مقالات آموزشی پزشکبان

درمان قطعی آب آوردن ریه

ریه یکی از مهم‌ترین اعضای داخلی بدن انسان است که با انقباضات و انبساطات پی در پی باعث تنفس و اکسیژن‌رسانی به انسان می‌شود از این رو بیماری‌های ریوی بسیار خطرناک و گا‌هاً مرگ‌آور به شمار ‌می‌روند زیرا هر یک به نوع خود می‌توانند باعث ایجاد اخلال در تنفس انسان شوند. این روز‌ها و به خصوص با شروع پاندمی‌های جهانی بیماری‌های ریوی بیشتر از سابق به چشم می‌آیند و گسترش پیدا کرده‌اند از این رو در بررسی کلی تنوع بیماری‌های ریوی می‌توان اشاره کرد به برونشیت ریه، سل، آسم و ذات‌الریه، انسداد ریوی و فشار خون ریه، سرطان و آب آوردن ریه و غیره.

درباره بروز علائم کلی برای بیماری‌های ریوی نیز سرفه‌های مزمن، تنگی نفس، سرفه خونی و خس خس سینه، درد مزمن قفسه سینه و تولید خلط‌های مزمن از جمله شایع‌ترین علائم ناراحتی ریه است که هر کدام از این نشانه‌ها در صورت ادامه دار شدن می‌توانند به نوعی نشانه‌ای از یک بیماری ریشه دار و خطرناک باشند.

در این مقاله به همراه پزشکبان به دنبال بررسی آب آوردن ریه و علائم و دلایل آن هستیم و به صورت ویژه درمان قطعی آب آوردن ریه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. درباره درمان قطعی آب آوردن ریه نیز باید بدانید که ابتدا لازم است بیماری‌های زمینه‌ای را حذف کرده و سپس به تسکین علائم بیماری بپردازید. روش‌های درمانی عموماً وابسته به شدت بیماری و درگیری ریوی است.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر طب سنتی در تهران

علت آب آوردن ریه

آب آوردن ریه یا ادم ریوی به دلایل مختلفی ممکن است برای شما هم اتفاق بیفتد و یکی از اصلی‌ترین قدم‌ها برای درمان قطعی این بیماری علت‌یابی است. از اولین علل ادم ریوی، بیماری‌های قلبی عروقی مانند بیماری عروقی کرونری، نارسایی قلبی، فشار خون بالا، بیماری دریچه قلب، نارسایی سرخرگ آئورت است. در این بخش نیز به این نتیجه رسیدیم که بیماری‌های قلبی باعث ایجاد فشار فزاینده بر روی ریه است و در نتیجه آن مایعات در درون ریه تجمع می‌کنند.

از دیگر دلایل تجمع مایعات در درون کیسه‌های هوای ریه، آسیب مویرگ‌های ریه و نشتی آن‌هاست که می‌تواند جز علل ایجاد سندروم دشواری حاد تنفسی باشد. سندروم دشواری حاد تنفسی به دلیل التهاب ریه‌ها ایجاد می‌شود و این التهاب به دیواره‌های آلوئول ریه آسیب می‌زند و در نتیجه باعث تجمع مایعات می‌گردد.

آب آوردن زیه
آب آوردن ریه یک مشکل بسیار درد ناکی است که در برخی از افراد به وجود میاید که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد.

علائم آب آوردن ریه

برخی بر این باورند که بیماری‌های ریوی در سنین کم با هیچ علائمی خود را نشان نمی‌دهد در صورتی که علم پزشکی چیزی خلاف این را ثابت کرده است و می‌توان در یک لیست به برخی از شایع‌ترین علائم ادم ریوی اشراف داشته باشید:

 • نفس تنگی شدید
 • بالا رفتن ناگهانی تپش قلب
 • وجود اصوات ریوی قابل ملاحظه در آزمایشات پزشکی مربوطه
 • نفس تنگی و احساس خفگی خصوصاً در شب
 • خس خس کردن سینه و نفس نفس زدن
 • سرفه خونی یا سرفه همراه با کف صورتی
 • تغییر رنگ و کبودی پوست و تغییر رنگ لب‌ها به رنگ مایل به آبی تا بنفش
 • سرفه‌های خلط دار
 • اضطراب و دل‌شوره
 • تنفس سخت و همراه با مشکل در هنگام صحبت کردن
 • افزایش وزن
 • درد در قفسه سینه
 • تورم در پا و حتی کبد
 • سردرد و خستگی و تب و اختلال در راه رفتن

درمان آب آوردن ریه

برای درمان قطعی آب آوردن ریه لازم است ابتدا به تسکین علائم اولیه بیماری و سپس حذف ریشه‌های آن بپردازید. پس قدم اول برای درمان ریشه‌یابی بیماری است. اولین راه درمان دارویی، استفاده از دارو‌های ادرارآور است که هرچند باعث ایجاد اختلالی موقتی در کلیه می‌شود؛ ولی موجب بهبود تنگی نفس خواهندشد.

مطالعه پیشنهادی: برای عفونت ریه چه بخوریم؟

دومین راه درمان استفاده از دارو‌های گشاد‌کننده عروق خونی است که باعث حذف فشار موجود بر روی قلب و ریه شما می‌شود. از جمله این دارو‌ها که به تجویز پزشک متخصص قابل مصرف هستند عبارت‌اند از: نیتروگلیسیرین، نسیریتید، سرلاکسین و نیفدیپین. یکی دیگر از موارد درمانی استفاده از دارو‌های است که برای درمان نارسایی قلبی و انقباضات عضلات قلبی بکار می‌رود. استفاده از مورفین به عنوان داروی کنترل‌کننده اضطراب و ضد درد نیز یکی از راه‌های درمانی که است که البته به دلیل عوارض جانبی مصرف این دارو توصیه نمی‌شود.

بعد از روش‌هایی دارویی می‌توان گفت تخلیه آب درون ریه که به تشخیص پزشک به دلیل شرایط حاد بیمار یا افزایش زیاد آب درون ریه است نیز از روش‌هایی درمان قطعی آب آوردن ریه به شمار می‌رود. یکی از روش‌هایی امروزی که برای درمان آب آوردن ریه از آن به وفور استفاده می‌شود، فیزیوتراپی ریه است شامل مواردی همچون اکسیژن درمانی و تهویه هوای درون ریه، تمرینات تنفسی، کنترل فشار خون و ترک سیگار و مهم‌تر از همه انجام تکنیک‌های خاص توسط فیزیوتراپیست‌ها برای کنترل علائم بالینی و درد حاصل از بیماری است.

لازم به ذکر است که بیماری که تحت درمان دارویی و یا فیزیوتراپی قرار گرفته است باید از یک سبک زندگی سالم نیز پیروی کند و همچنان که به ورزش و تمرینات تنفسی بپردازد و سیگار و رژیم غذایی غیر سالم هم دوری کند.

درمان آب آوردن ریه
آب آوردن ریه درمان دارد، برای درمان این مشکل باید نکاتی را به خوبی رعابت کنبد.

علت آب آوردن ریه در بیماران سرطانی

سرطان ریه یکی از بیماری‌های شایع ریوی به شمار می‌آید که علاوه بر اینکه درمان قطعی ندارد از جمله دلایل اصلی مرگ و میر در بیماران سرطانی این روزها است. سرطان ریه با علائم اختصاصی ریوی و علائم غیر اختصاصی همچون زردی پوست و کاهش وزن و خستگی و علائم روانی همراه است.

آب آوردن ریه از جمله مواردی است که در پی سرطان ریه به وجود می‌آید. سرطان ریه باعث ایجاد تجمع مایعات در اطراف ریه می‌شود و همین امر تنفس را با اختلال مواجه می‌کند از این رو در بیماران سرطانی کشیدن آب ریه معمول است.

پزشک پیشنهادی: بهترین دکتر تشخیص سرطان سینه

خلاصه مطلب

در این مقاله از سایت پزشکبان به بررسی آب آوردن ریه و علائم و دلایل ایجاد آن پرداختیم. در یک تعریف کلی آب آوردن ریه عبارت است از تجمع مایعات به صورت غیر طبیعی در فضای تبادل هوای ریه که تنفس را با اختلال مواجه کرده و باعث ایجاد تنگی نفس و خس‌خس سینه و علائم بالینی دیگر نیز می‌شود.

برای درمان قطعی این بیماری لازم است ابتدا علت ایجاد آن توسط پزشک مورد بررسی قرار گرفته و سپس درمان دارویی از سوی متخصص تجویز شود؛ اما در کنار درمان دارویی فرد مبتلا باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کند ضمن اینکه ورزش و ترک سیگار نیز از واجبات است. درمان‌های خانگی بسیار ساده و در دسترس پزشکبان نیز می‌توانند همراه بیماران باشند. در صورت وجود هرگونه ابهامی با ما در ارتباط باشید. با سپاس از همراهی شما.

سؤالات متداول درمان قطعی آب آوردن ریه

آب آوردن ریه چیست؟

آب آوردن ریه یا ادم ریوی به تجمع مقدار زیادی از مایعات در اطراف ریه گفته می‌شود.

چه دلایلی موجب آب آوردن ریه می‌شوند؟

بیماری‌های قلبی مانند نارسایی قلبی، فشار خون بالا، پارگی مویرگ‌های خونی در اطراف ریه، سندروم دشواری حاد تنفسی، تنفس سموم و دود، آمبولی ریه و مصرف بیش از حد مواد مخدر از جمله دلایل آب آوردن ریه محسوب می‌شوند.

دلایل آب آوردن ریه به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

دلایل آب آوردن ریه به دو دسته دلایل قلبی ادم ریوی و دلایل غیر قلبی ادم ریوی تقسیم می‌شوند. دلایل قلی ادم ریوی ناشی از بیماری‌های قلبی و نارسایی‌های قلبی است در حالی که دلایل غیر قلبی شامل مواردی و دلایل خارجی می‌شوند.

آب آوردن ریه چه عواقبی برای فرد در پی دارد؟

نارسایی تنفسی، نفس تنگی، تورم در دست و پا‌ها، تورم کبدی و در موارد شدیدتر حتی مرگ را به دنبال دارد.

چه علائمی می‌تواند زنگ خطری برای بیماری ادم ریوی باشد؟

علائم بروز بیماری ادم ریوی شامل نفس تنگی شدید، بالا رفتن ناگهانی تپش قلب، افزایش وزن، درد در قفسه سینه، تورم در پا و حتی کبد، سرفه‌های خلط دار، اضطراب و استرس می‌باشد.

سرطان ریه هم می‌تواند منجر به آب آوردن ریه شود؟

در نتیجه تحقیقات انجام شده می‌توان گفت سرطان ریه منجر به تجمع مایعات در اطراف ریه می‌شود که لازم است به صورت دوره‌ای این آب در ریه تخلیه شود.

چه راه‌های درمان دارویی برای درمان قطعی آب آوردن ریه وجود دارد؟

روش‌های دارو درمانی، تخلیه آب داخل ریه و فیزیوتراپی ریه از جمله روش‌های درمانی تجویز شده از سوی پزشک هستند.

چه دارو‌هایی برای درمان قطعی ریه از سوی پزشک تجویز می‌شود؟

روش‌های دارو درمانی برای درمان قطعی آب آوردن ریه شامل استفاده از دارو‌های ادرارآور، استفاده از دارو‌های گشاد‌کننده عروق خونی، دارو‌های درمان نارسایی قلبی و دارو‌های کنترل اضطراب هستند.

فیزیوتراپی ریه چیست؟

فیزیوتراپی ریه شامل تکنیک‌هایی برای کنترل علائم بالینی و درد حاصل از آب آوردن ریه است در این روش از تمرینات تنفسی و اصلاح سبک زندگی نیز استفاده می‌شود.

روش‌هایی خانگی درمان آب آوردن ریه چیست؟

استفاده از سیر، ترکیب عسل و آب گرم، استفاده از زنجبیل و زردچوبه، اسموتی سیب و چغندر از جمله بهترین روش‌های درمان خانگی آب آوردن ریه هستند.

سبک زندگی سالم برای مبتلایان به بیماری‌های ریوی چیست؟

سبک زندگی سالم برای یک بیمار ریوی استفاده از رژیم غذایی مناسب، قرار دادن ورزش روزانه و پیاده روی در برنامه روزانه زندگی، ترک سیگار و مشروبات الکلی و غذای نامناسب و انجام تمرینات تنفسی و دوری از هرگونه فشار روانی و استرس است.

منبع: clevelandclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا