دندان

قیمت ارتودنسی دندان (هزینه سیم کشی) ۱۴۰۲

همان‌طور که می‌دانید، لبخند ما می‌تواند بخش مهمی از هویت اصلی ما را تشکیل دهد. مطالعات صورت‌گرفته نشان می‌دهد، افراد با هر سن مختلفی، با داشتن دندان‌های زیبا و مرتب معمولاً در موقعیت‌های گوناگون، نسبت به افرادی که از دندان‌های نامرتبشان رنج می‌برند، از جایگاه بالاتری برخوردار هستند. یکی از راه‌هایی که برای زیباتر شدن و مرتب‌شدن دندان‌ها، به شما پیشنهاد می‌شود، ارتودنسی دندان است.

اما دغدغه اصلی افراد در زمینه ارتودنسی دندان، هزینه آن است. اطلاع از قیمت ارتودنسی دندان، مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل برای تصمیم‌گیری ارتودنسی دندان به‌حساب می‌آید. امروز در این مقاله از سایت پزشک‌ بان، قصد داریم تا در مورد قیمت ارتودنسی دندان و عوامل مؤثر مربوط به آن صحبت کنیم.

پس اگر شما نیز قصد دارید تا با هزینه سیم پیچی دندان و عوامل آن آشنا شوید، به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. پیشاپیش امیدواریم مطالب ارائه شده در این سایت، برای شما مثمرثمر واقع شود و نهایت استفاده را از آن ببرید.

کسب بهترین نتیجه از عمل ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ حرفه‌ای بودن متخصصی که ارتودنسی را انجام می‌دهد یکی از مهمترین عوامل برای کسب نتیجه مطلوب است؛ در همین رابطه پیشنهاد میکنم که حتما از صفحه بهترین متخصص ارتودنسی در کرج دیدن کنید

قیمت ارتودنسی دندان ۱۴۰۲

در این قسمت از این مطلب، هزینه‌های انواع روش‌های ارتودنسی دندان و حداقل هزینه آن را در سال ۱۴۰۲ مشاهده خواهید کرد.

 • هزینه ارتودنسی متحرک تک فک، ۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • دستگاه فانکشنال متحرک، ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • سیم پیچی face mask (با پلاک متحرک یا ثابت)، ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • ارتودنسی ثابت یک فک (بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن)، ۱۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه ارتودنسی ثابت دو فک (بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن)، ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • قیمت ارتودنسی با دستگاه هایر کس – hyrax (به هزینه درمان اضافه می‌شود)، ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه اضافه‌شدن دستگاه فانکشنال ثابت به دستگاه ارتودنسی ثابت، ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • نصب مینی اسکرو (به ازاء هر مینی اسکرو)، ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه براکت سرامیکی هر فک، ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • براکت دیمون شفاف، ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه ارتودنسی نامرئی (شفاف) (بر اساس شدت مشکل، تعداد پلاک و کمپانی سازنده پلاک)، ۵۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه نصب فیکس ریتینر هر فک، ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه نصب مجدد براکت (بر اساس نوع براکت) ۲۵۰.۰۰۰ الی ۳۵۰.۰۰۰

عوامل مؤثر بر قیمت ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان را به‌صورت دقیق نمی‌توان بیان کرد. زیرا هزینه آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد. بعضی از این عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارتودنسی دندان در کنترل خود شما هستند و بعضی دیگر به وضعیت دندان‌های شما بستگی دارد. اما آشناشدن با این عوامل به شما در فرایند تصمیم‌گیری و زمان‌بندی کمک شایانی خواهد کرد. این امر باعث شده تا در نهایت انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه به بررسی چند مورد از این عوامل در ارتودنسی دندان می‌پردازیم.

نوع براکت انتخابی شما در ارتودنسی دندان

با قاطعیت می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عاملی که بر روی هزینه ارتودنسی دندان شما تأثیر مستقیم دارد، نوع براکتی است که آن را برمی‌گزینید. در حالت کلی می‌توان گفت، هزینه ارتودنسی دندان ثابت و مرئی که با براکت‌های معمولی یا رنگی برای شما انجام می‌شود، هزینه بسیار کمتری نسبت به ارتودنسی نامرئی دارد. انواع براکت‌های مورداستفاده در ارتودنسی دندان عبارت‌اند از:

براکت‌های فلزی

همان‌طور که از نام این نوع براکت مشخص است، از جنس فلز و استیل ساخته شده و دارای خاصیت ضدزنگ است. خوشبختانه میزان متقاضیان این نوع برکت بسیار بالا بوده و طرف‌داران زیادی دارد. براکت‌های فلزی، علاوه بر دوام بالایی که دارند، کم‌هزینه نیز هستند که این یک ویژگی مثبت برای این نوع از براکت به‌حساب می‌آید.

عوامل مؤثر بر قیمت سیم کشی دندان

براکت‌های سرامیکی یا پلاستیکی

ساختار و شکل اصلی این نوع از براکت‌ها برای سیم دندان، بستگی به فرم و وضعیت دندان‌های شما دارد. براکت‌های سرامیکی معمولاً حالت مخفی دارند و احتمال شستگی در آن‌ها وجود خواهد داشت. این براکت‌ها همرنگ دندان هستند و در ظاهر، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. هزینه براکت‌های سرامیکی، بیشتر از براکت‌های فلزی است؛ بنابراین باید حدود دوبرابر هزینهارتودنسی مرئی هزینه کنید.

براکت‌های لینگوال

براکت‌های لینگوال یا مخفی، نامرئی‌ترین نوع از براکت سیم دندان محسوب می‌شود و برای افرادی که مشکلات جزئی در دندان‌هایشان وجود دارد، گزینه مناسبی می‌باشد. این نوع از براکت باید حتماً به‌صورت سفارشی برای هر فرد ساخته شود و در پشت دندان‌های او مخفی می‌شود. قیمت کلی این نوع از براکت نسبت به دیگر انواع آن بالا بوده، اما ممکن است بخشی از این هزینه توسط برخی از بیمه‌ها پرداخت شود.

دکتر انتخابی ارتودنسی دندان

یکی دیگر از عوامل مؤثری که بر قیمت ارتودنسی دندان مؤثر است و اثر مستقیم دارد، پزشک انتخابی و موردنظر شما است. ممکن است هزینهٔ دندان‌پزشکان مختلف در زمینه ارتودنسی دندان با یکدیگر، دارای تفاوت بسیاری باشد؛ بنابراین قبل از انجام ارتودنسی دندان، توصیه می‌شود به چند تن از پزشکان مراجعه کرده و قیمت آن‌ها را برآورد کنید.

طول دوره درمان ارتودنسی دندان

یکی دیگر از عوامل دیگری که بر روی هزینه ارتودنسی دندان شما تأثیر مستقیمی دارد، طول دوره درمان شما است. هرچقدر شما به مراحل ارتودنسی پیچیده‌تر و طولانی‌تری نیاز داشته باشید، هزینه بیشتری را نیز باید متقبل شوید. در حالت کلی طول استفاده از براکت‌ها به مدت ۲۳ ماه می‌باشد، اما ممکن است به دلیل شرایط خاص شما، این دوره طولانی‌تر نیز شود.

آماده‌سازی دندان‌ها برای ارتودنسی دندان

مراحل آماده‌سازی لازم برای دندان‌های شما می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی هزینه ارتودنسی دندان‌های شما بگذارد. برای مثال گاهی اوقات لازم است قبل از آنکه از براکت‌های سیم دندان استفاده شود، شما نیاز به جراحی‌های دیگر دندان مانند ترمیم، کشیدن و… نیاز داشته باشید. همچنین در برخی از موارد لازم است عمل‌های زیر در کنار ارتودنسی دندان و یا بعد از آن انجام شود.

 • ممکن است شما در طول درمان، نیاز به هد گیر داشته باشید.
 • ممکن است تعدادی از دندان‌های شما کشیده شده تا فضای کافی و لازم برای حرکت دیگر دندان‌ها به وجود بیاید.
 • ممکن است پس از پایان ارتودنسی دندان‌ها، نیاز به خرید و استفاده از نگهدارنده‌ها داشته باشید. این نگهدارنده‌ها به شما کمک می‌کند تا از انحراف مجدد دندان‌های شما و بازگشت آن‌ها به جایگاه اولیه خود جلوگیری شود.

میزان سن‌وسال بیمار

همان‌طور که می‌دانید تمامی افراد در هر سنی می‌توانند از ارتودنسی دندان استفاده کنند. اما به این نکته توجه داشته باشید که هرچه سن شما برای این کار پایین‌تر باشد، هم درمان راحت‌تری را سپری کرده و هم روند درمان شما سریع‌تر پیش خواهد رفت. همین امر سبب بر این شده تا هزینه ارتودنسی دندان شما کمتر شود؛ بنابراین انجام این پروسه در سنین بزرگسالی، افزایش خواهد یافت.

نوع و شدت مشکل

باتوجه‌به نوع مشکل و وضعیت دندان‌های شما که می‌تواند از فاصله جزئی بین دندان‌ها تا نامتقارن بودن فک و دندان باشد، نیازمند درمان و کار‌های متفاوتی خواهد بود. همچنین شدت آن مشکل هم ممکن است در دو بیمار با یک مشکل یکسان متفاوت باشد که نیاز به درمان ارتودنسی با مدت‌زمان بیشتر است، تمامی این موارد می‌تواند روی قیمت ارتودنسی دندان مؤثر باشد.

مطالعه بیشتر: قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو

سخن پایانی

به پایان‌بخش دیگری از مطالب در سایت پزشک ‌بان رسیدیم. در این مقاله قصد بر این داشتیم تا شما را با قیمت ارتودنسی دندان و هزینه آن در سال ۱۴۰۲ آشنا کنیم. در حالت کلی می‌توان گفت میزان هزینه ارتودنسی دندان‌های شما به عواملی مانند نوع براکت انتخابی شما، پزشک موردنظرتان، طول درمان، آماده‌سازی دندان‌ها قبل از ارتودنسی دندان، میزان سن‌وسال، نوع و شدت مشکل شما بستگی دارد.

به‌خاطر داشته باشید که دندان‌های شما جزء بسیار مهم و ضروری از بدنتان هستند؛ بنابراین هر مشکلی که دندان‌های شما دارد را قبل از آنکه شدیدتر و بدتر شود، درمان کنید. ضمناً درصورتی‌که بیمه دندان‌پزشکی ندارید، بهتر است نسبت به تهیه آن هم اقدام کنید تا از این طریق بتوانید با صرف هزینه کمتری دندان‌هایتان را سالم نگه دارید.

از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید، نهایت سپاس و قدردانی را داریم. امیدواریم مطالب ارائه شده، بهترین راهنما برای شما در زمینه ارتودنسی دندان باشد. در صورت وجود هرگونه سؤال یا ابهامی، می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: healthline

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا