مقالات آموزشی پزشکبان

درمان یبوست و پاکسازی روده

این روز‌ها به دلیل زندگی مدرن و ماشینی و کاهش تحرکات روزانه، افزایش میل و مصرف غذا‌های فست فودی و کافئین دار، فشار عصبی و روانی فزاینده و افسردگی و استرس و اضطراب، بالا رفتن سن و سبک زندگی ناسالم، همه و همه از دلایل افزایش عارضه یبوست و درگیری دردناک افراد با این بیماری به ظاهر ساده است. از این رو این افراد به دنبال ایجاد تغییراتی بهینه در سبک زندگی خودشان و درمان یبوست و پاکسازی روده هستند. یبوست به حالتی گفته می‌شود که فرد کمتر از الگوی همیشگی دفع روزانه خود همراه با درد و گا‌هاً خونریزی دفع داشته باشد. در چنین شرایطی روده‌ها به شدت کم تحرک هستند و همین امر موجب انسداد آن‌ها می‌شود.

این بیماری خود را با علائمی همچون اختلال در دفع، احساس تخلیه نشدن کامل، بالا رفتن تعداد دفعات و پایین آمدن حجم دفع روزانه، سفت شدن و توده‌ای شدن مدفوع، کاهش وزن ناگهانی، احساس تهوع و استفراغ، نفخ شکمی، درد و خونریزی مقعدی هنگام دفع خود را نشان می‌دهد از این رو نیازی نیست برای تشخیص یبوست از آزمایشات تخصصی استفاده شود؛ بلکه بررسی علائم بالینی کافی است تا این عارضه شناسایی شود.

اما هنگامی که شما با علائم بالینی مانند درد شدید شکم و عدم توانایی دفع یا دفع دردناک به پزشک مراجعه می‌کنید، مواردی که یک پزشک متخصص مورد بررسی قرار می‌دهد عبارت‌اند از تغییر اندازه مدفوع، تغییر الگوی دفع، درد و خونریزی هنگام دفع، بررسی آزمایشات هورمونی و ماهیچه‌های مقعد و همچنین بررسی انسداد کولون از طریق انجام کولونوسکوپی. در هنگام بررسی روش‌هایی درمان فوری یبوست لازم است ابتدا علت ایجاد بیماری ریشه‌یابی شود و سپس در جهت حذف دلایل به وجود آمدن عارضه اقدام صورت گیرد. در چنین مواردی می‌توان گفت کم تحرکی، نداشتن رژیم غذایی سالم، استرس و اضطراب و فشار روانی، کم کاری تیروئید و افسردگی، افزایش وزن و چاقی، سندروم روده تحریک‌پذیر، سرطان روده، مصرف بیش از اندازه ملین‌ها از جمله دلایل ایجاد یبوست به شمار ‌می‌روند.

یبوست عارضه‌ای است که باید به صورت تخصصی درمان شود؛ زیرا در غیر این صورت فرد را با عوارضی همچون شکاف و پارگی مقعد، خونریزی مقعد، بواسیر، گرفتگی مدفوع و افسردگی و غیره مواجه می‌کند. در این مقاله همراه با پزشکبان به بررسی روش‌های درمان فوری یبوست می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر گوارش

درمان یبوست کودکان

از جمله بیماری‌های شایع و آزاردهنده در کودکان یبوست است. درمان یبوست کودکان متناسب با دلیل ایجاد این عارضه متفاوت است و باید ابتدا به صورت ویژه ریشه‌یابی شود. از ساده‌ترین راه‌هایی که برای درمان یبوست کودکان می‌توان به کار گرفت عبارت‌اند از نوشیدن آب فراوان، تحرک کافی و رژیم غذایی سالم. به طور کلی علل ایجاد عارضه یبوست در کودکان را می‌توان به چندین بخش شامل عدم مصرف غذا‌های فیبردار به اندازه کافی، عدم نوشیدن مایعات کافی، احساس فشار روانی یا استرس بر روی کودک تقسیم کرد.

از جمله علائم یبوست در کودکان و نوزادان عبارت است از مدفوع سفت یا شبیه به خاک رس، نفخ شکمی و کاهش اشتها، گریه در هنگام دفع مدفوع و بی‌قراری کودک. برای درمان می‌توان از دو روش دارویی و خانگی استفاده کرد. روش‌هایی دارویی می‌تواند استفاده از مکمل‌های فیبردار یا نرم‌کننده‌های مدفوع باشد، از دیگر روش‌هایی درمان دارویی یبوست کودکان استفاده از روغن‌های معدنی و پلی اتیلن گلیکول برای رفع انسداد به عنوان ملین است، همچنین می‌توان از شیاف گلیسیرین هم استفاده کرد.

روش‌های خانگی درمان یبوست کودکان خلاصه می‌شود در برخی از استراتژی‌های بکار گرفته شده از سوی مادران مانند ورزش دادن به پا‌های کودکان، حمام دادن او در آب گرم، استفاده از غذا‌های فیبردار مانند هلو، آلو، گلابی، زیتون، سیب بدون پوست و غیره، ماساژ و کمک به کودک برای حفظ آرامش و فراهم کردن محیطی امن برای او.

درمان سریع یبوست
روش‌های وجود دارد برای درمان سریع یبوست که با رعایت و انجام آن‌ها میتوان به سرعت این مشکل را در بدن برطرف کرد.

درمان سریع یبوست در منزل

روش‌های درمان فوری یبوست در منزل می‌تواند شامل استفاده از گیاهان ضد یبوست، ترکیبات ملین و ماساژ درمانی باشد. از جمله گیاهان ضد یبوست قوی که جزء روش‌های درمانی یبوست در منزل به شما ‌می‌روند شامل برگ سنا، چای سبز، چای گزنه و چای رازیانه هستند. هر کدام از این گیاهان دارویی به صورت جوشانده قابل استفاده هستند؛ ولی برگ سنا به صورت قرص‌های گیاهی نیز در بازار دارویی موجود است. باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه و افراطی از هر کدام از این گیاهان دارویی موجب بروز عواقبی همچون مشکلات گوارشی و کلیوی نیز می‌شود.

مطالعه پیشنهادی: برای رفع باد شکم چه بخوریم؟

ترکیبات ملین قابل استفاده برای درمان یبوست نیز می‌توانند شامل خوراکی‌های ملین کننده باشند. یکی از این ترکیبات جادویی برای درمان فوری یبوست در منزل استفاده از خاکشیر و انجیر خشکی که در آب خیس خورده باشد هست. این ترکیب را می‌توانید به صورت روزانه نیز استفاده کنید؛ ولی نکته حائز اهمیت این است که حتی استفاده بیش از حد از ملین‌ها هم می‌تواند دلیلی بر یبوست باشد.

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

اگر سؤال شما این است که برای درمان یبوست باید چه بخوریم؟ می‌شود گفت استفاده از دارو‌های ملین یکی از بهترین روش‌های دارو درمانی است که می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به نتیجه برساند. شربت‌های منیزیم هیدروکسایدیا، لاکتوز و سوربیتول از جمله دارو‌های قابل تجویز از سوی متخصصان داخلی برای درمان یبوست است، هیچ یک از این دارو‌ها بدون تجویز پزشک نباید استفاده شوند.

یبوست کودکان
یبوست در کودکان نیز وجود دارد که باعث اذیت شدن ان‌ها می‌شود

نوشیدن زیاد آب در روز، استفاده مناسب از سبزیجات و میوه‌ها، استفاده از لبنیات و کافئین، ورزش روزانه و در کل تنظیم سبک و سیاق درست زندگی نیز می‌تواند یک روش درمانی مناسب باشد.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر ختنه

خلاصه مطلب

در این مقاله از سایت پزشکبان به بررسی کامل روش‌های درمان فوری یبوست و پاکسازی روده پرداختیم. روش‌هایی خانگی شامل مصرف جوشانده‌های گیاهی ضد یبوست، ترکیبات ملین قوی و استفاده از دارو درمانی و ماساژ برای درمان فوری یبوست استفاده می‌شوند؛ ولی باید دقت داشته باشید که افراط در هر یک از روش‌های خانگی باعث تشدید بیماری می‌شود از این رو لازم است در صورت ادامه یافتن یبوست به پزشک مراجعه کرده و با نسخه یک متخصص پیش بروید. در صورت وجود هرگونه ابهام در رابطه با مسائل بیان شده در این نوشته در بخش کامنت‌ها با پزشکبان در ارتباط باشید. با سپاس از همراهی شما.

سؤالات متداول درمان فوری یبوست

یبوست چیست؟

یبوست به حالتی گفته می‌شود که فرد کمتر از الگوی روزانه دفع خود بتواند دفع کند و برای این عمل با درد و خونریزی مواجه شود.

یبوست در کودکان چگونه است؟

یبوست در کودکان به این صورت است که با درد و دشواری در دفع همراه است، در این عارضه کودکان با سفتی و توده‌ای بودن مدفوع مواجه می‌شوند که این مشکل دشواری و بی‌قراری را برای آن‌ها به همراه دارد.

درمان‌های فوری یبوست کودکان کدام‌اند؟

از بهترین روش‌های درمان فوری یبوست در کودکان استفاده از روش‌های خانگی مانند تغییر رژیم غذایی کودک و استفاده بیشتر از غذا‌های فیبردار و حذف لبنیات، ماساژ و استفاده از حمام آب گرم و غیره است. در موارد شدیدتر می‌توانید از روش‌های دارو درمانی پزشکان استفاده کنید.

چه روش‌های درمانی‌ای برای درمان فوری یبوست در منزل وجود دارد؟

روش‌های درمانی‌ای مانند استفاده از گیاهان ضد یبوست و ترکیبات ملین در کنار تغییر سبک زندگی و جا دادن ورزش روزانه در آن است.

برای درمان فوری یبوست چه بخوریم؟

برای درمان فوری یبوست علاوه بر استفاده از دارو‌های تجویزی از سوی پزشک باید رژیم غذایی را نیز رعایت کرد. بهتر است بدانید تحرک و استفاده روزانه از ۸ لیوان آب در کنار خوردن غذا‌های فیبردار می‌تواند روشی فوری برای درمان یبوست باشد.

منبع: niddk.nih.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا