مقالات آموزشی پزشکبان

شربت معده

معده یک اندام گوارشی است و برای شروع فعالیت گوارش در بدن انسان نقش مهمی را به عهده دارد. معده برای ذخیره غذا و مخلوط کردن آن با اسید معده و تنظیم میزان غذایی که باید به روده‌ها برسد به خوبی در بدن فعالیت می‌کند از این رو یکی از مهم‌ترین اعضای داخلی به شمار می‌رود که هرگونه ناراحتی و بیماری برای آن دیگر اعضا را نیز به درد وا می‌دارد.

این روز‌ها سوزش و درد معده و سوء هاضمه از جمله ناراحتی‌های معده است که افراد به دنبال ساده‌ترین راه‌های درمانی برای آن می‌گردند. شربت معده درد، شاید اولین دارویی باشد که به علت سهولت دسترسی و استفاده، همه به آن روی می‌آورند. شربت معده درد، دارویی است که برای درمان معده درد و سوزش و سوء هاضمه به تجویز پزشک استفاده می‌شود.

از جمله بهترین شربت‌های معده درد، شربت آلومینیوم ‌ام جی هست که با تأثیر درمانی بالاتر و عوارض جانبی کمتر نسبت به دیگر دارو‌های مشابه توسط پزشکان توصیه می‌شود.

نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که این دارو توسط پزشک توصیه می‌شود؛ ولی یک سری از مراقبت‌های پزشکی که هنگام مصرف این دارو نیاز به رعایت دارند عبارت‌اند از: در صورت وجود مشکلاتی مانند بیماری‌های کلیوی، یبوست شدید یا اسهال، انسداد معده و روده و زخم آن یا کولوستومی ابتدا با پزشک مشکل خود را در میان بگذارید سپس نسبت به استفاده از شربت آلومینیوم ‌ام جی با دوز تنظیم شده توسط پزشک مستند بر آزمایشات انجام شده اقدام کنید.

در صورت حساسیت به دارو باید مصرف آن را قطع کنید همچنین برای مصرف در دوران بارداری باید با پزشک خود مشورت کنید. در دوران شیردهی نیز از مصرف سرخود شربت معده درد اجتناب کنید؛ زیرا امکان انتقال آن از طریق شیر به نوزاد هست. در صورت مواجه شدن با علائمی همچون درد شدید معده و حالت تهوع و استفراغ، درد‌های عضلانی و درد شدید در استخوان‌ها، تورم در دست و پا باید مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

این دارو بدون تجویز پزشک نیز مصرف می‌شود؛ ولی کاربری آن تا دو هفته است و بعد از آن در صورت تشدید درد باید به پزشک متخصص بیماری‌های معده مراجعه فرمایید و اما در صورتی که با مشکل اسید معده و رفلاکس معده مواجه هستید باید گفت شربت گیاهی ضد اسید معده یا شربت رفلاکس معده همان چیزی است که شما به دنبال آن می‌گردید. رفلاکس معده به معنی بازگشت اسید معده به مری است و با اصطلاح ترش کردن در میان افراد نیز شناخته می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شربت معده درد، شربت آلومینیوم‌ ام جی با پزشکبان در این مقاله علمی همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر اسلیو معده

مشخصات شربت معده

شربت معده آلومینیوم ‌ام جی با نام تجاری Alamag یا Mucogel و یا Maalox به عنوان دارویی برای سوء هاضمه یا سوزش و درد در معده تجویز می‌شود. این دارو خاصیت آنتی اسیدی دارد؛ زیرا از ترکیب دو آنتی اسید ساخته شده است که باعث خنثی کردن اسید معده می‌شود. این دارو غالباً به شکل شربت سوسپانسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بروشور اطلاعاتی آن مقدار مصرف مشخص نشده است؛ زیرا مشخص کردن این مورد به عهده پزشک متخصص است و مصرف بیش از مقدار مشخص شده نه تنها تأثیر مثبتی ندارد که باعث ایجاد عوارض و علائم گوارشی شدید نیز می‌شود.

ولی از آنجایی که تایم رفلاکس اسید معده بعد از صرف غذاست، بهترین زمان برای مصرف این شربت و اثر کردن آن بعد از مصرف هر وعده غذایی است؛ بنابراین شما می‌توانید در بین بازه زمانی ۲۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای بعد از هر وعده غذایی یا خواب شبانه این دارو را مصرف کنید هر چند طریقه مصرف آن نیز به سبک زندگی شما و وضعیت سلامتی معده‌تان و تجویز پزشک بستگی دارد. شربت آلومینیوم ‌ام جی سوسپانسیون است و قبل از هر بار مصرف باید به خوبی تکان داده شود.

بهترین شربت معده
سعی کنید در صورت نیاز ار بهترین شربت معده استفاده کنید.

این دارو برای مؤثر بودن باید در یک برنامه دارویی مشخص و به صورت مرتب در تایم خاص خودش مصرف شود؛ ولی در پاسخ به بیمارانی که می‌گویند دوز فراموش شده را چه زمانی مصرف کنند باید گفت اگر فاصله زمانی وعده بعدی تا زمانی که وعده فراموش شده بسیار کم است بهتر است وعده فراموش شده را مصرف نکنید؛ ولی در صورتی که با فاصله زمانی زیادی مواجه هستید همان موقع یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید.

می‌دانید که هنگام مصرف هم‌زمان چند دارو باید به تداخلات دارویی آن‌ها دقت کافی را داشته باشید تا در صورتی که باعث بروز عوارضی می‌شود این تداخلات دارویی توسط پزشک متخصص کنترل شود. البته شایان ذکر است که مصرف هرگونه دارو در بازه زمانی دو ساعت قبل و بعد از مصرف این شربت توصیه نمی‌شود چرا که خاصیت دارویی آلومینیوم ‌ام جی را کاهش می‌دهد.

از جمله تداخلات دارویی شایع با آلومینیوم ‌ام جی به شرح زیر است هرچند که تعداد بسیار بیشتر از این مقدار است:

تداخل دارویی شربت آلومینیوم ‌ام جی با دارو‌هایی مانند مکمل‌های ویتامین حاوی آلومینیوم و آهن و کلسیم، آنتی بیوتیک‌هایی مانند سیپروفلوکساسین و فلوکستین و نورفلوکساسین، دارو‌های مربوط به پوکی استخوان، دارو‌های بیماری تیروئید، دارو‌های شامل فسفات، سولفات سدیم پلی استایرن، تتراسایکلین‌ها و مواردی دیگر است.

مطالعه پیشنهادی: عمل بای پس معده

کاربرد شربت معده

شربت آلومینیوم‌ ام جی برای مشکل سوء هاضمه، سوزش و درد در معده، زخم معده و سوزش سر دل و در مواردی کنترل اسید معده به عنوان شربت آنتی رفلاکس تجویز می‌شود. از این رو گا‌هاً این شربت بدون نیاز به نسخه پزشک هم قابل استفاده است؛ اما نکته حائز اهمیت این است که مصرف بیشتر از ۲ هفته‌ای این دارو بدون تجویز پزشک ممنوع است.

این دارو علاوه بر مصرف به شکل شربت سوسپانسیون به اشکالی مانند قرص جویدنی نیز موجود است. برای نگهداری از این شربت لازم است ابتدا بروشور اطلاعاتی آن را مطالعه کرده و سپس در محلی خشک و خنک که نور مستقیم خورشید به آن دسترسی نداشته باشد نگه می‌دارید و بعد از ۲۸ روز گذشته از زمان باز شدن درب شربت آن را دور بیندازید.

انواع شربت معده
برای پیدا کردن بهترین شربت معده باید سعی کنید انواع شربت معده را بشناسید.

عوارض شربت معده

مصرف هر دارویی با یک‌سری عوارض جانبی همراه است که هر یک از این موارد بعد از گذشت تایم مشخصی از زمان مصرف دارو از بین می‌رود. برای نمونه از جمله بارزترین عوارض جانبی شربت معده درد عبارت است از:

 • گا‌هاً معده درد شدید به همراه نفخ شکمی و کرامپ شکمی
 • علائم و مشکلات تنفسی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کاهش وزن مداوم
 • یبوست شدید و اسهال شدید
 • تغییر رنگ در مدفوع
 • ورم دست و پا
 • درد‌های استخوانی و عضلانی و ضعف عضلانی
 • تغییرات روانی خصوصاً در رفتار و اخلاق
 • علائم آلرژیک پوستی مانند بثورات پوستی و خارش
 • سردرد و تب و گا‌هاً در موارد شدیدتر غش کردن

مطالعه پیشنهادی: بالون معده

خلاصه مطلب

در این مقاله از پزشکبان به اتفاق هم به بررسی شربت معده آلومینیوم ‌ام جی به عنوان دارویی برای سوء هاضمه، سوزش و درد معده و گا‌هاً ضد رفلاکس معده پرداختیم. شربت آلومینیوم‌ام جی با دستور خاصی توسط پزشک مصرف می‌شود و نیاز است بدانید که مصرف خودسرانه آن برای بیشتر از دو هفته ممنوع است. این دارو خاصیت ضد اسیدی دارد و از این رو برای کنترل اسید معده هم تجویز می‌شود.

شربت آلومینیوم ‌ام جی باید در وعده‌های مرتب مصرف شود تا اثر داشته باشد و لازم است دو ساعت قبل و بعد از آن از مصرف هرگونه دارویی خودداری نمایید تا اثر آن از بین نرود. هنگام مصرف باید به تداخلات دارویی نیز توجه داشته باشید. شربت آلومینیوم‌ام جی باید در فضایی خنک و خشک نگهداری شود و از هر شربت باز شده آن بیشتر از ۲۸ روز استفاده نشود. در صورت وجود هرگونه ابهام دیگر با پزشکبان همراه و در ارتباط باشید. با سپاس از همراهی شما.

سؤالات متداول شربت معده درد

شربت معده درد چیست و چه کاربردی دارد؟

شربت معده، دارویی است که برای سوء هاضمه، سوزش معده، درد در معده و سوزش سر دل استفاده می‌شود. از بهترین و پرکاربردترین نمونه‌های این شربت‌ها، آلومینیوم‌ ام جی هست.

شربت آلومینیوم‌ ام جی چیست؟

یک شربت معده بسیار قوی و پرکاربرد برای رفع سوء هاضمه و درد و سوزش معده و گا‌هاً به عنوان ضد رفلاکس نیز تجویز می‌شود و ترکیبی از دو آنتی اسید است تا بتواند به خوبی اسید معده را خنثی کند.

نکات حائز اهمیت هنگام مصرف شربت الومینیوم ام جی چیست؟

لازم است بدانید که قبل از مصرف این شربت باید با پزشک خود در رابطه با بیماری‌های کلیوی، انسداد معده و زخم معده در صورت مبتلا بودن صحبت کنید. همچنین تداخلات دارویی هنگام مصرف این دارو از اهمیت بالایی برخوردار است و همین امر حکم می‌کند تا لیست دارو‌های مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید تا برای شما دوره مصرف مناسبی از الومینیوم ام جی تجویز کند.

طریقه مصرف و دوز مصرفی آلومینیوم ام جی به چه صورت است؟

آلومینیوم ام جی باید به صورت روزانه بعد از هر وعده غذایی استفاده شود؛ ولی لازم است بدانید دوز مصرفی این داور تنها توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود. علاوه بر این وعده‌های مصرف این دارو باید به ترتیب باشد و دو ساعت قبل و بعد از آن هیچ داروی دیگری مصرف نشود تا تأثیر مناسبی روی بیمار داشته باشد.

منبع: ۱mg.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا