پوست

روش های از بین بردن موهای زائد در خانه

یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد حذف موهای زائد در نواحی مختلف بدن است که این موضوع برای خانم‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار است. روش‌های بسیاری برای کاهش و یا توقف رشد موهای زائد وجود دارد که هر یک از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند. به طور کلی حذف موهای زائد توسط روش‌های خانگی، بی خطرترین و ایمن‌ترن روش، برای توقف رشد موها است که اگر شما هم قصد دانستن این اطلاعات را دارید با ما همراه باشید.

لیزر، بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد است؛ به همین دلیل امروزه همه از این متد جدید استقبال می‌کنند و به دنبال بهترین کلینیک لیزر موهای زائد هستند. در کلینیک‌های خوب و معتبر همیشه پزشکانی با تخصص بالا در حال فعالیت هستند و علاوه بر این تجهیزاتی کاملا پیشرفته هم بکار گرفته می‌شود که سرعت و دقت و کیفیت کار را افزایش می‌دهد.

روش‌های حذف مو در خانه

حقیقتا تنوع روش‌های حذف موهای زائد به قدری زیاد است که نمی‌توان تمامی این روش‌ها را مورد بررسی قرار داد. روش لیزر برای حذف موهای زائد یکی از روش‌هایی است که استفاده از آن در بین مردم رواج یافته؛ اما حقیقتاً این روش برای تمامی افراد پاسخگو نیست و از طرفی برای برخی افراد پرداخت هزینه‌های لیزر، سنگین است.

بسیاری از افراد برای توقف رشد موهای زائد از روش‌های خانگی استفاده می‌کنند که مزیت این روش برای بسیاری از افراد، حساسیت‌زا نبودن، هزینه کم‌تر و بی‌خطر بودن آن است.

لازم به ذکر است برای حذف موهای زائد در منزل روش‌های بسیاری وجود دارد که  به این منظور استفاده از دستگاه‌، کرم‌های موبر و ترکیبات طبیعی در بین مردم رواج دارد در ادامه به بررسی روش‌های خانگی حذف موهای زائد می‌پردازیم.

استفاده از زردچوبه برای حذف موهای زائد

زردچوبه یکی از ادویه‌های بسیار پرکاربرد برای پوست و مو است که خواص فوق‌العاده‌ای دارد. می‌توان با ترکیب این ادویه با برخی مواد طبیعی،  خمیری به دست آورد که در حذف موهای زائد موثر است.

برای تهیه این خمیر ابتدا دو قاشق غذا خوری زردچوبه را با یک قاشق شیر مخلوط کنید؛ سپس مخلوط را روی حرارت آرام قرار دهید تا به آرامی حالتی خمیری بگیرد.

در مرحله بعد خمیر را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خمیر سرد شود؛ سپس یک قاشق غذا خوری آرد و کمی شکر و نمک به خمیر اضافه کنید.

مخلوط به دست آمده خمیری یک دست است که روی نواحی که قصد توقف رشد موهای زائد آن را دارید بزنید، سپس اجازه دهید ۱۵_۲۰ دقیقه خمیر روی پوست بماند سپس با آب ولرم بشویید.

استفاده از زردچوبه برای حذف موهای زائد

استفاده از انواع آردها برای حذف موهای زائد

آرد ذرت و آرد نخود دو نوع از آردهای پر کاربرد در رفع موهای زائد هستند که در ادامه نحوه‌ی استفاده از هر یک از این آردها را بیان می‌کنیم.

 • استفاده از آرد ذرت

برای تهیه این خمیر به یک قاشق غذاخوری آرد ذرت، یک قاشق چای خوری شکر و یک عدد سفیده تخم مرغ نیاز دارید. از ترکیب این مواد با هم دیگر، خمیری به دست می‌آید که همانند دیگر خمیرها باید روی پوست بمالید و پس از خشک شدن آن را از روی پوست جدا کنید. برای نتیجه گیری بهتر از این روش هفته‌ای دو بار این کار را تکرار کنید.

 • استفاده از آرد نخود

در تهیه این خمیر از آرد نخود و روغن زیتون استفاده می‌شود که این ترکیب برای موهای دست و پا بسیار مناسب است. پس از مالیدن خمیر به پوست، برای جدا کردن آن، محل مورد نظر را با کف دست ماساژ دهید تا خمیر جدا شود. استفاده از این خمیر به طور مداوم سبب توقف رشد موهای زائد می‌شود.

حذف موهای زائد صورت به روش‌های خانگی

همان‌طور که می‌دانید موهای زائد در قسمت‌های مختلف بدن رشد می‌کنند که رشد موهای زائد صورت برای بسیاری از افراد آزار دهنده است. معمولا حذف موهای زائد به روش خانگی نتیجه گیری فوق العاده‌ای دارد که در ادامه به بررسی روش‌های حذف موهای زائد صورت می‌پردازیم.

 • استفاده از عرق رازیانه و لانولین

یکی از بهترین کرم‌های موبر خانگی ترکیب عرق رازیانه با لانولین است که علاوه بر توقف رشد موهای زائد به شفافیت پوست نیز کمک می‌کند.

لانولین همان چربی پشم حیوانات است که برای تهیه این ترکیب انجام مراحل زیر ضروری است.

 1. آب کردن لانولین روی حرارت
 2. اضافه کردن ۱۰۰ گرم عرق رازیانه به لانولین
 3. هم زدن و ترکیب مواد با هم
 4. تهیه خمیر موبر و مالش به سطح پوست

پس از طی کردن مراحل گفته شده، حال از این کرم موبر روی پوست صورت بمالید و اجازه دهید یک ساعت این لایه روی صورت بماند؛ سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و یا پنبه مواد را از سطح پوست بردارید. مصرف این کرم موبر تا ۳ بار در هفته مجاز است.

علاوه بر این ترکیب برای برداشتن موهای زائد صورت در قسمت‌هایی مانند پشت لب، زیر گردن و موهای ریز زیر چشم می‌توانید از ترکیبات دیگری که در ادامه ذکر می‌کنیم نیز استفاده کنید. این ترکیبات شامل موارد زیر هستند.

 • ترکیب شیر و زردچوبه
 • ترکیب تخم مرغ و آرد ذرت
 • ترکیب لیمو و شکر

هر یک از مواد نام برده در توقف رشد موهای زائد صورت تاثیر گذارند. علاوه بر این موارد روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

دیگر روش‌های حذف موهای زائد در منزل

در مطالب فوق به بررسی روش‌هایی پرداختیم که از ترکیب مواد خوراکی با یک دیگر ترکیبات موبری برای توقف رشد موهای زائد بدست آوردیم که در ادامه به دیگر روش‌هایی که در منزل می‌توانید برای توقف رشد موها استفاده کنید می‌پردازیم.

 • استفاده از موم‌های سنتی

وکس یا همان موم‌های سنتی که امروزه صمغ عربی هم یکی از نمونه‌های آن است از روش‌های حذف موهای زائد است که این موم را روی سطح پوست مالیده و سپس یک پارچه مخصوص روی آن می‌گذارند و به یک باره پارچه را از سطح پوست جدا می‌کنند.

استفاده از وکس یا موم سنتی برای از بین بردن موهای زائد

 • استفاده از نوره یا همان واجبی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های حذف موهای زائد استفاده از نوره یا همان واجبی است که امروزه به صورت بسته بندی شده به فروش می‌رسد.

نوره یا همان واجبی را همراه با آب ترکیب کنید و سپس آن را روی پوست بمالید؛ پس از خشک شدن با آب از سطح پوست جدا کنید.

 • استفاده از دستگاه‌های مانند اپلیدی و بند انداز

دستگاه‌هایی مانند اپلیدی وجود دارند که این دستگاه بیشتر برای برداشتن موهای زائد دست و پا استفاده می‌شود و دستگاه بند انداز را برای حذف موهای زائد  موهای صورت به کار می‌برند که این روش نمی‌تواند باعث توقف رشد موهای زائد صورت به صورت دائم شود.

انتظارات شما از روش‌های حذف موهای زائد در منزل

نکته‌ای که در این جا قابل ذکر است سطح انتظارات شما از روش‌های خانگی برای توقف رشد موهای زائد است؛ آیا شما انتظار دارید تنها با یک بار استفاده از روش‌های گفته شده برای همیشه از شر موهای زائد خلاص می‌شوید؟

در پاسخ باید بگوییم حقیقتا هیچ روشی وجود ندارد که با یک بار انجام آن بتوان از شر موهای زائد خلاص شد.

استفاده از روش‌های خانگی برای توقف رشد موهای زائد نیز همانند سایر روش‌های دیگر به تکرار و ادامه دادن نیاز دارد؛ به نحوی که در صورت استمرار این روش‌ها، می‌توانید بهترین نتیجه را از این روش‌ها بگیرید.

مطالعه بیشتر: از بین بردن موهای زائد با خمیردندان

جمع بندی

حذف موهای زائد یکی از معضلاتی است که روش‌های بسیاری برای از بین بردن آن وجود دارد. استفاده از روش‌های خانگی برای توقف موهای زائد، به علت هزینه‌های کم‌تر و حساسیت‌زا نبودن یکی از بهترین روش‌ها است که در صورت استفاده مداوم و تکرار این روش‌ها می‌توانید بهترین نتیجه را برای از بین بردن موهای زائد بگیرید. ترکیبات گفته شده در مطالب فوق را ابتدا در ناحیه‌ی کوچکی از پوست امتحان کنید و در صورت حساسیت نداشتن می‌توانید برای سایر قسمت‌های بدن استفاده کنید.

منبع: myglamm

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا