مقالات آموزشی پزشکبان

عوارض ختنه با لیزر

با پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور فناوری لیزر، امروزه ختنه با لیزر به یکی از روش های پیشرفته ختنه تبدیل شده است. در این روش، ختنه توسط دستگاه های لیزر انجام می‌گیرد. اما تنها تفاوت ختنه با لیزر و روش های سنتی، بریدن پوست ختنه گاه با استفاده لیزر است و در اصل، این روش نیز مانند روش های کاملا سنتی عمل کرده و از آن ها پیروی می کند.

اما ختنه با لیزر به دلیل معایب و عوراض خاص خود، چندان رایج نیست. برای آشنایی با عوارض ختنه با لیزر، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

پس از اینکه فرزند پسر به دنیا می‌آید، والدین آن با چالش‌های مرتبط با ختنه نمودن آن مواجه هستند و همواره برایشان سوال است که چه زمانی باید فرزند خود را ختنه کنند؟ یا اینکه ویژگی بهترین دکتر ختنه برای ختنه نمودن پسر چیست؟ به طور کلی ختنه نمودن پسر یکی از متداول‌ترین جراحی‌هایی محسوب می‌شود که برای هر پسری انجام می‌شود.

ختنه با لیزر

در روش ختنه با لیزر، در اصل لیزر جایگزین چاقوهای معمولی می ‌شود و بافت زیر آلت تناسلی را می‌سوزاند. در این روش از لیزر co2 استفاده می‌شود. این نوع لیزر به دلیل دارا بودن خاصیت جذب آب بالا، یکی از ایده آل ترین لیزرها برای اعمال جراحی به شمار می‌رود. با این حال جراحان کمی، تمایل دارند از کاتر لیزری به جای تیغ های جراحی استفاده کنند.

عمل ختنه با لیزر شبیه به روش جراحی سنتی می باشد و تفاوت آن ها، در برش پوست با کاتر لیزری است. پس می‌توان گفت تفاوت خاصی با ختنه به روش معمولی نداشته و نسبت به سایر روش ها، برتری ندارد؛ بلکه به دلیل داشتن عوارض بسیار هرگز به افراد توصیه نمی‌شود.

معایب و عوارض ختنه با لیزر

از معایب و عوارضی که ختنه با لیزر می‌تواند به همراه داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

معایب و عوارض ختنه با لیزر

 • هزینه بالا

یکی از معایب ختنه با لیزر، هزینه بالای آن می‌باشد. این روش به دلیل بهره‌گیری از تکنولوژی روز و استفاده از دستگاه های گران قیمت، دارای هزینه بیشتری نسبت به روش های سنتی است.

 • سوختگی

یکی از مهمترین معایب این روش، این است که به دلیل برش پوست با لیزر، به جای تیغ؛ لبه های پوست می‌سوزند و این سوختگی موجب می‌شود روند بهبودی بخیه ها با سرعت کمتری پیش برود. همچنین به دلیل سوختگی، احتمال ایجاد عفونت زخم ختنه، بیشتر خواهد بود.

 • عدم برخورداری از مزایای ویژه

یکی دیگر از دلایلی که افراد تمایل به استفاده از این روش ندارند، نداشتن مزایای خاصی نسبت به سایر روش های ختنه می‌باشد؛ در واقع، با پرداختن هزینه بیشتر برای ختنه با لیزر، از مزایای چشم گیری بهره مند نخواهید شد.

 • غیر متداول بودن

غیر رایج بودن ختنه با لیزر سبب می‌شود، پزشکان حاذق زیادی از این روش استفاده نکنند و در نتیجه برای انتخاب یک پزشک متبحر و با تجربه، با مشکل مواجه خواهید شد.

 • چسبندگی

ایجاد چسبندگی بعد از ختنه با لیزر نیز یکی از عوارض این روش می‌باشد؛ این امر در صورتی اتفاق می‌افند که عمل ختنه با دقت و مهارت انجام نشود. در چسبندگی به دلیل برش ناقص، پوستی که به صورت ناقص بریده شده،به کلاهک و همچنین تنه آلت تناسلی می‌چسبد و این امر موجب جمع شدن ترشحات زیر آن شده و می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود.

چسبندگی می‌تواند کودک را در دفع ادرار، دچار مشکل کند. از طرفی باعث پنهان شدن و کشیده شدن آلت تناسلی به درون شکم خواهد شد. این مشکل را اغلب به کمک جراحی رفع می‌کنند.

 • عفونت ادراری

اگر ختنه با لیزر به صورت صحیح انجام نشود؛ می‌تواند عوارض بسیاری به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال چنان چه پوست ختنه‌گاه، به درستی برداشته نشود ، می‌تواند منجر به عفونت ادراری شود.

عفونت ادراری

 • عفونت ادراری

اگر ختنه با لیزر به صورت صحیح انجام نشود ، می‌تواند عوارض بسیاری به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال چنان چه پوست ختنه‌گاه، به درستی برداشته نشود، می‌تواند منجر به عفونت ادراری شود.

 • تشکیل کیست و پل های پوستی

در صورتی که پوست کمی از آلت برداشته شود ، پوست اضافی روی سرِ آلت تناسلی قرار می‌گیرد و علاوه بر ایجاد چسبندگی، موجب تشکیل کیست Smegma و ایجاد پُل‌های پوستی (Bridge) بر روی آلت تناسلی کودک می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی، باید محل دقیق برش پوست توسط پزشک، علامت گذاری شود.

 • ورم شدید آلت

اگر ختنه با لیزر به صورت غیراصولی انجام شود ، موجب ایجاد نوارهای پوستی بر روی تنۀ آلت تناسلی کودک خواهد شد. این امر باعث اختلال در گردش و تخلیۀ لنفاوی می‌شود.

 • ناقص شدن کلاهک آلت تناسلی

در صورت انجام ختنه با لیزر نزد شخص نامناسب و غیر متخصص، ممکن است بافت کلاهک آلت تناسلی کودک، سوزانده شده و از بین برود.

 • کوتاهی و بدفرم شدن آلت تناسلی

یکی دیگر از عوارض ختنه با لیزر غیر اصولی، کوتاهی و بد شکل شدن آلت تناسلی کودک است. این امر موجب دغدغه و استرس شدید روانی برای فرد در دوران بلوغ خواهد شد.

باید و نبایدهای ختنه با لیزر

در زمان انجام ختنه با لیزر، دقت داشته باشید که این کار توسط یک پزشک باتجربه و متبحر صورت بگیرد؛ زیرا چنان چه در این مطلب ذکر شد، با انجام ختنه نزد افراد غیر متخصص، ممکن است کودک دچار عوارض متعدد بعدی شود. همچنین یک مرکز درمانی پیشرفته و بهداشتی را برای این کار انتخاب کنید. همان طور که می‌دانید، ختنه با لیزر به دلیل جدید بودن، نیاز به دستگاه های پیشرفته و برخورداری از تکنولوژی روز دارد؛ در غیر اینصورت، ممکن است سلامت کودک شما به خطر بیفتد.

باید و نبایدهای ختنه با لیزر

مطالعه بیشتر: ختنه با لیزر چند روزه خوب میشه؟

زمان مراجعه به پزشک در هنگام بروز عوارض ختنه با لیزر

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر پس از ختنه، به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا در کودک
 • قرمزی و تورم شدید آلت تناسلی
 • خونریزی
 • ایجاد عفونت و ترشح چرکی
 • ناتوانی کودک در هنگام ادرار
 • عدم تسکین کودک با مصرف مسکن ها و مشاهده گریه و بیقراری بسیار
 • تاول های چرکی
 • چنان چه پس از ختنه با لیزر، هیچ کدام از موارد فوق نیز اتفاق نیفتاد، بهتر است پس از دو هفته، برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه کنید.

منبع: intechopen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا