مقالات آموزشی پزشکبان

ختنه با لیزر چیست و چگونه انجام می‌شود؟

شاید شما هم کلمه ختنه با لیزر رو شنیده باشید، اما ندانید چیه؟ ختنه عمل جراحی برای برداشتن پوست ختنه‌گاه با هدف نمایان شدن سر آلت تناسلی است. با این که ختنه عملی قدیمی است اماتصمیم‌گیری برای والدین در مورد انجام آن همراه با اضطراب و نگرانی است. ختنه معمولا توسط پزشک اطفال انجام می‌شود، اما ممکن است والدین بخواهند این کار را جراح مجرب انجام دهد تا در سالهای بعد زندگی فرزندشان شاهد بروز مشکلاتی مربوط به دستگاه تناسلی او نباشند.

امروزه به لطف پیشرفت‌های حوزه پزشکی، هم ختنه با جراحی انجام می‌شود و هم ختنه با لیزر. در ادامه این مقاله شما را با روش ختنه با لیزر آشنا می‌کنیم تا بتوانیم به شما در تصمیم‌گیری کمک کنیم.

پس از اینکه فرزند پسر به دنیا می‌آید، والدین آن با چالش‌های مرتبط با ختنه نمودن آن مواجه هستند و همواره برایشان سوال است که چه زمانی باید فرزند خود را ختنه کنند؟ یا اینکه ویژگی بهترین دکتر ختنه برای ختنه نمودن پسر چیست؟ به طور کلی ختنه نمودن پسر یکی از متداول‌ترین جراحی‌هایی محسوب می‌شود که برای هر پسری انجام می‌شود.

ختنه با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

به لطف پیشرفت‌های مداوم در علم پزشکی، اکنون می‌توان ختنه را با فناوری لیزر انجام داد. این روش، متفاوت از روش سنتی است، اما همان هدف را بدون ناراحتی ناشی از روش جراحی انجام می‌دهد. برای به دست آوردن نتایج بالینی مورد انتظار نیازی به استفاده از چاقوی جراحی یا سایر ابزارهای تیز نیست. بنابراین در ختنه با لیزر هم هدف برداشتن پوست از ختنه‌گاه است.

ختنه با لیزر یک روش کم تهاجمی بدون خونریزی است که باعث می‌شود درمان سریع‌تر و آسان‌تر شود. این یک عمل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای است و تحت بی‌حسی موضعی، عمومی یا نخاعی انجام می‌گردد.
پس از رسیدن به بیمارستان یا کلینیک، بیمار برای انجام آزمایشات پزشکی قبل از جراحی برده می‌شود و بیهوش می‌شود. در صورت بی‌حسی موضعی به بیمار، ممکن است همان روز پس از عمل مرخص شود. در چنین مواردی، پزشک به بیمار توصیه می‌کند که ۳-۵ ساعت پس از عمل در بیمارستان بماند. پس از آن، بیمار می‌تواند به راحتی به خانه برود.
خوب شدن جای زخم لیزر تقریبا ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد. البته این بهبود نسبی است و بستگی به توان و جثه‌ی نوزاد هم دارد.

تا زمان بهبودی کامل زخم باید لباس‌های گشاد و لباس زیر بپوشید. نوزادانی که هنوز پوشک دارند باید مرتباً تعویض شوند. در چند روز اول ممکن است هنگام ادرار کردن احساس درد کنند. استفاده از وازلین روی سر آلت تناسلی بعد از ادرار می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند و همچنین از چسبیدن لباس زیر به آن جلوگیری می‌کند.

مزایای ختنه با لیزر چیست؟

مزایای ختنه با لیزر چیست؟

شکی نیست که با برداشتن پوست ختنه‌گاه، یعنی پوستی که گلانس آلت تناسلی را می‌پوشاند، امکان شستشوی آسان‌تر اندام تناسلی مردانه را فراهم می‌کند.

وقتی مردی تحت ختنه قرار می‌گیرد، اولین فایده‌ای که خواهد داشت خلاص شدن از تجمع اسمگما است که بین پوست ختنه‌گاه و آلت تناسلی ایجاد می‌شود. اسمگما ماده‌ای چسبناک و سفید رنگ است که از سلول‌های مرده، باکتری‌ها، سبوم و عرق تشکیل شده است.

  • خطر کمتر عفونت ادراری : انجام ختنه با لیزر می‌تواند برای جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری مفید باشد، که اگرچه این احتمال در  مردان بسیار دور است، اما همیشه وجود دارد. در مردانی که ختنه نکرده‌اند بیشتر شایع است. عفونت‌های جدی دستگاه ادراری که در مراحل اولیه زندگی رخ می‌دهند، می‌توانند منجر به مشکلات جدی سلامت اورولوژی در آینده، به ویژه در سطح کلیه شوند.
  • بهبودی سریع‌تر : بر خلاف ختنه سنتی، روش ختنه با لیزر مزایای زیادی را در طول فرآیند پس از عمل برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر به فکر انجام این درمان برای درمان فیموز، بالانیت، پارافیموز یا فرنولوپلاستی هستید، می‌توانید انتظار مزایایی مانند کاهش خطر عفونت ناشی از بریدگی، کمتر شدن جای زخم را داشته باشید. این درمان هیچ تاثیری بر باروری شما ندارد، دائمی است و راه حلی ایمن برای هر مشکلی که مربوط به پوست ختنه‌گاه باشد، است. یکی از مزایای ختنه با لیزر، بهبودی بسیار سریع با حداقل از دست دادن خون است.
  • خطر کمتر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی : بیماری‌های مقاربتی خطراتی هستند که هیچ فرد متاهلی از آن مستثنی نیست و علیرغم این واقعیت که باید روشن شود که تنها روش ایمن برای جلوگیری از اکثر بیماری‌های مقاربتی استفاده از کاندوم است، مطالعات بالینی مختلف ثابت کرده‌اند که ختنه خطر ابتلا به عفونت‌ها را از طریق تماس تناسلی کاهش می‌دهد.
  • خطر کمتر سرطان آلت تناسلی: اگرچه سرطان آلت تناسلی نادر است، اما این سرطان در مردان ختنه شده کمتر شایع است. به طور مشابه، سرطان دهانه رحم ممکن است در همسر مردان ختنه شده قابل پیشگیری یا کمتر شایع شود. با این حال، خطرات عدم انجام ختنه، متداول است. پس بهتر است همه مردان حتما ختنه را انجام دهند، مگر اینکه دلایل پزشکی برای آن وجود داشته باشد.

مزایای ختنه با لیزر چیست؟

پیشگیری از آسیب شناسی آلت تناسلی

فیموز و بالانیت تنها برخی از رایج‌ترین دلایلی هستند که ختنه با لیزر را توصیه می‌کنند. باید در نظر داشت که در موارد خاص، در آلت تناسلی ختنه نشده، کشیدن پوست ختنه‌گاه روی آلت تناسلی که به آن فیموز می‌گویند، دشوار یا حتی غیرممکن است. این عارضه باعث درد، مشکلات در هنگام ادرار کردن و داشتن رابطه جنسی و التهاب غده می‌شود. بنابراین ختنه با لیزر به دلیل به حداقل رساندن ناراحتی و مزایای دیگر آن ایده آل است.

مطالعه بیشتر: ختنه خوب است یا بد؟

سخن پایانی

با توجه به اینکه روش ختنه با لیزر یک روش جدید نسبت به جراحی است، اطلاعات دقیقی درباره عوارض آن وجود ندارد، پس بهتر است قبل از هرگونه تصمیم‌گیری درباره ختنه با لیزر حتما با متخصصان مجرب و حاذق مشورت‌های لازم را داشته باشید تا بتوانید بهترین روش را برای ختنه فرزندتان انتخاب نمایید.

منبع: tomarnursinghome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا