دندان

تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی چیست؟

نخ دندان ارتودنسی، نخ دندانی است که استفاده از آن احتمال وارد شدن آسیب به سیم‌های ارتودنسی را کاهش می‌دهد. این نخ دندان‌ها انواع مختلفی دارند و هر پزشکی با توجه به شرایط مراجعه‌کننده، نوع خاصی از آن‌ها را توصیه می‌کند. افرادی که عمل ارتودنسی را انجام می‌دهند تمایل دارند بدانند که نخ دندان مخصوص ارتودنسی چه تفاوتی با نخ دندان معمولی دارد. در ادامه به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

داشتن دندان‌های زیبا و مرتب تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد. با این حال مرتب بودن دندان‌ها می‌تواند در سلامت دهان و دندان نیز اثر ‌گذار باشد. نامرتب بودن بیش از حد دندان‌ها پس از مدتی باعث پوسیدگی و آسیب‌دیدگی سایر دندان‌ها می‌شود. ارتودنسی روشی است که به کمک آن می‌توان مشکلات مختلف را برطرف کرد. برای دیدن لیست بهترین متخصص ارتودنسی در کرج روی لینک کلیک کنید.

نخ دندان ارتودنسی چه تفاوتی با نخ دندان معمولی دارد؟

نخ دندان ارتودنسی، از لحاظ ساختاری، تفاوت عمده و چشمگیری با نخ دندان معمولی ندارد. به طور مثال یکی از رایج‌ترین نخ دندان‌هایی که برای دوران ارتودنسی توصیه می‌شود، نخ دندان مومی است که به جای یک رشته، چند رشته دارد. رشته‌های این نخ دندان به موادی مانند موم و فلوریدا آغشته شده‌اند.

چند رشته‌ای بودن و داشتن موادی مانند موم، مانع ایجاد آسیب به سیم‌های ارتودنسی می‌شود؛ همچنین نخ دندان‌های نواری نیز دیگر مدلی هستند که برخلاف نخ دندان معمولی عرض زیادی دارند. این عرض زیاد باعث ایجاد سطح تماس بیشتر می‌شود. به طور کلی نخ دندان ارتودنسی، ساختاری دارد که به موجب آن تمیز کردن دندان‌های سیم کشی شده، راحت‌تر خواهد بود.

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی
نخ دندان مخصوص ارتودنسی در انواع مختلفی تولید می شود که باید با بررسی و تحقیق یکی از آن ها را انتخاب کرد.

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی

ارتودنسی روش درمانی است که برای حل مشکلات مختلف دهان و دندان، تجویز می‌شود؛ در نتیجه هر فردی باید شرایط ویژه‌ای را در طول درمان رعایت کند. انواع نخ دندان، با ویژگی‌های مختلف وجود دارد که هر یک از آن‌ها مناسب نوع خاصی از سیم کشی است. در ادامه انواع مختلف نخ دندان مخصوص ارتودنسی را معرفی خواهیم کرد.

نخ دندان موم دار

نخ دندان مومی، نوعی نخ دندانی است که تعداد رشته‌های بیشتری نسبت به نخ دندان‌های معمولی دارد؛ همچنین رشته‌های این نخ دندان به میزان زیادی موم و فلوریدا آغشته شده‌اند. این نخ دندان به دلیل شرایط ویژه‌ای که دارد در اکثر موارد به عنوان نخ دندان ارتودنسی تجویز می‌شود.

تعداد رشته‌های بالای این نخ دندان باعث ایجاد سطح تماس بیشتر می‌شود که در نتیجه آن، بازمانده‌های غذا بین دندان کاملاً خارج می‌شوند؛ همچنین وجود موم باعث می‌شود که نخ با سهولت بسیار بیشتری از بین دندان‌ها عبور کند. در این صورت سیم کشی دندان‌ها آسیب نخواهند دید. وجود فلوراید نیز مقاومت مینای دندان در برابر پوسیدگی را افزایش می‌دهد.

نخ دندان نواری

نخ دندان نواری، شباهت زیادی به نخ دندان معمولی دارد؛ تنها تفاوت آن‌ها، عرض بیشتر و نواری بودن نخ دندان نواری است. عرض بیشتر این مدل نخ دندان، سطح تماس بیشتری ایجاد می‌کند به همین دلیل برای زمان ارتودنسی مناسب است.

نخ دندان سوپرفلاس

این مدل نخ دندان ارتودنسی بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که ارتودنسی آن‌ها ثابت است. این نخ دندان از سه قسمت تشکیل می‌شود. قسمت نوک آن، متریال پلاستیکی دارد و باعث می‌شود  نخ با سهولت بیشتری از میان دندان‌ها عبور کند. قسمت دوم آن، نخ حجیمی است که به کاموا شباهت دارد. این نخ حجیم به بهتر تمیز شدن دندان‌ها کمک می‌کند. قسمت سوم آن که طول زیادی دارد، نخ دندان عادی است.

مطالعه بیشتر: معایب ارتودنسی نامرئی

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

وجود سیم‌های ارتودنسی شرایط خاصی را برای نخ دندان کشیدن ایجاد می‌کند. رعایت این نکات مانع از ایجاد مشکلاتی مانند جابه جایی سیم‌ها یا شل شدن آن‌ها می‌شود. در ادامه نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی را شرح خواهیم داد.

  • ابتدا میزان مورد نیازی از نخ را از قسمت اصلی آن جدا کنید. به نظر می‌رسد چیزی حدود ۵۰ سانتی‌متر کافی باشد.
  • نخ دندان بریده شده را دور دو انگشت میانی دست بپیچانید.
  • نخ را با کمک انگشت شست و اشاره، محکم نگه دارید؛ سپس نخ را به آرامی میان دندان‌های خود بکشید. نخ را به عقب و جلو حرکت دهید. محکم کشیدن نخ دندان، باعث ایجاد پارگی در لثه می‌شود.

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

سخن پایانی

نخ دندان ارتودنسی تفاوت عمده‌ای با نخ دندان معمولی ندارد. تولیدکنندگان برای تهیه نخ دندان‌های مناسب ارتودنسی شرایطی را در نظر می‌گیرند که به موجب آن، تمیز کردن دندان‌ها با سهولت بیشتری انجام شود. قیمت این نخ دندان‌ها تفاوت عمده‌ای با نخ دندان‌های معمولی ندارد. با این حال وجود بعضی شرایط ویژه مانند آغشته بودن به موم یا داشتن ساختاری مانند گیره نخ دندان باعث تفاوت قیمت آن‌ها می‌شود قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو می توانید در مقاله مربوط مطالعه کنید.

منبع: bsdp

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا