مقالات آموزشی پزشکبان

بهترین روش ختنه نوزاد

ختنه نوزاد عمل سبکی است که طی آن قسمتی از پوست آلت تناسلی پسران برداشته می‌شود. این عمل با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در گذشته انجام ختنه با روش سنتی دردناک‌تر بود. در حال حاضر روش‌هایی ابداع شده است که درد و جراحت کمتری به دنبال دارد. در ادامه توضیحاتی درباره بهترین روش ختنه نوزاد ارائه خواهد شد.

پس از اینکه فرزند پسر به دنیا می‌آید، والدین آن با چالش‌های مرتبط با ختنه نمودن آن مواجه هستند و همواره برایشان سوال است که چه زمانی باید فرزند خود را ختنه کنند؟ یا اینکه ویژگی بهترین دکتر ختنه برای ختنه نمودن پسر چیست؟

بهترین روش ختنه برای نوزاد کدام است؟

ختنه نوزاد با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. حلقه یا پلاستیبل بهترین این روش‌ها است. این روش نسبت به روش سنتی خونریزی و درد کمتری دارد. زخم حاصل از این روش، کمتر عمیق است؛ به همین دلیل در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به سایر روش‌ها بهبود می‌یابد. با این حال ختنه نوزاد با حلقه فقط مناسب نوزادان است و نمی‌توان از آن برای ختنه بزرگسالان استفاده کرد. بزرگسالان به دلیل ضخیم شدن پوستشان باید این عمل را به روش جراحی سنتی انجام دهند.

یکی دیگر از روش‌هایی که بیشتر پدر و مادران آن را انتخاب می‌کنند، روش لیزر است. در این روش جراحی تقریباً به همان صورت سنتی انجام می‌شود. تنها تفاوت روش سنتی و لیزر ابزار بریدن پوست است.

در روش سنتی از تیغ برای بریدن پوست ختنه گاه استفاده می‌شود. در حالی که در روش لیزر ختنه نوزاد، پوست به وسیله لیزر از آلت تناسلی جدا می‌شود؛ در نتیجه خونریزی و جراحت بیشتر از روش حلقه خواهد بود. این عمل به طور کلی دردناک است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود، روشی انتخاب شود که در آن کودک درد کمتری را متحمل شود.

در کنار بهترین روش باید به بهترین سن برای انجام ختنه نیز دقت شود. به طور کلی زمانی که کودک سن کمتری دارد، پوست نازک‌تر است؛ درنتیجه جدا کردن پوست ختنه گاه راحت‌تر خواهد بود.

بهترین فصل برای ختنه نوزاد

مسأله بهترین فصل بر اساس دلایل علمی تعیین نشده است. مسأله بهترین فصل تنها به این برمی گردد که تحمل سوزش و درد زخم به در آب و هوای خاص راحت‌تر است. بر همین اساس بعضی از والدین فصل بهار و پاییز را بهترین زمان برای ختنه نوزاد می‌دانند. خنک بودن هوا می‌توان در تحمل سوزش زخم کمک‌کننده باشد؛ خصوصاً که زخم در اثر عرق کردن دردناک‌تر می‌شود. با این حال بهتر است زمان ختنه را بر اساس سلامت جسمانی فرد و سن مناسب آن انتخاب کرد. مسأله خنک نگه داشتن محیط با وسایل سرمایشی قابل کنترل است.

بهترین-فصل-برای-ختنه-نوزاد

مراحل انجام ختنه چگونه است؟

ختنه نوزاد در دسته عمل‌های سرپایی قرار می‌گیرد. نوزاد به محض انجام ختنه از بیمارستان مرخص می‌شود. با این حال در موارد خاص مانند بزرگسال بودن مراجعه‌کننده باید نکاتی رعایت شود. به طور مثال چون ختنه بزرگسالان نیاز به بیهوشی دارد، مراجعه‌کننده شش ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورد.

مراحل ختنه نوزاد در روش‌های مختلف متفاوت است. در روش سنتی، ابتدا قسمت ختنه گاه، ضد عفونی می‌شود. سپس پوست آن قسمت توسط چاقوی جراحی جدا می‌گردد. در آخر دو قسمت پوست بخیه می‌خورند. در روش لیزر، پوست ختنه‌گاه کشیده می‌شود؛ سپس به جای چاقو با استفاده از لیزر از آلت تناسلی جدا می‌گردد.

در روش حلقه، حلقه‌هایی در قسمت ختنه‌گاه گذاشته می‌شود؛ در نتیجه پوست این قسمت برش نمی‌خورد. وجود حلقه‌ها باعث می‌شود بعد از مدتی، پوست ختنه گاه خشک شود و خود به خود از بدن جدا شود.

مراقبت‌های بعد از ختنه

پس از انجام ختنه، ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا زخم حالت دردناکی خود را از دست بدهد. در این مدت بهتر است از وارد شدن ضربه به این قسمت جلوگیری شود؛ همچنین وجود زخم می‌تواند عفونت‌زا باشد؛ در نتیجه بهتر است در طول بهبود، شستشو به صورت مرتب انجام شود. در نظر داشته باشد که شستشو باید با احتیاط و بسیار آرام صورت بگیرد.

بهترین مرکز برای انجام ختنه

اگر به دنبال بهترین مرکز برای انجام ختنه فرزند خود هستید لازم است بدانید بهترین مرکز، مرکزی است که تمام اصول بهداشتی را در این زمینه رعایت کند. علاوه بر این باید با تمامی شیوه‌هایی که می‌توان فرزند را ختنه کرد، آشنا باشند و در این زمینه پزشکان ماهری را بکار بگیرند. در زمان انتخاب مرکز برای انجام ختنه، تمام این موارد را در نظر بگیرید، زیرا انجام ختنه نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد.

ویژگی-های-بهترین-دکتر-ختنه

ویژگی های بهترین دکتر ختنه

برای انجام ختنه فرزند خود لازم است تا از بهترین دکتر ختنه در ایران استفاده کنید. از جمله ویژگی‌ها و خصوصیاتی که یک دکتر خوب باید داشته باشد، موارد زیر هستند:

  • تجربه و توانایی کافی را در این زمینه داشته باشد.
  • دلسوزانه برخورد کند و رفتار خوبی با نوزادان داشته باشد.
  • مدارک عالی خود را از بهترین مراکز آموزشی دریافت کرده باشد.
  • هزینه مناسب و به صرفه‌ای را از شما دریافت کند.
  • دارای جواز و پروانه کسب باشد

مطالعه بیشتر: عوارض ختنه نکردن چیست؟

سخن پایانی

ختنه نوزاد می‌تواند یک فرایند ساده باشد. این سادگی زمانی اتفاق می‌افتد که ختنه در بهترین زمان و با بهترین روش صورت بگیرد؛ در غیر این صورت مشکلات زیادی پیش خواهد آمد. به طور مثال ختنه بزرگسالان به دلیل ضخیم بودن پوست دردناک‌تر خواهد بود؛ همچنین این عمل نیاز به بیهوشی دارد.

مسأله مهم دیگر، انتخاب بهترین جراح برای انجام این عمل است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین شیوه برای ختنه نوزاد می‌توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

منبع: aafp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا