مو

درمان ریزش مو با پی آر پی (PRP)

می‌دانیم که امروزه ریزش و نازک شدن مو از مشکلات رایج در زنان و مردان است که در هر سنی و به دلایل مختلف، ممکن است اتفاق بیفتد. روش پی آر پی مو (Platelet-Rich Plasma) در واقع یک روش کم خطر به منظور درمان ریزش مو است که با مواد کاملا طبیعی رویش مو را احیا می‌کند.

در این روش پلاسمای غنی از پلاکت باعث تحریک بازسازی ریشه مو می‌شود. در بسیاری از موارد، این تکنیک باعث می‌شود که ریزش مو کاملا درمان و متوقف شود. حتی اگر موهای شما با افزایش سن نازک و کم پشت شده‌اند، با وارد کردن مستقیم عوامل رشد اتولوگ به ریشه مو، رشد مو تقویت خواهد شد.

در ادامه درباره روش PRP مو، چگونگی انجام و مزایای آن در پزشکبان شرح خواهیم داد.

پی آر پی مو یا PRP چیست؟

روش درمانی پی آر پی مو، یک روش کم تهاجمی برای درمان ریزش موی ژنتیکی یا التهابی است که در آن از پلاسمای خون اتولوگ برای تحریک رشد و مبارزه با ریزش مو استفاده می‌شود. پلاسما حاوی غلظت بالایی از فاکتورهای رشد است که به نوسازی سلولی و بازسازی بافت‌ مورد نظر مانند مو کمک می‌کند.

در مرحله اول این روش از بیمار خون گرفته می‌شود و در سانتریفیوژ پلاکت‌ها و سرم خون از هم جدا می ‌شوند. سپس فاکتورهای رشد موجود در سرم که طی این فرایند چندین برابر شده‌اند توسط بهترین دکتر کاشت مو به ریشه مو تزریق می‌شود تا باعث تحریک و بهبود گردش خون شده و ریشه‌های آسیب دیده را بازسازی کند.

پس از انجام پی آر پی نیازی به گذراندن یک دوره نقاهت طولانی ندارید و تنها کمی قرمزی و تورم در ناحیه تزریق ایجاد می‌شود که در مدت کمی رفع خواهد شد. برای اثر بخشی کامل توصیه می‌شود این روند سه تا شش دوره در فواصل یک ماهه تکرار شود و برای انجام PRP مو حتما به بهترین کلینیک کاشت مو در تهران مراجعه کنید.

درمان پی آر پی مو چگونه است؟

درمان پی آر پی مو شامل چند مرحله برای دستیابی به نتایج مطلوب است. در ابتدا مانند آزمایش خون مقدار کمی خون از بیمار گرفته می‌شود. سپس خون در سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا اجزای مختلف آن (پلاکت و پلاسما) از هم جدا شوند. پلاسمای حاصل دارای غلظت بالایی از فاکتورهای رشد است و برای تزریق به پوست سر استفاده می‌شود.

قبل از تزریق، پوست سر را کاملاً تمیز و بی حس می‌کنند و در ادامه تزریق های کوچک به نواحی آسیب دیده پوست سر انجام می‌شود که رشد مو را تحریک کرده و ریزش مو را متوقف می‌کنند. اکثر درمان‌های پی آر پی مو به سه جلسه درمانی با فواصل ۴ تا ۶ هفته نیاز دارند و درمان‌های نگهدارنده بهتر است هر ۴ تا ۶ ماه یکبار انجام شوند.

مراحل کاشت پی آر پی موی سر

مراحل انجام پی آر پی مو

همانطور که اشاره شد درمان پی آر پی مو یک فرایند سه مرحله‌ای است که به صورت تفکیک شده زیر آن را شرح خواهیم داد.

  • در مرحله اول خون معمولا از بازوی فرد گرفته می‌شود و در سانتریفیوژ مورد جداسازی قرار می‌گیرد.
  • در مرحله بعد پس از حدود ۱۰ دقیقه سانتریفیوژ کردن، خون به سه لایه تقسیم می‌شود که شامل پلاسمای فقیر از پلاکت، پلاسمای غنی از پلاکت و سلول‌های قرمز خون است.
  • در مرحله نهایی پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سرنگ کشیده شده و سپس به مناطقی از پوست سر که نیاز به رشد موی بیشتری دارند تزریق خواهد شد.

انواع پی آر پی مو

روش‌های درمانی پی آر پی مو متنوع هستند که بنا به شرایط مختلف قابل انجام هستند.

  • پی آر پی مو با پلاسمای خالص غنی از پلاکت (P-PRP)

در این روش از سیستم فناوری بالینی استفاده می‌شود که تکنیک چرخش مضاعف را بهبود داده و نیاز لازم برای افزایش تقاضای بالینی برای پلاکت‌های قابل استفاده را تامین می‌کند.

  • پی آر پی مو با پلاسمای غنی از پلاکت لکوسیت (L-PRP)

از این روش اغلب در درمان آسیب‌های تروماتیک باز استفاده می‌شود. فیبروبلاست‌های انسانی تیمار شده با ال پی آر پی افزایش و تکثیر بسیار زیادی را در مقایسه با گروه کنترل تیمار نشده، نشان دادند.

  • پی آر پی با پلاسمای سنتی غنی از پلاکت (PRP)

در پی آر پی مو سنتی برای تحریک تولید کلاژن و الاستین از پلاکت‌ها استفاده می‌شود. پلاکت جدا شده از خون دارای غلظتی پنج تا هفت برابر بیشتر از مقدار طبیعی است که به ریشه مو تزریق می‌شود.

 مزایای انجام PRP موی سر

درمان PRP برای افرادی که دچار ریزش مو هستند مزایای زیادی ارائه می‌دهد. یکی از مزایای اصلی این روش غیر جراحی بودن آن است. برخلاف درمان‌های تهاجمی مانند کاشت مو، درمان پی آر پی به جراحی نیازی ندارد و بعلاوه، استفاده از پلاسمای اتولوگ خطر واکنش آلرژیک بدن را رد کرده یا کاهش می‌دهد. این روش درمانی برای انواع مختلف ریزش مو مانند ریزش موی ارثی، آلوپسی آره آتا و تلوژن افلوویوم قابل انجام است.

روش پی آر پی هم برای زنان و هم برای مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این افراد از آلوپسی آندروژنیک یا سایر اشکال آلوپسی رنج می‌برند که به عنوان طاسی الگوی مردانه یا زنانه نیز شناخته می‌شود. ریزش مو ناشی از استرس نیز با پی آر پی قابل درمان است. اگر ریزش موی فرد اخیرا اتفاق افتاده باشد شانس بهبود آن با پی آر پی بسیار زیاد است.

مزیت دیگر این روش استفاده از آن برای کسانی است که موهای نازک دارند، اما کاملاً طاس نیستند. با تزریق پی آر پی فولیکول‌هایی که هنوز کار می‌کنند اما ضعیف شده‌اند، تقویت شده و رشد مو از آن‌ها دوباره تحریک خواهد شد.

برای ریزش موهام مزوتراپی کنم یا پی آر پی؟

هر دو این روش‌ها برای درمان مشکلات مختلف مو استفاده می‌شوند. در افرادی که به دلیل سوءتغذیه و داشتن رژیم‌ غذایی نامناسب، مواد مغذی کافی به مو نرسیده، استفاده از مزوتراپی باعث تغذیه ریشه مو با مواد مفید شده و مو مجدد از ریشه رشد خواهد کرد.

اما این روش برای کسانی که دچار ریزش و کم پشتی مو به دلایل ژنتیکی هستند مناسب و کارآمد نیست. برای درمان ریزش موی این گروه می‌توان از روش تزریق پلاکت خون به سر (پی آر پی) استفاده کرد؛ بنابراین شرایط فرد و دلایل ریزش مو است که تعیین می‌کند باید از کدام روش برای درمان ریزش مو استفاده کرد.

اقدامات لازم برای انجام پی آر پی مو

بهتر است قبل از انجام پی آر پی مو به مدت ۱۰ روز هیچ داروی مسکن حاوی اسید استیل سلیسیلیک را مصرف نکنید. این درمان تحت بیهوشی موضعی و به صور سرپایی انجام می‌شود. لذا نیازی نیست که زیباجو برای داشتن تعطیلی و مرخصی طولانی اقدام کند.

اقدامات مهم قبل از PRP مو

از آنجایی که از پلاسمای خون فرد برای تزریق به ریشه مو استفاده می‌شود، پس واکنش آلژریکی وجود نخواهد داشت. در برخی موارد ممکن است قرمزی و تورم جزئی در ناحیه تزریق ایجاد شود که جای نگرانی نیست و رفع خواهد شد. زیباجو بعد از انجام پی آر پی مو می‌تواند، موهای خود را طبق معمول و در اوایل روز بعد از درمان بشوید.

تاثیر پی آر پی در درمان ریزش مو

انجام برخی مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از روش پی آر پی مو اغلب برای درمان ریزش موی ارثی موثر است، زیرا با تحریک فولیکول‌ها و تقویت رشد مو، می‌تواند روند پیشرفت ریزش مو را کند کرده و تراکم مو را افزایش دهد. همانطور که شرح داده شد مکانیسم اثر درمانی این روش بر اساس خواص بازسازی کننده پلاسمای غنی از پلاکت خون است. فاکتورهای رشدی که در پلاسما وجود دارند باعث تشکیل رگ‌های خونی جدید شده و در نتیجه گردش خون در پوست سر را بهبود می‌بخشند. این امر منجر به تامین مواد مغذی کافی و اکسیژن برای فولیکول‌های مو و تحریک رشد و کاهش ریزش مو خواهد شد.

کاندیدای مناسب برای انجام PRP مو

بهترین افراد برای استفاده از روش درمانی PRP مو، زنان و مردانی هستند که از ریزش موی آلوپسی آندروژنتیک یا همان طاسی ارثی رنج می‌برند. متخصصین این حوزه معتقدند که با کمک این روش می‌توان کم پشتی مو در زنانی که دچار آلوپسی ترکشن هستند را نیز درمان کرد. شایان ذکر است که آلوپسی ترکشن عارضه‌ای است که ناشی از کشیده شدن شدید موهاست به عنوان مثال کشیدگی مو ناشی از بستن محکم مو به حالت دم اسبی یا بافتن محکم مو و… .

در ادامه باید گفت درمان پی آر پی در مواردی که ریزش مو به تازگی شروع شده و کهنه نیست بسیار کارآمدتر و موثرتر است. در واقع این روش برای کسانی که کاملا طاس شده‌اند، اصلا کارایی نداشته و باعث رشد مجدد موها در این گروه نخواهد شد.

عوارض پی آر پی مو

از آنجایی که این روش درمانی با تزریق همراه است همیشه خطر عوارض جانبی مانند موارد زیر وجود دارد:

  • آسیب به عروق خونی یا اعصاب
  • عفونت‌ها
  • کلسیم‌زدایی در محل تزریق
  • ایجاد بافت اسکار

گاهی نیز برای برخی از افراد به بیهوشی نیاز است و ممکن است بدن آن‌ها به بیهوشی واکنش منفی نشان دهد؛ بنابراین باید از قبل به پزشک خود در صورت دانستن این موضوع، اطلاع دهند.

آنچه در مقاله پی آر پی مو خواندید:

درمان پی آر پی مو راه حلی امیدوارکننده برای افرادی است که با ریزش مو مواجه‌اند و به دنبال روش‌ درمانی موثری هستند. درمان PRP با ماهیت کم تهاجمی خود، دارای حداقل عوارض جانبی است و خود را به عنوان یک روش موثر برای تحریک رشد مو معرفی کرده است. برای کسب بهترین نتایج از انجام پی آر پی مو، باید به متخصصان با تجربه که دارای دانش و تبحر کافی در این زمینه هستند، مراجعه کنید و از رشد مجدد موهای خود لذت ببرید.

سوالات مربوط به PRP

چه کسانی نمی‌توانند برای انجام پی آر پی مو اقدام کنند؟

کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند، بسیار سیگار می‌کشند، سابقه مصرف زیاد الکل یا مواد مخدر دارند، عفونت‌های حاد یا مزمن، سرطان، بیماری مزمن کبدی و پوستی، بی ثباتی همودینامیک، هیپوفیبرینوژنمی، اختلال متابولیک، سندرم اختلال عملکرد پلاکتی، اختلال سیستمیک، تعداد پلاکت کم و بیماری تیرویید دارند، نباید از این روش استفاده کنند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای پی آر پی مو چقدر است؟

این مورد نیاز به ارزیابی دقیق دارد و به شدت ریزش مو و نتایج مورد نظر بستگی دارد اما در زنان اصولا هر ۶ تا ۱۲ ماه و در مردان انجام دفعات بیشتری توصیه می‌شود تا به کسب نتیجه مناسب منجر شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا