، از بخیه استفاده می‌کند. برخی افراد معتقدند که کودک هنگام ختنه دردی احساس نمی‌کند اما دکتران متخصص برای ختنه کردن با این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند.

 • ختنه نمودن به روش حلقه‌ای

این روش برای ختنه جزو روش‌هایی است که خون‌ریزی در آن صورت نمی‌گیرد. در این روش ابتدا یک حلقه تنگ را دور آلت تناسلی نوزاد قرار می‌دهند و با نخ آن حلقه را به خوبی گره خواهند زد. هنگامی که به خوبی حلقه بسته شود خون به آن ناحیه نمی‌رسد و آن ناحیه سیاه خواهد شد و با گذشت هفت روز آن قسمت سیاه جدا می‌شود و میفتد.

توجه داشته باشید که برای برخی از کودکان روش ختنه حلقه‌ای نباید انجام داده شود. برای مثال کودکی که دچار نقص شکلی است نباید با روش حلقه‌ای ختنه شود و بهترین دکتر ختنه با در نظر گرفتن این نکات می‌تواند تشخیص دهد که کدام روش ختنه برای کودک شما مناسب‌تر است. روش حلقه‌ای روش دقیقی برای ختنه نیست و احتمال اینکه بد شکلی آلت را گسترش دهد زیاد است. بهتر است برای ختنه کردن کودک خود از بهترین دکتر ختنه مشورت بگیرید.

انواع روش های ختنه توسط بهترین دکتر ختنه

بهترین دکتر ختنه چه ویژگی هایی دارد؟

رول پوستی در انتهای آلت تناسلی قرار دارد که به آن پوست ختنه‌گاه گفته می‌شود. اگر بخواهیم واضح‌تر توضیح دهیم باید بگوییم که پوست ختنه‌گاه چین جمع شدگی پوست می‌باشد و در قسمت انتهای آلت تناسلی قرار گرفته است. ممکن است در چند سال اول پوست به عقب کشیده نشود که کاملا طبیعی است و در برخی از پسران جدا شدن پوست طولانی خواهد شد و شاید این امر برای والدین کمی نگران‌کننده باشد، اما توجه داشته باشید این امر کاملا طبیعی بوده و با گذر زمان حل می‌شود.

در طی این فرایند، پوست ختنه‌گاه از سر آلت تناسلی جدا می‌شود. باید بگوییم که هرگز پوست ختنه‌گاه را به عقب برنگردانید؛ چرا که علاوه بر دردناک بودن ممکن است آسیب جدی به این قسمت وارد کنید. بهترین کار در این مواقع مراجعه به بهترین دکتر ختنه است. اما دکتر خوب برای این کار چه ویژگی دارد؟ ویژگی بهترین دکتر ختنه عبارتند از:

 • مهارت کافی: دکتر مورد نظر باید از مهارت و تجربه و تخصص کافی برخوردار باشد و تجربه لازم را برای انجام این کار داشته باشد.
 • پروانه طبابت: بهترین دکتر ختنه باید پروانه طبابت داشته باشد و تمامی فعالیت خود را زیر نظر وزارت بهداشت انجام دهد.
 • تکنیک‌های بروز: توجه داشته باشید که بهترین دکتر ختنه باید از تکنیک‌های بروز استفاده کند و تا از هر گونه مشکل و اتفاق خاصی جلوگیری شود.
 • مدرک معتبر: بهترین دکتر ختنه باید مدرک پزشکی خود را از دانشگاه معتبری اخذ کرده باشد.

مراجعه به بهترین پزشک ختنه

مراجعه به بهترین دکتر ختنه برای شما فرصت بسیار خوبی است تا از تمام نگرانی‌هایی که در این زمینه دارید خلاص شوید. مسلما فردی که تخصص این کار را دارد و در این زمینه تحصیل کرده است، با جزئیات بیشتری چالش‌ها و سوالات شما را رفع خواهد کرد. معمولا دکتر‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند در زمینه اورولوژی اطفال تحصیل کرده‌اند. می‌توانند با بهره‌گیری دانش و مهارت خود و همچنین از طریق ارتباط موثر با کودک مورد نظر، شرایط وی را بررسی کنند.

ختنه عمل ساده‌ای است و می‌توان در همان روز کودک را مرخص کرد و نیازی به بستری در بیمارستان نخواهد داشت. بهترین دکتر ختنه از طریق تکنیک‌های بروز ختنه، پوست را برمی‌دارد و ختنه اگر توسط دکتران ماهر انجام شود، هیچ‌ عوارضی نخواهد داشت.

حمام کردن کودک پس از انجام ختنه

بیشتر پدر و مادرها فکر میکنن که انجام حمام نوزاد بعد از ختنه ایرادی نداره و مشکلی بوجود نمیاره! اما خب چیزی که بیشتر متخصصین پیشنهاد میکنند این هست که تا زمانی که روند بهبودی نوزادتون رو مشاهده نکردید، بهتره که اون رو حمام نکنید و با استفاده از یک اسفنج اون رو حمام بکنید. تا زمان بهبودی، ناحیه جراحی شده رو فقط با استفاده از آب گرم شستشو ملایم بدید.
زمانی که بهبودی به طور کامل انجام شد، حالا میتونین برای شستشو از صابون هم در کنار آب گرم استفاده بکنید.

دیگر متخصصین پزشکبان

در این صفحه به بررسی و معرفی بهترین دکترین ختنه ایران پرداختیم؛ اما اگر شما ساکن تهران هستید و قصد دارید که لیستی تخصصی و جامع فقط از شهر خودتون ببینید، میتونید همین الان به صفحه بهترین دکتر ختنه در تهران مراجعه کنید.

موارد جستجو شده توسط کاربران

 • بهترین دکتر ختنه در ایران ❤️【سال۱۴۰۲】 لیست ۸ تایی
 • معرفی دکتر ختنه نوزادان و کلینیک مرکزی ختنه
 • متخصص ختنه
 • نوبت بهترین دکتر ختنه
 • متخصص و فوق تخصص ختنه
 • ختنه اطفال – بهترین دکتر و جراح ختنه
 • توصیه‌های دکتر و جراح متخصص ختنه برای آمادگی‌های قبل از عمل ختنه

سوالات متداول

در ادامه به برخی از پرتکرارترین سوالاتی که ممکن است برای والدین در خصوص ختنه فرزندشان پیش بیایید می‌پردازیم:

فواید ختنه نوزاد چیست؟

ختنه در دوران کودکی منجر به کاهش شانس ابتلا به عفونت ادراری می‌شود و در سنین بالاتر باعث کاهش محتمل بروز برخی از بیماری‌های مرتبط با رابطه جنسی (مانند ایدز) و کاهش محتمل سرطان آلت تناسلی می‌گردد.

بهترین زمان ختنه چه زمانی است؟

بهترین زمان برای انجام ختنه در دوران نوزادی است، توصیه ما این است که آن را در بازه یک تا سه ماهگی انجام دهید، زیرا در این سن قدرت ترمیم پوست بسیار بالاست و این عمل در حافظه نوزاد به خاطر نمی‌ماند. اما ختنه قبل از یک ماهگی توصیه نمی‌شود، زیرا تا این زمان نوزاد هنوز ممکن است به دلایل مختلف مانند زردی نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد و در این شرایط، وجود زخم ختنه ممکن است فرآیند درمان را پیچیده کند.

عوارض ختنه چیست؟

این عمل، مانند سایر عمل‌های جراحی، ممکن است با عوارضی همراه باشد. اما با انجام آن توسط پزشکان با تجربه و با مراقبت کافی از سوی والدین، احتمال وقوع عوارض به حداقل می‌رسد. عوارض زودرس ممکن است شامل عفونت، خونریزی و حساسیت نسبت به داروهای بیهوشی باشد. همچنین، عوارض دیررس ممکن است شامل تنگی در سوراخ خروج ادرار باشد. با این حال، حتی در صورت وقوع این عوارض، همگی قابل درمان هستند.

علت چسبندگی بعد از ختنه

طبیعی است که در شیار بین سر و تنه آلت نوزادان، ماده‌ای به نام اسمگما (پنیرک) ترشح شود. در صورتی که والدین در تمیز کردن این ماده پس از ختنه بی‌توجهی کنند، ممکن است به وجود آید که پوست تنه آلت به سر آلت چسبیده شود. با احترام به توصیه‌های پزشک مربوطه، این اتفاق نخواهد افتاد ولی حتی اگر رخ دهد، با کمک یک پزشک ماهر و بدون نیاز به جراحی، قابل درمان است. به طور کلی، چسبندگی در اطفال چاق یا اطفالی که طول آلت آنها کوتاه تا متوسط است، رایج‌تر است.

ارتباط ختنه با زود انزالی

هیچ ارتباط مستقیمی بین ختنه و زود انزالی وجود ندارد. زمان انزال تحت تأثیر فاکتورهای متعدد روانی و جسمی قرار دارد و به عواملی مانند سطح هیجان، استرس، سلامت جنسی، فعالیت جنسی قبلی و سن بستگی دارد. تاکنون هیچ شواهد علمی قطعی درباره‌ی تأثیر ختنه بر زمان انزال ارائه نشده است. بنابراین، ادعاهایی که ارتباط مستقیم بین ختنه و زود انزالی را تأیید می‌کنند، علمی نیستند.

منابع:

۴.۶/۵ - (۸ امتیاز)

۳ دیدگاه

 1. بچه ها یک سوال! یک دکتر و متخصص ختنه باید چه خدماتی ارائه بده؟ الان ما چه توقعاتی باید از یک دکتر داشته باشیم و چه چیزهایی توقع بی جایه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا