مقالات آموزشی پزشکبان

مزوتراپی صورت

داشتن پوستی شفاف و بدون لک و جوش تاثیرات فراوانی در زیباسازی چهره افراد دارد. استفاده از محصولاتی که به عنوان روتین پوستی شناخته می‌شوند تاثیرات زیادی در رفع مشکلات پوستی دارند، اما مزوتراپی  صورت یک روش نوین است که برای از بین بردن انواع مشکلات صورت  کاربرد دارد و اثربخشی آن نسبت به محصولاتی که در روتین پوستی و مراقبتی استفاده می‌شود بسیار بیشتر است.

اگر شما هم قصد دارید برای رفع مشکلات پوستی خود مزوتراپی صورت را انجام دهید بهتر است تا ادامه مطلب با ما همراه باشید؛ چرا که ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی از چگونگی انجام مزوتراپی صورت، تاثیراتی که روی پوست می‌گذارد، هزینه و پاسخ برخی سوالات و… را در اختیار شما قرار دهیم.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی در واقع یک روش مراقبت پوستی کم تهاجمی است که در آن سلول‌های پوست، مواد مغذی را دریافت می‌کنند. از طریق مزوتراپی، بسیاری از مواد مفید که برای حفظ شادابی و جوانسازی پوست موثر است به پوست تزریق می‌شوند.

اولین بار در سال ۱۹۵۲ این روش درمانی توسط یک پزشک فرانسوی به منظور تسکین درد به کار رفت که با گذشت زمان این روش دچار تغییر و تحولاتی شد. مواد مغذی به لایه‌ی میانی پوست یا همان مزودرم تزریق می‌شود.

از طریق تزریق مواد مغذی توسط سوزن‌های بسیار ظریف به لایه میانی پوست ، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، عصاره‌های گیاهی و هورمون‌ها به پوست می‌رسد که تاثیرات شگفت انگیزی در جوانسازی پوست دارد.

عوارض مزوتراپی صورت
قبل از انجام از عوارض مزوتراپی صورت اطلاعاتی به دست آورید.

مزوتراپی صورت برای لک

اگر شما هم از داشتن لک روی پوست خود خسته شده‌اید و به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستید، به شما روش مزوتراپی صورت را که میزان اثربخشی و نتیجه‌گیری بالایی دارد را پیشنهاد می‌کنیم.

مزوتراپی صورت برای رفع لک صورت، بهترین روش انتخابی برای رفع آن‌ها می‌باشد که به دلیل تزریق مواد مغذی به لایه میانی پوست تاثیرات فوق العاده در کاهش لک‌های صورت دارد؛ بنابراین شما می‌توانید با انتخاب یک مرکز مناسب، از مزوتراپی صورت برای رفع لکه‌های پوست خود و شفافیت آن استفاده کنید .

مدت اثر مزوتراپی صورت

تعیین مدت اثر مزوتراپی صورت به طور دقیق برای تمامی افراد یکسان نیست؛ چرا که مدت ماندگاری و اثر این روش، تحت تاثیر پارامترهای گوناگونی قرار دارد که شامل موارد زیر هستند.

 • نوع مواد مزوتراپی
 • تعداد جلسات
 • شرایط و نوع پوست

عوامل نام برده در ماندگاری و اثر مزوتراپی صورت نقش دارند که به طور کلی بین ۶ تا ۱۲ ماه اثرات مزوتراپی ماندگاری دارد؛ البته برای تمامی افراد این زمان یکسان نیست و علاوه بر میزان مشکلات پوستی فرد، عوامل ذکر شده نیز تاثیرگذار هستند.

پزشک پیشنهادی: بهترین روانپزشک تهران

عوارض مزوتراپی صورت

قبل از هرگونه تصمیم گیری، آشنایی و آگاهی نسبت به عوارض مزوتراپی صورت، لازم و ضروری است؛ هر چند عوارض این روش نسبت به مزایای آن فوق العاده ناچیز است، اما به هر حال اطلاع از این عوارض به تصمیم گیری نهایی شما کمک می‌کند.

نکته قابل توجه در مزوتراپی صورت، انتخاب پزشک متخصص و با تجربه است که میزان بروز عوارض مزوتراپی صورت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد؛ به طور کلی از مهم‌ترین عوارض مزوتراپی صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • احساس درد
 • تورم و حساسیت ‌پوست صورت
 • قرمز شدن پوست
 • عفونت در درجات مختلف
 • خارش پوست
 • برجستگی در ناحیه تزریق
 • به جا ماندن جای زخم روی صورت
 • کبودی پوست
 • حالت تهوع ( به ندرت )

گفتنی است بروز هر کدام از این عوارض به ندرت برای افراد پدید می‌آید که با انتخاب پزشک ماهر، میزان بروز این عوارض تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد؛ بنابراین با انتخاب یک مرکز درمانی معتبر و ‌پزشک متخصص می‌توانید در کاهش این عوارض جانبی نقش داشته باشید.

فواید مزوتراپی صورت
شناسایی فواید مزوتراپی صورت می تواند در انجام دادن این کار کمک بسیار زیادی کند.

هزینه مزوتراپی صورت

حقیقتا تعیین قیمت کلی و یکسان برای مزوتراپی صورت امکان پذیر نیست. هزینه مزوتراپی صورت به پارامترهای متعددی بستگی دارد که شامل موارد زیر است.

 • داروها و مواد استفاده شده

در مزوتراپی فرمول مشخص و دقیقی برای تزریق مواد به لایه میانی پوست وجود ندارد. در واقع پزشک با توجه به نوع پوست، مشکل پوست و شرایط آن از مواد مختلف برای درمان و رفع مشکلات پوستی استفاده می‌کند. نوع و میزان استفاده از هر یک از مواد مورد نیاز متفاوت است که در نهایت منجر به تغییر قیمت نهایی می‌شود.

 • مهارت و تخصص پزشک

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه مزوتراپی صورت، مهارت و تخصص پزشک است؛ چرا که هر چقدر مهارت و تخصص پزشک بالاتر باشد، راحت‌تر می‌تواند نیازهای پوستی شما را تشخیص دهد. در صورتی‌ که تزریق سوزن‌ها توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، میزان عوارض احتمالی،  کاهش می‌یابد.

 • تعداد جلسات درمانی

تعداد جلسات مزوتراپی توسط پزشک مشخص می‌شود که پزشک بر اساس نیاز پوست شما و انتظارات شما تعداد جلسات را مشخص می‌کند.

عوامل ذکر شده، از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه مزوتراپی صورت است که علاوه بر این موارد، پارامترهای دیگری همچون موقعیت مکانی، کلنیک انتخابی و… نیز در تغییر قیمت مزوتراپی تاثیرگذار هستند.

فواید مزوتراپی صورت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید استفاده از روش مزوتراپی برای حفظ نشاط و شادابی پوست و همچنین جوانسازی آن از سن ۱۸ سالگی به بالا برای همه افراد امکان پذیر است؛ چرا که فواید بی‌نظیری دارد‌. از جمله فواید مزوتراپی صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش چربی‌های اضافی پوست
 • کم شدن سلولیت
 • رفع چین و چروک‌های ریز
 • سفت شدن پوست
 • از بین بردن لکه‌های روی پوست
 • کمک به درمان آلوپسی
 • کم رنگ شدن جای بخیه و زخم

در روش مزوتراپی از مواد گوناگونی برای رفع مشکلات پوستی شما استفاده می شود، به عنوان مثال اگر پوست شما دارای چین و چروک باشد و هدف شما از انجام مزوتراپی رفع چین و چروک‌ها باشد از موادی که در رفع مشکلات به شما کمک می‌کند استفاده می‌شود. همچنین اگر هدف شما از مزوتراپی، رفع لک‌های پوستی باشد با تزریق موادی که برای رفع لک‌های پوستی موثر است سعی می‌کنند که شما را در حل این مشکل کمک کنند؛  بنابراین مزوتراپی با توجه به نیاز و رفع مشکلات صورت شما انجام می‌شود.

در مزوتراپی از انواع ویتامین‌ها، هورمون‌ها مانند کلسی تونین استفاده می شود. همچنین از داروهایی که  عروق خون رسانی را گشاد می‌کنند بهره می‌برند که باعث افزایش خون رسانی به بافت‌های پوست صورت، افزایش نشاط، شادابی پوست و… می‌شود. ضمنا با اضافه کردن برخی از هورمون‌ها به مواد مزوتراپی تاثیرات فوق العاده ای را در سفت شدن پوست خود مشاهده خواهید کرد .

چند جلسه مزوتراپی برای لک صورت لازم است؟

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم که چند جلسه مزوتراپی برای لک‌های صورت کافی است نمی‌توان پاسخ قطعی و دقیق را داد؛ چرا که این روش بسته به شرایط پوستی و لکه‌های شما متغیر است، اما به طور کلی بین  ۳ تا ۵ جلسه مزوتراپی برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی شما در فاصله زمانی ۷ تا ۱۰ روز لازم است.

مدت زمان فاصله بین جلسات مزوتراپی و همچنین تعداد جلسات لازم با توجه به عواملی تعیین می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • میزان تیرگی لکه
 • نوع لکه
 • عمر لکه‌های ایجاد شده ( از بین رفتن لکه‌های قدیمی به زمان بیشتری نیاز است)
 • نوع پوست
 • تبحر تکنسین مزوتراپی
 • نوع مواد استفاده شده در جلسات
 • فاصله بین جلسات مزوتراپی و…

عوامل نام برده همگی در تعداد جلسات مزوتراپی تاثیرگذار هستند و فاصله آن‌ها تاثیر گذار است. به عنوان مثال در صورت نشان دادن علائم بهبودی امکان دارد که فاصله جلسات به یک ماه یک بار تغییر کند.

مراقبت بعد از مزوتراپی صورت

اگر شما هم از روش مزوتراپی صورت برای رفع مشکلات پوستی خود استفاده کرده‌اید، باید بدانید که برای نتیجه گیری بهتر از این روش درمانی، رعایت نکات مراقبت بعد از مزوتراپی صورت لازم و ضروری است. از جمله اقدامات مراقبتی که بعد از مزوتراپی صورت باید انجام دهید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پرهیز از مصرف داروهای روان کننده خون مانند آسپرین
 • خودداری از انجام فعالیت‌های ورزشی به مدت ۲ روز
 • پرهیز از شستن صورت بعد از مزوتراپی صورت به مدت ۱۰_۱۵ ساعت
 • استفاده نکردن از داروهای ضد التهاب
 • پرهیز از تماس یا خارش سطح پوست
 • مصرف کافئین، الکل و دخانیات ممنوع

در صورت عمل کردن به نکات گفته شده، علاوه بر کاهش احتمال عفونت، روند بهبودی نیز سریع‌تر انجام می‌شود.

مراقبت بعد از مزوتراپی صورت
بعد از انجام مزوتراپی شما باید مراقبت‌های انجام بدید تا تاثیر بهتر و بیشتری بر روی صورت شما داشته باشد

نقاط تزریق مزوتراپی صورت

آیا تا به حال این سوال برایتان ایجاد شده که نقاط تزریق مزوتراپی صورت کجاست؟ تا چه عمقی این سوزن‌ها به پوست نفوذ می‌کنند؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که نقاط تزریق مزوتراپی صورت در افراد، متفاوت است و با توجه به محل قرار گیری لک‌ها و مشکلات پوستی متغیر است.

سوزن‌هایی که مواد مغذی را به لایه میانی پوست (مزودرم) تزریق می‌کنند، به عمق ۱_۴ میلی‌متری پوست نفوذ می‌کنند و از این طریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و دیگر مواد مغذی را به پوست صورت می‌رسانند.

پزشک پیشنهادی: بهترین دندانپزشک شیراز

جمع بندی

افرادی که دارای مشکلات پوستی هستند، به دنبال راهی برای رفع این مشکلات هستند که هرچه سریع‌تر به رفع این مشکلات پوستی کمک کنند. استفاده از روش مزوتراپی صورت روشی نوین است که میزان اثربخشی و ماندگاری بالایی دارد، به این صورت که مواد مورد نیاز پوست را به لایه میانی پوست تزریق می کنند و پس از گذشت چند روز شاهد تغییرات فوق العاده‌ای روی پوست می شوید.  برای جلوگیری از عوارض حداقلی مزوتراپی صورت انتخاب یک کلینیک معتبر و یک پزشک با تجربه را در اولویت کار خود قرار دهید و صرفا روی هزینه‌های مصرفی زوم نکنید؛ چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند .

سوالات متداول

چند جلسه مزوتراپی صورت کافی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تعداد جلسات مزوتراپی صورت با توجه به معیارهای مانند میزان مشکلات پوست و همچنین مرکز درمانی و تخصص پزشکی شما متغیر است، اما به طور کلی تعداد جلسات مزوتراپی بین ۳ تا ۵ روز برای افراد می‌باشد.

آیا مزوتراپی درد دارد؟

اصولا به دلیل نازک بودن سوزن‌هایی که برای تزریق مواد مغذی به لایه میانی پوست استفاده می‌شود درد بسیار کمی را بعضی از افراد احساس می‌کنند.

آیا مزوتراپی فقط برای جای جوش است؟

استفاده از روش مزوتراپی صورت برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی مانند از بین بردن لکه‌های پوستی، جای سوختگی، کم رنگ شدن لک‌های پوستی و همچنین از بین بردن جای بخیه و زخم‌های صورت نیز کاربرد دارد.

منبع: aestheticsglow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا