مو

بهترین روش کاشت مو برای موهای کم پشت کدام است؟

پروسه کاشت مو برای موهای کم پشت یک روش جراحی برای افرادی است که دچار ریزش مو شده‌اند و موی سر آن‌ها کم پشت شده است. امروزه انواع ریزش و طاسی مو را با روش‌های کاشت مختلف درمان می‌کنند.

در کاشت مو برای موهای کم پشت نیز متخصصان فولیکول‌های مو را از یک قسمت از پوست سر برداشته و به ناحیه کم مو پیوند می‌زنند. این روش راه حلی کارآمد برای کسانی است که ریزش مو در نواحی از پوست سر خود تجربه می‌کنند و قصد دارند که رشد موهای خود را بازگردانند. در ادامه به بررسی علل کم پشت شدن مو و بهترین روش‌های درمان آن در پزشکبان می‌پردازیم.

علت کم پشت شدن مو چیست؟

ریزش مو دلایل مختلفی دارد و اغلب تلاش برای یافتن مشکل و دلیل اصلی و رفع آن بسیار دشوار و چالش‌برانگیز است. لازم به ذکر است که ریزش مو یک امر کاملاً طبیعی است و هر فرد روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست خواهد داد که این بخشی از چرخه رشد طبیعی مو است. ریزش مو در این حد طبیعی است و اصولا هیچ تاثیری در ظاهر موی شما نخواهد داشت. اما اگر احساس می‌کنید موهایتان کم پشت شده ممکن است بنا به دلایلی مانند استرس، هورمون‌ها، سن یا ژنتیک دچار ریزش و کم پشت شدن مو شده‌اید.

در برخی موارد ریزش مو موقتی است و پس از مدتی خود بخود برطرف می‌شود و حتی نیازی به بررسی و درمان آن نیست، اما گاهی چنان شدید و طولانی است که به نظر می‌رسد به زودی تمام موی خود را از دست خواهید داد پس باید با مراجعه به پزشک و بررسی دلیل ریزش موی خود به دنبال بهترین روش کنترل ریزش و درمان آن با کاشت باشید.

دلیل کم پشت شدن مو

از دلایل ریزش مو در زنان می‌توان به تغییرات هورمونی مانند تغییرات دوران یائسگی، ژنتیک، استرس، رژیم غذایی نامناسب و برخی بیماری‌های خاص مانند کم‌کاری تیروئید و اختلالات خود ایمنی اشاره کرد. در مردان نیز عوامل ژنتیکی نقش بسیاری در کم پشت شدن مو دارند.

یکی از شایع‌ترین نوع کم پشت شدن مو در مردان، طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک است. علاوه بر این استرس، تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی نیز می‌توانند باعث ریزش و کم پشت شدن موها در مردان شوند. افزایش سن در هر دو جنس یکی از دلایل این معضل است زیرا فولیکول‌های مو به طور طبیعی کوچک شده و در نتیجه موها ظریف‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند.

نحوه کاشت مو برای موهای کم پشت

کاشت مو برای موهای کم پشت یک راه حل مناسب برای کسانی است که موی سر آن‌ها نازک و کم پشت شده است و برای کاشت مو بهترین روش مراجعه به بهترین کلینیک کاشت مو در تهران می‌باشد. در این روش فولیکول‌های مو از ناحیه بانک مو برداشته شده و به محل مورد نظر پیوند می‌شوند تا در نتیجه رشد مو از این فولیکول‌ها، موها پرتر و ضخیم‌تر به نظر برسند. در این مورد حتما باید به پزشکی متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا پس از بررسی مشکل شما بهترین روش کاشت مو را برای شما انتخاب کند.

روش کاشت مو برای موهای کم پشت

کاشت مو برای موهای کم پشت اصولا با بی حسی موضعی انجام می‌شود و مدت زمان آن با توجه به وسعت ناحیه مورد پیوند خواهد بود. موها از فولیکول‌های جدید و کاشته در محل‌های کم پشت شده، رشد می‌کنند و ظاهر موها پرتر و ضخیم‌تر خواهد شد. لازم است برای اطمینان از کسب بهترین نتیجه و کاهش درصد خطرات احتمالی، جراحی مجرب و ماهر را در این زمینه انتخاب کنید.

 بهترین روش درمان کم پشت بودن مو

در برخی موارد و با توجه به دلایل ریزش مو، پزشکان برای درمان موهای کم پشت از روش‌های درمانی بالینی مانند لیزر درمانی سطح پایین، مزوتراپی، پی آر پی مو، مصرف مکمل‌های رشد مو و داروهایی مانند ماینوکسیدیل استفاده می‌کنند. این روش‌های درمانی اغلب در ترکیب با تغییرات سبک زندگی، مانند استفاده از رژیم غذایی سالم و اجتناب در استفاده از سشوار و اتو مو، می‌توانند نتایج خوبی ایجاد کنند.

در این زمینه باید با مراجعه به متخصص پوست و بررسی هر گونه بیماری زمینه‌ای و تاثیر آن در ریزش مو و کم پشت شدن آن، یکی از روش‌های درمانی فوق یا ترکیبی از آن‌ها را برای بازیابی موی سر با توجه به تجویز پزشک، انتخاب کرد.

اغلب درمان موفقیت آمیز ریزش مو پس از تشخیص صحیح علت آن امکان پذیر است. در صورتی که درمان‌های فوق موثر نباشد و ریزش فولیکول مو بیش از حد باشد، بهترین دکتر کاشت مو برای موهای کم پشت را تجویز می‌کند که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود

بهترین روش کاشت مو برای موهای کم پشت

روش درمانی کاشت مو برای موهای کم پشت، یک روش موثر در رفع این مشکل و بازیابی موی از دست رفته است. در این تکنیک فولیکول‌های موی بخش سالم سر به ناحیه کم مو شده پیوند زده می‌شوند. نواحی اهدا کننده اغلب پشت گردن و دو طرف سر است. یکی از تکنیک‌ها در کاشت مو برای موهای کم پشت، استخراج واحد فولیکولی یا کاشت مو FIT است که فولیکول‌های مو همراه ریشه‌ برداشته می‌شوند و در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند.

در این روش برش یا بخیه وجود ندارد و به نام کاشت مو بدون جراحی نیز شناخته می‌شود. این تکنیک با بی‌حسی موضعی و در زمانی حدود ۴ تا ۵ ساعت انجام می‌شود و اغلب بیماران دردی احساس نمی‌کنند. فولیکول‌های پیوند زده شده در حدود سه ماه آرام آرام رشد کرده و بعد از یک سال ظاهر فرد با موهای طبیعی کاملا متفاوت خواهد بود و مناطق کم پشت شده پوشش داده می‌شوند.

تکنیک رایج دیگر در کاشت مو برای موهای کم پشت، کاشت به روش FUT است که در آن فولیکول‌های مو با برش منتقل می‌شوند. در این روش یک نوار زخم در ناحیه‌ای که فولیکول‌ها از آن برداشته شده‌اند، بجا می‌ماند. البته در حال حاضر بیشتر از روش FIT در کاشت مو برای موهای کم پشت استفاده می‌کنند.

عوارض کاشت مو برای موهای کم پشت

اگرچه کاشت مو برای موهای کم پشت مو عوارض جانبی مهم و خاصی ندارد، اما در برخی موارد بدن به پیوند مو واکنش نشان می‌دهد. البته این امر، یک مسئله کاملا طبیعی در پروسه کاشت مو است و اغلب با مصرف داروهایی که پزشک شما تجویز می‌کند، رفع خواهد شد. پزشک باید کاملا دقت کند تا چگالی مو را در همه نقاط رعایت کند تا پس از رویش، تراکم مو در همه بخش‌های سر یکسان باشد.

معمولا افراد در طی عمل کاشت مو برای موهای کم پشت درد خفیفی را تجربه می‌کنند که البته نیازی به تجویز دارو برای آن نیست و به دلیل سوزش نواحی پیوند فولیکول و نیز استخراج آن‌هاست. گاهی زمان ایجاد کانال‌ در پوست سر، ریشه‌ موها دچار خون‌ریزی می‌شوند و پوست سر ملتهب می‌شود که پس از چند روز از بین خواهد رفت.

عوارض های کاشت مو برای موهای کم پشت

به ندرت پوست سر دچار خارش می‌شود که این مورد نیز اغلب بیشتر از یک هفته طول نخواهد کشید و با مصرف شامپو‌های مخصوص، رفع خواهد شد. گاهی نیز ممکن است پوست سر دچار تورم شود ولی این تورم و درد نیز خود بخود فروکش خواهد کرد. در برخی موارد در کاشت مو برای موهای کم پشت، در محل پیوند زده شده کیست‌ها یا جوش‌هایی کوچک دیده شود که حتی نیاز به مراقبت ندارند و خودبخود از بین خواهند رفت.

اغلب این موارد در نتیجه واکنش طبیعی بدن اتفاق می‌افتند و بنابراین به خودی خود و پس از چند روز نیز از بین خواهند رفت. در موارد نادر در صورتی که در پروسه کاشت مو از وسایل استریل استفاده نشود ممکن است شاهد بروز عفونت باشیم که با مراجعه به پزشک و مصرف داروی لازم برطرف خواهد شد.

مراقبت های لازم در دوران نقاهت

مانند هر عمل دیگری پس از کاشت مو برای موهای کم پشت نیز باید یکسری موارد را رعایت کنیم تا دوران نقاهت خود را به راحتی سپری کنیم و سریع‌تر به فعالیت‌های عادی و کارهای روزمره خود بازگردیم و البته نتیجه بهتری نیز از عمل خود بگیریم. مهم‌ترین مواردی که باید در دوران نقاهت جراحی کاشت مو برای موهای کم پشت رعایت کنیم شامل موارد زیر است:

  • بر اساس دستور پزشک چند روز پس از انجام جراحی، موهای خود را بشویید. گاهی شستن مو برای اولین بار بعد از عمل کاشت مو، در کلینیک‌ برای شما انجام خواهد شد.
  • در طول هفته‌های ابتدایی پس از جراحی شامپو و لوسیون مخصوصی را که متخصص تجویز کرده، مصرف کنید و در هر بار شستشو، مقدار کمی شامپو استفاده کنید.
  • بهترین کار پس از هر عمل جراحی برای تسریع روند بهبود استراحت است. پس از عمل کاشت مو برای موهای کم پشت نیز بهتر است به خوبی استراحت کنید، هر چند می‌توانید ۳ روز بعد از عمل به فعالیت عادی و روزمره خود باز گردید.
  • تا ۳ هفته بعد از انجام عمل، موی خود را شانه نکنید و برس نزنید.
  • کلاه یا روسری نپوشید زیرا باعث فشار به فولیکول‌های کاشته شده و ریزش آن‌ها می‌شود.
  • انجام فعالیت شدید ورزشی و تمرینات سنگین را تا چند هفته متوقف کنید.
  • پس از انجام جراحی آب زیادی بنوشید تا سطح سلامت بدنتان را با افزایش خون‌رسانی به سر بالا ببرید.
  • استعمال دخانیات، کشیدن سیگار، نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف داروهای ضد انعقاد خون پس از انجام کاشت مو برای موهای کم پشت ممنوع است زیرا باعث افزایش احتمال عفونت و خونریزی خواهد شد.

خلاصه مقاله

امروزه انواع ریزش مو و کم پشتی موها با انجام روش‌های کاشت موی مختلف قابل درمان است. پس اگر موهای شما ریخته و دچار کم پشتی موهای سر خود شده‌اید با مراجعه به متخصصان ماهر و انجام بررسی‌های لازم، می‌توانید یکی از روش‌های کاشت مو برای موهای کم پشت شده را انتخاب کرده و موی سر خود را بازیابی کنید.

روش‌های کاشت مو برای موهای کم پشت متفاوت بوده و بسته به تشخیص پزشک از روش‌های کاشت موی FIT و FUT استفاده خواهد شد. در صورت رعایت نکات لازم پس از عمل و داشتن تغذیه مناسب و صبور بودن، پس از چند ماه، از نتیجه کاشت موی خود لذت خواهید برد و ظاهری با موی پر پشت‌تر از قبل خواهید داشت.

آیا کاشت مو برای موهای کم پشت زنان در ایران امکان پذیر است؟

بله، کاشت مو برای موهای کم پشت خانوم‌ها نیز قابل انجام است.

آیا پروتز مو جایگزین مناسبی برای موهای کم پشت است؟

پروتز مو یک روش غیر جراحی موثر و جایگزین مناسبی برای موهای کم پشت شده در نتیجه ریزش شدید و طاسی است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا