مقالات آموزشی پزشکبان

درمان عفونت واژن در خانه

عفونت‌های مخمری و قارچی یکی از رایج‌ترین بیماری‌های زنانه است که با علائم آزار‌دهنده‌ای خود را نشان می‌دهند. در هنگام بروز علائم اولیه عفونت واژن، خانم‌ها ابتدا به دنبال درمان عفونت واژن در خانه هستند به این صورت که با استفاده از ساده‌ترین راه‌ها در خانه به درمان عفونت واژن بپردازند. عفونت واژن از جمله ما در این مقاله به همراه پزشکبان به دلایل عفونت و علائم آن و همچنین چندی از بهترین راه‌های درمان خانگی عفونت واژن می‌پردازیم.

در یک نگاه کلی عفونت واژن، التهابی ایجاد شده از عوامل میکروبی و قارچی است که با درد و خارش و سوزش زیاد همراه است. عموماً عفونت‌های قارچی و مخمری از شایع‌ترین نوع عفونت‌های زنانه هستند که باعث برهم خوردن تعادل بین باکتری‌های خوب و بد درد واژن می‌شود. باید بدانید که گا‌هاً عفونت‌های واژن با راه‌های خیلی ساده‌ای از بین ‌می‌روند ولی در صورتی که به صورت مکرر تکرار شوند حتماً نشانه‌ای از یک بیماری جدی می‌باشد.

عفونت واژن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها به دلیل شرایط متفاوتی در بدن انسان پیش می‌آیند. باید بدانید که گا‌هاً عفونت در مراحل اولیه خودشان را نشان نمی‌دهند؛ ولی در هر صورت علائمی مانند خارش و سوزش واژن، جوش و قرمزی بر روی پوست آلت تناسلی، پوسته پوسته شدن آن، درد در هنگام نزدیکی، سوزش و تکرر ادرار، التهاب پوستی و ترشحات غیر عادی با رنگ و بوی غیر طبیعی، افزایش حجم ترشحات و خونریزی غیرعادی است.

در بررسی دلایل ایجاد عفونت واژن به عواملی همچون تغییرات PH واژن و تغییر‌دهنده‌های فلور نرمال یا انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها در حین رابطه جنسی پرخطر می‌رسیم. اما انواع متفاوتی از باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند که باعث ایجاد عفونت در واژن می‌شوند و در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. با پزشکبان همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: شاید بارها به عمل جراحی پروتز سینه فکر کرده‌اید؛ اما از انجایی که بهترین جراح پروتز سینه را نمی‌شناخته‌اید یا درباره این موضوع اطلاعات کمی داشته‌اید، از انجام ان پشیمان شده‌اید. حالا اگر دنبال یک متخصص کاربلد و همچنین اطلاعات بیشتر در این زمینه هستین، روی لینک کلیک کنید.

انواع عفونت واژن

عفونت‌های مخمری انواع متفاوتی دارند که می‌توانند در ناحیه‌ای از بدن جمع شوند. اگر از نواحی رشد عفونت‌های مخمری می‌پرسید باید گفت نواحی مرطوب، گرم و چین خورده بدن محل رشد این عفونت‌ها هستند. از شایع‌ترین عفونت‌های واژن عبارت‌اند از:

  • واژینو باکتریال

از جمله شایع‌ترین عفونت‌های واژن خصوصاً در دوران بارداری است که با تغییر PH واژن به دلیل عدم تعادل میان باکتری‌های خوب و بد در واژن رخ می‌دهد. از جمله دلایلی که می‌توانند باعث ایجاد واژینو باکتریال شوند عبارت‌اند از روابط جنسی متعدد و پرخطر، دوش واژینال، استفاده از شوینده‌ها و لوسیون‌های معطر و غیره اشاره کرد.

هنگامی که خانم‌ها به عفونت واژینو باکتریال مبتلا می‌شوند باید ابتدا به تشخیص آن با استفاده از علائم بیماری پرداخته سپس به دنبال راه درمانی برای آن باشند. از جمله علائم واژینو باکتریال می‌توان اشاره داشت به مواردی مانند ترشحات غیرطبیعی واژن با رنگ خاکستری و بوی بدی مانند بوی ماهی که خصوصاً بعد از رابطه جنسی شایع است. البته باید گفت خارش و سوزش و تکرر ادرار از دیگر علائم این نوع عفونت در خانم‌هاست.

در صورتی که واژینو باکتریال درمان نشود و به صورت مکرر در بدن اتفاق بیفتد باعث ناباروری یا حاملگی خارج از رحم می‌شود. برای تشخیص این نوع عفونت باید از نمونه‌برداری‌های آزمایشگاهی استفاده شود؛ بنابراین لازم است به پزشک مراجعه کنید.

  • تریکومونیازیس

تریکومونیازیس از بیماری‌های مقاربتی است که عامل ایجاد آن یک انگل است. این انگل عموماً در واژن خانم‌ها لانه کرده و باعث ایجاد علائمی همچون ترشحات زرد رنگ یا سبز و خاکستری به همراه بوی بد در حجم بالا می‌شود. یکی دیگر از عواقبی که تریکومونیازیس برای خانم‌ها به دنبال دارد، درد در هنگام نزدیکی و سوزش ادرار است.

خارش واژن نیز می‌تواند نشان‌دهنده تریکومونیازیس باشد. از آنجایی که این نوع بیماری مقاربتی مشترک بین خانم‌ها و آقایان است باید به صورت جدی درمان شود. برای جلوگیری از ایجاد این عفونت لازم است روابط جنسی کنترل شده همراه با کاندوم داشته باشید.

  • عفونت قارچی

عفونت مخمر واژن یکی دیگر از دلایل ایجاد عفونت به همراه درد و سوزش است. این قارچ‌ها به صورت طبیعی در واژن خانم‌ها وجود دارد که در صورت رشد غیر عادی منجر به ایجاد عفونت واژن می‌شود. از دلایل رشد غیرعادی این عفونت قارچی می‌توان اشاره کرد به دیابت، بارداری، عدم رعایت بهداشت شخصی و غیره.

باید در نظر داشته باشید که عوامل خارجی مانند صابون و ژل شست‌وشو و لوسیون، دوش واژینال، لباس‌های زیر کثیف و غیر مرغوب هم از جمله دلایل ایجاد این نوع عفونت مخمری هستند.

اگر بخواهیم از دلایل ایجاد عفونت قارچی در زنان بگوییم باید اشاره کنیم به مواردی مانند خارش و سوزش واژن، تکرر و سوزش ادرار، ترشحات غیر طبیعی غلیظ به رنگ خاکستری مایل به سفید و پنیری شکل. برای درمان عفونت‌های قارچی باید از دارو‌های ضد قارچی به تجویز پزشک استفاده کنید.

انواع عفونت واژن کدام است و هرکدام چطور درمان میشود؟

درمان خانگی عفونت پنیری واژن

درمان خانگی عفونت واژن یکی از بهترین راه‌های درمان برای چنین بیماری‌ای است. به این عنوان که شما با استفاده از بهترین و ساده‌ترین روش‌های خانگی می‌توانید برای درمان خود اقدام کنید. اما باید در نظر داشته باشید که در صورت تکرار شدن این عفونت که حتماً نشانه‌ای از بیماری‌های جدی است باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. در این بخش به همراه پزشکبان به بررسی برخی از بهترین درمان‌های خانگی عفونت واژن می‌پردازیم.

  • سرکه سیب

سرکه سیب یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی عفونت واژن است که از رشد قارچ‌ها در این محیط جلوگیری می‌کند. برای استفاده از سرکه سیب به هیچ عنوان نباید از تمام قدرت اسیدی آن استفاده کنید به یاد داشته باشید که چنین اسیدی می‌تواند باکتری‌های مفید واژن شما را نیز از بین ببرد. تنها کافی است از مقدار کمی سرکه در حجم مناسبی از آب بنا بر استفاده شخصی خود برای شست‌وشوی واژن استفاده کنید.

  • اسید بوریک

اسید بوریک خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد، از این رو شیاف‌های اسید بوریک با این خاصیت و با قدرت بالا در عفونت‌های شدید مخمری استفاده مفیدی دارند.

  • سیر

یکی دیگر از ضد قارچ‌های قوی سیر است. در طب سنتی برای کنترل کردن و از بین بردن عفونت واژن از قرار دادن یک حبه سیر در واژن استفاده می‌کردند. اما شما می‌توانید از بعد خوراکی سیر بهره ببرید.

  • رعایت بهداشت شخصی

اولین قدم برای درمان عفونت واژن و خارش آن، رعایت بهداشت شخصی است به این منظور لازم است ضمن اینکه روزانه دوش می‌گیرید البته نه دوش واژینال، از لباس زیر‌های نخی استفاده کنید و بعد از شست‌وشوی لباس زیر‌ها، آن‌ها را در آفتاب قرار دهید. ضمن اینکه لازم است تمامی عوامل خارج ایجاد عفونت را حذف کنید.

  • روغن نارگیل

می‌دانستید که نارگیل خاصیت ضد قارچی دارد و از این رو روغن نارگیل را برای کنترل کردن عفونت قارچی واژن استفاده می‌کنند. برای این منظور تنها کافی است از روغنی که از گوشت نارگیل گرفته شده برای ماساژ ناحیه تناسلی خود استفاده کنید.

  • روغن چای درخت

روغن درخت قارچی یکی دیگر از روغن‌های ضد قارچ است که می‌تواند درمان مفیدی برای عفونت‌های مخمری باشد. از این رو علاوه بر استفاده از روغن درخت چای می‌توانید از شیاف‌های واژینال آن نیز استفاده کنید.

  • روغن پونه کوهی

یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی در اینجا استفاده از روغن پونه کوهی درخت برای مالش ناحیه تناسلی است؛ زیرا مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود.

درمان خانگی عفونت واژن پنیری

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی برخی از علل و علائم عفونت واژن پرداختیم. عفونت واژن، التهابی ایجاد شده از عوامل میکروبی و قارچی است که با درد و خارش و سوزش زیاد همراه است که انواع مختلفی مانند واژینو باکتریال، تریکومونیازیس و عفونت قارچی دارد و با علائمی مانند خارش و سوزش و درد در ناحیه واژن، سوزش ادرار و تکرر ادرار، ترشحات غیرعادی با رنگ و بوی نامطبوع، خونریزی و در شرایطی تب و لرز خود را نشان می‌دهد.

برای درمان عفونت واژن می‌توان از درمان‌های دارویی استفاده کرد و بهترین درمان‌های خانگی با استفاده از راه‌های ساده‌ای نیز به بررسی پزشکبان در این مقاله بیان شده است. باید دقت داشته باشید که در صورت تکرار این نوع بیماری باید حتماً به پزشک مراجعه کنید و دست از درمان خانگی عفونت واژن بکشید؛ زیرا ممکن است به دلیل بیماری جدی‌ای باشد.

سؤالات متداول درمان خانگی عفونت واژن

انواع عفونت واژن کدام‌اند؟

عفونت‎های قارچی و مخمری، عفونت‌های باکتریایی، کلامیدیا و سوزاک، عفونت‌های ویروسی و ...

علل ایجاد عفونت واژن چیست؟

ایجاد شدن تغییر در هورمون‎های زنانه، مصرف برخی از داروها، رابطه جنسی و ...

علائم عفونت واژن در زنان کدام‌اند؟

ترشحات بد بود و غیر طبیعی واژن، خارش واژن، درد و سوزش در زمان ادرار، درد در زمان رابطه جنسی و ...

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا