دندان

سفید کردن دندان | روش‌های خانگی و حتمی سفیدی دندان

سفیدی دندان‌ها سبب ایجاد اعتماد بنفس و زیبایی دو چندان چهره و لبخند‌های شما می‌شود؛ اما متأسفانه این نعمت به صورت طبیعی، پس از مدتی از بین می‌رود و جای آن را زردی دندان‌ها می‌گیرد؛ اما سؤال اینجاست که چگونه دندان‌هایمان را سفید کنیم یا اینکه چگونه دندان‌هایمان را سفید نگهداریم.

فرایند زرد شدن دندان‌ها به دلیل افزایش سن، دیر یا زود شروع می‌شود؛ اما مهم این است که شما به چه مقدار با آن مقابله می‌کنیم. اما اگر تا به حال تمام دندانهایتان زرد شده، باز جای نگرانی وجود ندارد؛ چون می‌توانید با استفاده از روش‌های متفاوت سفید کردن دندان یا با استفاده از بهترین سفید‌کننده دندان‌ها، سفیدی دندان‌های خودتان را به همراه زیبایی لبخندتان بازگردانید.

در همین راستا، برای اینکه بتوانید با روش‌های سفید کردن دندان آشنا شوید و درمورد دیگر موارد لازم در این زمینه بدانید، می‌توانید تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید.

به طور کلی، داشتن دندان‌های سالم و تمیز نه تنها از جنبه ظاهری جذابیت را به شخص بخشیده، بلکه به عنوان یکی از عوامل مهم حفظ سلامت کلیه بدن نیز تاثیرگذار است! اگر شما هم به هرگونه خدمات دندانپزشکی نیازمند هستید، بهتون پیشنهاد میکنیم که حتما به صفحه بهترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

دلایل زرد شدن دندان

زرد شدن دندان‌ها، به صورت طبیعی در مقطعی از سن شروع می‌شود؛ اما مواردی هم وجود دارد که این زمان را پیش می‌اندازند و سبب می‌شوند زودتر دندان‌ها زرد شود. در زیر با تعدادی از این موارد آشنا خواهید شد.

 • مصرف دخانیات
 • مصرف مواد
 • خوردن غذا‌های چرب
 • خوردن بعضی از میوه‌ها مانند گوجه فرنگی
 • خورد برخی از نوشیدی‌ها مانند چای، شراب و یا الکل
 • مصرف برخی از دارو‌ها مانند آنتی بیوتیک

دلایل زرد شدن دندان چیست و روش سفید کردن آن

سفید‌کننده دندان

برای سفید کردن دندان‌ها، راه‌های مختلفی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم و درمورد هر کدام توضیح داده‌ایم تا بتوانید به خوبی از آن‌ها استفاده کنید و در نتیجه به زیبایی دوچندان لبخند‌های خود برسید.

 1. استفاده از ریحان

گیاه ریحان می‌تواند در راستای سفیدی دندان مؤثر باشد. شما می‌توانید مقداری ریحان را بسیار ریز کنید و با پوست پرتقال ریز شده مخلوط کنید. سپس می‌توانید از ترکیب به دست آمده به عنوان خمیر دندان استفاده کنید.

دلیل وجود پوست پرتقال در این ترکیب، است که پوست پرتقال حاوی مقدار زیادی ویتامین C است و از آنجایی که این ویتامین برای سفید کردن دندان‌ها مؤثر است، این جز، عضوی کاربردی از این ترکیب شده است.

 1. استفاده از سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب دومین راه پیشنهادی ما برای سفید شدن فوری دندان است که به دو روش قابل انجام است.

روش اول: در روش اول، شما باید مقداری سرکه سیب را در دهان خود به مدت ۲ دقیقه بگردانید. پس از انجام این کار، می‌توانید با یک خمیر دندان عادی مسواک بزنید تا تمام سرکه سیب از دهانتان خارج شود.

روش دوم: در این روش، باید با مسواکی که به سرکه سیب آغشته شده است، مسواک بزنید.

 1. استفاده از نمک دریایی

نمک دریایی، در کنار خواص غذایی که دارد، در پاک‌سازی نیز مؤثر و کاربردی است. به همین دلیل، شما می‌توانید روی مسواکتان مقداری نمک دریا بریزید و با استفاده از آن مسواک بزنید. البته بهتر است قبل از شروع مسواک زدن، مسواک را کمی نم دار کنید تا به لثه شما آسیبی نرسد.

استفاده از نمک دریایی برای سفیدی دندان، روش دیگری هم دارد. در این روش، باید ۱ تا ۲ قاشق چای خوری نمک دریا را با نصف لیوان آب و یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنید و سپس با استفاده از این ترکیب مسواک بزنید.

 1. استفاده از پوست موز

بخش داخلی پوست موز، حاوی میزان زیادی پتاسیم و منیزیوم است. در صورتی که این مواد با مینای دندان ارتباط داشته باشند، می‌توانند سبب از بین بردن لک‌های این لایه از دندان شوند و در نتیجه این فعالیت، دندان‌ها سفید‌تر خواهد شد.

البته به یاد داشته باشید که برای تأثیر‌گذاری بهتر این روش، باید به درستی مسواک بزنید و سپس نخ دندان بکشید؛ بعد از انجام این موارد می‌توانید پوست موز را روی دندان‌های خود قرار دهید. همچنین بهتر است تا ۱۴ روز این کار را انجام دهید تا نتیجه خوبی از این روش بگیرید. آخرین نکته‌ای که در این مورد وجود دارد این است که بهتر است تا ۱ ساعت پس از برداشتن پوست موز از روی دندان ‌هایتان، غذایی مصرف نکنید.

 1. استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یکی از سفید‌کننده‌های طبیعی است که در زمینه سفید کردن دندان‌ها نیز می‌تواند تأثیر‌گذار باشد. شما می‌توانید با استفاده از ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین، مسواک بزنید. البته به یاد داشته باشید که نباید این کار را زیاد انجام دهید؛ زیرا استفاده زیاد از این ترکیب، می‌تواند حساسیت‌هایی را برای دندان‌ها ایجاد کند.
همچنین به کسانی که دندان‌های حساسی دارند، استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.

همچنین دیگر روش‌های سفید کردن دندان‌ها فوری عبارت‌اند از:

 • استفاده از آبلیمو به همراه نمک
 • استفاده از زردچوبه
 • استفاده از آبلیمو و جوش شیرین
 • استفاده از توت فرنگی

سفید کردن دندان‌ها با جوش شیرین

سفید کردن دندان‌ها با جوش شیرین

سفید کردن دندان با جوش شیرین، یکی دیگر از راه‌های سفید کردن دندان‌ها است که به روش‌های مختلف قابل انجام است. در زیر به روش‌های سفید کردن دندان با استفاده از جوش شیرین اشاره کرده‌ایم.

 1. مسواک با خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در بیشتر خمیر دندان‌های تولید شده تا به امروز، جوش شیرین وجود دارد. هرچند میزان وجود این ماده در خمیر دندان‌ها متفاوت است، اما در هر حال نمی‌توان حضور این ماده را نادیده گرفت.

در کنار این خمیر دندان‌ها، انواعی هم وجود دارد که به میزان زیادی حاوی جوش شیرین هستند. شما می‌توانید با مراجعه به داروخانه‌ها به دنبال این نوع از خمیر دندان‌ها بگردید.

 1. مسواک با خمیر جوش شیرین

اگر خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین پیدا نکردید، می‌توانید خودتان آن را بسازید. شما باید مقدار برابری آب و جوش شیرین را با هم به خوبی ترکیب کنید. سپس باید با استفاده از ترکیب به دست آمده، هر روز دو مرتبه مسواک بزنید. بهتر است این دو مرتبه هنگام صبح و شب باشد. البته به یاد داشته باشید که نباید بیش از این از این مسواک استفاده کنید؛ زیرا اینکار سبب آسیب به دندان‌ها می‌شود.

جوش شیرین مزه تلخی دارد. همچنین این مزه را با خود به ترکیب شما می‌آورد و سبب مزه تلخ و زننده خمیر مسواک شما می‌شود. اگر این موضوع برایتان اذیت‌کننده است، می‌توانید به ترکیب آب و جوش شیرین خود، مقداری روغن نعنا اضافه کنید.

سریع‌ترین روش سفید شدن دندان در خانه

در بخش سفید‌کننده دهان، با ۵ روش سفید کردن دندان در خانه آشنا شدیم. اما اگر بخواهیم از بین این روش‌ها، سریع‌ترین روش سفید شدن دندان در خانه را انتخاب کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. پراکسید هیدروژن
 2. سرکه سیب
 3. نمک دریایی

در بالاتر به ۵ روش سفید کردن دندان در خانه اشاره کردیم، اما اگر می‌خواهید نتیجه سریعی بگیرید، بهتر است از سه روش بالا استفاده کنید.

سریع‌ترین روش سفید کردن دندان در خانه

خلاصه مطلب

در تمام این مطلب از سایت پزشکبان، در تلاش بودیم تا به سؤال چگونه دندان‌هایمان را سفید کنیم پاسخ دهیم. در همین راستا، به موضوعاتی مانند روش‌های سفید کردن دندان‌ها در خانه، سفید کردن دندان‌ها با جوش شیرین و … پرداختیم. همانطور که دیدید، برای سفید‌سازی دندان‌ها، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید به سادگی از آن‌ها بهره ببرید.

همچنین روش‌هایی هم مانند استفاده از جوش شیرین برای این کار وجود دارد که ما نه آن‌ها را رد می‌کنیم و نه آن‌ها را کاملاً تأیید می‌کنیم. در نهایت باید گفت که انتخاب روشی برای سفید‌سازی دندان‌ها، دست شما است و این شما هستید که باید نسبت به موارد مختلف مدنظرتان انتخاب کنید.

سؤالات متداول سفید کردن دندان

آیا استفاده از جوش شیرین برای دندان‌ها مضر است؟

طی چندین سال گذشته، درمورد این موضوع تحقیقات زیادی شده است؛ اما نتیجه نهایی آن‌ها، معانی متفاوتی دارند. برای مثال، نتیجه چند تحقیق بین‌المللی که درمورد این موضوع انجام شده، گویای این است که جوش شیرین برای دندان‌ها مضر است و استفاده از آن سبب از بین رفتن مینای دندان می‌شود. اما برخی دیگر از تحقیقات، نتیجه بلعکسی دارند و مفهومشان این است که جوش شیرین برای دندان‌ها ضرری ندارد. به همین دلیل، نمی‌توان به این سؤال پاسخ کامل و درستی دارد.

مینای دندان چیست؟

شاید در این مطلب از سایت پزشکبان، بار‌ها به کلمه مینای دندان برخورد کرده باشید و ندانید که این عضو چیست. به زبان ساده، مینای دندان لایه محافظتی دندان است که دربرابر باکتری‌ها و مواد ناسالمی که سبب از بین رفتن و یا ایجاد خرابی در دندان‌ها می‌شوند، مقاومت می‌کند. البته خود این لایه پس از گذشت سن و یا مراقبت نکردن از دندان‌ها، از بین می‌رود. به یاد داشته باشید که یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز مشکلات دندان، از بین رفتن مینای دندان است.

اگر با روش‌های سفید کردن فوری دندان، دندان‌هایمان سفید نشد چه کنیم؟

آخرین راهی که جلو پای شما وجود دارد، استفاده از روش‌های دیگری مانند ارتودنسی دندان است.

منبع: medicalnewstoday

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا