مقالات آموزشی پزشکبان

علائم کبد چرب در زنان

کبد چرب، یکی از بیماری‌هایی است که امروزه ابتلا به آن به خصوص در زنان نسبت به گذشته افزایش یافته است و سبب ایجاد مشکلاتی در بدن می‌شود که ممکن است خطراتی جدی را برای فرد داشته باشند. کبد عضو بسیار مهمی در بدن است که وظیفه آن پاکسازی بدن و خون از مواد سمی است.

وجود مقداری چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این مقدار از حد طبیعی خود فراتر رود، سبب ایجاد کبد چرب می‌شود که علائم خاصی را به همراه دارد. اگر می‌خواهید که از علائم کبد چرب در زنان اطلاعات کافی به دست بیاورید، تنها کافی است که در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انواع علائم کبد چرب در زنان

نکته قابل توجه در مورد کبد چرب، این است که ممکن است در هر دو جنس زن و مرد ایجاد شود و علائمی وجود دارند که در صورت چرب شدن کبد، در هر دو جنس مورد مشاهده هستند. لازم به ذکر است که برخی از علائم کبد چرب در زنان، تنها در زنان مشاهده می‌شود و این علائم در مردان یا مشاهده نمی‌شوند یا بسیار نادر هستند. این علائم در دسته‌های گوناگونی قرار می‌گیرند که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم گوناگون کبد چرب که در زنان مشاهده می‌شود، در ادامه مطلب با همراه شوید.

درمان کبد چرب
برای درمان کبد چرب حتما اقدام کنبد این بیماری بسیار خزر ناک است.

علائم پوستی

علائم پوستی، از جمله مهم‌ترین علائمی هستند که در زنان دارای کبد چرب مشاهده می‌شوند. یکی از رایج‌ترین علائم پوستی، ظاهر شدن جوش‌های سر قرمز در ناحیه صورت، گردن و همچنین ناحیه شانه است. هنگامی که سطح چربی بدن بالا می‌رود و کبد نیز از نهایت سطح جذب چربی خود استفاده کرده است، باقی چربی‌های بدن ممکن است که به صورت جوش در ناحیه صورت و گردن ظاهر شوند.

زردی پوست، از عوامل دیگری است که نشان دهنده کبد چرب در زنان است. معمولا زنانی که دارای کبد چرب هستند، دچار خارش‌های شدید در نواحی مختلف بدن نیز می‌شوند و در برخی از اوقات ممکن است به اندازه‌ای پوست خود را بخارانند که دچار زخم شود.

متاسفانه بسیاری از زنان به این علائم توجه نمی‌کنند و یا تلاش می‌کنند که با استفاده از راه‌های دیگر، این علائم را بپوشانند. در صورتی که بر روی صورت یا گردن و نواحی بالاتنه خود جوش‌های سر قرمز مشاهده کردید، نسبت به انجام آزمایش اقدام کنید تا در صورتی که کبد شما چرب است، سریع از آن مطلع شوید.

هر چه درصد چربی موجود در کبد بیشتر باشد، علائم پوستی نیز بیشتر خودشان را نشان می‌دهند. علائم پوستی کبد چرب، به سرعت پس از بالا رفتن درصد چربی کبد ایجاد می‌شوند و از این رو، یکی از مهم‌ترین علائم شناخته شده کبد چرب در زنان هستند.

 

علائم کبد چرب بر روی چشم

در برخی از زنان، کبد چرب می‌تواند سبب ایجاد علائمی در چشم بیماران شود. هنگامی که درصد چربی بدن بالا می‌رود و کبد دیگر قادر به جذب بیشتر چربی نباشد، چربی‌ها در نقاط دیگر بدن پخش می‌شوند و در آن نقاط ذخیره می‌شوند. یکی از نقاط تجمع چربی اضافی، چشم انسان است. هنگامی که چربی‌ها به میزان بالا در چشم‌ها تجمع پیدا می‌کنند، سبب تغییر رنگ چشم از سفید به رنگ زرد می‌شوند.

هر چه زردی چشم بیشتر باشد، نشان دهنده درصد چربی بالاتر کبد است. از علائم دیگری که نشان دهنده کبد چرب در زنان است، سیاهی زیر چشم است. در مواقعی که چربی کبد بسیار بیشتر از حد نرمال است ممکن است تو رفتگی نیز در محل سیاه شدن زیر چشم مشاهده شود. زنانی که دچار زردی چشم شده‌اند، حتما باید نسبت به انجام آزمایش و شناسایی کبد چرب اقدام کنند.

اگر علاقمند هستید تا در این رابطه بیشتر بدونین به مقاله آموزشی علائم کبد چرب در چهره مراجعه نمایید.

علائم جنسی مربوط به کبد چرب در زنان

کبد چرب در زنان، می‌تواند سبب ایجاد اختلالاتی در دستگاه جنسی زنان نیز شود. با شناختن این علائم، کبد چرب در زنان به راحتی قابل تشخیص نیست و با مشاهده آن‌ها، باید نسبت به انجام آزمایش مربوط به شناسایی کبد چرب اقدام کنید. یکی از علائمی که ممکن است همراه با کبد چرب در زنان ظاهر شود، به هم ریختگی شدید هورمونی در زنان است.

این به هم ریختگی هورمون‌ها، خود علائم گوناگونی نظیر عصبانیت و بی حوصلگی را به همراه دارد. در صورتی که زنان دائما احساس عصبانیت می‌کنند و نسبت به اطرافیان خود بدخلق هستند، ممکن است که کبدشان چرب باشد.

یکی دیگر از مهم‌ترین علائم جنسی مربوط به کبد چرب در زنان، خونریزی شدید در هنگام قائدگی است. کبد چرب می‌تواند دچار اختلالاتی در دستگاه جنسی بانوان شود که نه تنها چرخه عادت ماهانه را تغییر می‌دهد، بلکه خونریزی در دوره قائدگی را نیز به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. از علائم دیگری که در زنان دچار کبد چرب مشاهده می‌شود، اختلال در تخمک گذاری است.

فرایند تخمک گذاری در چرخه جنسی زنان، معمولا در روز ۱۴ چرخه انجام می‌گیرد، اما زنانی که کبد چرب دارند، دچار اختلال در زمان تخمک گذاری می‌شوند و زمان تخمک گذاری در آن‌ها بسیار متغیر است. یکی از علائمی که کمتر در زنان دارای کبد چرب مشاهده می‌شود، اما باز به عنوان یکی از علائم مهم شناخته می‌شود، حساسیت پستان در زنان است. در صورتی که با هر کدام از این علائم مواجه شدید، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید.

چاقی: یکی از مورد توجه‌ترین علائم کبد چرب در زنان، چاقی و افزایش سطح چربی در بدن آن‌ها است. همانطور که از نام کبد چرب پیدا است، هنگامی کبد چرب می‌شود که سطح چربی آن از حالت عادی افزایش پیدا کند. در برخی از موارد، ممکن است این افزایش چربی در کبد، به علت تغذیه نامناسب و پرچرب باشد؛ در نتیجه چربی بسیار زیادی وارد بدن می‌شود که تنها بخشی از آن توسط کبد جذب می‌شود و در نهایت سبب چرب شدن آن می‌شود.

چربی اضافی، در بافت چربی اطراف بدن ذخیره می‌شود و به مرور زمان، سبب چاقی در زنان می‌شود. چاقی به تنهایی به عنوان یکی از مهم‌ترین علائم کبد چرب در زنان شناخته می‌شود و زنانی که چاق هستند، به علت سطح چربی بالایی که دارند، معمولا دچار کبد چرب نیز می‌شوند؛ زیرا کبد از جمله اولین نواحی در بدن است که چربی در آن ذخیره خواهد شد.

تشخیص کبد چرب در زنان
روش‌های تشخیص کبد چرب در زنان را شناسایی کنید و در صورت مشاهده برای درمان اقدام کنید.

عوامل کبد چرب در زنان

به طور کلی، عوامل گوناگونی وجود دارند که سبب ایجاد کبد چرب در زنان می‌شوند. کم تحرکی، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد کبد چرب به ویژه در زنان است. متاسفانه امروزه میزان تحرک در میان افراد جامعه کاهش پیدا کرده است و افرادی که غذاهای پرچرب مصرف می‌کنند، چربی بسیار زیادی را به بدن وارد می‌کنند که قرار نیست مصرف شوند.

کم تحرکی و ورزش نکردن سبب افزایش سطح چربی در بدن می‌شود و چربی اضافی به تدریج در کبد ذخیره خواهد شد. رژیم غذایی نامناسب، از جمله عوامل دیگری است که سبب چرب شدن کبد زنان می‌شود. رژیم‌های پرچرب و سرشار از انرژی، در برخی از موارد بیش از نیاز بدن چربی وارد بدن می‌کنند. این چربی اضافی وارد شده در نهایت داخل بافت کبدی ذخیره شده و سبب چرب شدن آن می‌شود.

زنانی که الکل مصرف می‌کنند نیز بیشتر در معرض کبد چرب قرار دارند. مصرف الکل سبب افزایش سطح چربی در کبد می‌شود. برخی از دارو‌ها مانند آمیودارون و متوترکسات، دارای عوارض جانبی هستند که ممکن است باعث ایجاد کبد چرب در زنان شود. معمولا زنانی که دیابت دارند، بیشتر در معرض ابتلا به کبد چرب قرار می‌گیرند.

قند خون بالا، به تنهایی به عنوان یکی از قابل توجه‌ترین عوامل و دلایل کبد چرب در زنان به حساب می‌آید و باید سطح قند موجود در خون کنترل شود. بارداری از دیگر عوامل ایجاد کبد چرب در زنان است؛ زیرا در دوران بارداری مصرف مواد غذایی متغیر است و در صورت مصرف بیش از حد چربی، چربی اضافی دریافت شده در بافت کبد ذخیره و سبب چرب شدن آن می‌شود.

درمان کبد چرب در زنان

مهم‌ترین کاری که باید برای درمان کبد چرب در زنان انجام شود، تنظیم یک رژیم غذایی مناسب است. برای اینکه میزان چربی کبد کاهش پیدا کند، باید درصد چربی کل بدن کاهش یابد تا چربی موجود در کبد به تدریج آزاد شود. با مصرف غذا‌های سالم و کم چرب، مانند انواع سبزیجات و میوه‌جات سرشار از فیبر، می‌توانید میزان سطح چربی در بدن را کاهش دهید.

ورزش کردن از جمله کار‌های دیگری است که می‌توانید برای درمان کبد چرب انجام دهید. فعالیت ورزشی سبب افزایش مصرف چربی در بدن و کاهش سطح آن خواهد شد. اگر دیابت دارید یا با مشکلات سوخت و سازی بدن مواجه هستید، به پزشک مراجعه کنید و نسبت به دریافت درمان تخصصی و دارو‌های مربوطه اقدام کنید.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر زنان در تهران

سخن پایانی

متاسفانه امروزه کبد چرب در زنان به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و یکی از مهم‌ترین عوامل آن، مصرف مواد غذایی مضر و رژیم نامناسب است. در کنار رژیم نامناسب، فعالیت بدنی نیز کاهش چشمگیری داشته است که به ایجاد کبد چرب در زنان منجر می‌شود.

برای اینکه زندگی سالم‌تری داشته باشید، بهتر است که سبک زندگی خود را عوض کنید تا از ایجاد عوارضی مانند کبد چرب خودداری کنید. در صورت مشاهده هر نوع از علائم کبد چرب، ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص داده شود کبد شما چرب است یا خیر. در صورتی که کبد چرب دارید، با روش‌های درمانی مناسب نسبت به درمان آن اقدام کنید.

منبع: mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا