مقالات آموزشی پزشکبان

مضرات نمک | +۱۰ موردی که از نمک نمیدانستید

مضرات نمک، موضوعی که بحث‌های زیادی درمورد‌اش شده و تحقیقات مختلفی در راستای آن انجام شده است. اما در نهایت، تمام تحقیقات در یک جمله قابل درک هستند؛ اگر نمک به اندازه مصرف شود مفید است، اما اگر نادرست و زیاد مصرف شود مضر است.

به صورت کلی، بدن هر انسان در طول روز به ۵۰۰ میلی گرم نمک نیاز دارد تا بتواند از آن استفاده درستی بکند؛ اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید بسیاری از ما در طول روز ۶ برابر این مقدار یعنی چیزی حدود ۳۲۰۰ میلی گرم نمک استفاده می‌کنیم. همان گونه که گفتیم، بدن به این مقدار نمک احتیاج ندارد؛ به همین دلیل، بخش زیادی از این نمک در بدن می‌ماند و سبب بروز خطر‌ها و عوارض زیادی می‌شود که در طولانی مدت حتی باعث مرگ می‌شوند.

اما برای اینکه بتوانید بهتر این موضوع را درک کنید، در این مطلب به چندین سؤال مانند مضرات مصرف بیش از حد نمک چیست؟ مضرات نمک برای مو چیست؟ مضرات نمک صورتی چیست؟ و… می‌پردازیم. شما می‌توانید تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید تا با پاسخ تمام این سؤال آشنا و اطلاعات دیگری در این زمینه به دست‌آورید.

مطالعه پیشنهادی: تنقلات سالم برای ورزشکاران

مضرات نمک چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، نمک یک عضو جدایی ناپذیر غذا‌های ما است که در بدن کاربرد‌های زیادی دارد. اما اگر بیش از حد مصرف شود، مضرات مختلفی را در پی دارد. حال بیایید فرض کنیم ما جزء کسانی هستیم که مقدار زیادی نمک مصرف می‌کنیم؛ این کار چه مضراتی دارد؟

  1. عروق خونی

رگ‌ها، باید برای ایجاد درست جریان خون در خود، حالت ارتجاعی داشته باشند تا بتوانند هنگام پمپاژ خود از قلب، به خوبی باز شده و پس از گذر خون دوباره به حالت اول برگردند. این حالت ارتجاعی، توسط سلول‌هایی به نام اندوتلیوم در رگ‌ها ایجاد می‌شود. اما ربط این موارد به مضرات نمک چیست؟

نمک، حاوی مقدار زیادی سدیم (یکی از بخش اصلی تشکیل‌دهنده نمک) است؛ به همین دلیل، اگر نمک زیادی وارد بدن شود، مقدار زیادی سدیم به رگ‌ها وارد می‌شود. مشکل اینجاست که سلول‌های اندوتلیوم داخل رگ‌ها، دربرابر سدیم زیاد مقاوم نیستند و در صورت وجود زیاد این ماده، از بین ‌می‌روند. در نتیجه این مورد، رگ‌ها حالت ارتجاعی خود را تا حدی از دست می‌دهند.

اگر این فرایند در طولانی مدت تکرار شود، رگ‌ها دچار مشکل می‌شوند. همچنین یکی دیگر آسیب‌هایی که در راستای از بین رفتن سلول‌های اندوتلیوم به بدن وارد می‌شود این است که رگ‌ها دچار التهاب می‌شوند.

  1. قلب

فشار خون، یکی از خطراتی است که در راستای استفاده بیش از حد نمک ایجاد می‌شود و خود به تنهایی مشکلات مختلفی را به وجود می‌آورد.

اما یکی دیگر از مشکلاتی که وجود بیش از حد سدیم در بدن ایجاد می‌کند، بروز خطر هیپرتروفی بطن چب قلب است. در قلب، دیواره‌هایی وجود دارد که به فرایند پمپاژ خون در رگ‌ها کمک می‌کنند؛ هیپروتروفی بطن چب قلب، سبب التهاب این دیواره‌ها می‌شود. التهاب این دیواره‌ها سبب بروز مشکلات مختلفی مانند بروز فشار خون در بدن می‌شود.

  1. کلیه‌ها

در کلیه‌ها ماده‌ای به نام گلومرول وجود دارد که وظیفه تصفیه خون و جدا کردن مواد زائد از آن را به عهده دارد. هرچه میزان این ماده در کلیه‌ها بیشتر باشد، کلیه‌ها فعالیت بهتری خواهند داشت و خون بهتری در رگ‌ها در جریان خواهد بود. یکی از مضرات نمک این است که مقدار این ماده در کبد را کاهش می‌دهد و سبب بیشتر شدن مواد زائد در خون می‌شود. در نتیجه، خون بدن آلوده‌تر شده و بدن دچار بروز مشکلات مختلفی می‌شود.

همچنین یکی دیگر از مضرات نمک این است که کلیه‌ها پروتئین بیشتری دفع می‌کنند؛ به همین علت، اندام دیگری مانند قلب دچار مشکل می‌شوند. همچنین در جهت همین مورد، سطح پروتئین بدن کاهش یافته و این مورد نیز به تنهایی سبب بروز مشکلات دیگری در بدن می‌شود.

  1. مغز

مصرف بیش حد نمک می‌تواند اختلالات مختلفی را برای فعالیت‌های مغز ایجاد کند. برای مثال، وجود بالای نمک در بدن سبب می‌شود که مغز بدون دلیل هورمون استرس زیادی ترشح کند. در نتیجه شما از خود فعالیت‌های نادرست و هیجانی نشان می‌دهید و حتی دچار استرس و دل نگرانی‌های بی دلیل می‌شود.

مضرات نمک صورتی

مضرات نمک صورتی

نمک صورتی، یک مدل دیگر نمک است که به دلیل ترکیبات اضافی، به رنگ صورتی و قرمز در می‌آید. این نمک تنها در بخش‌هایی از کوه هیمالیا یافت می‌شود و به دلیل روش استخراج خاص، قیمت بالایی دارد. اما این نمک هم مضراتی دارد که در این بخش با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

  1. حساسیت

نمک صورتی، به دلیل ترکیبات خاصی که دارد، برای برخی حساسیت‌هایی را به وجود می‌آورد. به همین دلیل، قبل از اینکه از این نمک برای فعالیت‌های خاص استفاده کنید (برخی از این نمک برای از بین بردن جوش و یا آکنه استفاده می‌کنند)، حتماً آن را تست کنید و از حساسیت نداشتن به آن اطمینان پیدا کنید.

  1. ایجاد تغییرات منفی در تیروئید و متابولیسم

ید یکی از اجزای مهمی است که برای فعالیت درست اندام مختلف مانند تیروئید و متابولیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از روش‌های انتقال ید به بدن، مصرف نمک است. اما متأسفانه در نمک صورتی ید وجود ندارد و به همین دلیل، استفاده طولانی از این نمک می‌تواند سبب آسیب به تیروئید و متابولیسم شود.

  1. ایجاد مشکل برای کبد و کلیه‌ها

یکی دیگر از مضرات نمک صورتی این است که سدیم زیادی را در خود جای داده است. به همین دلیل، استفاده زیاد از این نمک می‌تواند مشکلات مختلفی را برای کبد و کلیه‌ها ایجاد کند.

مضرات نمک برای مو

استفاده نادرست خوراکی نمک و یا استفاده نمک برای شست و شوی مو، مضرات مختلفی برای مو به همراه دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

  1. خشک شدن مو

در حالت عادی، مو رطوبت متناسبی دارد که سبب می‌شود نرم به نظر برسد. اما نمک این رطوبت را از مو جذب می‌کند و به همین دلیل مو خشک و شکننده می‌شود. برای مثال، وقتی مو‌هایتان با آب دریا که نمک زیادی دارد، برخورد داشته باشد، بعد از خشک شدن، شکننده و خشک می‌شود. به یاد داشته باشید که اگر به صورت پی در پی رطوبت مو به دلیل ارتباط با نمک از بین برود، مو دچار آسیب و ریزش می‌شود.

  1. از بین رفتن رنگ مو

ارتباط طولانی مدت نمک با مو می‌تواند سبب از بین رفتن ساختار و بافت مو شود. در نتیجه این فعالیت، رنگ مو پس از مدتی از بین می‌رود. به همین دلیل، از ارتباط زیاد مو خودتان با آب و نمک یا آب دریا خودداری کنید تا آسیبی به مو‌هایتان وارد نشود.

  1. مقاومت در برابر شانه و شکل‌پذیری درست

یکی دیگر از مضرات ارتباط مو با نمک این است که مو خشک شده و دربرابر شانه کشیدن مقاومت نشان می‌دهد. در همین راستا مو دیگر حالت‌پذیری درستی نخواهد داشت. همچنین، این مورد می‌تواند برای کودکان و زنان که مو‌های بلندی دارند اذیت‌کننده باشد.

مضرات نمک برای مو

خلاصه مطلب

مصرف بیش از حد نمک می‌تواند مشکلات مختلفی مانند بروز فشار خون، مشکلات قلب و… را برایمان به وجود آورد؛ خوب است که بدانید هر کدام از این موارد می‌توانند سبب بروز دیگر بیماری‌ها شوند و حتی خود به تنهایی می‌توانند ما را تا پای مرگ بکشانند.

پس بهتر است با دانستن مضرات نمک، از مصرف بی رویه این ماده جلوگیری کنیم تا در طولانی مدت برایمان مشکلی پیش نیاید. ما در این مطلب از سایت پزشکبان با محوریت موضوع مضرات نمک، به موارد دیگری مانند مضرات نمک صورتی که در راستای این موضوع وجود دارد نیز پرداختیم. از همراهی شما متشکریم.

سؤالات متداول مضرات نمک

مصرف بیش از حد نمک صورتی مضرات نمک سفید را دارد؟

بله. اگر از نمک صورتی بیش از حدی استفاده کنید، احتمال بروز مشکلاتی که در راستای مصرف بیش از حد نمک سفید وجود دارد، بالا می‌رود.

به صورت کلی استفاده از نمک برای شست و شوی مو خوب است یا خیر؟

اگر تمام مضرات نمک برای مو را در کنار مزیت‌های نمک برای مو بگذاریم، می‌توانیم نتیجه بگیریم که این کار، به صورت کنترل شده و درست، می‌تواند تأثیرات خوبی را به جای بگذارد؛ اما اگر این کار بیش از حد و ناواردانه انجام شود، مشکلاتی از قبیل مشکلات نام برده شده برای مو ایجاد می‌شود.

سدیم در نمک چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، سدیم یکی از اصلی‌ترین بخش‌های دانه‌های نمک است که در کنار کلر تبدیل به نمک سفید شده است. همچنین این عنصر در نمک صورتی هم وجود دارد، اما با مقدار متفاوت.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/salt-good-or-bad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا