مقالات آموزشی پزشکبان

روتین پوستی | معرفی انواع روتین پوستی و نکات مهم

داشتن پوستی صاف و با نشاط نیازمند مراقبت و رعایت یک سری نکات است. در واقع منظور از روتین پوستی، فرآیندی است که طی آن به منظور مراقبت از پوست یک سری محصولات و کارهایی را روی صورت انجام می‌دهید. در روتین پوستی از مواد و محصولات گوناگونی استفاده می‌شود که هر نوع پوست روتین خاص خود را دارد. اگر شما هم مشتاق هستید تا روتین پوستی مناسب پوست خود را بدانید پس بهتر است تا ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

روتین پوستی چیست؟

آیا می‌دانید منظور از روتین پوستی چیست؟ آیا می‌دانید انجام دادن روتین پوستی چه اهمیتی دارد؟ در واقع منظور از روتین پوستی همان روالی است که در جهت مراقبت و رفع مشکلات پوستی انجام می‌شود. انجام روتین پوستی به صورت دراز مدت و طولانی نتایج فوق العاده‌ای دارد. از این رو انجام روتین پوستی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی می‌توان گفت که روتین پوستی برای تمامی افراد مناسب است و تنها برای افرادی که دارای مشکلات پوستی هستند نمی باشد؛ چرا که در روتین پوستی از محصولات و موادی استفاده می شود که باعث حفظ نشاط و شادابی پوست و طراوت آن می‌شود.

روتین پوستی با توجه به نوع پوست برای افراد متغیر است و شما با  شناخت نوع پوست خود می‌توانید روتین مناسب خود را انتخاب کنید و محصولات و مواد را طبق نیاز پوست و رفع مشکلات پستی خود انتخاب کنید تا نتیجه بهتری از انجام روتین بگیرید.

روتین پوست چرب

پوست چرب یکی از نوع پوست‌هایی است که با انجام روتین پوستی تا حد زیادی می‌توان از بروز جوش جلوگیری کرد. برای روتین پوست چرب باید طبق مراحل زیر عمل کنید.

 • پاک کردن پوست از هرگونه مواد آرایشی و…

ابتدایی‌ترین کار در انجام روتین تمامی پوست‌ها، پاک کردن پوست صورت از آرایش و آلودگی‌های روی پوست است؛ بنابراین در اولین قدم لازم است شما آرایش پوست خود را کاملا پاک کنید تا مواد مغذی که قرار است به پوست برسد جذب لایه‌های عمیق پوست شود.

در مرحله پاک کردن آرایش از روی صورت شما می‌توانید از روغن‌های طبیعی برای پاک کردن آرایش استفاده کنید تا چربی‌های مفید روی پوست باقی بماند و همچنین شما می‌توانید از پمپ و یا میسلارواترها برای پاک‌کردن آرایش صورت استفاده کنید. اهمیت این مرحله از روتین پوستی به دلیل پاکسازی منافذ باز پوست بسیار بالا است .

 • شسستشوی پوست صورت

پس از پاک کردن پوست صورت از آرایش به وسیله پاک کننده‌ها، حالا نوبت به شستشوی پوست صورت است که در این مرحله می‌توانید از فوم و یا ژل شستشو که دارای فرمولاسیون ملایم هستند استفاده کنید. در این مرحله می‌توانید از فیس براش‌ها برای شستشوی عمیق‌تر پوست خود استفاده کنید. دقت داشته باشید این مرحله حتی اگر آرایش هم نداشته باشید باید حتما انجام شود.

 • استفاده از تونر

گام بعدی در روتین پوستی استفاده از تونرها است که برای انواع پوست‌های مختلف وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به نیاز پوستی خود از تونرهای که در ترکیب آن‌ها، آلفا هیدروکسی پروکسی و یا بتا هیدروکسی اسید هستند استفاده کنید.

در واقع تونری برای ترمیم پوست‌های خشک مناسب است که آبرسانی و رطوبت رسانی بالایی برا پوست شما داشته باشد که باعث جذب بهتر مواد مغذی روی پوست شما می‌شود.

این تصور که با استفاده از تونر رطوبت پوست ایجاد می‌شود و ممکن است اثرات منفی روی پوست داشته باشد کاملاً اشتباه است؛ چرا که پوست هر چقدر میزان رطوبت بیشتری را دریافت کند در واقع شادابی و نشاط بیشتری را دارد؛ بنابراین در استفاده از تونر اصلاً شکی نداشته باشید. همچنین بهتر است از تونرهایی که حاوی ویتامین c و یا اسید سالیسیلیک‌ها هستند استفاده کنید.

نحوه استفاده از تونر به این گونه است که پس از شستشوی صورت با استفاده از یک پد یا پنبه تمیز مقداری از مایه تونر را روی صورت بگذارید و پس از گذشت ۵ دقیقه می‌توانید صورت را آبکشی کنید. در صورتی‌که پوست شما حساسیت به تونرنشان دهد می‌توانید این کار را هر شب انجام دهید و اگر پوست شما حساس بود می‌توانید یک شب در میان این کار را انجام دهید .

روتین پوست چرب

 • استفاده از سرم‌های پوستی

احتمالا شما هم تاکنون سرم‌های ویتامین سی را مصرف کرده‌اید و یا تعدادی از این سرم‌ها را داخل کمد خود دارید، اما نحوه مصرف این کرم‌ها را می‌دانید؟ سرم ویتامین سی در واقع یکی از بهترین مراحل روتین پوستی است که می‌توان گفت نقطه ارتقا روتین پوستی است. بعضی افراد از استفاده از این سرم‌ها غافل هستند، باید بدانید که یکی از بهترین مراحل روتین پوستی استفاده از سرم ویتامین سی است که می تواند تاثیرات فوق العاده‌ای روی پوست شما همچون برطرف کردن لکه‌های پوستی، روشن کردن پوست صورت، سفت شدن پوست، جلوگیری از شل شدگی و… را روی پوست شما بگذارد .

 • استفاده از کرم‌های دور چشم

مسلما وجود چین و چروک‌ها و خط‌های اطراف چشم، باعث پیر به نظر رسیدن پوست صورت می‌شود.  در این مرحله از روتین استفاده از کرم‌های دور چشم را توصیه می‌کنیم. برای مصرف این روتین شما لازم است از کرم‌هایی که حالت آبرسانی دارند استفاده کنید تا با آبرسانی کردن این ناحیه، چروک‌های ریز را از بین ببرد.

 • استفاده از ضد لک‌ها

استفاده از ضد لک‌ها و ضد جوش‌ها یک مرحله حیاتی و بسیار مهم است که بهتر است از ضد لک‌های قلمی برای درمان لکه‌ها و جوش‌های صورت استفاده کنید. نحوه استفاده از این ضد لک‌ها و ضد جوش‌ها به صورت نقطه‌ای است.  بهتر است این کار را در شب و بعد از مرطوب کننده استفاده کنید.

معمولا در روتین پوستی نوجوانان به علت دارا بودن جوش، این مرحله از اهمیت بالاتری برخوردار است.

 • استفاده از مرطوب کننده

شما هر نوع پوستی داشته باشید، اصلاً ربطی به استفاده از مرطوب‌کننده ندارد. افرادی که دارای پوست‌های چرب هستند فکر می‌کنند که نباید از مرطوب کننده استفاده کنند که این تصور کاملا اشتباه است. مرطوب کننده خاصیت آبرسانی برای پوست را دارد که با استفاده از مرطوب کننده‌ها نشاط و شادابی پوست شما هم بیشتر می‌شود و می‌توان ۲ بار در روز از آن استفاده کرد. شما از مرطوب کننده صورت باید در روتین ‌‌پوستی صبح و شب استفاده کنید.

 • استفاده از ضد آفتاب

آخرین مرحله که وظیفه محافظت پوست در برابر نور خورشید را دارد استفاده از ضد آفتاب است که شما می‌توانید قبل از استفاده از ضدآفتاب از  رتینول‌ها و روغن‌های درمانی برای جای جوش خود استفاده کنید .

روتین پوست خشک

ترکیبی که برای روتین پوستی در مطالب فوق به آن‌ها اشاره کردیم برای روتین پوست خشک هم صدق می‌کند و تنها تفاوتی که در روتین پوستی و خشک و چرب وجود دارد انتخاب نوع محصول است؛ چرا که در نوع پوست خشک، به دلیل اینکه پوست آبرسانی کمتری دارد و به اصطلاح کم آب‌تر است بهتر است از مرطوب کننده‌هایی که توانایی آبرسانی بالاتری دارند،  استفاده شود. همچنین در مرحله شستشو برای پوست‌های خشک بهتر است از شوینده‌هایی که فرمولاسیون بسیار ملایم‌تری دارند استفاده شود.

ضمنا بهترین نوع تونر برای این نوع پوست‌ها تونرهای حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها است که خاصیت آبرسانی بیشتری دارند.

کلینیک پیشنهادی: بهترین مرکز جوان‌سازی پوست

روتین پوستی شب

روتین پوستی شب به این صورت است که ابتدا صورت خود را از آلودگی‌ها و ناپاکی‌ها پاک کنید؛ سپس از یک تونر برای پاکسازی عمیق‌تر استفاده کنید. در انتها از کرم شب که برای از بین بردن جای جوش و رساندن مواد مغذی به پوست است استفاده شود و در نهایت از کرم دور چشم و پس از آن از مرطوب کننده صورت استفاده کنید.

روتین پوستی شب

وسایل روتین پوستی

اگر شما قصد تهیه وسایل روتین پوستی را دارید باید بگویم که این وسایل به دو دسته تقسیم می‌شوند یکی از وسایلی که از همان محصولات مراقبتی هستند و شامل شوینده، تونر، آبرسان، مرطوب کننده و… می‌باشد.

دسته دوم محصولاتی هستند که برای استفاده از این محصولات مراقبتی استفاده می شود مانند پدهایی که برای تونرها استفاده می‌شود، فیس واش‌ها و… است. شما می‌توانید با توجه به نیاز و میزان بودجه خود از هر یک از وسایل روتین پوستی برای داشتن پوستی سالم و شاداب استفاده کنید .

روتین پوستی آقایان

اهمیت انجام روتین پوستی در آقایان نسبت به خانم‌ها کمتر است؛ چرا که برای آن‌ها این مورد اهمیت زیادی ندارد، اما برای بسیاری از آقایان داشتن یک روتین پوستی مناسب برای داشتن پوستی شاداب و باطراوت اهمیت دارد. اگر شما هم قصد اطلاع از روتین پوستی آقایان را دارید تنها کافیست با این شش مرحله و انجام مستمر آن‌ها صاحب پوست صاف و شفافی شوید که این مراحل شش گانه شامل موارد زیر هستند.

 1. حذف چربی‌ها و‌پاک کردن پوست توسط شوینده مناسب پوست
 2. لایه برداری کردن با اسکراب
 3. استفاده از سرم مناسب نوع پوست برای رساندن مواد مغذی به بافت‌های عمقی پوست
 4. آبرسانی کردن پوست با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب
 5. حذف آکنه‌ها با ژل‌های قلمی پوست
 6. استفادع از ضد آفتاب

شما آقایان می‌توانید با انجام این ۶ مرحله روتین پوستی، صاحب پوست صاف و شفاف شوید و از این پوست نهایت لذت را ببرید. همچنین برای هر یک از مراحل روتین پوستی علاوه بر موادی که به صورت آماده در بازار موجود است می‌توانید به صورت خانگی برخی از این ماسک‌ها و مرطوب کننده‌ها را تهیه کنید که معمولا با توجه به اینکه آقایان وقت کمتری را دارد ترجیحاً از مواد و محصولات روتین پوستی به صورت آماده استفاده می کنند.

مطالعه پیشنهادی: پاکسازی صورت

جمع بندی

برای داشتن پوستی سالم شاداب و جوان نیاز به انجام روتین پوستی هستیم که مراحل آن را در مطالب فوق برای شما باز کردیم از محصولاتی که در روتین پوستی استفاده می شوند می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید.

در نظر داشته باشید که هر چقدر کیفیت مواد استفاده شده شما برای روتین پوستی بالاتر باشد نتیجه گیری شما بهتر است قدم همچنین نقطه مهمی که در این راه شناخت نوع پوست خود انتخاب محصولات مناسب با نوع پوست خود نمی تواند شما را در انجام روتین پوستی کمک کند و در داشتن پوستی سالم به شما کمک کند .

سوالات متداول

از چه سنی کرم دور چشم استفاده کنیم؟

بهترین سن از شروع ۲۳ سالگی است.

آیا پوست چرب نیاز به آبرسانی دارد؟

بله تمامی انواع پوست‌ها نیاز به مرطوب کننده و آبرسان دارند.

آیا استفاده از روغن‌ها برای پوست موثر است؟

بله در واقع روغن‌های طبیعی نقش مهمی در شادایی پوست دارند.

منبع: nytimes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا