دندان

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که در مورد لمینت و کامپوزیت دندان وجود دارد، سؤال فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟  می‌باشد. از این رو در این مقاله از سایت پزشک‌بان قصد داریم تا یک‌بار برای همیشه یک پاسخ بسیار کامل و کاربردی در رابطه با این سؤال بدهیم.

اگر قرار باشد تا برای شروع یک جواب کلی در رابطه با این سؤال خدمت شما همراهان عزیز بدهیم، می‌توانیم به این موضوع اشاره داشته باشیم که برخی از مهم‌ترین فرق‌های بین لمینت و کامپوزیت دندان عبارت است از: هزینه آن‌ها، مقدار مقاومتشان، مدت‌زمان نصب آن‌ها بر روی دندان‌ها و …

اگر شما قصد دارید تا برای زیبا‌سازی دندان‌های خود اقدام کنید و در این مسیر بین لمینت و کامپوزیت مانده‌اید که کدام برای شما مناسب است، می‌توانید پاسخ این سؤال را با مطالعه این مقاله دریافت کنید و بعد با خیال راحت اقدام به لمینت و یا کامپوزیت کردن دندان‌ها کنید.

دهان یکی از حساس‌ترین بخش‌های بدن است؛ به همین دلیل اکثر افراد در سنین و شرایط مختلف با مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان درگیر هستند. مراکز و کلینیک‌های دندانپزشکی زیادی در سراسر کشور به منظور رفع این مشکلات تأسیس شده‌اند. انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج می‌تواند بهترین نتایج را برای بیماران حاصل کند.

ونیر دندان چیست؟

در ابتدا برای درک درست پاسخ سؤال فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟  قصد داریم تا به بررسی پاسخ سؤال ونیر دندان چیست؟ بپردازیم. ونیر دندان نوعی پوشش نازک برای دندان به حساب می‌آید که به‌منظور زیبا‌سازی دندان‌ها از آن استفاده می‌شود. جنس ونیر دندان بین پرسلن و کامپوزیت متغیر است.

ونیز دندان چست؟

به صورت کلی هنگامی از ونیر دندان استفاده می‌شود که شخص می‌خواهد تا دندان‌های مرتب، درخشان و لبخند‌های جذابی داشته باشد.

بررسی مجموعه تفاوت‌های بین لمینت و کامپوزیت دندان

در این بخش به سؤال اصلی یعنی فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟  می‌پردازیم. در ابتدا لیستی از این فرق‌ها برای شما تهیه کرده‌ایم و در ادامه به بررسی جزئی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

  • تفاوت از نظر مدت‌زمان نصب
  • تفاوت از نظر فرایند کاشت بر روی دندان
  • تفاوت از نظر پایداری و مدت‌زمان عمر مفید
  • تفاوت از نظر استحکام در برابر فشار و ضربه
  • تفاوت از نظر قیمت

تفاوت از نظر مدت‌زمان نصب

از نظر سرعت در زمان بارگذاری باید بدانید که ونیر کامپوزیتی بسیار سریع‌تر از لمینت قابل‌نصب بر روی دندان‌ها است. به صورت کلی دندان‌پزشک می‌تواند طی یک جلسه کامپوزیت‌ها را برای نصب آماده کند. اما اگر نیاز به لمینت سرامیکی داشته باشید، باید حداقل دو جلسه به مطب دکتر مراجعه کنید تا فرایند نصب به پایان برسد.

تفاوت از نظر فرایند کاشت بر روی دندان

در روش لمینت سرامیکی برای نصب لمینت دندان‌ها را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص تراش می‌دهند و بعد اقدام به نصب لمینت سرامیکی می‌کنند. این تراش‌دادن دندان‌ها عملاً یکی از اصلی‌ترین معایب استفاده از لمینت سرامیکی است، زیرا به واسطه این کار دندان‌ها بعد از چنین کاری دیگر بدون حضور لمینت سرامیکی قابل استفاده نیستند. اما در روش ونیر کامپوزیتی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و دندان‌ها بدون آسیب‌دیدن می‌توانند از کامپوزیت برای زیبا شدن بهره ببرند.

شاید برای شما سؤال شود که چرا در روش استفاده از لمینت سرامیکی مینای دندان تراشیده می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال خدمت شما می‌گوییم برای افزایش استحکام این لمینت‌ها این کار لازم است.

کامپوزیت یا لمینت

تفاوت از نظر پایداری و مدت‌زمان عمر مفید

در رابطه با مدت‌زمان ماندگاری لمینت و کامپوزیت باید گفت بر اساس مشاهدات و بررسی‌هایی که در این زمینه صورت‌گرفته است، پایداری لمینت سرامیکی نسبت به مدل کامپوزیتی بیشتر است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که موارد مختلفی در مدت‌زمان عمر مفید لمینت سرامیکی مانند مراقبت از آن، مهارت دندان‌پزشک، جنس آن و … مؤثر است.

نمونه کامپوزیتی با توجه به جنس و ساختاری که دارند رنگشان به‌مرورزمان دچار تغییر می‌شود و به صورت کلی پایداری کمتری نسبت به نمونه لمینت سرامیکی دارد.

تفاوت از نظر استحکام در برابر فشار و ضربه

بدون شک استحکام در برابر فشار و ضربه برای لمینت سرامیکی نسبت به نسخه کامپوزیتی بیشتر است. به صورت کلی با توجه به شیوه ساخت لمینت سرامیکی نسبت به نمونه کامپوزیتی فرایند پیچیده‌تر و دقیق‌تری را برای ساخت طی می‌کند و از این رو دارای پایداری بیشتری نیز هست.

تفاوت از نظر قیمت

یکی از اصلی‌ترین معیار‌ها برای انتخاب بین لمینت و کامپوزیت دندان قیمت آن است. اختلاف قیمتی نمونه سرامیکی با کامپوزیتی چشمگیر است و در واقع یکی از اصلی‌ترین پارامتر‌ها برای انتخاب نمونه کامپوزیتی است.

با توجه به وضعیت دندان‌ها نوع ونیر دندان خود را مشخص کنید

شما به غیر از بررسی فرق لمینت و کامپوزیت دندان نیاز است برای انتخاب بین این دو توجه به وضعیت دندان‌های خود کنید و با توجه به نظر‌های کارشناسی پزشک اقدام به انتخاب یک مورد کنید.

اگر دندان‌های شما در وضعیت مناسبی از نظر ظاهری قرار ندارند، استفاده از لمینت سرامیکی برای شما گزینه مناسب‌تری به حساب می‌آید. اما اگر در وضعیت مطلوبی قرار دارند و صرفاً یک‌سری ایرادات جزئی را دارا هستند استفاده از کامپوزیت نیز می‌تواند کارآمد باشد.

نظر پزشک به عنوان متخصص و یک شخص آگاه در این زمینه نیز بسیار اهمیت دارد و حتماً طی جلساتی که به مطب دکتر می‌روید، از او برای انتخاب بین لمینت و کامپوزیت دندان مشاوره دریافت کنید.

تفاوت از نظر پایداری و مدت زمان عمر مفید

سخن پایانی

بررسی فرق لمینت و کامپوزیت دندان به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهینه‌تری برای ونیر دندان‌های خود داشته باشید. ما در این مقاله از سایت پزشک‌بان سعی داشتیم با بررسی عنوان فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟  به شما کمک کنیم تا اطلاعات مناسبی در این زمینه دریافت کنید و با استفاده از آن‌ها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

در پایان از شما بابت اینکه تا انتهای مطلب با ما همراه بودید سپاس گذاریم و در صورتی که در مورد عنوان‌های این مقاله و موارد مطرح شده سؤالی دارید می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا بعد از بررسی‌های لازم پاسخگوی شما باشیم.

منبع: tehrandentalclinics

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا