مقالات آموزشی پزشکبان

علائم زخم معده

علائم زخم معده و درمان آن را بهتر است بشناسید تا بتوانید از عوارض بیشتر این بیماری به نحو احسنت جلوگیری کنید. امروزه مشکلات گوارشی کم نیست و در این میان، زخم معده و سرطان معده بیشترین تعداد بیمار را به خود اختصاص داده است. زخم معده با حالت‌های ناخوشایندی بیمار را روبرو می‌کند و به همین دلیل، باید هر چه سریع‌تر به درمان آن بپردازید. ما در ادامه بیشتر به بررسی درمان و علائم زخم معده و سرطان معده خواهیم پرداخت.

علل ایجاد زخم معده

برخی ممکن است با علل ایجاد زخم معده هنوز آشنا نباشند. در صورتی که عفونت باکتریایی، صرف بیش از اندازه داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی همانند آسپرین، سندرم زولینگر- الیسون و  استرسی که حالت نرمان بدن را تغییر می‌دهد، همگی از جمله علل‌های ایجاد زخم معده به شمار می‌آیند.

عفونت باکتریایی از جمله عفونت‌هایی است که در معده قرار دارد و تحت نظر سیستم ایمنی بدن کنترل می‌شود، زمانی که این عفونت بیش از اندازه تکثیر شود، مشکلاتی را در دستگاه گوارشی به وجود می‌آورد. در مورد مصرف داروهایی نظیر آسپرین هم باید بدانید که دراز مدت عوارض این چنین داروهایی روی معده به وجود می‌آید. به همین خاطر تا حد امکان باید مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی را کاهش دهید.

آن دسته از بیمارانی که سندرم زولینگر- الیسون دارند، زمانی که معده آن‌ها بیش از اندازه اسید ترشح کند با زخم معده مواجه می‌شوند و البته باید بدانید که استرس به میزان بالا هم می‌تواند، باعث ترشح اسید معده شود و دستگاه گوارشی را تحت شعاع خود قرار دهد.

درمان زخم معده

با توجه به این که علت زمینه‌ای زخم معده چیست، می‌توان گفت پزشک داروهای مختلفی را تجویز می‌کند. در هر صورت بهترین راه درمانی زخم معده رعایت یک سبک زندگی درست و رژیم غذایی مطمئن است. آنتی بیوتیک‌، مهارکننده‌های پمپ پروتون، آنتاگونیست‌های گیرنده H2 و بسیاری از داروهای دیگر همگی می‌توانند برای درمان زخم معده مفید باشند. در مقاله زخم معده به صورت کامل در مورد درمان زخم معده صحبت کرده‌ایم. به همین دلیل، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

علائم زخم معده در انسان
حتما علائم زخم معده در انسان را بدانید که در صورت مبتلا شدن سریعا برای درمان آن اقدام کنید.

علائم زخم معده و سرطان معده

سرطان معده امروزه یکی از شایع‌ترین دلایل برای مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان معرفی شده است. سرطان معده توسط دیواره معده خود را به اندام‌های مجاور همچون طحال و لوزالمعده نزدیک کرده و غدد لنفاوی را گسترش می‌دهد.

این‌چنین است که با کمک جریان خون و البته سیستم لنفاوی می‌تواند به سمت استخوان‌ها، ریه‌ها و کبد حرکت کند. در صورتی که زخم معده یک نوع زخم باز در بالای دستگاه گوارش است که معمولاً یک نوع زخم معده  در قسمت پوشش معده به وجود می‌آید و نوع دیگر به زخم اثنی‌عشر معروف است. زخم نوع دوم در بالای روده کوچک ایجاد می‌شود، سرطان معده و زخم معده علائم مشابه و یک سری علائم متفاوت دارند. در مورد علائم اولیه و مشابه سرطان معده و زخم معده در ادامه بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد و سپس به علائم متفاوت هرکدام خواهیم پرداخت.

علائم مشابه سرطان معده و زخم معده

در بسیاری از شرایط سرطان معده و زخم معده از نوع اثنی‌عشر علامت و نشانه خاصی ندارند. شما ممکن است به صورتی با این ۲ بیماری روبرو شوید مه در ابتدا احساس حالت تهوع داشته باشید یا اشتهای خود را از دست بدهید.

کاهش وزن و کم‌خونی هم از جمله علائم و نشانه‌های مشابه و اولیه برای زخم معده و سرطان معده به شمار می‌آیند. معمولاً علائم اولیه زخم معده و سرطان معده با درد شکم شدید بالای شکم همانند سرطان معده شما را مواجه می‌کنند.

شایع‌ترین علائم درد شکم و استفراغ است و جزء عوامل اصلی به شمار می‌آیند. سن بالا، سیگار کشیدن، وضعیت اقتصادی پایین، رژیم غذایی که با میوه سبزی‌ها و گوشت‌هایی نظیر گوشت ماهی همراه نباشد، سابقه خانوادگی سرطان و زخم معده، داشتن گروه خونیA  ، انواع عفونت‌ها، برداشتن بخشی از معده همه همگی از جمله علائمی هستند که شما را با سرطان معده و زخم معده روبرو می‌کنند. حالت تهوع خون و استفراغ و دفع مدفوع سیاه همگی از جمله علائمی هستند که شما هر چه سریع‌تر برای تشخیص این بیماری باید به پزشک مراجعه کنید.

علائمی متفاوت سرطان معده و زخم معده

علائم اولیه سرطان معده که با زخم معده کاملاً متفاوت هستند را می‌توان این‌چنین در نظر گرفت. ناراحتی معده البته به صورت کاملاً خفیف در قسمت فوقانی شکم رخ می‌دهد؛ همچنین مشکلاتی که بلع به وجود می‌آید به خاطر وجود تومور هم یکی دیگر از مواردی است که می‌توان بیان کرد.  احساس پر بودن بعد از خوردن مقدار بسیار کم غذا هم از جمله علائم اولیه سرطان معده به شمار می‌آیند. علائم مؤخر سرطان معده که با زخم معده متفاوت است هم شامل خستگی، کم خونی، کاهش وزن، حالت تهوع و استفراغ شدید، استفراغ خونی یا هر نوع ماده تیره را می‌توان برشمرد.

نشانه های زخم معده
بیماری زخم معده از نشانه های برخوردار است که در صورت مشاهده آن‌ها باید سریعا اقدام برای درمان کنید.

درد زخم معده

حال که در مورد علائم زخم معده صحبت کرده‌ایم، آیا می‌دانید که درد زخم معده به کجا می‌زند؟

درد زخم معده باعث سوءهاضمه می‌شود و شما را با احساس سوزش و حالتی گازگرفتگی درون معده روبرو می‌کند. دردی که مربوط به زخم معده می‌شود، معمولاً بین استخوان سینه و ناف احساس می‌شود و شما این درد را زمانی می‌توانید کنترل کنید، غذا را میل کرده‌اید و مایعات مورد نیاز بدن را بنوشید و سپس به مصرف داروهای ضد اسید بپردازید. معمولاً ترشح بیش از اندازه اسید معده باعث می‌شود که مابین وعده‌های غذایی و مخصوصاً شب، بیمار با درد بیشتری در هنگام غذا خوردن روبرو شود.

عوارض زخم معده

زخم معده می‌تواند عوارض احتمالی هم داشته باشد. به همین دلیل تشخیص به موقع و درمان این بیماری می‌تواند بسیار به نفع بیمار باشد. از جمله این عوارض احتمالی به خونریزی داخلی، مسدود شدن مسیر معده به اثنی‌عشر سوراخ شدن دیواره روده یا معده و ایجاد سرطان معده به خاطر عفونت هلیکوباکتر پیلوری اشاره کرد.

با این حساب باید زخم معده را هرچه سریع‌تر تشخیص دهید. برای تشخیص این بیماری هم باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید. در ابتدا متخصص در مورد سابقه پزشکی شما سؤالاتی را خواهد پرسید. اگر با علائم زخم معده شما روبرو شده باشید، متخصص از تست زخم معده استفاده خواهد کرد.

آندوسکوپی (EGD)، معاینه با اشعه ایکس GI (بلغم باریم)، CT اسکن، آزمایش خون، آزمایش مدفوع و تست تنفس همگی از جمله تست‌های زخم معده به شمار می‌آیند. برای تشخیص  عفونت هلیکوباکترپیلوری از آزمایش مدفوع، برای بررسی عفونت هلیکوباکتر پیلوری از آزمایش خون، برای بررسی میزان آسیب‌ها به دیواره روده و معده از CT اسکن، برای ارزیابی دقیق دستگاه گوارش فوقانی، معده و اثنی‌عشر از معاینه با اشعه ایکس GI (بلغم باریم) و برای بررسی قسمت داخلی گوارش از آندوسکوپی (EGD) متخصص استفاده می‌کند.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر تشخیص سرطان سینه

سخن پایانی

به بررسی نحوه درمان و علائم زخم معده و سرطان معده پرداخته‌ایم. امروزه زخم معده از جمله بیماری‌های رایج گوارشی به شمار می‌آید و به همین دلیل، باید با علائم این‌چنین بیماری‌هایی آشنا باشید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به درمان آن‌ها بپردازید. با مشاهده و احساس علائم زخم معده باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

منبع: nhs.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا