دندان

قیمت ارتودنسی متحرک در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

به ابزارها و دستگاه‌هایی که پزشک برای رفع برخی عیب‌های دندان از آن استفاده می‌کند، ارتودنسی می‌گویند که ارتودنسی متحرک یک نوع از این دستگاه‌ها است که توسط خود بیمار از دهان خارج و سپس نصب می‌شود. استفاده از ارتودنسی متحرک برای کودکان و بزرگسالان نیز قابل انجام است.

البته تشخیص استفاده از هر کدام از انواع ارتودنسی متحرک طبق نظر پزشک متخصص و شرایط بیمار صورت می‌گیرد؛ چرا که رفع مشکلات پیچیده دندان با ارتودنسی متحرک امکان پذیر نیست؛ مسلما قیمت ارتودنسی متحرک تحت تاثیر معیارهای فراوانی قرار می‌گیرد که باعث کاهش یا افزایش قیمت ارتودنسی متحرک می‌شوند.

ارتودنسی متحرک چیست؟

برای رفع بسیاری از عیب‌های دندان پزشک متخصص ممکن است ارتودنسی متحرک را توصیه کند. در واقع ارتودنسی متحرک روشی برای اصلاح فرم و رفع ایرادات دندان است. در ارتودنسی متحرک از پلاک‌هایی استفاده می‌شود که شامل دو نوع پلاستیکی و فلزی هستند.

 • الاینتر

پلاک‌های پلاستیکی یا الاینتر نوعی از دستگاه‌های ارتودنسی متحرک هستند که تعداد آن‌ها به دندان‌های که مشکل دارد بستگی دارد. الاینترها بدون رنگ بوده و پس از نصب روی دندان، به صورت نامرئی دیده می‌شوند.

 • نگهدارنده

این نوع از پلاک‌های ارتودنسی، از جنس فلزی هستند که توسط پایه‌هایی که در انتهای آن‌ها وجود دارد روی دندان‌ها نصب می‌شوند.

نگهدارنده‌های ارتودنسی معمولا پس از طول درمان الاینترها، روی دندان‌ها نصب می‌شوند که مدت زمان استفاده از آن‌ها، طبق نظر پزشک تعیین می‌شود.

با توجه به تنوع پلاک‌ها در ارتودنسی متحرک و متفاوت بودن روش انجام هر یک از این روش‌ها، مسلما قیمت ارتودنسی متحرک متغیر است که علاوه بر این مورد، عوامل متعدد دیگری در تغییر هزینه‌های ارتودنسی دخیل هستند. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

اقدامات مراقبتی از ارتودنسی متحرک

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی متحرک

حقیقتا نمی‌توان قیمت ثابت و یکسانی برای ارتودنسی متحرک تعیین کرد؛ چرا که این کار تحت تاثیر عوامل متعددی به نتیجه می‌رسد که در ادامه عامل‌های تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی متحرک را بررسی می‌کنیم.

میزان مشکل دندان

دلایل بسیاری وجود دارد که فرد مجبور به انجام ارتودنسی متحرک می‌شود؛ هر چقدر پیچیدگی و مشکلات دندان بیشتر باشد، مسلما به صرف هزینه‌ها و زمان بیشتری برای اصلاح آن نیاز است.

نوع پلاک

پلاک‌ها ابزارهایی هستند که برای انجام ارتودنسی متحرک وجود آن‌ها الزامی است. دو نوع پلاک وجود دارد که قیمت هر یک از این پلاک‌ها تفاوت‌هایی دارد.

برند دستگاه‌های ارتودنسی

دستگاه‌های ارتودنسی که در دو نوع پلاستیکی و فلزی هستند توسط برندهای متفاوتی ساخته می‌شوند که تفاوت قیمت بین برندهای آمریکایی، کره‌ای و ایرانی وجود دارد.

تجربه و مهارت پزشک

میزان دستمزد پزشکان به تجربه، سابقه، روش کار و مهارت آن‌ها بستگی دارد که مسلما هر چقدر پزشک متخصص باتجربه‌تر باشد، دستمزد آن افزایش می‌یابد.

تجهیزات

برای انجام ارتودنسی متحرک به تجهیزات و ابزارهای نیاز است که هر چقدر این تجهیزات، پیشرفته‌تر و به روزتر باشند، مسلما کیفیت کار افزایش می‌یابد؛ همین پیشرفتگی تجهیزات عامل موثری در تغییر قیمت هزینه‌های ارتودنسی متحرک است.

پوشش بیمه

هر یک از ارگان‌ها، نوع بیمه‌هایی را که ارائه می‌دهند، متفاوت است که با توجه به میزان هزینه‌ای که این ارگان‌ها پوشش می‌دهند، قیمت ارتودنسی متحرک متغییر است.

مرکز انجام ارتودنسی

انتخاب مرکز انجام ارتودنسی یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت ارتودنسی متحرک است؛ البته نباید صرفا انتخاب را بر اساس قیمت‌های ارائه شده توسط این مراکز در نظر گرفت.

حقیقتاً هزینه ارتودنسی متحرک برای بسیاری از افراد بالا است؛ بنابراین دانستن نکات مراقبتی پس از انجام ارتودنسی برای بسیاری از افراد اهمیت بالایی دارد که در ادامه به بررسی این اقدامات می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی: بهترین متخصص ارتودنسی در کرج

اقدامات مراقبتی از ارتودنسی متحرک

پس از انجام ارتودنسی متحرک، با انجام اقدامات مراقبتی می‌توانید عمر دستگاه‌های ارتودنسی به کار رفته را افزایش دهید که از این اقدامات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مراقبت‌های جویدن و آشامیدن

یکی از اقدامات لازم برای ماندگاری پلاک‌های ارتودنسی رعایت نکاتی است که در هنگام جویدن و آشامیدن باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. هنگامی که پلاک‌های ارتودنسی در دهان شما قرار دارد نباید هیچ‌گونه خوراکی را بجویید؛ البته نوشیدن آب در این زمان منعی ندارد. بهتر است  هنگام نوشیدن مایعات رنگی پلاک را از دهن خارج کنید؛ چرا که امکان تغییر رنگ و کدر شدن آن‌ها وجود دارد.

 • نگهداری

هر چند پلاک‌های ارتودنسی از مقاومت خوبی برخوردارند اما برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی پلاک‌ها، بهتر است در محفظه مخصوص نگهداری شود.

 • رعایت نکات بهداشتی

یکی از اصلی‌ترین نکات مراقبتی از پلاک‌های ارتودنسی، رعایت نکات بهداشتی آن‌ها است که برای شستشو پلاک‌ها، باید از مواد شوینده استفاده کنید تا احتمال عفونت لثه کاهش یابد.

 • انتخاب برند با کیفیت

در هنگام انتخاب جنس پلاک‌های ارتودنسی سعی کنید اگر از لحاظ پرداخت هزینه مشکلی ندارید، برندهای با کیفیت را انتخاب کنید؛ چرا که این برندها ماندگاری بیشتری دارند.

شما با رعایت موارد گفته شده می‌توانید تا پایان دوره درمان خود از این پلاک‌ها بدون هیچ‌ مشکلی استفاده کنید و دیگر  نیازی به تهیه مجدد یا تعمیر آن‌ها نداشته باشید.

معرفی مرکز مناسب برای ارتودنسی متحرک

علاوه بر تمامی مواردی که در مطالب فوق بر هزینه‌های ارتودنسی متحرک تاثیرگذارند، می‌توان به مرکز انجام ارتودنسی اشاره کرد که با انتخاب درست می‌توانید، از پرداخت هزینه‌های گزاف و بیهوده جلوگیری کنید.

مرکز انتخابی برای انجام خدمات ارتودنسی توسط شما باید دارای ویژگی‌هایی باشد که شامل موارد زیر است.

 • بهره مندی از تجهیزات به روز
 • وجود پزشکان با تجربه
 • استفاده از بهترین برندهای پلاک
 • رعایت نکات بهداشتی در حین کار
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه

مرکز انتخابی شما باید دارای ویژگی‌های ذکر شده باشد. ضمنا نباید تنها ملاک انتخاب مرکز انجام ارتودنسی را هزینه‌های مصرفی دانست.

جمع بندی

امیدواریم تمام توضیحات ارائه شده در مورد قیمت ارتودنسی متحرک برای شما موثر واقع شود. به طور کلی تعیین قیمت ارتودنسی به عوامل بسیاری همچون نوع پلاک، شرایط دندان، تجربه پزشک، موقعیت جغرافیای و عوامل دیگری بستگی دارد که نباید انتخاب مرکز ارتودنسی را تنها بر اساس هزینه‌های آن مراکز دانست؛ چرا که برخی مراکز در قبال کاهش هزینه‌های ارتودنسی از کیفیت کار خود می‌کاهند. بنابراین با انتخاب مرکز مناسب جهت ارتودنسی و رعایت مراقبت های پس از ارتودنسی متحرک می‌توانید، مشکلات دندانی خود را برای همیشه برطرف کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا