دندان

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان روشی برای سفید کردن و جذاب کردن دندان است. اما این پوشش دقیقا چیست؟ کاربردش چیست؟ آگاهی از کاربرد لمینت دندان می‌تواند به شما در انتخاب درست کمک کند. به طور کلی لمینت دندان به دو دسته لمینت سرامیکی و کامپوزیت روکش (کامپوزیت لمینت) تقسیم می‌شود.

دهان یکی از حساس‌ترین بخش‌های بدن است؛ به همین دلیل اکثر افراد در سنین و شرایط مختلف با مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان درگیر هستند! مراکز و کلینیک‌های دندانپزشکی زیادی در سراسر کشور به منظور رفع این مشکلات تأسیس شده‌اند؛ به همین منظور برای دیدن لیست بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج روی لینک کلیک کنید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت پوسته‌های نازکی از چینی هستند که برای دندان‌های جلویی مناسب هستند (حداکثر ۸ فک بالا و ۸ فک پایین). روکش‌های لمینت معمولاً ۰.۵ تا ۱.۲ میلی‌متر ضخامت دارند که تقریباً دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ است. ونیرهای لمینت برای لبخندی بی‌عیب و نقص در مواردی که دندان‌ها به شدت لکه‌دار شده‌اند، آسیب دیده یا اندکی بریده می‌شوند، مناسب هستند.

پروتز متحرک و لمینت دندان

کاربرد لمینت چیست؟

معمولاً از لمینت (سرامیک و کامپوزیت) برای درمان مشکلات زیر استفاده می‌شود. وضعیت دندان‌ها، هزینه‌ای که برای درمان در نظر گرفته‌اید و در نهایت تشخیص پزشک تعیین کننده نوع درمان است.

  • شکستگی دندان
  • دندان‌های کج و بد شکل
  • جایگزینی ارتودنسی (در برخی موارد)

لمینت دندان چگونه انجام می‌شود؟

پس از بررسی دقیق و تعیین اینکه آیا لمینیت سرامیکی قابل انجام است یا کلمپوزیت، قالب گیری اولیه انجام می‌شود؛ سپس قالب‌ها برای واکس آپ اولیه به آزمایشگاه فرستاده می شوند.
در این مرحله با مواد موقت، بیمار شکل لمینت‌ها را روی دندان‌های خود می بیند. این گام بسیار مهم است؛ زیرا فرم نهایی صورت و لبخند شما مشخص خواهد شد. پس از تایید ماده موقت توسط بیمار و دندانپزشک، دندان‌ها کوتاه می‌شوند. این برش معمولاً حدود نیم میلی‌متر است.

بعد از حدود ده روز تا دو هفته لمینت‌های اصلی به مطب ارسال می‌شود. لمینت روی دندان‌های بیمار آزمایش می‌شود. سپس در فرآیندی دقیق و ظریف با سیمان مخصوص چسبانده می‌شوند.

تفاوت بین لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت

لمینت سرامیکی از لمینت کامپوزیت قوی‌تر و بادوام‌تر است. این استحکام شامل رنگ و استحکام مواد است. یکی از معایب لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت تراشیدن دندان است. لمینت سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می‌شود و سپس روی دندان چسبانده می شود. در حالی که کامپوزیت روی دندان در مطب دندانپزشکی تشکیل می‌شود.

لمینت کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان ندارد. قیمت لمینت کامپوزیت حدود یک سوم لمینت سرامیکی می‌باشد و دوام کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. متوسط طول عمر لمینت سرامیکی ده سال و کامپوزیت چهار تا پنج سال است که با مراقبت مناسب می‌تواند بسیار طولانی‌تر شود.

کاربرد لمینت چیست؟

مراقبت‌های بعد از انجام از لمینت دندان

مراقبت از دندان‌های لمینت شده مانند دندان‌های معمولی است. استفاده از نخ دندان و مسواک یکی از اصول اساسی و مهم بعد از لمینت می‌باشد. اگر فکر می‌کنید نمی توانید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید، به هیچ وجه سراغ لمینت نروید.

همچنین پس از لمینت بهتر است از خوردن دانه‌ها و غذاهای سفت خودداری شود. زیرا می‌تواند باعث پرش آن شود.

مواد غذایی رنگی باعث تغییر رنگ لمینت کامپوزیت می‌شود. البته در صورت پولیش مناسب میزان لکه مانند دندان‌های طبیعی است. برای بهبود، می‌توان از پولیش مجدد در فواصل شش ماهه یا یک ساله استفاده کرد. جرم‌گیری و بریس به همان روشی که برای دندان‌های طبیعی افراد استفاده می‌شود.

چه کسانی می‌توانند دندان‌های خود را لمینت کنند؟

بسیاری از مسائل می‌تواند بر روابط شما تأثیر بگذارد. در این بخش به دسته بندی جزئی این افراد با شرایط مختلف خواهیم پرداخت:

بستن شکاف بین دندانی یا دیاستما

فاصله بین دندان‌ها ممکن است کوچک یا زیاد باشد. همچنین موقعیت دندان‌ها نیز متغیر است. در بیشتر موارد، دیاستم بین دندان‌ها را می‌توان بدون درمان‌های دیگر بسته کرد. اگر فاصله بین دندان‌ها کم باشد، می‌توان با افزودن کامپوزیت به یک طرف دندان، آن را بست.

اگر فاصله بین دندان‌ها زیاد باشد. یا نیاز به افزودن به دو طرف دندان برای بستن شکاف. شکاف با انجام ونیر کامپوزیت بسته می‌شود. نه فقط با افزودن کامپوزیت به سطح دندان.

گاهی اوقات به دلیل موقعیت دندان‌ها نسبت به یکدیگر و اندازه اصلی دندان‌ها، نمی توان تنها با افزودن ونیر کامپوزیت به یک طرف دندان، شکاف را به گونه‌ای پرکرده که زیبایی حاصل شود. در این شرایط ممکن است نیاز به پیش درمانی باشد.

لمینت دندان چیست؟

نامرتبی دندان‌ها با لمینت

اصولاً درمان دندان‌های نامنظم با توجه به شدت آن، لمینت کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت و در نهایت ارتودنسی است. در بی نظمی‌های جزئی که نیازی به تراشیدن زیاد دندان ندارند، از ونیرهای کامپوزیت برای درخشان کردن دندان‌ها یا تغییر شکل آن‌ها استفاده می‌شود.

در بی نظمی‌های شدیدتر که بدون دندان قروچه انجام نمی‌شود از لمینت سرامیکی و در بی‌نظمی‌های شدید از درمان ارتودنسی استفاده می‌شود.

بدشکلی فک با لمینت

معمولاً تغییر شکل فک به گونه ای نیست که بتوان آن را با افزودن کامپوزیت به سطح آن‌ها یا با سنگ زنی سرامیکی کوچک اصلاح کرد. به عبارت دیگر، ناهنجاری‌های فک معمولاً نیاز به ارتودنسی و حتی جراحی ارتودنسی (یعنی ترکیبی از درمان‌های ارتودنسی و جراحی فک) دارند و در موارد بسیار کمی که ناهنجاری جزئی باشد، می‌توان آنها را با لمینت کامپوزیت یا سرامیکی اصلاح کرد.

شکستگی دندان

لمینت دندان یک روش درمانی برای دندان‌های شکسته و لب‌های پر است. اما پاسخ به این سوال به میزان شکستگی بستگی دارد. در برخی موارد با کامپوزیت و در برخی دیگر با سرامیک و گاهی با هیچ‌کدام امکان‌پذیر نیست. در چنین مواردی از روکش‌های دندانی استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که امکان لمینت برای دندان شکسته بستگی به میزان شکستگی و درگیری عصب دندانی دارد.

 دندان سیاه

ابتدا باید علت سیاهی ریشه دندان را پیدا کرد. معمولا عواملی که باعث سیاه شدن دندان‌ها می شوند در واقع مواردی هستند که از لمینت جلوگیری می‌کنند. به عنوان مثال، دندان پوشیده شده معمولاً سیاه می شود. این نوع دندان یکی از موارد منع مصرف لمینت است. به طور کلی ابتدا باید دندان‌های سیاه را بررسی کرد و علت را پیدا کرد. معمولا این سری از دندان‌ها قابل لمینت نیستند.

مراقبت‌های بعد از انجام از لمینت دندان

آیا لمینت در دوران بارداری بی‌خطر است؟

هیچ درمان انتخابی دندانپزشکی در دوران بارداری انجام نمی‌شود. منظور از اختیاری، مقابل اضطراری است. همچنین در این دوران به دلیل تغییر هورمون‌های بدن مادر، التهاب لثه‌ها و خونریزی از لثه‌ها رخ می‌دهد. در صورت وجود التهاب لثه، لمینت انجام نمی‌شود. زیرا لمینت می‌تواند التهاب لثه را افزایش دهد.

پروتز متحرک و لمینت دندان

لمینت را نمی‌توان با پروتزهای متحرک قرار داد. اگر قصد دارید لمینت کنید، باید به جای پروتز متحرک، دندان‌های خود را کاشت کنید. تا بقیه دندان‌ها لمینت شوند. آسیب پروتز متحرک به لامینیت به دلیل ناپایداری پروتز متحرک و گیره‌های پروتز روی دندان پایه است.

منبع: dorrclinic

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا