دندان

لمینت دندان فوری چیست؟

بسیاری از افراد می‌خواهند در مدت زمان کوتاهی، به دندان‌های خود زیبایی بیشتری ببخشند و انواع مشکلات مربوط به دندان‌ها نظیر تغییر رنگ، عدم نظم دندان‌ها و یا پر شدگی‌ها را پنهان کنند؛ در چنین مواقعی استفاده از لمینت دندان فوری، به سرعت می‌تواند زیبایی دندان‌ها را به آن‌ها بازگرداند.

لمینت دندان فوری نیاز بیمار را به مراجعه مکرر به دندانپزشک رفع می‌کند. همچنین به دلیل عدم نیاز به قالب گیری و طی مراحل ساخت لمینت در لابراتوار، این نوع لمینت نیاز به طی دوره طولانی و مراحل وقت‌گیر ندارد.

همچنین لمینت دندان فوری ارزان‌تر از سایر روش‌های لمینت دندان می‌باشد و استفاده از آن نیز آسان‌تر است. برای آشنایی بیشتر با لمینت دندان، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

دهان یکی از حساس‌ترین بخش‌های بدن است؛ به همین دلیل اکثر افراد در سنین و شرایط مختلف با مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان درگیر هستند. مراکز و کلینیک‌های دندانپزشکی زیادی در سراسر کشور به منظور رفع این مشکلات تأسیس شده‌اند. انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج می‌تواند بهترین نتایج را برای بیماران حاصل کند.

جنس لمینت دندان فوری

لمینت فوری از جنس رزین تهیه می‌شود. ساخت این نوع لمینت دندان، با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز جهان و به صورت کاملا بهداشتی صورت می‌گیرد.

کاربرد لمینت دندان فوری

اصلی‌ترین کاربرد لمینت دندان فوری، پنهان کردن عیوب دندان نظیر شکستگی‌ها، پرشدگی‌ها، فاصله بین دندان‌ها، تغییر رنگ دندان‌ها و… می‌باشد. لمینت فوری با رفع عیوب دندان، به آن‌ها زیبایی می‌بخشد. کاربرد این نوع لمینت شبیه به لمینت ثابت است و از این نظر با آن تفاوتی ندارد؛ اما لمینت دندان فوری نسبت به نوع دائمی آن، دوام کمتری دارد. دقت داشته باشید که لمینت فوری با لمینت متحرک یکی نیست؛ برای ساخت لمینت دندان فوری نیازی به قالب گیری نیست، اما برای ساخت لمینت متحرک به قالب گیری نیاز داریم.

جنس لمینت دندان فوری

فواید استفاده از لمینت دندان فوری

استفاده از لمینت دندان فوری دارای مزیت‌های فراوانی است. از این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندی زیبا
 • قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی
 • عدم نیاز به طی جلسات متعدد در دندان پزشکی
 • نصب آسان در زمان کوتاه
 • پوشاندن عیوب دندان نظیر تغییر رنگ دندان‌ها، لکه‌ها، فاصله بین دندان‌ها و…
 • عدم نیاز به تغییر دادن و تراشیدن دندان‌های اصلی بیمار

معایب استفاده از لمینت دندان فوری

لمینت فوری به دلیل پیش ساخته بودن، ممکن است دقیقا مطابق سایز دندان افراد نباشد. از دیگر معایب این نوع لمینت دندان، سختی قرار دادن آن در دهان، برای اولین بار است. چنان چه این نوع لمینت اشتباه جا بیفتد، خارج نمودن آن و جا انداختن مجدد آن دشوار است و برای این کار باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

در این نوع لمینت از هیچ نوع چسبی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین چنانچه لمینت فوری از نظر اندازه، کاملا مطابق دندان‌ها نباشد، باعث ایجاد مشکل در هنگام غذا خوردن و حرف‌ زدن خواهد شد.

یکی دیگر از معایب لمینت دندان فوری، کم دوام بودن و کوتاه بودن عمر آن در مقایسه با لمینت ثابت و دائمی می‌باشد. همچنین استفاده از این نوع لمینت دندان، دارای محدودیت‌های دست و پا گیری نظیر عدم مصرف نوشیدنی‌های داغ است.

انواع لمینت دندان فوری

لمینت دندان فوری دارای دو نوع سفارشی و آماده می باشد؛ که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

انواع لمینت دندان فوری

لمینت دندان فوری سفارشی

برای ساخت لمینت دندان فوری سفارشی، باید به دندانپزشکی مراجعه کرد. دندانپزشک پس از معاینه دندان‌های فرد، چنانچه صلاح بداند؛ ساخت و نصب لمینت دندان را انجام خواهد داد. در صورتی که دندانپزشک، این نوع لمینت را برای شما مناسب تشخیص دهد، از شما می‌خواهد که روکش درخواستی خود را انتخاب کنید؛ سپس از دندان‌های شما قالب تهیه می‌شود.

ساخت لمینت دندان فوری سفارشی، ممکن است یک الی دو هفته زمان ببرد. پس از آماده شدن لمینت دندان، دندانپزشک جای‌گیری آن را بر روی دندان‌های شما آزمایش خواهد کرد. استفاده از لمینت دندان فوری سفارشی بسیار آسان است؛ اما نسبت به لمینت‌های دائمی مشکلات مربوط به خود را دارد. لمینت فوری سفارشی، ممکن است پس از مدتی، دچار ساییدگی شده و با گذشت زمان، موجب وارد شدن صدماتی به لثه و دهان فرد شود.

لمینت دندان فوری آماده

همانطور که از نام لمینت دندان فوری آماده، بر می‌آید؛ این مدل لمینت‌های فوری، از قبل به صورت آماده موجود هستند و در ساخت آن‌ها از استاندارد واحدی استفاده کرده‌اند.

مطالعه بیشتر: لمینت متحرک دندان چیست؟

چه افرادی مجاز به استفاده از لمینت دندان فوری هستند؟

تنها دندانپزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما می‌توانید از روکش فوری دندان استفاده کنید یا خیر. به همین دلیل لازم است، پیش ازاستفاده از این نوع لمینت دندان، حتما به دندانپزشکی مراجعه کنید تا پس از معاینات لازم، تشخیص مناسب توسط پزشک صورت بگیرد. اما بنا به یک قاعده کلی، می‌توان گفت افرادی که دارای شرایط زیر هستند، مجاز به استفاده از انواع لمینت فوری می‌باشند:

فواید استفاده از لمینت دندان فوری

 • وجود عیوب ظاهری نظیر شکستگی‌های جزئی بر روی دندان‌ها
 • وجود فاصله میان دندان‌ها
 • وجود لکه بر روی دندان‌ها
 • به وجود آمدن دنتین زردرنگ در زیر مینای دندان‌ها و یا تغییر رنگ در دندان‌ها
 • ایجاد ترک بر روی دندان‌ها یا وجود لب‌پرشدگی بر روی آن‌ها
 • عدم یکنواختی اندازه دندان‌ها مانند کوتاه و بلند بودن
 • قرار گرفتن خط لثه در ارتفاع بالاتر از حد معمول

چه افرادی نمی‌توانند از لمینت دندان فوری استفاده کنند؟

همه افراد قادر به استفاده از لمینت فوری نیستند و برای تشخیص این موضوع باید به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کرد؛ اما به طور کلی افرادی که دارای شرایط زیر هستند، نمی‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند:

 • داشتن دندان‌هایی با قسمت‌های انتهایی پهن
 • وجود دندان‌های لق در دهان
 • وجود لثه ناسالم و ابتلا به انواع بیماری‌های لثه
 • وجود تعداد زیادی دندان از بین رفته
 • حالت غیر عادی در فک، مانند فک جلو آمده
 • عدم وجود دندان و یا استفاده از دندان مصنوعی
 • وجود دندان‌های پوسیده و نا سالم در دهان

هزینه لمینت دندان فوری

قیمت لمینت دندان فوری به عوامل متعددی از جمله جنس و نوع لمینت دندان، بستگی دارد. بیشتر لمینت‌های فوری، از جنس رزین تهیه می‌شوند. همچنین نوع دندان‌های فرد، مشکلات دندانی و شکل آن‌ها می‌تواند بر روی میزان هزینه ساخت و نصب لمینت دندان فوری تاثیر بگذارد.

منبع: pubmed

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا