مو

کاشت مو: روش های کاشت، هزینه و مزایای آن

همه ما آدم‌ها در طول زندگی آرزوی داشتن موهای بلند و پرپشت را داریم. داشتن مو پرپشت و بلند نشان دهنده سلامت و زیبایی فرد می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی در زندگی و اعتماد به نفس آدم‌ها دارد. همچنین مو نقش جلوگیری از هرگونه  آسیب به پوست سر را نیز دارد. به همین علت است که بسیاری از افراد برای داشتن موهای سالم و زیبا روزانه در حال  استفاده از محصولات مراقبتی مو و رسیدگی به موهای خود هستند. اما با گذشت مرور زمان و افزایش سن، مو‌های سر کم کم شروع به ریزش می‌کند.

ریزش موی سر به عوامل مختلفی مثل ژنتیک، فشار عصبی، موهای چرب، مصرف دارو و…  بستگی دارد. این ریزش مو ممکن است در خانم‌ها بسیار کم باشد اما در آقایان به قدری ادامه پیدا می‌کند که باعث طاسی سر نیز می‌شود. به خاطر همین بیشتر افراد برای جلوگیری از ریزش مو یا طاسی سر، اقدام به کاشت مو در بهترین کلینیک‌ها و مراکز نیز می‌کنند.

کاشت مو در ایران روش‌های بسیار مختلفی دارد و عوامل گوناگونی برای نگهداری کاشت مو در ایران نیز وجود دارد که در ادامه مطلب بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به داشتن موهای سالم و زیبا خود اهمیت می‌دهید و همچنین اگر قصد کاشت در بهترین کلینیک کاشت مو در تهران را نیز دارید، این مطلب می‌تواند کمک بسیار فراوانی به شما بکند. پس تا انتهای این مطلب همراه ما پزشکبان باشید.

کاشت مو چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، مو نقش بسیار مهمی در سلامتی و زیبایی انسان‌ها دارد و برای افراد برای داشتن موی طبیعی به بهترین کلینیک‌ها برای کاشت مو مراجعه می‌کنند. کاشت مو در واقع یک نوع عمل زیبایی محسوب می‌شود که برای کاشت ابتدا از بانک مو یا موی بدن برداشت می‌کنند سپس با موی سر پیوند می‌زنند. این عمل بسیار سخت و زمانبر بوده و در بسیاری از کلینیک یا مطب‌ها برای اینکه بیمار دردی را حس نکند از بی حسی استفاده می‌کنند. عمل کاشت مو در برخی موارد می‌تواند به فولیکول‌های آسیب دیده موی سر کمک کند و باعث رشد دوباره مو‌های از دست رفته نیز شود.

کاشت مو چیست؟

انواع روش های انجام کاشت مو

خیلی از افراد فقط نام کاشت مو را شنیده‌اند اما هیچ اطلاعاتی درباره انواع روش‌های کاشته شده‌ مو در ایران را ندارند. روش‌های کاشت مو که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بسته با شرایط و نیاز بیمار و تشخیص پزشک می‌باشد. توصیه می‌شود قبل از اقدام به کاشت، حتما با پزشک متخصص مو مشورت کنید. 

در حال حاضر در بسیاری از کلینیک‌ها ۴روش برای عمل کاشت با استفاده از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی وجود دارد:

روش FUE برای کاشت مو

یکی از پرکاربردترین روش‌های کاشت مو در ایران، کاشت به روش FUE است که جایگزین روش کلاسیک کاشت مو شده است. این روش مناسب افرادی است که از ریزش مو شدید رنج می‌برند یا مو‌های سر آن‌ها بسیار نازک می‌باشد. نحوه کاشت مو به روش FUE اینگونه است که ابتدا فولیکول‌ها لازم را به صورت واحد جدا می‌کنند، سپس در قسمت‌های خالی سر جایگذاری نیز می‌کنند. ویژگی مثبت روش کاشت FUE این است که بدون درد و بخیه سر انجام می‌شود.

روش FIT برای کاشت مو

کاشت مو به روش FIT یا Follicular Isolation Technique به معنی خارج کردن واحد‌های فولیکولی می‌باشد. این روش بهترین روش‌های کاشت مو در ایران می‌باشد که مانند روش FUE است با این تفاوت که کاشت مو به روش FIT راحت‌تر و کم هزینه‌تر نیز می‌باشد. این روش بسیار موثر برای کاشت مو بوده و نیازی به برش پوست سر یا خون ریزی ندارد. همچنین مدت زمان دوره نقاهت روش FIT بسیار کوتاهتر از FUE است. تنها نکته منفی که این روش دارد، ممکن است باعث آسیب زیاد به فولیکول‌های موی سر شود.

روش SUT برای کاشت مو

روش کاشت مو SUT در حال حاضر به عنوان جدیدترین‌ترین روش کاشت مو شناخته می‌شود. کاشت مو SUT با استفاده از به‌روزترین تجهیزات پیشرفت، گرافت موی سر با از بانک بدون برش یا جداسازی می‌کنند. این روش کم تهاجمی بوده و از ابتدای عمل تا انتها با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود. همچنین به قدری این عمل راحت و ساده است که به عنوان بی‌خطرترین روش کاشت مو شناخته می‌شود. تنها ویژگی بسیار خوب که روش SUT وجود دارد، این است که سرعت بالای این عمل و هدر نرفتن بانک موی بیمار می‌باشد.

روش HRT برای کاشت مو

کاشت HRT یک نوع روش غیر جراحی بوده و برای ترمیم مو استفاده می‌شود. این روش مناسب کسانی می‌باشد که از بانک موی سر ندارند یا ضعیف می‌باشد. در واقع روش HRT برای کاشتن مو نیست بلکه برای ترمیم و احیای مجدد مو استفاده می‌شود. در این روش با استفاده از موی طبیعی و مصنوعی در قسمت‌های خالی سر یا بدون مو کاشته می‌شود. تنها ویژگی منفی که دارد داشتن عمر کوتاه و هزینه بسیار سنگین آن می‌باشد.

بهترین روش برای کاشت مو

به صورت دقیق و کلی نمی‌توان بهترین روش کاشتن مو را معرفی کرد چرا که هر روش نیاز به شرایط و ویژگی‌های خاص بیمار را دارد و اگر بیمار فاقد شرایط برای نوع کاشت باشد، ممکن است عملی ناموفق و بدون رضایت داشته باشد. همچنین انجام کاشت مو نقش بسیار مهمی در زندگی افراد ممکن است داشته باشد. اما بهترین و رایج‌ترین روش برای کاشت را روش FUE می‌توان در نظر گرفت چرا که این بسیار روش بسیار ایمن و بدون خطر می‌باشد. اما برای انتخاب بهترین روش کاشت مو پیشنهاد می‌شود بهترین کلینیک کاشت مو در تهران مراجعه کنید.

مناسب ترین روش برای کاشت مو

جدیدترین روش های کاشت مو

کاشتن مو به روش SUT به عنوان جدیدترین و محبوب‌ترین روش‌های کاشت در جهان شناخته می‌شود. روش کاشتن SUT بدون هیچ زخم و بخیه‌ای در کلینیک‌ها توسط بهترین دکتر کاشت مو در تهران انجام می‌شود و این روش در در کشور آمریکا مورد تایید سازمان غذا و دارو  می‌باشد. علت محبوبیت روش کاشت SUT، رشد موی بسیار طبیعی آن است که موهای کاشته شده در سر به صورت یکدست و مرتب ترکیب می‌شوند و رشد می‌کنند. کاشت به روش SUT در ۴ مرحله انجام می‌شود:

 1. معاینه و بررسی پزشک متخصص
  پزشک متخصص قبل از اقدام به کاشتن موی بیمار در ابتدا بیمار را معاینه می‌کند و با بررسی وضعیت و شرایط موجود بیمار، زمان جراحی و نکات مهم قبل از انجام عمل را به بیمار اطلاع می‌دهد. بیمار برای نشان دادن وضعیت سلامتی خود باید برخی آزمایش‌ها از جمله دیابت، قند خون، تست HCV و… انجام دهد. همچنین برای کاشت SUT، پزشک بانک موی بیمار را بررسی می‌کند سپس بهترین روش برای کاشت مو را اقدام می‌کند و تلاش می‌کند آسیبی به ظاهر بانک موی بیمار وارد نشود.
 2. مرحله برداشت مو از بانک موی بیمار
  این مرحله بسیار مهم بوده و پزشک برای شروع، با استفاده از ابزارات برش که دارد ابتدا پوست سر بیمار را تمیز می‌کند و ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کند و بانک مو را به صورت یکدست و تمیز می‌تراشد. این کار باعث کمترین آسیب به موی سر و فولیکول مو می‌شود. ممکن است در هنگام برداشت مو، جای لک یا زخم کوچک در پوست سر باقی بماند اما نگران نباشید به مرور زمان جای زخم یا لکه پوست از بین خواهد رفت.
 3. آماده سازی فولیکول‌ها یا موهای برداشته شده
  پس از اینکه فولیکول‌های مورد نیاز از بانک موی بیمار توسط بهترین پزشک مو برداشته شد، با استفاده از ابزارات تکنولوژی تارهای مو را به یک یا چند دسته مو تقسیم‌بندی می‌کند. این نکته بسیار مهم است که موهای برداشته شده یا فولیکول‌ها باید سالم و زنده باشند و همچنین توانایی رشد طبیعی خود را داشته باشند. در غیر این صورت انجام کاشت مو بدون فولیکول زنده، باعث آسیب به پوست سر و از بین رفتن بقیه فولیکول‌های سالم سر می‌شود. ممکن است کاشت SUT به مدت دور طول بکشد تا به بالاترین تراکم مورد نیاز خود برسد.
 4. مرحله آخر انجام عمل کاشتن مو
  مرحله آخر زمانی است که پزشک متخصص، فولیکول‌های مورد نیاز را از بانک موی بیمار جدا کرده و آماده کاشت فولیکول در محل مورد نظر بیمار است. پزشک قبل از کاشت مو، طرح مورد نظر خود را بر روی پوست سر بیمار ترسیم می‌کند. سپس با تجهیزات پزشک، فولیکول‌های زنده را در محل رسم شده سر کاشت می‌کند. این مرحله بسیار حساس و مهم بوده و پزشک متخصص مو باید با استفاده از مهارت خود، نتیجه بسیار خوبی را ارائه دهد. پس از پایان کاشت مو، پزشک مراقب‌های مورد نیاز بعد عمل را مشخص می‌کند.

مزایای کاشت مو چیست؟

مزایای کاشت را می‌توان به ۴ علت اشاره کرد:

 • روشی دائمی

ممکن است برخی دارو‌ها یا مواد شوینده برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد موی سر جوابگو نباشد. به همین دلیل بهترین روش برای خلاص شدن از ریزش مو و طاسی سر، عمل کاشت مو است چرا که این روش دائمی می‌باشد و نیازی به نگرانی ریزش مو ندارید.

 • تقویت ظاهری پوست موی سر

کسانی که دارای تراکم موی سر کم هستند یا از طاس بودن موی سر خود ناراضی هستند و همچنین باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود. کاشت مو باعث تقویت ظاهری پوست سر و موهای آن‌ها نیز می‌شود و همچنین عملکرد کاشت مو تاثیر فراوانی در کار آن‌ها می‌گذارد. حتی در برخی موارد کاشت باعث پوشاندن لکه پوست سر نیز می‌شود و باعث جذاب‌تر بودن و افزایش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود.

 • داشتن ظاهری طبیعی

انجام عمل کاشت مو یک روشی بسیار کوتاه و موثر بوده و مو‌های کاشته شده در سر به شکل موی طبیعی رشد می‌کند. ممکن است کمتری کسی تفاوت موی طبیعی با موی کاشته در سر بیماران شود و این نکته بسیار خوب کاشت مو می‌باشد.

 • هزینه مقرون به صرفه

هزینه مقرون به صرفه یعنی ممکن است استفاده از مواد شوینده یا دارو‌ها بسیار تاثیرگذار برای رشد مو نباشد و در اکثر موارد هزینه بسیار سنگینی برای مراجعه کننده به وجود آورد. پس بهترین راه حل و کم هزینه‌ترین روش برای رسیدن به نتیجه دلخواه بیمار، این روش می‌باشد.

معایب کاشت مو چیست؟

معایب کاشت مو بستگی به نوع روش کاشت و شرایط بیمار دارد و ممکن است برای همه بیمارانی که اقدام به کاشت می‌کنند مشاهده نشود. اما به طور کلی می‌توان موارد زیر را جزء دسته معایب کاشت مو در نظر گرفت.

 • لایه لایه شدن پوست سر

لایه لایه شدن به منظور پوسته پوسته شدن پوست سر می‌باشد که پس از کاشت مو معمولا تا ۴۸ ساعت بعد از عمل مشاهده می‌شود. ممکن است در برخی موارد لایه لایه شدن پوست سر بعد از ۱۰ روز از بین برود اما بعضی مواقع ممکن است در طولانی مدت این پوسته پوسته شدن برطرف شود.

 • ایجاد زخم در پوست سر

جای زخم یکی از معایب بزرگ موی کاشته شده است که اکثرا قابل مشاهده می‌باشد. همچنین افرادی که پوست آن‌ها بسیار حساس است جای زخم کاشت مو تا آخر عمر ممکن است باقی بماند.

کاشت مو چه معایبی دارد؟

 • هزینه بسیار سنگین

برخی عمل‌های کاشت مو هزینه بسیار سنگینی دارد و براساس نوع روش کاشت و تعداد تار‌های مو تعیین قیمت می‌شود. این هزینه برای اکثر افراد احتمال دارد بسیار سنگین و زیاد باشد.

هزینه و قیمت کاشت مو

هزینه کاشت مو در شهرهای مختلف ایران ممکن است بسیار مختلف باشد. همچنین عوامل مختلفی نیز هستند که در هزینه کاشت تاثیر مستقیمی دارند. به همین علت توصیه می‌شود قبل از اقدام به کاشت حتما با کلینیک‌ها یا مطب‌های پزشک برای کاشت تماس بگیرید و از قیمت‌ها آن‌ها مطلع شوید. اما به طور کلی هزینه کاشت مو از قیمت ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان به بالا شروع می‌شود. در جدول زیر می‌توانید قیمت‌های حدودی کاشت مطلع شوید.

نوع کاشت 

قیمت کل کاشت 

کاشت مو به روش FUE

۱۴ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان

کاشتن مو به روش Micro FIT

۱۳ تا ۲۰ میلیون تومان

کاشت مو به روش FIT

۱۰ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان

کاشتن مو به روش DHI 

۳۰ میلیون تومان به بالا

کاشتن مو به روش SUT

۱۰ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان

همان‌طور در جدول مشاهده کردید، قیمت‌های گفته شده به صورت حدودی و تقریبی در سال ۱۴۰۲ است و عوامل مختلفی نیز هستند که در افزایش قیمت کاشت تاثیر می‌گذارند مثل:

 • نوع کلینیک کاشت
 • دستمزد پزشک متخصص
 • میزان طاس بودن سر بیمار
 • حجم بانک موی برداشته شده و…

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

پس از عمل کاشت، رعایت نکات مراقبتی اهمیت بسیار زیادی در روند بهبود پوست سر و رشد مو دارد. بی‌توجهی و کوتاهی در مراقبت بعد از عمل ممکن است باعث آسیب به موی سر و عفونت پوست شود. پس تمامی نکاتی که گفته می‌شود را با دقت و مشورت پزشک متخصص انجام دهید تا به نتیجه رضایت بخش خود برسید.

 1. بعد از عمل به مدت ۳ الی ۴ روز سعی کنید حمام نروید زیرا در این مدت پوست سر بسیار حساس بوده و نیاز به استراحت دارد. 
 2. از لمس کردن یا خاریدن پوست سر جلوگیری کنید. لمس کردن یا خاریدن سر ممکن است باعث جا به جایی موی کاشته شده شود و همچنین باعث ایجاد زخم بزرگ‌تر و عفونت پوست سر شود. پس حتما در تا جای ممکن از لمس کردن پوست سر دوری کنید.
 3. از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. سعی کنید در فضای خنک و مطلوب قرار بگیرید و تا حد امکان از عرق کردن سر جلوگیری کنید چرا که عرق کردن موی سر باعث افزایش خطر عفونت نیز می‌شود.
 4. در هنگام استراحت به صورت نیمه عمودی بخوابید و از تماس موی کاشته شده به سطوح‌های متخلف جلوگیری کنید. علت نیمه عمودی خوابیدن برای پیشگیری از تورم و عفونت است.
 5. در دوره نقا‌هت از مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها برای تقویت مو کاشته شده و جلوگیری از عفونت و کاهش درد استفاده کنید. طبق دستورات پزشک سعی کنید دارو‌ها را در زمان مشخص شده مصرف کنید.

آیا کاشت مو دائمی است؟

بیشتر افرادی که قصد انجام کاشت را دارند یا اقدام به کاشت کردند می‌پرسند که آیا این روش دائمی می‌باشد؟ در جواب می‌توان گفت بله این روش دائمی می‌باشد اما این نکته را نظر بگیرید که بستگی به شرایط بدن انسان دارد که آیا می‌توان با این شرایط سازگار باشد یا خیر. کاشت مو یک روش دائمی و طولانی مدت است که حداقل مدت زمان برای رشد مو‌های جدید نیاز به ۸ الی یک سال می‌باشد تا موی‌های کاشته شده جدید به شکل مطلوب و کامل خود برسد.

کاشت مو روشی دائمی می باشد؟

عوامل موثر بر ماندگاری کاشت مو

یکی از دغدغه‌های افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند، میزان ماندگاری آن می‌باشد. درست است که انجام این عمل یک روش دائمی و ایمن است اما مدت زمان ماندگاری آن بسته به عوامل مختلف و توجه شما دارد. با رعایت اصول و دستورات پزشک می‌توانید عمر ماندگاری موی کاشته شده را افزایش دهید. عواملی که بر ماندگاری عمر موی کاشته شده تاثیر دارد شامل موارد زیر است:

 • سن مراجعه کننده یا بیمار
 • کیفیت مو کاشته شده در ناحیه اهدا کننده
 • مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو
 • داروهای مصرفی برای رشد و تقویت مو
 • اصلاح و تمیز نگه داشتن موی سر و…

کاشت مو با سلول‌های بنیادی (FCI)

یکی از روش‌های پیشرفته کاشت مو با سلول‌های بنیادی است که معمولا این روش برای ترمیم و تقویت موهای کم پشت می‌باشد. کاشت با سلول‌های بنیادی یک روشی برای جلوگیری از ریزش مو است که به شکل دقیق و اصولی با کمک بهترین پزشک متخصص انجام می‌شود. از ویژگی‌های مثبت سلول بنیادی می‌توان به توانایی نوسازی سلول منطقه سر اشاره داشت. متاسفانه این روش در کشور ایران در حال تحقیق و توسعه می‌باشد و همچنین مورد تایید سازمان وزارت بهداشت ایران قرار نگرفته است.

کاشت مو به روش تکثیر

کاشت مو به روش تکثیر یکی از روش‌های پرطرفدار در جهان است که ابتدا موهای سالم و تمیز قسمت‌های بدن را جدا می‌کنند، سپس به قسمت‌های خالی یا طاسی سر انتقال می‌دهند. این روش مانند سلول‌های بنیادی در حال تحقیق و توسعه در سراسر جهان بوده چرا که این عمل یک روش کم تهاجم برای ریزش مو و طاسی سر می‌باشد. بنابراین اگر کلینیک یا پزشکی به شما اطلاع داد که این عمل را برای شما انجام می‌دهد، باور نکنید. کاشت مو به روش تکثیر مناسب افرادی می‌باشد که از بانک موی کمی برخوردار هستند.

کلام آخر

با توجه به اینکه روز به روز علم دنیا در حال پیشرفت است و روش‌های گوناگون و جدیدی برای کاشتن مو به وجود می‌آید، برای انتخاب بهترین روش کاشت مو توصیه می‌شود به بهترین کلینیک‌های موجود در سطح شهر یا مجرب‌ترین پزشک متخصص مراجعه کنید و تا به آن نتیجه دلخواه خود برسید. داشتن مو کلیدی جذاب به نظر رسیدن آدم‌ها می‌باشد که تا به امروز روشی برای جلوگیری از ریزش یا تقویت مو کشف نشده است. پس امروزه اکثر افراد برای جلوگیری ریزش و یا طاسی موی سر به کاشت روی می‌آورند. از اینکه تا انتهای این مطلب با ما پزشکبان همراه بودید بسیار متشکریم!

بهترین روش کاشت مو چیست؟

همان‌طور که در بالا گفته شد، بهترین روش کاشت مو را فقط پزشک متخصص مو براساس معاینه و شرایط جسمانی بدن بیمار تعیین می‌کند که کدام روش مناسب است.

آیا کاشت مو برای زنان امکان پذیر است؟

بله، بسیاری از زنان مانند مردان از ریزش و کم پشت بودن مو رنج می‌برند به همین دلیل برای رفع ریزش مو یا کم پشت بودن مو می‌توانند به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنند.

بهترین زمان برای کاشت مو چه موقعی است؟

معمولا بهترین زمان برای کاشتن مو فصل زمستان و پاییز است چرا که می‌توانند از گرمای شدید و عرق کردن دور بمانند، البته که بستگی به شرایط جسمانی و سن افراد نیز دارد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا