مقالات آموزشی پزشکبان

علائم کبد چرب در چهره

آیا از علائم کبد چرب در صورت اطلاع دارید؟ کبد یکی از بخش‌های حیاتی و مهم بدن است که در راستای حذف مواد زائد بدن و تصفیه خون فعالیت می‌کند. اما در صورتی که بخواهیم به صورت مداوم فعالیت‌هایی مانند خواب زیاد، بی تحرکی، مصرف غذا‌های ناسالم و چرب، مصرف غذا‌های سرخ کردنی و … را در برنامه خود قرار دهید، به طور مستقیم به این اندام از بدن خود فشار خواهید آورد و سبب خواهید شد که کبد نتواند به خوبی خون را تصفیه کند.

در نتیجه این مورد، مواد زائد زیادی که اکثرا از جنس چربی هستند در کبد جمع می‌شوند که سبب به وجود آمدن بیماری چربی کبد در افراد می‌شود. اما سؤال اینجاست که داشتن کبد چرب چه عوارضی دارد؟ علائم کبد چرب در چهره چیست؟ راه‌های درمان خانگی کبد چرب چیست؟ شما می‌توانید تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید تا به پاسخ این سؤالات و موارد بیشتر برسید.

مطلب پیشنهادی: علائم کبد چرب

کبد چرب چه عوارضی دارد؟

در صورتی که کبد چرب شود، دیگر نمی‌تواند به خوبی خون را تصفیه کند و از تجمع مواد زائد در بدن جلوگیری کند. به همین دلیل، سطح مواد زائد مختلف در بدن بالا می‌رود و در نتیجه عوارض متفاوتی برای شخص بیمار ایجاد می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 1. تأثیرات منفی روی پوست
 2. تأثیرات منفی روی مو
 3. واریس مری
 4. سیروز کبدی
 5. سرطان کبد
 6. نارسایی کبد

علائم کبد چرب در چهره چیست؟

همانطور که در بخش قبل دیدید، کبد چرب می‌تواند تأثیرات منفی و مخربی روی پوست و مو و در نتیجه روی چهره بگذارد. اما این تأثیرات منفی چه هستند؟

تشخیص کبد چرب از روی پوست
یکی از روش‌های تشخیص کبد چرب از علائمی است که بر روی پوست پدید می‌آید
 1. تیرگی زیر چشم

تیرگی زیر چشم یکی از علائم کبد چرب در چهره است که در اکثر اوقات برای فرد بیمار پیش می‌آید. ایجاد شدن این تیرگی‌ها دلایل مختلفی دارند؛ اما یکی از این دلایل، باقی ماندن بیش از اندازه سموم مختلف در بدن است. این سموم، همان سم‌هایی هستند که در نتیجه فعالیت نادرست کبد در بدن بافی می‌مانند.

 1. زردی پوست

تجمع مواد زائد فراوان در کبد، سبب فعالیت‌های نادرست کبد می‌شود. یکی از این موارد که در راستای تصفیه خون انجام می‌شود این است که کبد بیش از حد معمول بیلی‌ روبین ترشح می‌کند. وجود متناسب این ماده در بدن سبب تصفیه و پاک‌سازی بدن می‌شود؛ اما وجود بیش از نیاز این ماده در خون می‌تواند سبب زردی پوست شود.

 1. زردی چشم

زرد شدن نواحی سفید رنگ چشم‌ها، یکی دیگر از عوارض وجود بیش از حد ماده بیلی‌ روبین در بدن است. همان گونه که وجود زیاد این ماده در بدن سبب زرد شدن پوست می‌شود، سبب زرد شدن سفیدی چشم نیز می‌شود.

 1. جوش صورت

همان طور که می‌دانید، چربی کبد یکی از عوامل اصلی است که سبب افزایش سطح مواد زائد در بدن می‌شود. همچنین باید بدانید که وجود بیش از حد مواد زائد در بدن، می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد جوش‌های متعدد پوستی شود. به همین دلیل، یکی دیگر از عوارض چرب بودن کبد این است که روی پوست جوش‌های متعددی ایجاد می‌شود.

 1. خارش بیش از حد و غیر معمولی پوست

خارش پوست یکی از موارد عادی است که در بین تمام انسان‌ها وجود داشته و دارد؛ به همین دلیل نباید بر سر این موضوع حساس بود. اما برخی موارد سبب خارش زیاد و غیر عادی بدن می‌شوند که باید به آن‌ها شک کرد. برای مثال، یکی از این موارد، مشکلات کبد است. با کارکرد نادرست کبد، مشکلاتی برای صفرا ایجاد می‌شود و در راستای این مشکل، صفرای زیادی در پوست انباشته می‌شود و در نتیجه آن، خارش پوست غیر عادی به سراغ فرد بیمار خواهد آمد.

البته به یاد داشته باشید که اگر این خارش بیش از اندازه در زمان کوتاهی با شما همراه باشد، نباید منشأ آن را مشکلات کبدی در نظر بگیرید؛ زیرا در این صورت، این خارش در مدت زمان بیشتری با شما همراه خواهد بود.

 1. ریزش مو

ریزش غیر طبیعی و زیاد مو، می‌تواند یکی از علائم کبد چرب در چهره باشد.

دیگر علائم کبد چرب چیست؟

 1. خستگی مداوم

خستگی مداوم و بی دلیل در بدن، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما یکی از دلایل آن که طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۶ در هند اثبات شد، کبد چرب است. به صورت کلی، هر بیماری که سبب ناکارآمدی کبد شود، می‌تواند یکی از دلایل خستگی و کلافگی مداوم در بدن باشد.

این مورد به این دلیل است که در صورت وجود بیماری‌های کبدی در بدن، میزان سموم در بدن افزایش پیدا می‌کند و وجود میزان زیاد این سموم سبب این خستگی می‌شود. البته همانطور که گفتیم، این مورد می‌تواند دلایل متعدد و مختلفی داشته باشد و تنها بیماری‌های کبد یکی از دسته دلایلی است که سبب بروز این مشکل می‌شود.

علائم چربی کبد در چهره انسان
علائم چربی کبد در چهره انسان را شناسایی کنید که می‌تواند در تشخیص این بیماری خاموش به شما کمک کند.
 1. کبودی‌های سریع و بدون دلیل

به صورت عادی، در صورتی بدن کبود می‌شود که به آن آسیبی وارد شود. اما اگر دچار بیماری‌های کلیوی مانند چربی کبد باشید، دچار کبودی‌های بی دلیلی خواهید شد که هر روزه یا هر هفته به سراغتان خواهند آمد.

 1. تیرگی ادرار

بر خلاف دیگر موارد، تیرگی ادرار نمی‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ به همین دلیل تنها چند عاملی هستند که سبب ایجاد چنین مشکلی می‌شوند. یکی از این موارد، مشکلات کبد است. در صورتی که این بخش از بدن دچار آسیبی شود، کلیه نیز تحت شعاع این آسیب قرار می‌گیرد و در نتیجه آن، نمی‌تواند به خوبی قبل فعالیت‌های خود را انجام دهد. یکی از این فعالیت‌ها که دیگر به درستی انجام نمی‌شود، تصفیه درست و کامل ادرار است.

همان طور که اشاره کردیم، در صورتی که برای کبد مشکلی ایجاد شود، میزان بیلی‌ روبین در خون افزایش می‌یابد؛ وجود زیاد این ماده در خون سبب می‌شود که کلیه‌ها نتوانند تمام این ماده را از ادرار خارج کنند و در نتیجه وجود بیش از حد بیلی‌ روبین در ادرار، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر طب سنتی در تهران

خلاصه مطلب

کبد چرب می‌تواند به تنهایی مشکلات مختلف و متعددی را برای بیماران ایجاد کند؛ اما یکی از دسته مشکلاتی که در راستای این بیماری ایجاد می‌شوند، مشکلات پوستی و مویی است. همان طور که خواندید، عوارض کبد چرب در چهره مانند تیرگی زیر چشم یا زردی پوست، هر شخص مبتلا به این بیماری را تحدید می‌کند و در صورتی رسیدگی نکردن به این بیماری، حتماً این عوارض میزبان فرد مبتلا خواهند شد. پس بهتر است قبل از تشدید وضعیت کبدتان، به فکر راه‌های درمانی آن باشید.

سؤالات متداول

مصرف خودسرانه دارو برای کبد چرب خوب است؟

خیر. درمان کبد چرب با استفاده از دارو، کاری تخصصی است که بهتر است حتماً با مشاوره و همراهی پزشک صورت گیرد. پس به همین دلیل بهتر است از مصرف خود سرانه دارو‌های مختلفی که در سایت‌ها و دیگر منابع نوشته شده است دوری کنید.

علائم کبد چرب بعد از درمان در چهره از بین می‌رود؟

تمام علائم کبد چرب در چهره ما، به دلیل کار کرد نادرست کبد ایجاد می‌شوند. طبیعتا هنگامی که دوباره کبد فعالیت خود را کامل و درست انجام دهد، این نشانه‌ها نیز از بین ‌می‌روند. پس تنها راه از بین بردن علائم مخرب کبد چرب در چهره، درمان این بیماری است.

آیا کبد چرب علائم سریعی روی چهره به جای می‌گذارد؟

خیر. در بیشتر مواقع، کبد چرب روی ظاهر تأثیر بسیار زیادی نمی‌گذارد و تنها آثاری کوچک و خفیف را از خود نشان می‌دهد. البته مواردی هم وجود دارد که کبد چرب به صورت مستقیم علائم مخربی را روی چهره ایجاد می‌کند.

منبع: betterhealthmayoclinichealthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا