مقالات آموزشی پزشکبان

دندان مصنوعی برای افراد جوان | انواع و هزینه آن

هنگامی که بحث دندان های مصنوعی مطرح می شود؛ اکثر افراد تصور می کنند که فقط افراد مسن از دندان مصنوعی استفاده می کنند، اما چنین نیست و این پروتزهای دندانی برای جوانان نیز قابل استفاده است. قشر جوان به دلیل اهمیت دادن به زیبایی، ممکن است در مورد دندان مصنوعی، با نگرانی هایی مواجه شوند؛ اما بهتر است بدانید که امروزه با پیشرفت فناوری، دندان های مصنوعی بسیار طبیعی ساخته می شوند و از نظر ظاهری هیچگونه تفاوتی با دندان های طبیعی ندارند.

در این میان برخی از پروتزهای مصنوعی، بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان به شمار می روند که در این مقاله به آن می پردازیم. چنان چه شما نیز به دلایل متعددی یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید؛ این مقاله برای شماست، تا انتها با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: بهترین متخصص ارتودنسی در کرج

انواع دندان مصنوعی

امروزه افراد جوان به دلایل مختلف نظیر پوسیدگی دندان، بیماری لثه، دیسپلازی اکتودرمال، رفلاکس معده، شکستن دندان و … ممکن است دندان های خود را از دست بدهند؛ از آن جایی که دندان ها نقش مهمی در زیبایی ایفا می کنند؛ افراد به دنبال جایگزین کردن دندان های از دست رفته با بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان هستند.

به طور کلی دو نوع از پروتزهای مصنوعی وجود دارد که شامل کامل و تکی می باشند. پروتزهای کامل از جنس رزین ساخته شده و تمام دندان ها را شامل می شوند. اما چنان چه بیمار فقط تعدادی از دندان های خود را از دست داده باشد، از پروتزهای تکه ای استفاده می شود. دندانپزشک بسته به تشخیص و روند درمان، بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان را انتخاب کرده و برای بیمار به کار می برد.

قیمت دندان مصنوعی برای افراد جوان

یکی از مهمترین سوالات و دغدغه هایی که در هنگام مراجعه به دندانپزشک ممکن است پیش بیاید، قیمت بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان  است. با توجه به این که قیمت دندان مصنوعی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و فقط تحت تاثیر یک عامل خاص نیست؛ نمی توان قیمت مشخص و ثابتی برای آن در نظر گرفت.

به عنوان مثال نوع کلینیک دندانپزشکی که انتخاب می کنید، میزان دستمزد پزشک، نوع پروتز دندانی و… می توانند در میزان هزینه تاثیرگذار باشند. همچنین روش درمانی برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود و به تشخیص پزشک بستگی دارد. از جمله موارد تاثیر گذار در میزان قیمت بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • مواد پروتز

با توجه به اینکه پروتز دندانی از چه موادی ساخته شده باشد؛ قیمت آن متفاوت خواهد بود. برای مثال، تاج دندان فلزی به دلیل زیبایی کمتر، از نوع سرامیکی ارزان تر است.

 • نوع درمان

با توجه به روند درمان که شامل اصلاح دندان ها و یا ترمیم می شود؛ هزینه بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان متفاوت خواهد بود. هرچه مراحل درمان طولانی تر و بیشتر باشد این هزینه بالاتر خواهد بود.

 • تعداد پروتزها

همان طور که پیش تر ذکر شد؛ پروتزهای کامل، تمامی دندان ها را شامل شده و فک را به طور کامل می پوشانند. این درحالی است که دندان های تکی، به جای دندان های از دست رفته قرار می گیرند و قیمت مناسب تری دارند.

 • محل کلینیک دندانپزشکی

بدیهی است که مراجعه کلینیک های قرار گرفته در شهرهای بزرگ و شلوغ، هزینه بیشتری برای بیماران به دنبال دارد. همچنین قرار گرفتن کلینیک در قسمت گران قیمت شهر، میزان هزینه را بالاتر می برد.

 • شهرت و سابقه دندانپزشک

علاوه بر موارد فوق، اینکه دندانپزشک چه سوابق درخشانی در زمینه درمان موفق داشته باشد و همچنین میزان شهرت او ممکن است در تعیین دستمزد دندانپزشکی تاثیرگذار باشد.

بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان

بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ظهور انواع روش ها و پروتزهای دندانی، بسیاری از افراد جوان با این سوال مواجه می شوند که بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان کدام نوع است. هر کدام از پروتزهای دندانی اعم از کامل یا تکه ای و ثابت و متحرک ویژگی های خاص خود را دارند و بهترین روش برای تشخیص بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان، مشورت با دندانپزشک است.

متخصص دندانپزشک با توجه به وضعیت فک و لثه، دندان های از بین رفته و سن مراجعان بهترین نوع پروتزها را پیشنهاد خواهد کرد. به طور کلی می توان گفت بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان، ایمپلنت های دندانی است. این روش به عنوان یکی از متداول ترین روش ها برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته، نزد جوانان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

ایمپلنت دندانی

هر ایمپلنت دندانی از یک پایه از جنس کروم کبالت و یک تاج دندانی تشکیل شده است. پایه توسط دندانپزشک در استخوان فک جای گذاری شده و سپس تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد. ایمپلنت ها پروتزهای ثابت بوده و از دوام و عمری طولانی برخوردارند. همچنین به دلیل شباهت بسیار ایمپلنت دندانی به دندان طبیعی این روش از محبوب ترین روش های جایگزینی دندان، بین جوانان می باشد.

دندان مصنوعی تکی برای افراد جوان

همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد؛ پروتزهای دندانی در دو نوع تکی یا تکه ای و نوع کامل وجود دارند. دندان مصنوعی تکی تمام فک را در بر نمی گیرد و به صورت تکی به کار می رود. به طور معمول هنگامی که تنها بخشی از دندان ها از دست رفته باشند و دندانپزشک تشخیص دهد که نمی توان از ایمپلنت دندانی و بریج دندان استفاده کرد؛  از دندان مصنوعی تکی به عنوان بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان استفاده می شود.

استفاده از دندان مصنوعی تکی برای افراد جوان از مزایا و معایب خاص خود برخوردار است که در زیر به آن می پردازیم.

مزایای دندان مصنوعی تکی

از مزایای دندان مصنوعی تکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در این روش، دندان های مجاور به طور کامل تراشیدن نمی شوند.
 2. این روش نیازی به جراحی لثه و کاشت پروتز ندارد.
 3. روشی آسان و سریع است.
 4. هزینه این روش نسبت به سایر پروتزهای دندانی پایینتر است.
 5. دندان مصنوعی تکی جزو دندان های مصنوعی متحرک محسوب می شود و می توان آن را خارج کرده و لثه زیر آن را به خوبی تمیز کرد.
 6. برای دندان مصنوعی تکی مراجعه به لابراتوار دندانی تخصصی نیاز نیست و اکثر متخصصان دندانپزشک قادر به ساخت آن هستند.

معایب دندان مصنوعی تکی

 1. استفاده از دندان مصنوعی تکی موجب پوسیدگی و لق شدن دندان های مجاور دندان مصنوعی شده و باعث کاهش عمر این دندان ها خواهد شد.
 2. گیره های دندان مصنوعی تکی، به ویژه برای دندان های جلویی ظاهر بدی ایجاد می کند و بهتر است به جای آن از روش ایمپلنت استفاده کرد.
 3. این نوع پروتز دندانی، دارای دوام زیادی نیست و گیره های آن ممکن است بشکند و نیاز به تعمیر یا دوباره ساختن دندان مصنوعی پیدا کنید.
 4. به دلیل متحرک بودن، شبیه به دندان طبیعی به نظر نمی رسد و احساس مصنوعی بودن دارد.
 5. از نظر قدرت و توان جویدن، نسبت به بریج دندان و ایمپلنت دندان، بسیار ضعیف تر عمل می کند.
 6. بنابراین این نوع پروتز را نمی توان به عنوان بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان در نظر گرفت.

جمع بندی

در این مقاله به بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان پرداخته شد. همان طور که شرح دادیم به دلیل اهمیت زیبایی ظاهر و کیفیت برای جوانان، انتخاب بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه به دلیل پیشرفت علم انواع پروتزهای بسیار طبیعی و دائمی ساخته شده است و این پروتزها از کیفیت خوبی برخوردارند مقاله ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ را مطالعه کنید.

جوانان می توانند با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و مشاوره با یک متخصص دندانپزشک، بهترین انتخاب را داشته باشند. دندانپزشکان با معاینه و انجام بررسی های لازم بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان را انتخاب می کنند. همچنین می توانند پشتیبانی مناسبی به شما ارائه داده و نگرانی های شما را رفع کنند؛ بنابراین در انتخاب یک دندانپزشک مجرب و ماهر دقت کنید.

سوالات متداول

آیا دندان مصنوعی تنها برای افراد مسن کاربرد دارد؟

بسیاری از افراد جوان تصور می کنند که دندان مصنوعی فقط مخصوص افراد مسن است؛ اما بسیاری از جوانان نیز ممکن است به دلایل مختلف نظیر آسیب و پوسیدگی دندان، دندان های خود را از دست بدهند. در چنین شرایطی با انتخاب بهترین نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان، می توان اعتماد به نفس آن ها را افزایش داد و سلامت دهان و دندان آن ها را تضمین کرد.

قیمت دندان مصنوعی برای افراد جوان چقدر است؟

قیمت بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان به عوامل متعددی نظیر دستمزد دندانپزشک، محل قرار گرفتن کلینیک دندانپزشکی، روند درمان، مواد استفاده شده در پروتزهای دندانی و چندین عامل دیگر بستگی داشته و بهترین راه جهت اطلاع از قیمت دقیق و به روز هزینه دندان مصنوعی، تماس با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر و مشاوره با پرسنل دندانپزشکی می باشد.

بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان کدام است؟

با توجه به شباهت بسیار ایمپلنت های دندانی به دندان طبیعی و همچنین ثابت بودن آن، این نوع پروتزهای دندانی از محبوبیت بیشتری در بین جوانان برخوردارند. ایمپلنت های دندانی از دوام خوبی برخوردارند و به فرد احساس دندان طبیعی را می دهند.

منبع: denturehealthcare

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا