پوست

برای جلوگیری از رشد مو‌های زائد چه بخوریم؟

در این مقاله از سایت پزشک‌ بان قصد داریم تا در مورد موضوع توقف رشد مو‌های زائد صحبت کنیم. همان‌طور که می‌دانید، رشد مو‌های زائد می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دغدغه افراد در طول زندگی‌اش باشد و ممکن است احساسات ناخوشایندی را در فرد به وجود آورد. همین امر موجب کاهش اعتماد به نفس در افراد نیز خواهد شد. امروزه روش‌های گوناگونی برای توقف رشد مو‌های زائد در سرتاسر دنیا وجود دارد.

اما ممکن است هزینه‌های زیادی را برای شما در برداشته باشد. اما شما با استفاده از مواد خوراکی نیز می‌توانید به جلوگیری از رشد مو‌های زائد خود بپردازید. پس اگر شما نیز در قسمت‌هایی از بدنتان، مو‌های زائد رشد می‌کند و قصد دارید با استفاده از رژیم غذایی و مواد خوراکی از رشد آن‌ها جلوگیری کرده و از شر آن‌ها راحت شوید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. پیشاپیش امیدواریم مطالب پیشرو برای شما ارزنده باشد.

لیزر، بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد است؛ به همین دلیل امروزه همه از این متد جدید استقبال می‌کنند و به دنبال بهترین کلینیک لیزر موهای زائد هستند. در کلینیک‌های خوب و معتبر همیشه پزشکانی با تخصص بالا در حال فعالیت هستند و علاوه بر این تجهیزاتی کاملا پیشرفته هم بکار گرفته می‌شود که سرعت و دقت و کیفیت کار را افزایش می‌دهد. چون موهای زائد ضخامت زیادی دارند و ممکن است در برخی افراد پر پشت هم باشند؛ بنابراین ضروری است که شما از دستگاه‌های پیشرفته‌تر استفاده کنید‌.

نقش استروژن در جلوگیری از رشد مو‌های زائد

در اولین مرحله برای توقف رشد مو‌های زائد، خوب است با هورمونی به نام استروژن و نقش آن در توقف رشد مو‌های زائد آشنا شوید. جالب است بدانید وجود این هورمون در بدن، نقش بسیار چشمگیر و مفیدی در توقف رشد مو‌های زائد خواهد داشت.

این هورمون قابلیت این را دارد که مدت زمانی که مو، در مرحله رشد قرار گرفته است را به‌خوبی افزایش دهد؛ بنابراین میزان و مقدار این هورمون در بدن با توقف رشد مو‌های زائد، رابطه‌ای عکس خواهد داشت. پس می‌بایست در رژیم غذایی خود، از موادی استفاده کنید که این هورمون را افزایش دهد. در ادامه به بررسی برخی از این نوع مواد می‌پردازیم.

استفاده از چای نعناع برای توقف رشد مو‌های زائد

مطالعات انجام‌گرفته در این زمینه، نشان می‌دهد که نوشیدن و استفاده از چای نعناع در رژیم غذایی، میزان سطح استروژن را افزایش و سطح آندروژن را در بدن کاهش می‌دهد؛ بنابراین همین موضوع سبب بر توقف رشد مو‌های زائد خواهد شد.

شما می‌توانید در ابتدا مقداری چای نعناع و یا برگ نعنای تازه را خریداری کرده و آن‌ها را در یک فنجان آب داغ به مدت سه الی پنج دقیقه دم کنید. سپس می‌توانید برگ‌های نعناع را جدا کرده و یا از صافی رد کنید. اکنون چای نعناع شما، آماده است. می‌توانید آن را بنوشید تا از رشد مو‌های زائد خود به‌خوبی جلوگیری کنید.

استفاده از سویا و یا فرآورده‌های آن در رژیم غذایی برای جلوگیری از رشد مو‌های زائد

یکی دیگر از خوراکی‌هایی که باعث توقف رشد مو‌های زائد در بدن شما می‌شود، سویا و یا سایر فراورده‌های این ماده است. همان‌طور که می‌دانید، سویا حاوی مقدار زیادی فیتواستروژن بوده که این ماده در بدن، همانند استروژن عمل خواهد کرد.
شما می‌توانید برای توقف رشد مو‌های زائد، حداقل یکی از محصولات حاوی سویا را به وعده‌های غذایی خود بیفزایید. برخی از فرآورده‌های حاوی سویا عبارت‌اند از: شیر سویا، برگر سویا، روغن سویا، میسو و …

استفاده از دارو‌های ضد آندروژن

علاوه بر خوراکی‌هایی که در قسمت قبل برای شما بیان کردیم، دارو‌های ضد آندروژن نیز می‌توانند در توقف رشد مو‌های زائد، بسیار مفید عمل کنند. همان‌طور که از نام این دارو‌ها پیداست، مصرف آن‌ها به‌مرور موجب کاهش میزان آندروژن در بدن شده و در نهایت منجر به توقف رشد مو‌های زائد می‌شود.
به این نکته دقت داشته باشید که از مصرف خودسرانه آن به‌طورجدی خودداری کرده و با پزشک خود، مشورت داشته باشید.

استفاده از قرص‌های ضدبارداری

طبق تحقیقات انجام شده توسط پزشکان و دانشمندان، دارو‌های ضدبارداری نیز می‌تواند در توقف رشد مو‌های زائد، مفید واقع شود. مصرف این دارو‌ها میزان سطح هورمون استروژن را در بدن افزایش و هورمون آندروژن را کاهش خواهد داد.
در نهایت منجر به توقف رشد مو‌های زائد می‌شود. توصیه می‌شود قبل از مصرف دارو‌های ضدبارداری جهت توقف رشد مو‌های زائد، ابتدا با پزشک خود صحبت کرده و از بی‌خطر بودن آن اطمینان خاطر داشته باشید.

خوراکی هایی برای جلوگیری از رشد موهای زائد

استفاده از مکمل ویتامین D

طبق تحقیقات صورت‌گرفته، مصرف پنجاه‌هزار واحد ویتامین D در هر دو هفته، می‌تواند به توقف رشد مو‌های زائد کمک شایانی کند. این نوع از ویتامین به‌صورت محلول در چربی بوده و بدن انسان، قادر به دفع آن نمی‌باشد؛ بنابراین مصرف بیش از حد آن ممکن است مشکلاتی مانند ضعف عضلانی، سرگیجه، تشنگی شدید، حالت تهوع و خستگی را برای شما به همراه داشته باشد.
پس لازم است قبل از مصرف این مکمل، با پزشک خود گفت‌وگویی داشته باشید.

استفاده از مکمل ویتامین B

موادی که حاوی مکمل ویتامین B هستند، نقش مفیدی در ایجاد هورمون استروژن را دارند. استفاده از ویتامین B، با سطح استروژن رابطه‌ای مستقیم داشته و با مصرف این مواد می‌توانید روند توقف رشد مو‌های زائد خود را تسریع بخشید.
موادی مانند غلات، سبزیجات، ماهی، آووکادو، آجیل، تخم‌مرغ و… سرشار از ویتامین B هستند. با گنجاندن این نوع از مواد در رژیم غذایی خود، می‌توانید به‌خوبی به توقف رشد مو‌های زائد خود بپردازید.

استفاده از مکمل گل پائونیا

در طب سنتی چینی از گل پائونیا، استفاده زیادی می‌شود. گل پائونیا، به‌عنوان گل صدتومانی نیز شناخته می‌شود. استفاده از این گل نیز در رژیم غذایی، مانند تمامی مواد دیگر کاهش میزان سطح آندروژن را به همراه خواهد داشت و باعث توقف رشد مو‌های زائد خواهد شد.
میزان مصرف این گل در رژیم غذایی به عواملی مانند سن، سلامتی و … بستگی دارد. گل پائونیا در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها موجود بوده و می‌توانید به‌راحتی آن را تهیه کنید. این نکته را فراموش نکنید که با پزشک خود، مشورت داشته باشید.

استفاده از خوراکی‌هایی که سرشار فیتواستروژن هستند

فیتواستروژن‌ها در اکثر گیاهان و غذا‌هایی گیاهی وجود دارد. ساختار فیتواستروژن مانند ساختار استرادیول است و جزء قوی‌ترین هورمون استروژن محسوب می‌شود. فیتواستروژن‌ها به‌محض ورود به بدن، توسط گیرنده‌های استروژن تشخیص داده شده و اثرات آن را در بدن تقویت خواهد کرد.
دقت کنید که فیتواستروژن‌ها اثر خفیف‌تر و ضعیف‌تری نسبت به استروژن خالص دارد. اما همین اثر نیز در توقف رشد مو‌های زائد بسیار مؤثر خواهد بود. از جمله خوراکی‌ها و غذا‌هایی که حاوی فیتواستروژن هستند عبارت‌اند از:

  • سویا
  • خرما
  • کشمش
  • زردآلو خشک
  • نخود
  • دانه کتان
  • و…

استفاده از کوهوش سیاه

یکی از گیاهانی که تأثیر شگفت‌انگیزی در تأمین استروژن بدن شما را دارد و موجب توقف رشد مو‌های زائد می‌شود، کوهوش سیاه آمریکایی است. استفاده از کوهوش سیاه، می‌تواند گیرنده‌های استروژن شما را به‌خوبی تحریک کرده و در نهایت منجر به توقف رشد مو‌های زائد بدن شما شود.

کلینیک پیشنهادی: بهترین مرکز لیزر در میرداماد

سخن پایانی

در این مطلب با عنوان برای جلوگیری از رشد مو‌های زائد چه بخوریم، راهکار‌هایی برای توقف رشد مو‌های زائد، بیان شد. دریافتیم با داشتن سبک زندگی سالم و خوراکی‌های مفید از جمله نوشیدن چای نعناع، سویا و مواد فراوری شده آن، دارو‌های ضد آندروژن و بارداری، ویتامین‌های D و B، گل پائونیا و کوهوش سیاه، فیتواستروژن‌ها و… می‌توانیم به‌خوبی رشد مو‌های زائد و آزار‌دهنده بدن را کاهش دهیم.

همچنین این نکته را فراموش نکنید که نوشیدنی‌های پر شکر مانند نوشابه و غذا‌های فراوری شده می‌تواند بر روی توقف رشد مو‌های زائد، اثری معکوس گذاشته و علاوه بر آن رشد آن‌ها را تسریع بخشد. امیدواریم بیان شده در این سایت برای شما ارزنده و مفید واقع شده باشد. از همراهی شما تا انتهای این مطلب نهایت سپاس و قدردانی را داریم. در نهایت می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: hairfreelife

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا