مقالات آموزشی پزشکبان

برای باز شدن رگ‌های قلب چه بخوریم؟

همان‌طور که می‌دانید، قلب اصلی‌ترین عضو بدن است و انسان برای حفظ بقای خود، به آن نیاز خواهد داشت و در صورتی که کوچک‌ترین تغییراتی در این عضو به وجود بیاید، می‌تواند برای ما امری خطرناک محسوب شود.

در مقابل این توضیحات، گرفتگی عروق قلبی، یکی از مشکلاتی است که امروزه افراد زیادی درگیر آن می‌شوند. در واقع در این فرایند، شریان‌های کرونر که رگ‌های خون‌رسان به قلب هستند و وظیفه خون‌رسانی، رساندن اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌های قلبی را بر عهده دارند، گرفته شده و در این صورت، می‌توانند پیامد‌های بسیار خطرناکی را با خود به دنبال داشته باشند.

در پس این موضوع، مهم‌ترین موردی که باید به آن توجه کنیم؛ درمان و از بین بردن این عارضه است. برای درمان باز‌شدن رگ‌ها، راهکار‌های پزشکی متعددی وجود دارد که بسیار کاربردی هستند. اما جالب است بدانید، در صورت مبتلا بودن به این بیماری، مواد خوراکی نیز وجود دارد که در باز شدن عروق کرونری انسان، تأثیر مثبتی خواهد داشت.

امروز در این مقاله از سایت پزشکبان قصد داریم تا در مورد عنوان ” برای باز شدن رگ‌های قلب چه بخوریم” صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین اگر شما نیز درگیر این بیماری هستید، تا انتهای این مطلب، با ما همراه باشید.

کلینیک پیشنهادی: بهترین مرکز لیزر در میرداماد

درمان عروق کرونری با استفاده از راهکار‌های طب سنتی

در ابتدا و قبل از هر چیزی این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که شما و یا اطرافیان درگیر این نوع عارضه قلبی هستید، در ابتدا به پزشک متخصص قلب مراجعه کرده و معاینه شوید. این نکته از این‌ جهت حائز اهمیت است که ممکن است بیماری شما حاد بوده و با مصرف خوراکی درمان نشود. اما در صورتی که مشکل شما جزئی است، می‌توانید با مصرف خوراکی‌های زیر، گرفتگی رگ‌ها را به‌ مرور زمان و تحت‌نظر دکتر طب سنتی، بر طرف نمایید. در ادامه به معرفی برخی از روش‌های خوراکی توصیه شده در طب سنتی، می‌پردازیم.

تغذیه صحیح برای باز شدن رگ های قلب
اگر تغذیه مناسب در طول روز داشته باشید می‌تواند در باز شدن رگ های قلب تاثیر بسیار زیادی داشته باشد

استفاده از معجون سیر و لیمو ترش

از جمله متداول‌ترین و پرکاربرد‌ترین مواردی که در دنیای طب سنتی برای باز شدن گرفتگی رگ‌ها وجود دارد، استفاده از معجون تأثیر‌گذار سیر و لیمو ترش است. برای تهیه این نوع از معجون کافی است در ابتدا تعداد ۳۰ حبه سیر را پوست گرفته و سپس آن را با ۵ عدد لیموترش، میکس کنید. توصیه می‌شود این کار را با همزن انجام دهید.

در نهایت مخلوط به دست آمده را در یک لیتر آب بحوشانید و پس از خنک شدن مخلوط سیر و لیمو ترش، آن را در یخچال نگهداری نمایید. می‌توانید از این معجون هر روز و به مدت سه هفته، نصف استکان مصرف کنید تا نتایج مطلوب حاصل شود.

استفاده از زردچوبه

یکی دیگر از مواردی که در باز کردن رگ‌های قلب، تأثیر زیادی دارد، زردچوبه است که در طب سنتی، به مصرف آن توصیه زیادی شده است. جالب است بدانید در این ماده مؤثر، ماده‌ای به نام کورکومین وجود دارد که خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارد. وجود این خاصیت در زردچوبه از لخته شدن خون در رگ‌های قلبی به میزان قابل‌توجهی کم می‌کند. همچنین زردچوبه می‌تواند میزان کلسترول موجود در بدن را کاهش دهد.

پزشک پیشنهادی: بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

استفاده از زنجبیل برای درمان گرفتگی رگ‌های قلب

گیاه زنجبیل، یکی دیگر از راه‌هایی است که خوردن آن برای برطرف کردن گرفتگی قلب، تأثیر بسزایی دارد و خوردن آن در طب سنتی، به بیماران زیادی توصیه می‌شود. افراد با استفاده از زنجبیل می‌توانند به راحتی میزان کلسترول خود را کاهش داده و از هرگونه بیماری قلبی به دور باشند.

بنابراین می‌توانید یک قاشق چای خوری زنجبیل را در یک لیوان آب جوش ریخته و منتظر بمانید تا دم بکشد. سپس بعد از گذشت ۱۰ دقیقه می‌توانید دمنوش را مصرف کنید.

خوردن شربت آبلیمو برای درمان گرفتگی عروق قلب

همان طور که می‌دانید افراد با فشار خون بالا، بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌گیرند. پس شربت آبلیمو یکی از مواردی است که فشار خون را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن مصرف آبلیمو می‌تواند میزان ویتامین سی موجود در بدن‌تان را تا حد زیادی تأمین کند. در نهایت با توجه به این توصیفات می‌توانیم نتیجه بگیریم با مصرف شربت آبلیمو، جریان خون به خوبی در رگ‌های بدن جاری شده و میزان التهاب و گرفتگی عروق قلب، کاهش پیدا می‌کند.

باز شدن رگ های قلب با مصرف مواد غذایی مفید
مواد غذایی در باز و بسته شدن رگ های قلب تاثیر بسیار زیادی دارد اگر از مواد غذایی مضر استفاده کنید باعث گرفتگی رگ های قلب می شود

فلفل قرمز، قاتل گرفتگی رگ‌های قلبی

فلفل قرمز یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که میزان کلسترول اضافه خون را در بدن انسان کاهش می‌دهد. زیرا کپسایسین (Capsaicin) موجود در فلفل قرمز از گرفتگی رگ‌ها و حمله قلبی به خوبی جلوگیری کرده و میزان ابتلا به آن‌ها را تا درصد قابل توجهی کم می‌کند.

درمان گرفتگی عروق قلب با تخم شنبلیله

برای پاسخ به سؤال ” برای باز‌شدن رگ‌های قلب چه بخوریم” تخم شنبلیله نیز تعریف شده است. این گیاه نیز مانند فلفل قرمز می‌تواند میزان کلسترول اضافه خون را کم کرده و از مسدود شدن رگ‌های کرونری شما تا حد زیادی، جلوگیری نماید. علاوه بر آن میزان زیادی فیبر در این گیاه وجود دارد که در پایین آوردن میزان LDL مؤثر است.

بنابراین، برای مصرف این گیاه جهت بر طرف شدن گرفتگی رگ‌های قلب، می‌توانید در ابتدا مقداری از آن را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کرده و پس از گذشت این مدت زمان، دانه‌های خیس شده را با آب مخلوط کرده و میل کنید. توصیه می‌شود برای استفاده از تخم شنبلیله، ناشتا باشید.

گل گاو زبان، ماده‌ای مؤثر برای درمان گرفتگی رگ‌های قلب

یکی دیگر از مواد خوراکی که در طب سنتی برای بر طرف کردن گرفتگی قلب، به افراد توصیه می‌شود، استفاده از گل گاو زبان است. برای تهیه این داروی گیاهی در ابتدا ۱۵ گرم از گل گاو زبان و ۱۵ گرم بادرنجبویه را در حدود یک لیتر آب بجوشانید. سپس بعد از به جوش آمدن این مخلوط، آن را از یک صافی رد کنید تا فقط آب آن باقی بماند و گیاه از صافی رد نشود.

بعد از درست کردن این محلول، به اندازه یک لیوان عرق بیدمشک و گلاب به آن اضافه کنید و با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید. می‌توانید روزانه به مقدار ۳ لیوان از این محلول گیاهی استفاده کنید.

خوردن عسل و درمان گرفتگی رگ‌های قلب

همان طور که می‌دانید، عسل داروی هر نوع درد است و برای درمان گرفتگی عروق نیز، تأثیر بسزایی دارد. می‌توانید روزانه ۳۰ گرم عسل را به مدت ۳ ماه به طور پی در پی مصرف کنید.

علاوه بر مواردی که در قسمت قبل برای شما بیان شد، بسیاری از خوراکی‌های دیگر نیز موجودند که در طب سنتی برای درمان و بر طرف کردن بیماری‌های قلبی و عروقی، تأثیر دارند و می‌توانند از مبتلا شدن به این بیماری، جلوگیری کنند. بنابراین به غیر از موارد بیان شده، استفاده از خوراکی‌های زیر نیز می‌تواند به شما در باز شدن رگ‌های قلبتان، کمک زیادی کند.

  • نوشیدن چای سبز
  • استفاده از چوب و یا پودر دارچین
  • نوشیدن قهوه
  • مصرف هندوانه
  • استفاده از کلم بروکلی
  • خوردن شاهی
  • و…

پزشک پیشنهادی: بهترین جراح بینی استخوانی

سخن پایانی

به پایان بخشی دیگر از مطالب، در سایت پزشکبان رسیدیم. در طی این مطلب قصد بر این داشتیم تا در مورد خوراکی‌هایی که مصرف آن باعث بر طرف شدن گرفتگی رگ‌های قلب می‌شود، صحبت کنیم.

دریافتیم گرفتگی رگ‌های قلب یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلب است که همه ساله افراد زیادی در سراسر دنیا به آن مبتلا می‌شوند. در این بیماری سرخرگ‌های بزرگ بدن و معمولاً سرخرگ اصلی قلب (کرونر) به دلیل رسوب چربی در داخل آن مسدود می‌شود. به دنبال مسدود شدن این رگ‌ها خون‌رسانی و در نتیجه تأمین اکسیژن و مواد غذایی اعضای دیگر بدن با مشکل مواجه می‌شود. شما می‌توانید با توجه به میزان گرفتگی رگ‌های قلب خود و تشخیص پزشک هرکدام از موارد ذکر شده در این مطلب را استفاده کنید.

برای باز شدن رگ قلب چه نوع تغذیه ای داشته باشیم
برای باز شدن رگ قلب باید تغذیه سالمی داشته باشیم با مصرف مواد غذایی سالم می‌توان رگ قلب را باز کرد.

در نهایت این مطلب این نکته را به یاد داشته باشید که در برخی از مواقع، درمان گرفتگی عروق با طب سنتی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید از روش‌های گفته شده استفاده کنید، اما بهتر است قبل از مبتلا شدن به این بیماری، راه‌های پیشگیری را در پی بگیرید.

از حسن توجه و نگاه شما تا انتهای این مطلب، نهایت سپاس و قدردانی را داریم. در صورت داشتن هرگونه سؤال و یا ابهامی در این زمینه، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا در فرصتی مناسب، مشاورین ما به سؤال شما پاسخ دهند. همچنین از شما خواستاریم تا تجارب خود را با ما و سایر همراهان عزیز، در میان بگذارید. در پایان امیدواریم، مطالب بیان شده در این سایت برای شما مفید و ارزشمند باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید.

سؤالات متداول

چه عواملی، افرا را در معرض گرفتگی عروق قلب قرار می‌دهند؟

مصرف سیگار، چرخه قاعدگی نامنظم، مصرف دارو‌های شیمیایی، پرکاری تیروئید، نوشیدن الکل و...

آیا روغن زیتون برای درمان گرفتگی قلب مفید است؟

بله روغن نه تنها برای سلامتی جسمانی فرد ضرری ندارد؛ بلکه به علت چربی اشباع نشده احتمال ابتلا به سکته قلبی را کاهش می‌دهد.

عوارض گرفتگی رگ‌های قلب کدام‌اند؟

سکته، نارسایی قلب، تنگی نفس و...

منبع: imaware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا