پوست

عوارض لیزر موهای صورت

یکی از راه های پرطرفدار و محبوب در بین مردم برای از بین بردن موهای زائد بدن، استفاده از فناوری لیزر است. در این میان، عده ای به دنبال لیزر موهای صورت برای خلاصی از موهای ناخواسته بر روی صورت خود هستند؛ اما در هر روش درمانی پزشکی، نگرانی هایی در مورد عوارض آن روش، وجود دارد.

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که با وجود محبوب بودن این روش، آیا عوارضی نیز به دنبال دارد و اگر چنین است؛ عوارض لیزر موهای صورت چیست؟ ما در این مقاله به شرح عوارض لیزر موهای صورت و عوامل تاثیر گذار بر آن ها، پرداخته‌ایم.
برای آگاهی از عوارض موهای صورت، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

از بین بردن مو‌های زائد به روش‌های قدیمی نیازمند صرف وقت و انرژی زیادی است. با این وجود نتایج استفاده از این روش‌ها موقت هستند؛ به همین دلیل اکثر افراد با رفع مو‌های زائد خود مشکل دارند. لیزر مو‌های زائد روشی است که نسبت به روش‌های قدیمی مزیت‌های زیادی دارد. برای دیدن بهترین مراکز لیزر در میرداماد روی لینک کلیک کنید.

عوارض لیزر موهای صورت در بانوان

از عوارض لیزر موهای صورت در زنان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد قرمزی و التهاب خفیف

تجربه قرمزی خفیف و التهاب در محل درمان، برای اکثر افرادی که لیزر موهای صورت انجام می‌دهند، تجربه ای زودگذر است که به سرعت نیز برطرف می‌شود و نیازی به نگرانی در این مورد وجود ندارد. آن دسته از افرادی که پس از لیزر موهای صورت، درد خفیفی احساس می‌کنند و پوست صورت آن ها کمی متورم و قرمز می‌شود؛ به مرور زمان متوجه بهبود پوست خود خواهند شد.

پوسته پوسته شدن پس از لیزر موهای صورت

استفاده از دستگاه لیزر غیر معتبر توسط کیلینک درمانی یا مرکز زیبایی، موجب پوسته پوسته شدن پوست صورت پس از لیزر می‌شود. این مسئله ممکن است کمی آزاردهنده به نظر برسد؛ اما باید بدانید که این مشکل دائمی نیست و پس از مدتی رفع خواهد شد. برای برطرف شدن سریع‌تر این عارضه، به توصیه های پزشک پس از انجام لیزر موهای صورت، با دقت عمل کنید.

عوارض لیزر موهای صورت در بانوان

احتمال اندک ایجاد عفونت

در تمام روش های رفع موهای زائد، ممکن است عفونت رخ دهد. در هنگام لیزر موهای صورت، بروز این مشکل دور از ذهن است، اما باز هم ممکن است اتفاق بیفتد. انجام مراقبت های لازم پس از لیزر و مراجعه به پزشک با بروز اولین علائم، خطر را به صفر می رساند.

آسیب رسیدن به چشم ها

چنان چه در هنگام انجام لیزر موهای صورت، از عینک ایمنی استفاده نکنید، ممکن است دچار آسیب چشمی شوید؛ بنابراین این مسئله را جدی بگیرید.

تغییرات رنگ پوست

ایجاد تغییرات در رنگ پوست پس از لیزر، امری طبیعی است و ممکن است رخ دهد. گاهی پوست در محلی که لیزر موهای صورت انجام شده، رنگی روشن تر یا تیره تر نسبت به سایر نواحی صورت، پیدا می‌کند. این تغییر رنگدانه ها به مرور زمان برطرف شده و پوست به رنگ عادی خود باز می‌گردد.

تاول پس از لیزر موهای صورت

در صورتی که لیزر موهای صورت، نزد افراد غیر متخصص و بی تجربه انجام شود، ممکن است سوختگی و تاول در محل لیزر مشاهده شود. چنان چه قبل از انجام لیزر موهای صورت، پوست به شکلی صحیح خنک شود، قاعدتاً سوختگی ایجاد نخواهد شد. بنابراین در انتخاب مرکز درمانی مناسب و فرد متبحر برای لیزر موهای صورت، دقت کافی داشته باشید.

تشکیل اسکار

یکی از مشکلات دیگری که در اثر انجام لیزر موهای صورت، نزد افراد غیر متخصص ممکن است رخ دهد؛ تشکیل بافت اسکار است. چنان چه اپراتور دارای مهارت کافی باشد و لیزر را متناسب با پوست شما تنظیم کند،این مشکل ایجاد نخواهد شد.

رشد مجدد مو

یکی از عوارض رایج لیزر موهای صورت، رشد مجدد مو در ناحیه ای است که تحت اشعه لیزر قرار گرفته است. برای جلوگیری از چنین مشکلی، باید مراحل درمان به طور کامل سپری شود. ادامه دادن درمان لیزر، به صورت مستمر و پی در پی، شانس رسیدن به نتیجه مورد نظر شما را افزایش می‌دهد.

عوارض لیزر موهای صورت مردان

ایجاد قرمزی و التهاب خفیف پس از لیزر موهای صورت در میان مردان نیز مشاهده می‌شود. تا یک شبانه روز پس از انجام لیزر، التهاب پوست، حساسیت یا احساس خارش در آن طبیعی است.

همچنین سایر عارضه هایی نظیر سوختگی یا تاول و تغییر رنگ پوست نیز ممکن است برای مردان ایجاد شود.

تنها تفاوت عوارض لیزر موهای صورت بین مردان و بانوان، این است که به دلیل ضخیم تر بودن موهای مردان، امکان جذب گرمای بیشتر توسط پوست آن ها وجود دارد. این جذب گرمای بالا، موجب افزایش اثر لیزر می‌شود؛ اما از طرفی ممکن است به همان نسبت میزان حساسیت و سوختگی  پوست را نیز افزایش دهد.

عوارض لیزر موهای صورت مردان

مطالعه بیشتر: عوارض لیزر موهای زائد بیکینی

عوامل موثر بر عوارض لیزر موهای صورت

به طور کلی، عوارض لیزر موهای صورت به نوع دستگاه، پیشرفته بودن آن، رنگ پوست فرد و نوع موهای صورت او، بستگی دارد. افرادی که دارای رنگ پوست تیره‌تری هستند،با احتمال بیشتری به عوارض لیزر موهای صورت دچار خواهند شد. دلیل این امر، وجود ملانین بیشتر در پوست آن هاست. تیرگی پوست ممکن است در اثر برنزه کردن ایجاد شده باشد و یا فرد به طور ژنتیکی و طبیعی دارای پوست تیره‌ای باشد. به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند، اگر قصد انجام لیزر را دارید، برای مدتی از آفتاب گرفتن و سولاریم اجتناب کنید.

همچنین تنظیم طول موج لیزر، مدت زمان تابش اشعه، میزان مساحت نقطه‌ی تابش و خنک‌سازی پوست به شکل غیر اصولی،از عواملی هستند که می‌توانند در میزان عوارض لیزر موهای صورت تاثیر گذار باشند.

عوامل موثر بر عوارض لیزر موهای صورت

هرچه میزان طول موج دستگاه لیزر افزایش یابد، بروز عوارض جانبی کمتر رخ می‌دهد و هر چه مدت زمان تابش اشعه لیزر بیشتر باشد، وقوع عوارض لیزر، محتمل تر است. این امر به دلیل تغییر در میزان جذب اشعه توسط ملانین در قسمت اپی درم و پیاز مو، اتفاق می‌افتد. بنابراین افزایش طول موج و کاهش تابش اشعه، باعث کاهش تاثیر لیزر موهای صورت برای حذف موها، خواهد شد.

جمع بندی

با توجه به آن چه گفته شد، علاوه بر انتخاب مرکز درمانی مجهز و یپشرفته و انتخاب یک فرد متخصص برای انجام لیزر موهای صورت، انتخاب درست پارامترهایی نظیر طول موج، مدت تابش اشعه و انجام صحیح روش های خنک‌ سازی پوست، موجب کاهش عوارض لیزر و افزایش تاثیر لیزر در رفع موهای زائد صورت خواهد شد. بنابراین در انتخاب نوع دستگاه لیزری که کاملا متناسب با پوست شما باشد، دقت لازم را داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا