مقالات آموزشی پزشکبان

عفونت گوش

عفونت‌های باکتریایی و ویروسی معمولا مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن عفونت گوش در بخش‌های مختلف گوش هستند. عفونت‌های ایجاد شده معمولا به صورت خودبخودی از بین می‌روند، اما گاهی اوقات بر اثر التهاب و یا جمع شدن مایعات در گوش از بین نمی‌روند که همین موضوع ممکن است باعث احساس درد شود.

معمولا در صورتی که عفونت گوش درمان نشود و یا بسیار حاد شود، امکان آسیب به گوش میانی و داخلی افزایش می‌یابد؛ بنابراین بهتر است در صورت داشتن علائم التهاب و عفونت گوش این موضوع را جدی بگیرید و به فکر درمان آن باشید‌، اما آیا شما از علائم التهاب گوش اطلاعی دارید؟ آیا از روش‌های درمان و رفع عفونت گوش چیزی می‌دانید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر تشخیص سرطان سینه

درمان عفونت گوش
اگر مبتلا به عفونت گوش هستید نگران نباشید به راحتی می‌توانید آن را درمان کنید اما برای درمان عفونت گوش باید سریعا اقدام کنید.

درمان عفونت گوش

عفونت گوش بیماری شایعی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان به دلایل مختلفی به وجود می‌آید که در بسیاری از مواقع این عفونت گوش همراه با احساس درد است. اگر شما هم به دنبال راهی برای درمان عفونت گوش هستید، بهتر است به موارد زیر دقت کنید. راه‌های درمان خانگی عفونت گوش شامل موارد زیر هستند.

 • استفاده از کمپرس سرد یا گرم

برای درمان عفونت گوش می‌توانید هم به صورت جداگانه و هم به صورت دوره‌ای از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. استفاده از این کمپرس می‌تواند درد ناشی از عفونت گوش را کاهش دهد.

درمان خانگی عفونت گوش با کمپرس سرد یا گرم به این صورت است که به مدت ۵_۱۰ دقیقه، یک پد داغ و یا یک دستمال سرد را روی گوش قرار دهید و از آن برای کاهش التهاب گوش کمک بگیرید. ضمنا می‌توانید از این روش برای کودکان به صورت دوره‌ای نیز استفاده کنید.

 • تمرین حرکات نرمشی کردن

انجام حرکات نرمشی و آهسته با گردن می‌‌تواند باعث کاهش فشار در کانال گوش شود که برای این کار باید ابتدا صاف بنشینید؛ سپس گردن خود را به آرامی و به نحوی که موازی با شانه‌هایتان باشد، به مدت ده ثانیه به سمت راست و چپ چرخش دهید؛ دقت کنید که حرکات باید آهسته انجام شود و می‌توانید چندین بار در طول روز این کار را تکرار کنید.

 • درمان عفونت گوش با سیر

یکی دیگر از روش‌های درمانی عفونت گوش، استفاده از سیر است که روغن سیر به علت دارا بودن خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی که دارد، می‌تواند باعث از بین بردن این میکروب‌ها و قارچ‌ها شود. در صورت از بین رفتن عفونت گوش، درد و التهاب گوش کاهش می‌یابد.

برای تهیه روغن سیر می‌توانید چند حبه سیر را در روغن زیتون خیس کنید؛ سپس از این روغن به عنوان یک قطره برای درمان عفونت گوش استفاده کنید. در صورت نداشتن روغن زیتون، می‌توانید یک سیر خام را درون قسمت بیرونی گوش قرار دهید تا عفونت گوش را از بین ببرد.

 • استفاده از زنجبیل

از دیگر موادی که در درمان‌های خانگی برای از بین بردن عفونت گوش استفاده می‌شود می‌توان به زنجبیل اشاره کرد. زنجبیل به دلیل خاصیت ضدالتهابی که دارد، می‌تواند در کاهش عفونت گوش موثر باشد.

کلینیک پیشنهادی: بهترین کلینیک روان‌شناسی

قطره برای عفونت گوش
قطره برای عفونت گوش بسیار زیاد است اما باید با تحقیق و بررسی بهترین قطره برای عفونت گوش را تهیه کنید.

بهترین قطره برای عفونت گوش

گاهی اوقات درمان عفونت گوش در منزل با استفاده‌های خانگی امکان پذیر نیست؛ بنابراین بهترین راه برای این کار، استفاده از انواع قطره‌های گوش است که در ادامه به معرفی بهترین قطره برای درمان عفونت گوش می‌پردازیم .

 • قطره گوش دکسون

این قطره یک قطره برای استریل کردن چشم و گوش است. ترکیبات قطره گوش دکسون، از دگزامتازون و سدیم فسفات تشکیل شده که در درمان التهاب، آلرژی و عفونت گوش و همچنین چشم موثر است.

 • قطره گوش اوتیپست

این نوع قطره که از دسته هیدورکورتیزون‌ها است در کاهش التهاب‌های گوش، حلق و بینی موثر است و خاصیت ضد قارچی و منقبض کننده هم دارد. معمولا عفونت گوش همراه با خارش است که این قطره باعث کاهش خارش در ناحیه گوش می‌شود. دقت کنید از این قطره برای کودکان زیر ۳ سال نمی‌توان استفاده کرد.

 • قطره گوش بتازونیت

قطره گوش بتازونیت یا همان بتامتازون، یکی از قطره‌هایی است که برای درمان عفونت گوش بزرگسالان و همچنین برای کاهش عفونت و التهاب، تسکین درد گوش و کاهش سوزش گوش استفاده می‌شود.

دقت کنید در دوران بارداری، شیردهی، مصرف چندین دارو همزمان، پارگی و آسیب پرده گوش به هیچ عنوان از این قطره استفاده نکنید. ضمنا از تجویز قطره بتازونیت به دیگران جدا خودداری کنید.

 • قطره گوش جنتامایسین

استفاده از این قطره برای کاهش علائم التهاب گوش در کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. از قطره جنتامایسین در دوران‌های حساس مانند بارداری و شیردهی تنها با تجویز پزشک می‌توانید استفاده کنید.

 • قطره گوش افلوکساسین

قطره گوش افلوکساسین یکی از قطره‌هایی است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی گوش از آن استفاده می‌شود.

بهتر است به صورت طولانی مدت از قطره گوش استفاده نکنید؛ چرا که امکان بروز عوارضی مانند تب، خارش، سرخی، سر درد، تنگی نفس، کهیر و… در اثر استفاده طولانی مدت از این قطره‌ها وجود دارد.

ضمنا از تجویز خود سرانه هر یک از این قطره‌ها برای دیگر افراد اطرافتان پرهیز کنید. هر یک از این قطره‌ها موارد منعی دارند که بهتر است تجویز آن‌ها توسط پزشک معالج انجام شود.

علائم التهاب گوش
عفونت گوش یا همان الهاب گوش علائمی دارد که شناخت آن‌ها کمک می‌کند تا در زمان مبتلا شدن، سریعا متوجه شوید و برای درمان اقدام کنید

علائم التهاب گوش

التهاب گوش یا همان اوتیت، نوعی بیماری شایع است که امکان دارد در تمامی رده‌های سنی مشاهده شود. معمولا التهاب گوش ( قرمزی و تورم گوش ) پس از عفونت گوش به وجود می‌آید که نواحی مختلف گوش مانند بخش خارجی گوش و گوش میانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای تشخیص التهاب گوش معمولا پزشک با استفاده از علائم و همچنین تشخیص بالینی به آن پی می‌برد که مهم‌ترین علائم التهاب گوش شامل موارد زیر است‌.

 • تب
 • بی حالی بدن
 • درد گوش
 • خارش در مجرای گوش
 • افزایش ترشحات مایع یا چرکی از گوش
 • کم شدن حس شنوایی به صورت موقت
 • احساس پر بودن گوش

عوامل نام برده همگی جز علائم التهاب گوش هستند که شدت و میزان هر یک از این نشانه‌ها، در افراد مختلف، متفاوت است.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر قلب در ایران

جمع بندی

عفونت گوش یکی از بیماری‌های است که به علت عفونت‌های باکتریایی، ویروسی ایجاد می‌شود. این عفونت می‌تواند در قسمت‌های مختلف گوش از جمله گوش داخلی، خارجی، میانی و پشت پرده گوش به وجود بیاید. گاهی اوقات این عفونت همراه با درد و خارش همراه است که برای کاهش این علائم می‌توانید از درمان‌های خانگی استفاده کنید.

در صورتی که عفونت گوش به صورت خانگی درمان نشود، استفاده از قطره‌ برای عفونت گوش را طبق تجویز پزشک می‌توانید استفاده کنید. معمولا با توجه به شدت و میزان التهاب گوش، درمان آن متغییر است. ضمنا تحت هیچ شرایطی نباید هیچ گونه قطره و دارویی را برای درمان عفونت گوش دیگران تجویز نکنید.

سوالات متداول

آیا قرار گیری در مقابل دود تنباکو می‌تواند باعث ایجاد عفونت گوش شود؟

یکی از عوامل ایجاد عفونت گوش، قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند دود است. دود تنباکو نیز یکی از عوامل تحریک کننده است که قرار گیری در معرض آن، باعث افزایش عفونت گوش می‌شود.

آیا سوراخ کردن گوش می‌تواند باعث عفونت گوش شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، سوراخ کردن گوش در واقع یک زخم باز است که امکان ورود هرگونه آلودگی، باکتری، ویروس و... را افزایش می‌دهد و امکان دارد باعث عفونت گوش شود.

عفونت گوش چند روز می‌ماند؟

معمولا در صورتی که عفونت و التهاب گوش خیلی حاد نباشد طی ۲ تا ۳ روز درمان می‌شود و بهبود می‌یابد.

منبع: nhsinform

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا