دندان

هزینه ارتودنسی تک دندان

گاهی اوقات پیش می‌آید که تمامی دندان‌های فرد سالم و یک‌دست است، اما تنها یک دندان نامرتب و دارای عیب در دهان آن وجود دارد. وجود یک دندان معیوب چه در فک بالا و چه در فک پایین باعث ایجاد ظاهر ناخوشایندی در دهان فرد می‌گردد؛ ارتودنسی تک دندان یکی از روش‌های رفع این مشکل است که با مراجعه به مراکز دندانپزشکی به راحتی می‌توانید برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید و زیبایی را به لبخند خود باز گردانید.

همچنین هزینه ارتودنسی تک دندان به عوامل و شرایط متعددی بستگی دارد که در ادامه‌ی این مطلب به بررسی عوامل تاثیر گذار بر هزینه ارتودنسی، انواع روش‌های ارتودنسی تک دندان، نکات مهم انتخاب مرکز ارتودنسی و… می‌پردازیم.

داشتن دندان‌های زیبا و مرتب تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد. با این حال مرتب بودن دندان‌ها می‌تواند در سلامت دهان و دندان نیز اثر ‌گذار باشد. نامرتب بودن بیش از حد دندان‌ها پس از مدتی باعث پوسیدگی و آسیب‌دیدگی سایر دندان‌ها می‌شود. ارتودنسی روشی است که به کمک آن می‌توان مشکلات مختلف را برطرف کرد. برای اطلاعات بیشتر و رزرو تایم پیشنهاد میکنم که حتما به بهترین متخصص ارتودنسی در کرج مراجعه نمایید.

انواع روش‌های ارتودنسی تک دندان

به طور کلی روش‌های ارتودنسی تک دندان به سه دسته تقسیم می‌شوند که این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

ارتودنسی ثابت

در این روش از براکت‌ها استفاده می‌شود که این براکت‌ها روی تمامی دندان‌ها نصب می‌شوند. در این روش به علت نصب براکت روی دندان‌ها، جابجایی دندان به صورت کامل انجام می‌شود و باعث از بین رفتن نامرتبی دندان‌ها می‌شود.

ارتودنسی متحرک

در روش ارتودنسی متحرک تک دندان، دندانپزشک  دستگاه‌های مخصوصی را در دهان می‌گذارد که مدت زمان و تعداد جلسات لازم برای انجام این کار طبق نظر فرد پزشک متخصص صورت می‌گیرد. همچنین در این روش، به زمان کم‌تری نسبت به ارتودنسی تمام دندان‌ها نیاز است.

انواع روش‌های ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی با لیزر

استفاده از لیزر برای ارتودنسی تک دندان یکی از روش‌های نوینی است که امروزه پزشکان با استفاده از لیزر، طی یک جلسه دندان را تراش می‌دهند و عیب‌های آن را برطرف می‌کنند. ناگفته نماند که یکی از معایب این روش، از بین رفتن مینای دندان در اثر برش با لیزر است.

گفتنی است در انتخاب روش انجام ارتودنسی تک دندان علاوه بر شرایط بیمار، تشخیص پزشک برای انتخاب هر یک از روش‌ها در اولویت قرار دارد. مسلما هر یک از این راه‌ها، قیمت‌های متفاوتی دارند، اما به طور کلی قیمت ارتودنسی تک دندان را عواملی تعیین می‌کنند که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی تک دندان

به طور کلی نمی‌توان قیمت دقیق و یکسانی را برای هزینه ارتودنسی دندان معین کرد؛ چرا که عوامل بسیاری بر قیمت آن تاثیر می‌گذارند که این معیارها شامل موارد زیر هستند.

روش انتخاب ارتودنسی

همان‌طور که گفته شد روش ارتودنسی دندان توسط سه روش ثابت، متحرک و لیزر انجام می‌شود که در هر یک از این روش‌ها از مواد، دستگاه‌ها و تجهیزات متفاوتی بهره می‌برند؛ بنابراین هزینه هر یک از این روش‌ها نیز متفاوت است.

نوع براکت انتخاب شده

در روش ارتودنسی متحرک از براکت استفاده می‌شود که این براکت‌ها نوع‌های متفاوتی دارند و این تنوع براکت، سبب تغییر قیمت ارتودنسی می‌شود.

کیفیت مواد استفاده شده

کاملا واضح است که جنس مواد استفاده شده برای ارتودنسی از لحاظ کیفیت، درجه بندی‌های گوناگونی دارد. هر چقدر کیفیت و مرغوبیت مواد استفاده شده بالاتر باشد؛ مسلما سبب افزایش هزینه‌ ارتودنسی می‌شود.

سابقه متخصص

یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی تک دندان، سابقه متخصص است؛ چرا که هر چقدر سابقه متخصص بیشتر باشد، مسلما تجربه و مهارت کارکردن آن بیشتر است.

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی تک دندان

وضعیت دندان

می‌توان گفت وضعیت دندان و میزان کجی و محل قرارگیری دندان، از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر هزینه ارتودنسی تک دندان هستند. درست کردن و رفع عیب برخی دندان‌ها از حساسیت و دشواری بیشتری برخوردار است که هر چقدر رفع عیب دندان دشوارتر باشد، هزینه ارتودنسی تک دندان نیز افزایش می‌یابد.

موارد گفته شده همگی جز فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر هزینه‌های مصرفی ارتودنسی تک دندان هستند. جالب باشد بدانید محل سکونت و مرکز انتخابی جهت ارائه خدمات ارتودنسی نیز عوامل موثری در تغییر قیمت هزینه های ارتودنسی دندان می‌باشند. در ادامه به بررسی نکاتی که در انتخاب مرکز مناسب جهت انجام ارتودنسی باید در نظر داشته باشید می‌پردازیم.

نکات مهم مرکز انتخابی ارتودنسی

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که برای انجام خدمات ارتودنسی یک دندان تنها به دنبال مرکزی هستید که هزینه‌های آن پایین باشد، باید بگوییم سخت در اشتباهید.

انتخاب مرکز ارتودنسی نباید صرفا بر اساس هزینه‌های مصرفی صورت بگیرد؛ این کار ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد؛ چرا که برخی مراکز در قبال هزینه‌های کمی که دریافت می‌کنند از افراد بی‌تجربه و مواد بی‌کیفیت، روش‌های نامناسب و… استفاده می‌کنند.
بهتر است مراکزی را برای انجام ارتودنسی تک دندان انتخاب کنید که دارای شرایط زیر باشند:

رعایت نکات بهداشتی

مرکز انتخابی شما باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. مرکز ارتودنسی باید نظافت، استرلیزه کردن وسایل و ابزارها هنگام کار، بهداشت خود کارکنان و … را اولویت کار خود بدانند؛ چرا که در مراکز دندانپزشکی در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی امکان انتقال بیماری‌ها را افزایش می‌دهند.

وجود افراد متخصص

متاسفانه برخی از مراکز برای کاش هزینه‌های ارتودنسی از افرادی که دانش و تجربه کافی ندارند، به عنوان پزشک متخصص استفاده می‌کنند. دقت کنید که پزشک متخصص مرکز انتخابی شما دانش و تجربه کافی برای انجام خدمات ارتودنسی را داشته باشد.

کیفیت مواد

هر چقدر کیفیت و جنس موادی که در ارتودنسی استفاده می‌شود بهتر باشد، مسلما دوام و عمر آن افزایش می یابد؛ بنابراین به جای زوم کردن روی هزینه‌های ارتودنسی، به کیفیت مواد دقت کنید.

نکات مهم مرکز انتخابی ارتودنسی

تجهیزات به روز

یکی از اصلی‌ترین معیارها در انتخاب مرکز مناسب، تجهیزات و ابزارهای کار کردن آن‌ها است که باید این تجهیزات به روز باشند. مدرن بودن تجهیزات دندانپزشکی، به افزایش سرعت عمل و راحت کار کردن متخصص کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر: هزینه ارتودنسی فک بالا

جمع بندی

وجود یک دندان نامرتب باعث از بین رفتن زیبایی لبخند افراد می‌شود که برای رفع این نامنظمی و ایجاد لبخندی زیبا، ارتودنسی تک دندان انجام می‌شود. روش‌های انجام این کار با توجه به شرایط بیمار و پزشک متخصص متفاوت است.

همچنین عوامل متعددی بر هزینه‌های ارتودنسی تک دندان تاثیرگذار است. توصیه می‌کنیم برای انجام ارتودنسی تک دندان مراکزی که به دستگاه‌ها و ابزارهای پیشرفته مجهز هستند و ویژگی‌های یک مرکز عالی دندانپزشکی را دارند، مراجعه کنید. همچنین دانش و تجربه پزشک متخصص معیار مهم دیگر شما در انجام خدمات ارتودنسی باید باشد تا بتوانید بهترین نتیجه را از آن بگیرید هزینه ارتودنسی فک بالا چقدر است؟ مطالعه کنید.

منبع: calismileorthodontics

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا