مقالات آموزشی پزشکبان

بهترین قرص برای عفونت رحم

عموماً بعد از تشخیص عغونت رحم، مبتلایان به دنبال انواع قرص برای عفونت رحم و مثانه یا قرص برای عفونت واژن هستند و در این راستا با حجم زیادی از اطلاعات دارویی روبه‌رو می‌شوند و نیاز است با اطلاعاتی درست و پزشکی شده به سراغ بهترین قرص برای عفونت رحم یا واژن یا داروی عفونت واژن و رحم باشند. در این مقاله با پزشکبان همراه باشید تا با بهترین قرص های عفونت رحم آشنا شوید.

عفونت رحم یا همان التهاب پوشش داخلی رحم که به دلیل عفونت زیاد رخ می‌دهد و گا‌هاً علائم دار و گاهی بی علامت است. از جمله علائم عفونت رحم و مثانه شامل مواردی همچون درد در لگن و شکم، ترشحات غیرعادی واژن به همراه خونریزی غیر طبیعی، گا‌هاً ایجاد تب و لرز به دلیل عفونت بالا، احساس خستگی و بیماری شدید و حتی یبوست است.

باید بدانید این عفونت زیاد در دهانه رحم یا پوشش داخلی آن به دلایل مختلفی بستگی دارد و از جمله بیماری‌های زنان در اکثر خانم‌های مزدوج و با تجربه رابطه جنسی است.

درصورتی که به هرکدام از بیماری های خاص زنان دچار هستید و بدنبال متخصص مطمئن و سرشناس میگردید، همین الان به صفحه بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

دلایل ایجاد عفونت رحم چیست؟

اگر از دلایل ایجاد عفونت رحم بپرسید باید گفت وجود باکتری‌های غیرطبیعی در رحم و واژن از جمله دلایل ایجاد این بیماری دردآور و خطرناک است. اگر به صورت کلی چند تا از مهم‌ترین عواملی که باعث انتقال باکتری‌های واژن یا دهانه رحم به پوشش داخلی رحم و ایجاد عفونت رحم می‌شوند را نام ببریم می‌توان گفت:

 • سقط جنین

سقط جنین خصوصاً به روش‌های غیرقانونی از جمله دلایل باز شدن دهانه رحم و ایجاد عفونت رحمی است.

 • زایمان و یا سزارین جنین

زایمان جنین به دلیل باز شدن دهانه رحم می‌تواند از جمله دلایل شایع برای ایجاد عفونت رحمی باشد؛ ولی باید بدانید سزارین احتمال ایجاد این بیماری را بالاتر می‌برد.

 • PID

بیماری التهابی لگن با نام PID شناخته می‌شود و منظور همان عفونت لگن است. از جمله مواردی است که اگر درمان نشود عفونت رحم را به دنبال دارد و باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیری می‌شود.

 • STIS

همان عفونت‌های مقاربتی است که می‌تواند شامل مواردی همچون سوزاک، کلامیدیا و تبخال باشد و در صورت درمان نشدن به عفونت رحمی منجر شود. البته ریشه این نوع بیماری‌ها در روابط جنسی متعدد و کنترل نشده است.

اگر شما هم مبتلا به عفونت رحم هستید با پزشکبان همراه باشید تا درباره معرفی انواع و بهترین قرص‌ها برای درمان عفونت رحم اطلاعاتی مفید کسب کنیم.

معرفی انواع قرص برای رفع عفونت رحم

انواع روش های رفع عفونت رحم

اولین سؤالی که بعد از تشخیص عفونت رحم با آن روبه‌رو می‌شوید این است که داروی عفونت واژن چیست؟ آیا کپسول برای عفونت واژن وجود دارد؟ چه روش‌های دارویی و غیردارویی برای درمان عفونت رحم مؤثر است؟ در این بخش به همراه پزشکبان به بررسی و معرفی انواع قرص برای رفع عفونت رحم می‌پردازیم.

برای درمان عفونت رحم انواع روش‌های دارویی و غیر دارویی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان اشاره کرد به مواردی همچون:

درمان بیماری‌های مقاربتی خود و همسر

اگر می‌دانید که عفونت ایجاد شده در رحم به دلیل بیماری‌های مقاربتی است، بهتر است ابتدا عامل ایجاد بیماری را از بین ببرید و برای درمان هم‌زمان با همسرتان تحت درمان قرار بگیرید. در این مدت لازم است رابطه جنسی خود را با مراقبت‌هایی از جمله استفاده از کاندوم ادامه دهید.

جراحی برای از بین بردن بافت باقیمانده

هنگام سقط جنین یا زایمان به روش سزارین ممکن است قسمتی از بافت باقیمانده در رحم باعث ایجاد عفونت رحمی شود از این رو به تشخیص پزشک، جراحی و حذف این بافت یک روش درمان است.

درمان آبسه

جراحی سوزنی روشی است که برای برداشتن عفونت و دمل چرکی در صورت ایجاد آبسه شکمی به دلیل عفونت رحمی استفاده می‌شود.

درمان دارویی و بهترین قرص برای عفونت رحم

آنتی بیوتیک‌ها از جمله دارو‌های مبارز با باکتری‌های درون رحم هستند. آنتی بیوتیک‌های مختلفی به صورت خارج از نسخه یا با نسخه پزشک برای درمان عفونت رحم استفاده می‌شوند؛ از جمله آن‌ها کپسول برای عفونت واژن، قرص برای عفونت واژن، قرص برای عفونت رحم و مثانه و داروی عفونت واژن هستند. در این بخش به معرفی انواع آنتی بیوتیک‌های مناسب برای رفع عفونت رحم می‌پردازیم.

در جواب به این سؤال که بهترین قرص‌ها برای رفع عفونت رحم کدام‌اند می‌توان گفت هیچ اولویتی در اثر درمانی قرص‌ها وجود ندارد؛ بلکه پزشک معالج متناسب با دلیل ایجاد عفونت رحمی معمولاً از بیشتر از یک نوع قرص استفاده می‌کند؛ از این رو می‌توان گفت هر قرصی با توجه به نوع کاربردی که دارد و نوع عفونی که بیمار به آن دچار شده است؛ بهترین قرص برای رفع عفونت رحمی است. باید در طول درمان حتماً تمامی دستورات پزشک درمورد مصرف دارو را رعایت کنید.

همچنین لازم است در این زمان از روابط جنسی پر خطر هم دوری کنید ضمن اینکه رعایت نظافت شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است. به این منظور باید از لباس زیر نخی و تمیز و مرتب عوض شده استفاده کنید. ضمن اینکه لازم است عواملی که باعث تحریک واژن و تغییر PH آن می‌شود؛ مانند لوسیون‌ها و شوینده‌ها و صابون‌ها را کنار بگذارید.

رایج‌ترین قرص‌های تجویزی برای این بیماری عبارت‌اند از مواردی همچون:

 • کلیندامایسین

برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود.

 • جنتامایسین

اگر دچار عفونت‌های باکتریایی شدید یا تکرر عفونت باکتریایی هستید از این قرص برای رفع عفونت رحم استفاده کنید.

 • مترونیدازول

یکی از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین قرص‌ها در زمینه رفع عفونت باکتریایی رحم و واژن است. البته که یکی دیگر از کاربرد‌های مترانیدازول جلوگیری از رشد باکتری‌ها علاوه بر نابود کردن آن‌هاست.

 • سفوکسیتین

اگر به تازگی جراحی داشته‌اید برای جلوگیری از بروز عفونت باکتریایی از این قرص‌ها استفاده کنید.

 • دیفلوکال

برای درمان عفونت‌های قارچی در ناحیه واژن که منجر به عفونت رحمی نیز می‌شوند بهتر است از این نوع قرص‌ها استفاده کنید.

 • آمپی سیلین

بیماری مقاربتی سوزاک از جمله عوامل ایجاد عفونت رحمی است که برای درمان عفونت ناشی از سوزاک می‌توانید از این نوع قرص استفاده کنید.

 • داکسی سایکلین

در صورتی که مبتلا به بیماری‌هایی از جمله سوزاک، کلامیدیا، سیفلیس یا عفونت‌های باکتریایی شدید هستید این نوع قرص به شما به عنوان مبارز با این عفونت‌ها پیشنهاد می‌شود.

 • سفتریاکسون

این مدل قرص نیز برای جلوگیری از ایجاد عفونت و باکتری در افرادی که به تازگی جراحی داشته‌اند پیشنهاد می‌شود.

بهترین قرص‌ها برای رفع عفونت رحم

جمع‌ بندی

در این مقاله به برخی از مهم‌ترین دلایلی که باعث ایجاد عفونت رحمی در زنان می‌شود پرداختیم ضمن اینکه باید بدانید بیماری‌های مقاربتی، عدم رعایت نظافت شخصی، سقط و زایمان‌های مکرر و به خصوص سزارین از جمله دلایل ایجاد عفونت رحمی محسوب می‌شوند.

در این مقاله سایت پزشکبان به معرفی برخی از بهترین انواع قرص‌های رفع عفونت رحمی پرداخته شد که می‌توان گفت برخی از آن‌ها عبارت‌اند از مواردی همچون مترونیدازول، کلیندامایسین، جنتامایسین و … . البته که در طول دوره درمان رعایت نظافت شخصی و برخی از مراقبت‌های روابط جنسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوالات متداول

عفونت رحمی چیست؟

عفونت رحمی یک نوع بیماری مخصوص بانوان است که بر اثر التهاب بخش‌های داخلی رحم به وجود می‌آید.

چه عواملی باعث ایجاد عفونت رحمی می‌شود؟

مواردی مانند: باکتری‌های واژن، بیماری‌های التهابی رحم، اندومتریت، تریکومونیازیس و ... برخی از این علل هستند.

چه راه‌های درمانی برای رفع عفونت رحمی وجود دارد؟

استفاده از قرص و جراحی جز عمده روش‌های درمان این بیماری است.

چگونه تأثیر دارو‌ها برای درمان بیشتر می‌شود؟

با استفاده درست و منظم دارو‎ها تاثیر بیشتری را شاهد خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا