مقالات آموزشی پزشکبان

پاکسازی صورت | مراحل و روش‌های خانگی

داشتن پوستی سالم و شاداب نیازمند پاکسازی صورت است که امروزه روش‌ها و مواد بسیاری برای پاکسازی صورت به وجود آمده است که در سالن‌های زیبایی و هم در خانه قابل انجام است و تا حد زیادی در شفافیت و زیبایی پوست تاثیرگذار است.

اگر شما هم قصد پاکسازی صورتتان را دارید، اما زمان و یا هزینه‌های لازم برای این کار را ندارید، اصلا نگران نباشید؛ چرا که ما در این مطلب قصد داریم بهترین روش‌های پاکسازی صورت برای پوست‌های چرب و خشک را در خانه برای شما بازگو کنیم، پس با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: برای دیدن لیست بهترین دکتر پوست در تهران روی لینک کلیک کنید

پاکسازی پوست در خانه

پاکسازی پوست از سلول‌های مرده یک روش عالی برای حفظ شادابی و طراوت پوست است  که با استفاده از روش‌های پاکسازی پوست در خانه می‌توانید پوست خود را تمیز کنید.

در واقع پوست ما در معرض آلودگی‌های بسیاری قرار دارد که وجود این آلودگی‌ها روی سطح پوست، باعث افزایش سلول‌های مرده می‌شود. تجمع این سلول‌های مرده روی پوست صورت، باعث کدر شدن، چرب شدن، جوش زدن و ایجاد لک می‌شود؛ از این رو حذف این سلول‌های مرده روی پوست از اهمیت بالایی برخوردار است.

پاکسازی پوست در خانه
پاکسازی پوست در خانه بسیار کار را آسوده کرده است و افراد میتوانند به راحتی این کار را بدون هیچ مشکلی در خانه انجام دهند.

پاکسازی پوست در خانه یک روش عالی برای بازگرداندن حس نشاط و طراوات به پوست است که تنها با استفاده از چند مرحله می‌توانید به راحتی پوست صورت خود را پاکسازی کنید. ناگفته نماند در حذف چربی‌های سطح پوست نیز نباید افراط کنید؛ چرا که وجود چربی‌های مفید روی پوست برای حفظ رطوبت و سلامت پوست ضروری است.

مراحل پاکسازی صورت

اگر شما هم دوست دارید پوست خود را پاکسازی کنید بهتر است به ترتیب، مراحل پاکسازی صورت را برای نتیجه گیری بهتر انجام دهید و از داشتن پوستی شاداب لذت ببرید. مراحل پاکسازی صورت شامل موارد زیر هستند که در ادامه به طور مفصل، توضیحات لازم را بیان می‌کنیم:

  1. شستشو صورت

اولین مرحله برای پاکسازی صورت در خانه شستن پوست صورت با استفاده از مواد شوینده و یا همان فیس واش‌ها است. شما می‌توانید پوست صورت خود را با استفاده از آب و صابون و یا هرگونه شوینده دیگری که در اختیار دارید کاملا تمیز کنید و در صورت داشتن آرایش، ابتدا با استفاده از شیرپاک‌کن‌ها و یا میسلارواترها می‌توانید این آرایش را از روی صورت خود بردارید؛ سپس با استفاده از مواد شوینده پوست خود را کاملا تمیز کنید. علت اینکه روی شستشوی پوست صورت تاکید داریم این است که باید سطح پوست کاملاً تمیز باشد؛ چرا که تمیز بودن سطح پوست علاوه بر اینکه باعث بسته شدن منافذ پوست و جلوگیری از ایجاد جوش می‌شود، مواد مغذی که در طول پاکسازی پوست قرار است به صورت برسد،  عمیق‌تر به پوست می‌رسد که شاهد نتیجه گیری بهتر از پاکسازی صورت خواهیم بود .

  1. لایه برداری پوست

مرحله دوم پاکسازی پوست صورت در خانه که از اهمیت بالایی برخوردار است لایه برداری کردن سطح پوست از سلول های مرده و آلودگی ها است که این مرحله آمادگی پوست برای جذب مواد مغذی در مراحل بعدی را افزایش می‌دهد. برای لایه برداری کردن پوست می‌توانیم از لایه بردارهای شیمیایی که تحت عنوان لایه بردار و اسکراب‌ها در بازار موجود می‌باشند استفاده کنیم. همچنین می‌توانید با استفاده از لایه بردارهای خانگی که از مواد طبیعی و در دسترس که در خانه ها یافت می‌شود هم استفاده کنید.

در انتخاب لایه بردار بهتر است کمی دقت کنید چرا که پوست صورت انواع افراد مختلف متفاوت است؛ بنابراین افرادی که دارای پوست‌های چرب و مستعد جوش هستند بهتر از لایه بردارهایی استفاده کنند که در ترکیبات آن‌ها سالیسیلیک اسید موجود باشد.

ضمنا ممکن است در اثر استفاده از اسکراب و لایه بردارها، به دلیل وجود دانه‌های گرانول ریز و درشتی که در آن‌ها وجود دارد پوست صورت شما کمی التهاب داشته باشد و یا قرمز شود که اصلا جای نگرانی نیست و پس از گذشت مدتی این التهاب از بین می‌رود .

  1. بخور دادن

سومین مرحله برای پاکسازی پوست در خانه بخور دادن پوست است که این مرحله بسیار آسان است برای بخور دادن پوست اگر دستگاه‌های بخور خانگی را ندارید می‌توانید از یک قابلمه و یا یک کتری استفاده کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که مقداری آب را درون قابلمه ریخته و اجازه دهید به جوش بیایذ؛ سپس شعله را کم کنید و با استفاده از یک حوله یا روسری که روی سر خود می‌اندازید پوست خود را در مجاورت بخار آب قرار دهید.

برای نتیجه گیری بهتر از این مرحله می‌توانید چند قطره روغن اسطوخودوس به آب جوش بیافزاید. بخور صورت باعث پاکسازی عمیق پوست می‌شود و باعث آبرسانی و حذف جوش‌های سر سیاه می‌شود.

  1. استفاده از ماسک صورت

مرحله بعدی که استفاده از ماسک صورت است به منظور رساندن مواد مغذی به پوست و پاکسازی عمیق‌تر پوست است که در این مرحله شما می‌توانید از ماسک‌های صورت که به صورت آماده تهیه شده‌اند استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ماسک‌های طبیعی که به صورت خانگی می‌توان آنها را درست کرد برای پاکسازی کردن پوست در این مرحله استفاده کرد.

استفاده از ماسک در این مرحله به این صورت است که مقداری از ماسک را روی پوست خود بزنید و اجازه دهید ماسک روی صورت خشک شود؛ سپس با آب گرم و آب ولرم شستشو دهید. دقت کنید که نباید از ماسک به عنوان اسکراب استفاده کنید و نباید آن را روی پوست خود ماساژ دهید.

  1. مرطوب کردن پوست
مراحل پاکسازی صورت
پاکسازی صورت دارای مراحلی است که باید به درستی انجام شود و این مراحل باید به صورت مرتب انجام شود.

آخرین مرحله در پاکسازی صورت در خانه مرطوب کردن پوست صورت است. در واقع یکی از بخش‌های بسیار مهم در پاکسازی صورت رطوبت رسانی و آبرسانی به پوست شما می‌توانید از آبرسان‌های سبک استفاده کنید که علاوه بر اینکه پوست شما را شاداب و باطراوت می‌کند نقش بسیار زیادی در آبرسانی نیز دارد.

اگر شما تمامی مراحل بالا را به صورت مرحله‌ای در منزل انجام دهید می‌توانید پوست خود را به راحتی پاک سازی و سلول‌های مرده را پاک کنید و پس از استفاده از این پاکسازی متوجه تغییرات پوستی خود خواهید شد.

پاکسازی صورت در خانه برای پوست چرب

حتماً شما هم می‌دانید که پوست انواع مختلفی دارد اگر شما هم در دسته افرادی هستید که دارای پوست‌های چرب هستید بهتر است هنگام پاکسازی صورت در خانه برای پوست چرب،  یک سری نکات را برای نتیجه گیری بهتر باید رعایت کنید. از جمله نکاتی که در برای پاکسازی صورت چرب وجود دارد استفاده از شوینده‌های قوی‌تری است که بهتر است حالت ژل یا فوم داشته باشند.

نکته بعدی که در انتخاب محصولات پاکسازی صورت در خانه برای پوست چرب وجود دارد انتخاب نوع لایه بردار است که بهتر از این لایه بردارهای حاوی موادی مانند سالیسیلیک اسید و یا روغن درخت چای باشد؛ چرا که این مواد خاصیت پاک کنندگی عمیق پوست و از بین بردن چربی‌های مضر پوست را دارند .

نکته آخر دیگری که برای پاکسازی صورت در خانه برای پوست چرب دارای اهمیت انتخاب نوع آبرسان از بهتر از آب استان هایی که برای پوست چرب انتخاب می شود حالت کرمی نداشته باشد چرا که این آبرسان ها خاصیت چربی بالاتری دارد و برای پوست های چرب امکان ایجاد جوش را افزایش میدهد

پاکسازی صورت در خانه برای پوست خشک

یکی از انواع پوست‌های افراد، پوست خشک است که برای پاکسازی صورت در خانه برای پوست خشک باید یکسری موارد به نتیجه گیری بهتر شما از پاکسازی کمک می کند. یکی از مواردی که باید در هنگام انتخاب شوینده‌ها دقت کنید. شوینده‌هایی مانند صابون به دلیل داشتن ترکیبات قوی برای پوست خشک مناسب نیستند و بهتر است از شوینده‌هایی استفاده شود که فرمولاسیون ملایم تری دارند.

گفتنی است در انتخاب لایه بردارهایی که برای پاکسازی پوست خشک انتخاب می‌شود باید این نکته را مد نظر قرار داد که خاصیت آبرسانی بالایی باید داشته باشند.

مطالعه پیشنهادی: اسکراب صورت

جمع بندی

در واقع پاکسازی صورت روش مراقبتی از پوست صورت برای جلوگیری از ورود آلودگی ها و ناپاکی‌ها به پوست صورت و همچنین حذف سلول‌های مرده است. همیشه برای پاکسازی صورت نیاز به صرف هزینه‌های گزاف و مراجعه به سالن‌ها و مراکز آرایشی نیست.

محصولات پاکسازی صورت
محصولات پاکسازی صورت از مواد مختلفی تولید می‌شود که به برای صورت دارای فواید بسیار زیادی هستند.

شما می‌توانید با استفاده از مراحلی که در مطالب فوق ذکر کردیم و با استفاده از مواد طبیعی که در خانه‌ها به راحتی یافت می‌شود صورتتان را پاکسازی کنید و مواد لازم برای پاکسازی صورت را برای انواع پوست‌های خشک و چرب آماده کنید و نتیجه فوق العاده را از این پاکسازی بگیرید. بهتر است برای نتیجه گرفتن بهتر از پاکسازی صورن، هر یک ماه یک بار به صورت کاملاً مرتب این پاکسازی را انجام دهید .

سوالات متداول

آیا فقط خانم‌ها نیاز به پاکسازی صورت دارند؟

خیر، تمامی افراد در معرض آلودگی‌ها و ناپاکی‌ها قرار دارد که برای از بین بردن سلول‌های مرده و داشتن یک پوست شفاف و شاداب نیاز به پاکسازی است؛ بنابراین هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند از پاکسازی صورت در خانه به روش‌های بالا استفاده کنند.

محصولاتی که برای پاکسازی صورت در خانه استفاده می کنیم باید حتما به صورت طبیعی تهیه شوند؟

محصولات را که برای پاکسازی صورت در خانه انتخاب می کنید را می‌توانید هم به صورت آماده و هم به صورت طبیعی تهیه کنید. همچنین اگر زمان کافی برای این کار را دارید و قصد هزینه کمتری را دارید از محصولات خانواده خانگی برای تهیه مواد مورد نیاز پاکسازی صورت استفاده کنید .

چند وقت یکبار پوست را پاکسازی کنیم؟

بهتر از پاکسازی را به صورت مداوم و پی در پی برای گرفتن نتیجه بهتر انجام دهید. شما می‌توانید از پاکسازی صورت به مدت یک بار در ماه و یا ۲الی۳ هفته یکبار استفاده کنید .

منبع: https://www.myglamm.com/glammstudio/face-cleanup-at-home

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا