مقالات آموزشی پزشکبان

تنقیه چیست؟

روش تنقیه در منزل، موضوعی است که قصد داریم در مورد آن با شما در این صفحه از سایت پزشکبان، مطالبی را به اشتراک بگذاریم. همان طور که می‌دانید، امروزه با پیشرفت علم در زمینه پزشکی، راه‌های متفاوتی برای از بین بردن و درمان بیماری یبوست به وجود آمده است که برخی از آن‌ها شامل ملین‌ها، شیاف‌ها و رژیم غذایی با فیبر بالا و… می‌شوند.

تنقیه نیز یکی از مؤثر‌ترین راه‌های درمان بیماری روده بزرگ است که به عنوان آخرین درمان به بیماران توسط پزشک معالج پیشنهاد می‌شود. بنابراین اگر پزشک به شما برای درمان بیماری استفاده از دستگاه تنقیه را توصیه کرده است و می‌خواهید این روش را امتحان کنید، تا انتهای این مطلب با ما در سایت پزشکبان همراه باشید.

پیشاپیش امیدواریم از خواندن این مطلب، نهایت استفاده را ببرید و تمامی این مطلب، برای شما مثمرثمر واقع شود.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر گوارش

تنقیه چیست؟

در ابتدا قصد داریم تا شما را با تنقیه و چیستی آن آشنا کرده تا در ادامه بتوانید از مطالب ذکر شده، درک بهتری داشته باشید.

جالب است بدانید تنقیه در معنای لغوی خود، معنی پاکیزه ساختن را در بر دارد؛ اما در واقع در عمل، به معنای تزریق آب و یا مایعات دیگر به داخل رکتوم بوده که به انتهای روده بزرگ گفته می‌شود. می‌توان گفت، تنقیه به منظور پاکیزه کردن روده بزرگ و تخلیه آن از سایر فضولات باقی مانده در این عضو، انجام می‌گیرد.

جالب است بدانید، دلایل گوناگونی برای انجام این عمل وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به مواردی از جمله آماده‌سازی برای عمل جراحی، کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی، غربالگری سرطان، تجویز دارو‌ها، انجام معاینات پزشکی و رفع یبوست اشاره نمود. بنابراین اگر قصد دارید این فرایند را در منزل انجام دهید و به دنبال آموزش تنقیه در منزل هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

تنقیه در منزل

در قسمت قبل، با چیستی تنقیه به صورت کلی آشنا شدید. اکنون در این قسمت، قصد بر این داریم تا در مورد روش تنقیه در منزل و آموزش آن مطالبی را با شما به اشتراک بگذارید.

اولین نکته‌ای که در رابطه با تنقیه در منزل، بایستی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، این است که به هیچ عنوان این عمل را به صورت خودکار و بدون دستور پزشک انجام ندهید. زیرا ممکن است انجام این کار به صورت خودسرانه، در آینده مشکلات متعددی را برای شما به وجود بیاورد.

همچنین در انجام این فرایند دقت داشته باشید که قبل از انجام تنقیه در منزل، به صورت ناشتا بوده و یا به مدت زمان مشخص شده از خوردن و نوشیدن خودداری کنید. علاوه بر آن لازم است بدانید که برای انجام روش تنقیه در منزل بایستی چند روز قبل از آن از یک رژیم غذایی خاص پیروی کنید.

تنقیه در منزل
از تنقیه در منزل میتوان به راحتی استفاده کرد. با مطالعه و داشتن کمی اطلاعات در این باره می‌توان برای رفع نیاز از این محصول استفاده کرد.

در ادامه تمامی مراحل آموزش تنقیه در منزل را به صورت جزئی در اختیار شما قرار خواهیم داد. در نظر داشته باشید که هر کیت تنقیه دستور العمل مخصوص به خود را دارد اما می‌توان گفت در بیشتر موارد، شامل مراحل زیر است.

 1. قبل از شروع این نوع از درمان، در ابتدا لازم است تا مثانه خود را به طور کامل، تخلیه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا فشار کمتری را متحمل شوید.
 2. مکانی آرام را برای دراز کشیدن خود انتخاب کنید. در این رابطه، حمام و یا سرویس بهداشتی، بهترین مکان برای شما به حساب می‌آید.
 3. لباس‌های پایین تنه خود را خارج کرده و دست‌هایتان را با مایع دستشویی بشویید.
 4. حوله و یا دستمال تمیزی را در زیر خود قرار داده تا از نشت مواد دفعی به بیرون خودداری کند.
 5. اگر راست دست هستید به سمت پهلوی راست و اگر چپ دست هستید بر خلاف آن دراز بکشید.
 6. زانویی که رو به بالا قرار گرفته است را مقداری خم کنید و یک حوله لوله شده را در زیر زانویتان بگذارید.
 7. در ادامه سرپوش لوله کیت را برداشته و به آرامی سر آن را وارد لوله مقعد کنید. در این مرحله از روش تنقیه در منزل، دقت داشته باشید که لوله تنقیه را بیش از سانتی‌متر، وارد راست روده نکنید.
 8. سپس با ملایمت کامل کیسه کیت را فشار داده تا محلول موجود در آن وارد روده شما شود. توجه داشته باشید که این کار را تا زمانی که کیسه خالی شود، تکرار نمایید.
 9. اکنون لوله نازل را به آرامی از مقعد خود خارج کرده و صبر کنید تا تنقیه اثرات خود را نشان دهد. در نظر داشته باشید که هر کیت تنقیه، زمام مخصوص به خود را دارد.
 10. در نهایت طبق روال عادی، به توالت رفته و محتویات داخل شکم خود را تخلیه کنید.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر تزریق ژل در ایران

دستگاه تنقیه

در حالت کلی دستگاه و یا کیت تنقیه، می‌تواند شامل اجزایی همچون یک محفظه نگهدارنده و یا کیسه باشد. این کیسه می‌تواند مایعی مانند محلول آب نمک، روغن یا مواد ملین باشد. همچنین این کیت تنقیه دارای یک لوله نازل نیز خواهد بود. ویژگی‌های دستگاه تنقیه عبارت‌اند از:

 • پوار مقعدی سر کاچویی
 • دارای حجم ۲۰۰ میلی لیتر
 • دارای سری کاچویی سرگرد برای استفاده آسان
 • جنس مخزن از پلاستیک نرم برای پمپ کردن راحت‌تر

پوار تنقیه چیست؟

برای پاسخ به این سؤال می‌توان گفت، پوار تنقیه در واقع همان ابزاری است که دوش مقعدی را برای شما انجام خواهد داد. همچنین در روش تنقیه در منزل، با استفاده از پوار تنقیه یا همان دوش مقعدی و مواد بندآورنده خون از طریق مقعد می‌توان از خونریزی روده‌ها جلوگیری کرد و مواد زاید را از تمام اندام‌های اصلی مانند قلب، کبد یا کلیه به طرف پایین و یا خارج از بدن کشاند. همچنین پوار تنقیه جهت تسکین درد کلیه و مثانه مانند زخم نفریت در کلیه‌ها و سیستیت در مثانه نیز کاربرد دارد.

استفاده از دستگاه پوار تنقیه می‌تواند از مزایای زیادی برخوردار باشد که عبارت‌اند از:

 • دفع باقی مانده مواد زائد موجود در روده‌های انسان
 • درمان یبوست شدید و مقاوم
 • شست و شوی تمام روده و اجزای آن
 • درمان اسهال مقاوم
 • درمان کولیت و درد پیچشی در روده‌ها
 • بند آوردن خونریزی روده‌ها به وسیله تزریق مواد بندآورنده خون از طریق مقعد
 • تسکین درد کلیه و مثانه و زخم آن‌ها مثل نفریت در کلیه‌ها و سیستیت در مثانه
 • کشانیدن مواد زائد از اندام‌های اصلی بالایی مثل قلب یا کبد یا کلیه به طرف پائین بدن
دستگاه تنقیه
دستگاه تنقیه کاربرد بسیار زیادی دارد می‌تواند به راحتی برای رفع نیاز به شما کمک بسیار زیادی کند.

تنقیه برای یبوست

همان طور که می‌دانید، یکی از کاربرد‌های اصلی استفاده از روش تنقیه در منزل، درمان یبوست است. شما با استفاده از تنقیه می‌توانید به راحتی اجزای زائد روده خود را تخلیه کرده و درمان را به راحتی انجام دهید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از دستگاه تنقیه برای درمان یبوست، در ابتدا آموزش تنقیه در منزل را گذرانده باشید و سپس آن را انجام دهید.

مطالعه پیشنهادی: درمان یبوست و پاکسازی روده

سخن پایانی

به پایان بخشی دیگر از مطالب در سایت پزشکبان، رسیدیم. در طی این بخش قصد بر این داشتیم تا همه چیز را درباره دستگاه تنقیه، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. همچنین در طی این محتوا در مورد تنقیه چیست، تنقیه در منزل، دستگاه تنقیه، پوار تنقیه چیست و تنقیه برای یبوست و… صحبت کردیم.

در پایان در نظر داشته باشید که استفاده از تنقیه کمک می‌کند تا مواد دفعی بدن از راست روده خارج شوند، در این حالت خود شخص قادر به دفع این مواد زاید نیست. کیت‌های تنقیه برای خرید در داروخانه‌ها موجود است ولی شخص قبل از انجام آن در منزل، برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی باید حتماً با پزشک مشورت کند. هدف از تنقیه به آرامی شست و شو دادن روده بزرگ است و معمولاً پیش از کولونوسکوپی و یا دیگر روش‌های تشخیص پزشکی تجویز می‌شود. احتمال برطرف شدن یبوست، خستگی، سردرد و حتی کمردرد با انجام این روش وجود دارد.

از اینکه تا انتهای این مقاله از سایت پزشکبان ما را همراهی کردید، نهایت سپاس و قدر دانی را از شما داریم. در صورت داشتن هرگونه سؤال و یا ابهامی در مورد این زمینه، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین توصیه می‌شود در صورت امکان، تجارب شخصی خود را نیز با ما و سایر همراهان عزیز در میان بگذارید.

سؤالات متداول در مورد روش تنقیه در منزل

در ادامه قصد داریم تا به بررسی برخی از سؤالات احتمالی شما در زمینه آموزش تنقیه در منزل، بپردازیم:

تنقیه، انما و امله چه تفاوتی با یک دیگر دارند؟

برای پاسخ به این سؤال، می‌توان گفت هر سه این اصطلاحات به یک معنی هستند؛ ولی انما به معنی فرو کردن و وارد کردن آب یا هر مایع دیگری به داخل روده بزرگ برای پاک‌سازی و تخلیه کولون است.

آیا خونریزی بعد از تنقیه امری طبیعی است؟

خونریزی پس از تنقیه نیز یکی از علائم رایج سوراخ شدن رکتوم است. بنابراین درد و خونریزی مقعدی به عنوان آسیب احتمالی رکتوم در نظر گرفته می‌شود و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

مزایای استفاده از دستگاه تنقیه چیست؟

کاهش وزن، کمک به خروج مواد سمی از بدن، بهبود وضعیت سلامتی پوست، بهبود دستگاه ایمنی، بهبود فشار خون و بهبود سطح انرژی بدن از مزایای استفاده از دستگاه تنقیه است.

منبع: webmdeverydayhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا