دندان

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین + قیمت ۱۴۰۲

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین معمولاً برای افرادی انجام می‌شود که دندان‌های خود را به طور کامل از دست داده‌اند و با روش ایمپلنت کامل، قصد جایگزین کردن آن‌ها را دارند. به هر دلیل که دندان­‌های خود را از دست داده باشید، یکی از بهترین و ماندگارترین روش ­های جایگزینی دندان­‌ها، ایمپلنت کامل فک بالا و پایین است.

این روش نسبت به سایر روش­‌های جایگزینی دندان مدرن­‌تر است و یک روش ایمن محسوب می‌شود. در این روش ابتدا پایه ­های تیتانیومی ایمپلنت دندان در لثه کاشته می­‌شوند و سپس پروتز‌های مصنوعی یا همان تاج دندان‌ها بر روی پایه قرار می­‌گیرند. با استفاده از این روش، می‌­توانید دارای دندان­‌هایی بسیار طبیعی و شبیه به دندان­ های واقعی شوید.

چنان چه قصد انجام این روش درمانی را داشته باشید، یکی از سوالاتی که ذهن شما را درگیر خواهد کرد، قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین خواهد بود. ما در این مقاله ضمن شرح انواع روش‌های ایمپلنت کامل هر دو فک، در مورد هزینه ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، نکاتی را برای شما شرح خواهیم داد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید برای انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت در تهران نیز می‌توانید مقاله مربوط را مطالعه کنید.

انواع روش‌های ایمپلنت کامل هر دو فک

لازم است به این نکته توجه کنید که روش‌­های متفاوتی برای ایمپلنت کامل فک بالا و پایین وجود دارد، که در هر کدام از این روش­ ها ممکن است هزینه ایمپلنت کامل دندان‌ متفاوت باشد. در ادامه به بررسی انواع روش‌های ایمپلنت کامل هر دو فک می‌­پردازیم:

  • روش اول

در بیشتر روش‌های درمان‌ ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، حداکثر پایه‌های ایمپلنتی که درون فک بالا یا پایین جای­گذاری می‌شود معمولا ۴ واحد است. این معجزه ایمپلنت کامل است که می‌توان تنها با ۴ واحد پایه ایمپلنت درون هر فک، تمام دندان­‌ها را جایگزین کرد.

طی این روش، متخصص ایمپلنت قادر است با کاشت تعدادی پایه در استخوان فک، و قرار دادن روکش ایمپلنت یا بریج‌های دندانی بر روی پایه­ ها حدود ۱۲ یا حتی در بعضی موارد تا ۱۶ دندان در فک بالا و ۶ تا ۸ دندان درون فک پایین جایگزین کند.

پیچیدگی­‌های مربوط به روش اول ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، موجب کامل شدن این نوع ایمپلنت در طول یک سال می­‌شود.

  • روش دوم (ایمپلنت فوری هر دو فک)

روش دوم به عنوان ایمپلنت فوری فک بالا و پایین شناخته می‌شود. در این روش، نیازی به طی زمان طولانی برای ایمپلنت ندارید و لازم نیست درمان‌ را در طول یک سال انجام دهید. با این روش، در یک جلسه درمانی، می­‌توانید از دندان­‌های ایمپلنت شده زیبا و طبیعی خود لذت ببرید. در روش درمانی ایمپلنت فوری هر دو فک، نیز پروتز‌ها یا تاج‌های دندانی بر روی ۴ واحد پایه ایمپلنت که درون لثه کاشته شده، قرار می­‌گیرند و جایگزین دندان­های از دست رفته شما می­‌شوند.

برای اینکه بتوانید با روش ایمپلنت کامل فوری دندان ­های هر دو فک خود را جایگزین کنید، ابتدا لازم است که سلامت شما مورد ارزیابی قرار بگیرد. افرادی که دارای بیماری­‌هایی مانند دیابت، مشکلات مربوط به نقص ایمنی، فشار خون و انواع سرطان‌ها هستند و یا استخوان فک آن­‌ها تحلیل رفته است، نمی­‌توانند کاندید خوبی برای روش درمانی ایمپلنت کامل باشند.

تحلیل استخوان فک، موجب عدم موفقیت کاشت پایه ایمپلنت درون لثه می‌­شود و این امر باعث شکست درمان خواهد شد. همچنین افرادی که سیگار می­‌کشند و به طور کلی دخانیات مصرف می­‌کنند، کاندید مناسبی برای این روش درمانی محسوب نمی­‌شوند.

  • روش سوم (استفاده از پروتز‌های متحرک بر پایه ایمپلنت)

در روش سوم ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، از پروتزهای متحرک برای ایمپلنت کامل استفاده می­‌شود. روش کار به این شکل است که بر روی ۲ تا ۴ واحد پایه ایمپلنت که درون لثه کاشته شده ­اند، پروتزهای از قبل ساخته شده دندانی قرار داده می‌شوند.

در این روش، برعکس دو روش اول ایمپلنت کامل، پروتز متحرک است و قابلیت جدا کردن از روی پایه را دارد. طی این روش، ابتدا پایه­‌های ایمپلنت درون لثه و بافت استخوان فک جای­گذاری می‌شوند؛ سپس بیمار باید حداقل ۳ تا ۵ ماه صبر کند تا پایه درون استخوان فک جوش بخورد، پس از آن، پروتزهای متحرک بر روی پایه‌ها نصب می‌شوند. این روش درمانی ارزان­تر از دو روش قبل است و به دلیل شبیه بودن به دندان مصنوعی دارای متقاضیان کمتری است.

ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت کامل دندان‌ در ۱۴۰۲

نمی‌­توان از قبل، هزینه ایمپلنت کامل فک بالا و پایین بیمار را به طور دقیق تخمین زد، زیرا بسته به اینکه روند درمان چگونه طی شود، قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین متفاوت خواهد بود. اما می­‌توان هزینه تقریبی انجام این کار را با توجه به عوامل تاثیرگذار بر آن برآورد کرد که در ادامه مطلب به آن می‌­پردازیم.

همانطور که پیش­تر گفته شد، روش استفاده از پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت، به دلیل شباهت به دندان مصنوعی، کمتر متقاضی دارد و هزینه آن نیز کمتر از دو روش دیگر می­‌باشد. در هنگام محاسبه هزینه ایمپلنت کامل دندان‌، هزینه پروتزها و تعداد ایمپلنت ­های کاشته شده در لثه در نظر گرفته می­شوند.

۲ روش دیگری که برای ایمپلنت کامل فک بالا و پایین شرح داده شد و شامل جای­گذاری بریج‌های دندانی یا تاج دندان بر روی ۴ واحد پایه ایمپلنت است، دارای هزینه بیشتری خواهد بود. در این روش درمانی، هزینه نهایی درمان بستگی به نوع پروتزی که استفاده می­شود دارد و برای هر نوع پروتز می­‌تواند متفاوت باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده، هزینه ‌های جانبی شامل درمان­‌های پیش از ایمپلنت، تصویربرداری از فک، آزمایشات لازم، داروها و … نیز بر روی هزینه نهایی تاثیرگذار خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه دستمزد متخصص ایمپلنت شما چقدر است و موقعیت مکانی کلینیک درمانی شما کجاست، قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین متفاوت خواهد بود. برای برآورد دقیق هزینه‌های درمان با ایمپلنت کامل، بهتر است به صورت حضوری به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید تا متخصص ایمپلنت پس از معاینه و بررسی شرایط شما، هزینه نهایی را به شما اعلام کند.

از آنجایی که ایمپلنت کامل روشی پرهزینه می‌­باشد، بسیاری از کلینیک­‌ها برای تسهیل پرداخت هزینه، امکان پرداخت اقساطی را برای بیماران فراهم آورده ­اند. برای آگاهی از طرح‌­های اینچنینی با مرکز درمانی مورد نظر خود تماس بگیرید.

مزایای استفاده از جایگزین کردن دندان با استفاده از ایمپلنت

در نگاه اول ممکن است گران بودن ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، باعث شود که از درمان صرف نظر کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که این روش درمانی به نوعی یک سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی سلامتی شما خواهد بود. هنگامی که مراحل درمانی شما تکمیل شود، می‌­توانید به آسانی غذا را جویده و به این ترتیب دستگاه گوارش شما بهتر کار می­‌کند. همچنین تاثیر این کار بر روی زیبایی شما انکار ناپذیر است و اعتماد به نفس شما را افزایش می­دهد.

برخی افراد تصور می‌­کنند می­‌توانند به جای این روش از دندان­‌های مصنوعی که کم هزینه ­تر هستند، استفاده کنند. اما استفاده از دندان­‌های مصنوعی مستلزم رعایت رژیم غذایی خاص و چشم­‌پوشی بر روی برخی غذاها خواهد بود، درحالی که ایمپلنت کامل فک بالا و پایین این مشکل را ندارد.

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین از تحلیل استخوان فک جلوگیری کرده و از بیماری­‌هایی که در اثر ضعیف شدن فک ممکن است به آن­ها دچار شوید، پیشگیری می­کند. همچنین موجب رفع عدم تقارن و بدفرم شدن صورت در اثر جای خالی دندان­‌ها می­‌شود.

ایمپلنت فک بالا

به دلیل اینکه دندان­‌های فک بالا در زیبایی بیشترین تاثیر را دارند و بیشتر نمایان می‌شوند، ایمپلنت فک بالا از متقاضیان بیشتری برخوردار است. ساختار استخوان فک بالا تاثیر زیادی در چهره فرد دارد، بنابراین برای ایمپلنت فک بالا ابتدا باید دندان­‌ها را کشیده و سپس روش درمان از نظر چگونگی کاشت ایمپلنت و موقعیت قرارگیری ایمپلنت‌ها درون فک، به خوبی توسط متخصص ایمپلنت بررسی شود. در روش ایمپلنت کامل فک بالا، باید استخوان­‌ها دارای تراکم و ارتفاع کافی برای کاشت ایمپلنت باشند..

روند انجام ایمپلنت کامل فک بالا به این شکل است که ابتدا دندان‌ها و در صورت وجود ریشه ‌ها، ریشه دندان­‌ها کشیده شده و جای خالی آن تمیز می شود. پس از مدتی وقفه برای بهبودی، بلافاصله پزشک پایه­‌های ایمپلنت را درون لثه کاشته و قالبی از ایمپلنت برای تهیه پروتزهای مصنوعی گرفته می­شود. سپس دندان‌های مصنوعی در لابراتوار ساخته شده و متخصص ایمپلنت این تاج ‌ها را  بر روی پایه ایمپلنت سوار می­کند.

ایمپلنت فک پایین

در مورد ایمپلنت فک پایین، فرایند جای­گذاری دندان­‌ها راحت­تر از ایمپلنت فک بالا می­‌باشد. در ایمپلنت فک پایین، می‌توان به صورت فوری تاج تمام دندان­ های فک پایین را از طریق روش بارگذاری تاج فوری جایگزین کرد.

در این فرایند، پزشک پایه‌های ایمپلنت را درون قسمت جلویی فک می­کارد؛ دلیل این امر تراکم عصبی کمتر در این قسمت است. سپس مطابق روش ایمپلنت فک بالا، تاج دندان روی پایه­‌های ایمپلنت قرار می‌گیرد. چنان­چه فرد دارای تراکم استخوانی خوبی نباشد، باید پیش از ایمپلنت، عمل جراحی ترمیمی انجام دهد و پیوند استخوان و بافت نرم صورت بگیرد.

جمع بندی

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین یک روش درمانی آسان، سریع و پر از فایده برای جایگزینی تمام دندان­‌های از دست رفته فک بالا و پایین می‌باشد. ایمپلنت کامل هر دو فک به سه روش انجام می‌شود که در این مقاله به شرح این روش ‌ها پرداختیم. هزینه ایمپلنت کامل فک بالا و پایین به نوع روش ایمپلنت و سایر عوامل نظیر دستمزد پزشک و … بستگی دارد. فراموش نکنید که مراجعه به یک متخصص ایمپلنت ماهر و باتجربه، می­تواند شما را سریع­تر به نتیجه مطلوب برساند و از هزینه­‌هایی نظیر انجام ترمیم و رفع نواقص بکاهد.

سوالات متداول

ایمپلنت کامل فک بالاو پایین به چندروش انجام می‌شود؟

ازطریق سه روش ایمپلنت کامل و ثابت باطی مدت زمان لازم، ایمپلنت فوری هردوفک و استفاده از پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت می‌توان فک بالا و پایین راایمپلنت کرد.

کدام روش درمانی درایمپلنت هردوفک،دارای هزینه کمتری است؟

روش استفاده ازپروتزهای متحرک برپایه ایمپلنت به دلیل متحرک بودن و شباهت به استفاده از دندان مصنوعی،ازمحبوبیت کمتری برخوردار است و هزینه انجام آن نیز نسبت به دو روش دیگر کمتر است.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا