مقالات آموزشی پزشکبان

درمان سریع دندان درد در شب

درد دندان کابوسی بد و اذیت‌کننده است که یقیناً همه ما را حتی برای یک بار هم گرفتار کرده است. اما چیزی که این کابوس را بدتر می‌کند، این است که دندان درد شدیدی بگیرید ولی نتوانید به دندان پزشک مراجعه کنید.

برای مثال، در شب دندان درد شدیدی گرفته‌اید و نمی‌توانید به متخصصان لازم مراجعه کنید. در این موقعیت، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خودتان با استفاده از روش‌های درمان دندان درد شدید و درمان فوری دندان درد، درد خود را کنترل کنید تا موقعیت مناسبی که بتوانید به پزشک مراجعه کنید.

روش‌های درمان دندان درد متفاوت هستند و هر کدام برای موقعیتی مناسب و بهینه هستند. پس این شما هستید که باید با جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه و بررسی اوضاع خود، بهترین روش و سریع‌ترین روش درمان دندان درد را انتخاب و از آن استفاده کنید. در همین جهت، شما می‌توانید تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید تا با محوریت موضوع درمان سریع دندان درد در شب با جزئیات موضوعات دیگری مانند درمان سریع دندان درد در شب کودکان، درمان دندان درد در شب و… آشنا شوید.

ایمپلنت بهترین روش برای کاشت دندان بوده که افراد در هر شرایطی می‌توانند از آن استفاده کنند. این روش جدید باعث شده تا افرادی که به هر دلیلی دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند از دندان‌هایی طبیعی و ثابت بهره‌مند شوند. اگر شما هم به دنبال این روش برای زیباتر کردن دندان های خود هستید، همین الان به صفحه بهترین متخصص ایمپلنت در تهران مراجعه نمایید.

درمان درد دندان در شب

همان گونه که در بالا خواندید، زمان‌هایی وجود دارد که نمی‌توان جهت درمان دندان درد شدید به متخصص مراجعه کرد؛ اما می‌توان با استفاده از روش‌های درمان دندان درد خانگی وضعیت را بهتر کرد. در همین راستا می‌توانید در این بخش با ۵ روش درمان دندان درد خانگی آشنا شوید.

 1. کمپرس یخ

یکی از روش‌های درمان دندان درد در شب استفاده از کمپرس یخ است. شما می‌توانید یک کیسه یخ را روی صورت خود قرار دهید تا با نفوذ سرما به لثه و دندان، درد کمتر شود. البته اگر کیسه یخ در دسترس ندارید، می‌توانید از کیسه سبزیجات و یا دیگر مواد یخ‌زده داخل فریز استفاده کنید.

نکته مهمی که در راستای استفاده از این روش وجود دارد این است که نباید به هیچ وجه کمپرس یخ یا وسیله سرد دیگری را به مدت طولانی روی صورت خود نگه ندارید؛ زیرا این کار به پوست شما آسیب شدیدی می‌زند. بهترین کار این است که هر چند دقیقه کمپرس یخ را روی صورت خود قرار داده و سپس آن را بردارید.

آخرین نکته این که باید یاد‌آور شد، این است که استفاده از این روش، در صورتی که دچار آسیب و یا التهاب شده‌اید، یکی از بهترین روش‌های درمان دندان درد خانگی فوری است.

 1. کمپرس داغ

کمپرس داغ نیز یکی دیگر از قاتل‌های دندان درد است که موجب تسکین و یا حتی درمان دندان درد می‌شود. استفاده از این روش به این صورت است که باید کیسه آب داغی را روی طرفی از صورت خود قرار دهید که دندانتان درد می‌کند. به یاد داشته باشید که در صورتی که از کمپرس یخ برای کاهش دندان درد خود استفاده کرده‌اید، دیگر به هیچ وجه از این روش استفاده نکنید؛ زیرا این کار آسیب شدید به دندانتان وارد خواهد کرد.

 1. داروی مُسکن

مصرف دارو‌های مسکن برای کاهش درد دندان نیز یکی دیگر از روش‌های تأثیر‌گذار است. شما می‌توانید از دارو‌هایی مانند استامینوفن یا آسپرین در جهت کاهش درد استفاده کنید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر زیر ۱۶ سال هستید، نباید از قرض آسپرین استفاده کنید. همچنین باید بدانید که اگر می‌خواهید درمان سریع دندان درد را تجربه کنید، این روش یکی از روش‌های خوب و قابل اطمینان است.

نکته: به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد دارو‌های مسکن برای کاهش درد اشتباه و بی تأثیر است؛ زیرا با استفاده پی در پی این دارو‌ها، بدن دیگر واکنشی بر آن‌ها نشان نمی‌دهد؛ در نتیجه نمی‌توان برای درمان دندان درد در مدت طولانی به این دارو‌ها اطمینان کرد.

 1. استفاده از سیر

سیر یکی از خوراکی‌های پرکاربرد و مفیدی است که می‌توان از آن در جهت درمان دندان درد خانگی نیز استفاده کرد. شما می‌توانید سیر را خرد کرده و سپس با مقداری نمک مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را روی دندان مورد نظر خود قرار دهید.

 1. استفاده از آویشن

آویشن نیز یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که خواص درمانی زیادی دارد. یکی از خاصیت‌های آویشن، ضدعفونی است که موجب شده استفاده این ماده در راستای درمان سریع دندان درد مورد استفاده قرار گیرد.

درمان درد دندان در شب

درمان سریع دندان درد در شب کودکان

دندان درد کودکان نیز یکی از کابوس‌های بد والدین است که می‌تواند در هر لحظه به وجود آید. بهترین کاری که باید در این زمان انجام بدهید، این است که باید با استفاده از روش‌های ساده و سریع درمان دندان درد خانگی، درد دندان کودک را کاهش داد تا زمانی که بتوانید به پزشک مراجعه کرد.

شما می‌توانید در پایین با ۳ تا از روش‌های درمان سریع دندان درد کودک آشنا شوید:

 1. شست و شو دهان با محلول آب و نمک

یکی از روش‌ها درمان سریع دندان درد که هیچ خطری هم ندارد، شست و شوی دهان کودک با محلول آب و نمک است. یکی از مواردی که می‌تواند تأثیر‌گذاری این روش را بیشتر کند این است که باید آب استفاده شده در این محلول، آب نسبتاً گرمی باشد.

 1. استفاده از کمپرس سرد

همان گونه که در بخش درمان دندان درد در شب به این مورد پرداختیم، استفاده از کمپرس سرد برای کودکان نیز یک روش مناسب برای کاهش درد دندان است. یکی از مزیت‌های این روش این است که جزء روش‌های درمان دندان درد در شب است؛ زیرا وسایل زیادی و خاصی نیاز ندارد و بدون آمادگی قبلی قابل انجام است.

 1. مصرف چای نعنا

هرچند که شاید کودکان از مصرف چای نعنا خودداری کنند، ولی این روش یکی از روش‌های کاهش دندان درد است که می‌توانید برای کودکان استفاده کنید.

 

علت درد دندان عقل در شبدرمان سریع دندان درد در شب کودکان

دندان عقل یکی از مهم‌ترین دندان‌های انسان است؛ زیرا در صورتی که این دندان دچار درد و خرابی شود، دیگر دندان‌ها نیز دچار خرابی و درد می‌شوند. پس بهتر است هنگام بروز درد دندان عقل در شب، اول با استفاده از روش‌های مختلف نام برده شده در بالا، درد را کنترل کرده و سپس در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرد. اما بروز درد دندان در عقل در شب دلایل مختلف دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 1. بارداری

یکی از علل درد دندان عقل، بارداری است که معمولاً بین زنان باردار به وجود می‌آید.

 1. پوسیدگی

دندان عقل در ردیف دندان‌ها، آخرین دندان است؛ به همین دلیل، در بیشتر مواقع از مسواک زدن آن غافل می‌شویم؛ این مورد در حالی است که به دلایل مختلف میزان بیشتری از مواد روی این دندان باقی می‌ماند. در همین جهت، این دندان پس از مدتی دچار پوسیدگی‌های شدیدی و در نتیجه باعث بروز درد دندان عقل در شب می‌شود.

 1. عفونت

دندان عقل نسبت به دیگر دندان‌ها فضای کمتری برای رشد دارد، به همین دلیل، در برخی از مواقع، بخشی از آن در لثه باقی می‌ماند و رشد نمی‌کند. این مورد سبب می‌شود که بخشی از غذا بین دندان و لثه رفته و گیر کند؛ در ادامه این مورد، غذا با انجام فعالیت‌های باکتریایی در دهان، تبدیل به عفونت شده و دندان عقل را دچار می‌کند. در همین راستا، درد دندان عقل به سراغتان می‌آید.

علت درد دندان پر شده در شب

درد دندان‌های پر شده در شب، موردی معمولی است که به دلیل تحریک اعصاب دندان ایجاد می‌شود. همان‌طور که در تمام بدن عصب وجود دارد، در دندان نیز تعداد زیادی عصب وجود دارد که سبب انجام فعالیت‌های مختلفی در دندان می‌شوند. اگر به هر دلیلی به این عصب‌ها فشار وارد شود یا مورد تحریک قرار گیرند، درد کم یا زیادی را به وجود می‌آورند.

در همین جهت، اگر در زمان پر کردن دندان‌ها، به این بخش فشار وارد شود و یا به دلایل مختلف عصب تحریک شود، پس از مدتی دردی را در دندان ایجاد می‌کند. البته به یاد داشته باشید که این درد موقتی است؛ اما اگر نتوانستید این درد را تحمل کنید، می‌توانید از دارو‌های مسکن استفاده کنید.

علت درد دندان پر شده در شب

خلاصه مطلب

درد دندان به تنهایی می‌تواند افراد را از پا در بیاورد و تا مدت‌ها زمین گیر کند؛ پس بهتر است هنگام بروز این درد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اما مواقعی پیش می‌آید که نمی‌توان به پزشک مراجعه کرد برای درمان سه سوته دندان درد مقاله را مطالعه کنید.

برای مثال شب است و راه پزشک دور یا موقعیتی است که به هیچ وجه پزشک در دسترس نیست. در این مواقع بهتر است با روش‌های ساده و بی خطر در خانه، درد دندان را کاهش داد و سپس در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرد.
اما دانستن روش‌های قابل اطمینان درمان دندان درد بسیار مهم است. به همین دلیل ما در این مطلب از سایت پزشکبان با روش‌های مختلف درمان فوری دندان درد آشنا شدیم و به دیگر موارد مرتبط پرداختیم؛ از همراهی شما متشکریم.

سؤالات متداول درمان سریع دندان درد در شب

استفاده از دارو‌های مسکن برای درمان دندان درد در شب کودکان توصیه می‌شود؟

خیر. استفاده از دارو‌های مسکن‌ها برای درمان دندان درد در شب کودکان، یکی از روش‌های پرخطری است که بهتر است بدون مشاوره با پزشک انجام نشود؛ به خصوص در صورتی که کودک سن کمی داشته باشد.

خوابیدن با دهان باز سبب بروز دندان درد در شب می‌شود؟

بله. خوابید با دهان باز، سبب خشک شدن طولانی مدت دهان می‌شود و این مورد نیز سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

آیا عفونت دندان عقل به دیگر دندان‌ها بروز می‌کند؟

بله. در صورتی که عفونت دندان عقل طولانی مدت ادامه پیدا کند و درمان نشود، احتما اثر گذاشتن عفونت روی دیگر دندان‌ها وجود دارد.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا