مقالات آموزشی پزشکبان

ماساژ بینی بعد از عمل + سوالات متداول

پس از انجام عمل بینی اگر به دنبال گرفتن بهترین نتیجه از عمل خود هستید بهتر است از انجام ماساژ بینی بعد از عمل غافل نشوید؛ چرا که با این کار می‌توانید علاوه بر رفع کجی‌ها و نواقص بینی، التهاب و تورم بینی را تا حد زیادی کاهش دهید؛ بنابراین بهتر است از نحوه ماساژ به درستی اطلاع داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ماساژ بینی‌های گوشتی و استخوانی، زمان مناسب برای انجام این کار و همچنین فواید آن با پزشکبان همراه باشید یک از مراقبت‌های بعد از عمل بینی ماساژ بینی است.

پزشک پیشنهادی: برای دیدن لیست بهترین جراح بینی گوشتی روی لینک کلیک کنید

ماساژ بینی برای رفع کجی بینی بعد از عمل

برای نتیجه گیری بهتر از هر عمل جراحی، رعایت نکات مراقبتی، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که در نتیجه گیری بهتر از عمل جراحی به شما کمک می‌کند؛ ماساژ بینی بعد از عمل نیز یکی از کارهای مراقبتی پس از عمل بینی است که به اصلاح بهتر فرم دماغ کمک می‌کند.

طریقه ماساژ بینی تا حد زیادی در نتیجه گیری و رفع نواقص بینی کمک کننده است که بهتر است این کار ترجیحا توسط جراح انجام شود؛ چرا که تجربه و دانش کافی برای انجام ماساژ بینی را دارد.

ناگفته نماند برخی از جراحان ماساژ بینی توسط خود بیمار را توصیه می‌کنند؛ در این صورت با یادگیری اصول صحیح ماساژ بینی توسط جراح، می‌توانید این کار را انجام دهید؛ چرا که ممکن است هر جراح مراحل ماساژ متفاوتی داشته باشد که باید مطابق دستور جراح ماساژ انجام شود.

زمان ماساژ بینی بعد از عمل
زمان دقیقی برای ماساز بینی بعد از عمل وجود ندارد.

زمان ماساژ بینی بعد از عمل

پس از اطلاع از اهمیت ماساژ بینی بعد از عمل، حال ممکن است این سوال ایجاد شود که زمان مناسب برای شروع ماساژ چه وقتی است؟ مدت زمان ماساژ و فاصله هر نوبت از ماساژ چقدر است؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

حقیقتا نمی‌توان به طور قطعی زمان ماساژ بینی بعد از عمل بینی برای همه افراد را یکسان دانست؛ چرا که به نوع بینی، نحوه جراحی، نظر جراح و… بستگی دارد؛ اما به طور کلی می‌توان گفت حدودا پس از گذشت ۲ هفته می‌توان حرکات ماساژ دماغ را شروع کرد.

معمولا پس از گذشت ۲ هفته از عمل بینی، آتل را از دماغ خارج می‌کنند که زمان مناسب برای شروع حرکات ماساژ دماغ است.

معمولا تعداد دفعات و مدت زمان انجام مراحل ماساژ بینی با توجه به نظر جراح و شرایط بیمار تعیین می‌شود؛ اما به طور کلی، توصیه بسیاری از جراحان ۲۰ مرتبه ماساژ ۱ دقیقه‌ای است. در ادامه به پاسخ این سوال که تا چند وقت بعد از عمل بینی باید ماساژ داد می‌پردازیم.

مسلما انجام دادن مستمر حرکات ماساژ بینی بعد از عمل به نتیجه گیری بهتر شما کمک می‌کند. ماساژ بینی تا ۲ ماه بعد از عمل جراحی باید انجام شود؛ البته گفتنی است این مدت زمان برای تمامی افراد یکسان نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل موارد زیر است.

 • ساختار بینی (گوشتی یا استخوانی بودن)
 • مدل عمل بینی
 • نوع جراحی
 • نظر جراح
 • شرایط بیمار

تمامی عوامل نام برده در مدت زمان ادامه دادن به ماساژ بینی پس از عمل تاثیرگذار هستند. اما آیا ماساژ بینی بعد از عمل لازم است؟ فواید ماساژ بینی چیست؟ در ادامه پاسخ این سوالات را بازگو می‌کنیم.

فواید ماساژ بینی بعد از عمل

یکی از سوالاتی که برای اکثر مراجعه کنندگان ایجاد می‌شود این است که فواید ماساژ دماغ بعد از عمل چیست؟ آیا ماساژ اهمیتی دارد؟ در پاسخ به این سوالات و برای اطلاع از ضرورت این کار، فواید و مزایای ماساژ بینی بعد از عمل را برای شما بازگو می‌کنیم تا به اهمیت انجام این کار پی ببرید؛ این فواید شامل موارد زیر هستند.

 • تسریع در فرآیند کاهش علائم بعد از عمل

با ماساژ دادن بینی پس از عمل، تورم و التهاب بینی سریع‌تر از بین می‌رود.

 • شکل دهی بهتر بینی

با ماساژ بینی بعد از عمل در واقع شکل دهی بینی بهتر انجام می‌شود و سریع‌تر به فرم دلخواه بینی دست می‌یابید.

 • نتیجه گیری بهتر از عمل جراحی

تنها با انجام چند حرکت ساده ماساژ دماغ تا حد زیادی به نتیجه گیری بهتر از عمل جراحی کمک می‌شود.

آیا ماساژ بینی بعد از عمل لازم است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم با توجه به موارد گفته شده در مورد تاثیر ماساژ بینی بعد از عمل، اهمیت ماساژ دادن بینی بسیار زیاد است که نباید از آن غافل شد؛ بنابراین برای بسیاری از افراد انجام ماساژ بینی لازم و ضروری است.

انواع ماساژ بینی
ماساژ بینی بعد از عمل انواع مختلفی دارد که شناخت آن ها در انتخاب نوع کمک بسیار زیادی میکند.

انواع ماساژ بینی

پس از دانستن اهمیت ماساژ بینی و لزوم انجام آن حال نوبت به بررسی انواع ماساژ دماغ و نحوه انجام آن است که در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

به طور کلی ماساژ دماغ به سه روش انجام می‌شود که شامل موارد زیر است.

 • ماساژ نوک بینی بعد از عمل

قسمتی از نوک بینی از غضروف ساخته شده که پس از عمل نیازمند ماساژ دادن است. در این روش، ابتدا دو انگشت خود را روی نوک بینی قرار دهید و به سمت بالا و به آرامی ماساژ دهید. این نوع ماساژ به منظور سازگاری پوست با غضروف نوک بینی انجام می‌شود و بیشتر مناسب افراد با بینی‌های گوشتی است.

 • ماساژ تیغه بینی بعد از عمل

قبل از پرداختن به نحوه ماساژ تیغه بینی، ابتدا باید بگوییم منظور از تیغه بینی کجاست؟ منظور از تیغه بینی همان فاصله نوک بینی تا محل اتصال بینی به پیشانی است که در این نوع ماساژ این محل مد نظر است.

برای انجام این نوع ماساژ یک انگشت را از بالا به سمت پایین ماساژ دهید. این روش معمولا برای برداشتن قوز دماغ و بینی‌هایی که دارای برآمدگی هستند، مناسب است.

 • ماساژ بخش استخوانی بینی بعد از عمل

در قسمت بالایی بینی، یک بخش استخوانی وجود دارد که این استخوان، فک بالا را به قسمت پایین دماغ متصل کرده است. در این روش، فشار اصلی روی این بخش استخوانی از دماغ قرار دارد.

برای انجام این نوع ماساژ دو انگشت خود را در دو طرف بینی قرار دهید و به آرامی به سمت گونه‌ها ماساژ دهید. اگر قسمتی از دماغ تورم بیشتری داشت، بهتر است ماساژ را در این قسمت بیشتر انجام دهید. همچنین این روش تا حد زیادی به رفع کجی یک طرفه دماغ کمک می‌کند.

هر کدام از این روش‌های ماساژ با توجه به ساختار بینی و نظر جراح انجام می‌شود و روش انجام و تعداد دفعات آن، همراه با آموزش دقیق انجام ماساژ‌ها در مطب برای شما انجام می‌شود.

تفاوت ماساژ بینی گوشتی و استخوانی بعد از عمل

مسلما نحوه ماساژ بینی بعد از عمل در بینی‌های گوشتی و استخوانی با توجه به ساختار متفاوت آن‌ها دارای تفاوت‌هایی است که در ادامه به بررسی این تفاوت می‌پردازیم.

 • ماساژ بینی گوشتی بعد از عمل

در این نوع از بینی‌ها، ماساژ، بیشتر در قسمت نوک دماغ و پره‌های آن انجام می‌شود؛ چرا که معمولا پره‌های بینی‌های گوشتی پهن‌تر از بینی‌های استخوانی است.

 • ماساژ بینی استخوانی بعد از عمل

در این نوع از بینی‌ها، ماساژ در قسمت استخوانی و فوقانی بیشتر انجام می‌شود.

با توجه به نوع تفاوت‌هایی که در نحوه ماساژ بینی وجود دارد، روش انجام آن‌ها نیز دارای تفاوت‌هایی است که در مطالب فوق به انواع روش‌های ماساژ دماغ اشاره کردیم؛ اما آنچه در انجام ماساژ بینی و نتیجه گیری آن نقش دارد، رعایت نکات و توصیه‌های ماساژ دماغ است که در ادامه به این مورد می‌پردازیم.

توصیه‌های ضروری ماساژ بینی بعد از عمل

از آن‌جایی که عمل بینی یکی از عمل‌های زیبایی و حساس است؛ بنابراین رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی از آن، مانند ماساژ بینی بعد از عمل، امری لازم و ضروری است و با رعایت این نکات می‌توانید نتیجه گیری بهتری از انجام عمل داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر هستند.

 • بهتر است ماساژ دماغ روبه روی آیینه انجام شود.
 • بهترین زمان برای ماساژ بینی بعد از عمل، پس از بازکردن آتل است.
 • پرهیز از هرگونه فشار اضافی روی دماغ و انجام حرکات آهسته و آرام در هنگام ماساژ ضروری است.
 • امکان ترکیب حرکات ماساژ تحت نظر پزشک وجود دارد.
 • ماساژ بینی توسط جراح انجام شود.
 • در هنگام ماساژ به یکسان بودن فشار در هر دو سمت بینی دقت کنید.
 • امکان افزایش تعداد دفعات و زمان ماساژ بینی بعد از عمل به مرور زمان وجود دارد.

شاید برای شما مفید باشد:

آدرس و مشخصات بهترین جراح بینی در تهران + لیست ۱۰تایی سال ۱۴۰۲

مسلما با رعایت توصیه‌های گفته شده، علاوه بر روند بهبودی سریع‌تر، بینی خوس فرم‌تر و زیباتری خواهید داشت و حتی امکان رفع نواقص جزئی نیز وجود دارد.

فواید ماساژ بینی بعد از عمل
ماساژ بینی بعد از عمل دارای فوایدی است که انجام آن میتواند به بهبود بینی کمک بسیار زیادی کند.

جمع بندی

عمل بینی یکی از عمل‌های حساسی است که تا حد زیادی در زیبایی صورت تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین با رعایت نکات بعد از عمل مانند ماساژ دادن آن می‌توانید بهترین نتیجه را از این عمل داشته باشید. برای نتیجه گیری بهتر از ماساژ بعد از عمل بینی، توصیه پزشک و همچنین رعایت توصیه‌های ذکر شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوالات متداول

اگر بینی بعد از عمل کج باشد با ماساژ بینی رفع می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر کجی بینی در حد بسیار جزئی باشد، با توجه به توصیه پزشک و انجام ماساژ صحیح، امکان رفع آن توسط ماساژ وجود دارد؛ اما اگر میزان کجی بینی شما زیاد است بهتر از با پزشک خود مشورت کنید.

چرا باید حتما جراح نوع ماساژ را انتخاب کند؟

انتخاب و ‌نحوه نوع ماساژ بینی توسط جراح از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که در صورت انجام حرکات غیر اصولی ماساژ، امکان تغییر فرم بینی، کجی و... وجود دارد.

مدت زمان لازم برای انجام ماساژ بینی بعد از عمل چقدر است؟

به طور کلی نمی‌توان زمان دقیقی را برای این فرآیند مشخص کرد؛ چرا که زمان و تعداد دفعات انجام ماساژ بینی به عوامل متعددی بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا