دندان

مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

برای مرتب‌کردن دندان‌ها، راه‌های مختلفی وجود دارد. از جمله این راه‌ها استفاده از ارتودنسی نامرئی است. ممکن است بیشتر کسانی که قصد انجام ارتودنسی نامرئی را دارند، این سؤال برایشان پیش بیاید که مدت‌ زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است. برای پاسخ به این سؤال می‌توانید در ابتدا به یک ‌دندانپزشک متخصص در این زمینه مراجعه کرده و معاینه شوید. سپس پزشک متخصص شما، می‌تواند باتوجه‌به وضعیت فعلی دندان‌های شما، مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی را برایتان مشخص کند مقاله هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟ شاید برایتان مفید باشد.

اما درعین‌حال این نکته را در نظر داشته باشید که زمان ارتودنسی نامرئی هر فرد با فرد دیگر، ممکن است دارای تفاوت بسیاری باشد. زیرا بدن هر فرد با فرد دارای تفاوت‌هایی می‌باشد. برای مثال برای برخی از افراد ممکن است، ارتودنسی نامرئی در حرکت‌دادن یک یا دو دندان خلاصه شود. این امر ممکن است در حالتی اتفاق بیفتد که بیماران دیگر، باید شلوغی شدید دندان‌ها را درمان کنند یا دندان‌هایی را حرکت دهند که به‌درستی بر روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند.

بریس های فلزی تا ۵ سال نیز طول می کشد، ارتودنسی نامرئی ممکن است طول درمان شما ۱/۵ سال باشد.

امروز در سایت پزشکبان قصد بر این داریم تا در مورد ارتودنسی نامرئی و مدت‌زمان آن به طور مفصل، مطالبی را برایتان شرح دهیم؛ بنابراین اگر شما نیز قصد انجام ارتودنسی نامرئی را دارید و می‌خواهید بدانید که مدت‌زمان این فرایند، چقدر طول می‌کشد، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کسب بهترین نتیجه از عمل ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ حرفه‌ای بودن متخصصی که ارتودنسی را انجام می‌دهد یکی از مهمترین عوامل برای کسب نتیجه مطلوب است؛ در همین رابطه پیشنهاد میکنم که حتما از صفحه بهترین متخصص ارتودنسی در کرج دیدن کنید

مدت‌زمان درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

همان‌طور که در قسمت قبل برایتان بیان کردیم، هر فرد ویژگی‌های دهان و دندان مخصوص خود را خواهد داشت. به همین دلیل، در حالت کلی نمی‌توان مدت‌زمان آن را به طور دقیق بیان کرد و می‌توان گفت این کار غیرممکن است. اما می‌توان این را گفت که بیمارانی که تنها نیاز به اصلاحات جزئی دارند، روند درمان ارتودنسی نامرئی آن‌ها، کمتر از شش ماه طول خواهد کشید.

این در حالتی است که برخی از افراد ممکن است مشکلات دندان حاد‌تری داشته باشند و روند درمان ارتودنسی نامرئی آن‌ها به مدت ۱۸ ماه و یا بیشتر طول بکشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که طول مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی به عوامل متفاوتی در بین افراد بستگی دارد. در ادامه این مطلب برخی از این عوامل را برایتان بیان خواهیم کرد.

عوامل مؤثر بر طول درمان ارتودنسی نامرئی

همان‌طور که می‌دانید برخی از عوامل، وجود دارند که به‌صورت کاملاً مستقیم بر روی مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی تأثیر مستقیم می‌گذارند. برخی از این عوامل به شرح زیر هستند.

عوامل مؤثر بر طول درمان ارتودنسی نامرئی

ازدحام و شلوغی دندان‌ها

اولین و اصلی‌ترین عاملی که در طول فرایند ارتودنسی نامرئی، مؤثر است، میزان ازدحام و شلوغی دندان‌های شماست. در حالت کلی می‌توان گفت، اگر میزان شلوغی دندان‌های شما، جزئی بوده، طول درمانتان حدوداً کمتر از یک سال و اگر میزان کجی و شلوغی دندان‌هایتان متوسط روبه‌بالا است، این مدت‌زمان بیشتر از یک سال خواهد بود.

میزان فاصله بین دندان‌ها

وجود فاصله در بین دندان‌ها در علم پزشکی، دیاستما شناخته می‌شود. وجود فاصله در بین دندان‌ها، می‌تواند ناشی از رشد بیش از حد دندان در مقایسه با استخوان فک شما باشد. این عامل نیز می‌تواند به‌اندازه ازدحام و شلوغی دندان‌هایتان، مؤثر باشد.

در حالت کلی می‌توان گفت اگر بین دندان‌هایتان، فاصله‌ای به‌اندازه متوسط و یا شدید دارید، بسته به‌سرعت تنظیم دندان‌هایتان، مدت‌زمان درمان ارتودنسی نامرئی شما، قریب به ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

میزان سن‌وسال شما

سومین عاملی که تأثیر آن بر روی مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی شما، به‌صورت مستقیم است، میزان سن‌وسال شما است. همان‌طور که می‌دانید، استفاده از ارتودنسی نامرئی با پلاک‌های شفاف، هم برای نوجوانان و هم برای بزرگسالان درمانی عالی محسوب می‌شود؛ بنابراین از آن جایی که نوجوانان هنوز درحال‌رشد هستند، می‌توان گفت، سرعت حرکت دندان‌هایشان از بزرگسالان بیشتر خواهد بود.

پس باتوجه‌به این مورد می‌توان نتیجه گرفت هرچه میزان سن‌وسال شما کمتر باشد، مدت زمان ارتودنسی نامرئی شما کاهش می‌یابد و برعکس.

میزان رفتار و تعهد شما به انجام صحیح درمان

ممکن است برایتان سؤال باشد که میزان پایبندی شما به انجام صحیح درمان ارتودنسی نامرئی، چه ارتباطی با مدت‌زمان درمان شما دارد؟ در پاسخ به این سؤال برای مثال می‌توان گفت حتی اگر دندان‌های شما نیاز به اصلاحات جزئی دارد و طبق دستورات پزشکتان از الاینر‌ها استفاده نکنید، مدت‌زمان درمان ارتودنسی نامرئی شما، به‌شدت افزایش خواهد یافت؛ بنابراین برای دست‌یافتن به بهترین نتیجه در درمان ارتودنسی نامرئی، می‌بایست از پلاک‌های خود، حداقل به مدت ۲۲ ساعت در طول شبانه‌روز استفاده نمایید.

اما برای انجام‌دادن موارد ضروری مانند مسواک‌زدن، غذاخوردن و… می‌توانید آن‌ها را در طول روز از دهان خود خارج کنید. این نکته را فراموش نکنید که پس از اتمام کارتان، مجدداً آن‌ها در دهان خود قرار دهید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام خوابیدن نیز می‌بایست از الاینر‌ها استفاده کنید.

عوامل بیولوژیکی

همان‌طور که در بخش‌های قبل مطالعه کردید، عواملی مانند میزان ازدحام دندان، وجود فاصله در بین دندان، میزان سن‌وسال افراد و تعهد بیمار در حین درمان، عواملی هستند که بر روی مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی تأثیر مستقیم دارند. اما علاوه بر آن عوامل دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند این مدت‌زمان را افزایش و یا کاهش بدهد. یکی از این عوامل، عوامل بیولوژیکی افراد است.

همان‌طور که می‌دانید بدن هر فرد با فرد دیگر حتی از لحاظ اثر انگشت دارای تفاوت است. پس باتوجه‌به این نکته می‌توان گفت، میزان حرکت دندان‌ها و تنظیم‌شدن آن‌ها می‌تواند یک عامل برای مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی شما به‌حساب آید.

میزان رفتار و تعهد شما به انجام صحیح درمان

نگهداری از نتیجه ارتودنسی

پس از برداشتن بریس‌ها از روی دندان، لازم است برای نگهداری از این نتیجه، از ریتینر استفاده شود. زیرا با برداشتن بریس‌های ارتودنسی، دندان‌ها تمایل دارند تا به جایگاه قبلی‌شان بازگردند. با استفاده از ریتینر یا همان نگهدارنده، لثه‌ها و استخوان‌های فک، زمان کافی برای عادت‌کردن به موقعیت جدید را خواهند داشت؛ بنابراین بیمار پس از طی‌کردن درمان ارتودنسی نامرئی می‌بایست به مدت ۶ ماه، به‌صورت کاملاً تمام‌وقت، از ریتینر‌ها استفاده کند.

مطالعه بیشتر: ارتودنسی نامرئی چیست؟

سخن پایانی

در این مطلب از این سایت، سعی بر این داشتیم تا در مورد مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی، اطلاعاتی مفید را در اختیارتان قرار دهیم. دانستیم که مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی هر فرد با فرد دیگر دارای تفاوت است. عامل تفاوت در این مورد نیز می‌تواند مواردی مانند ازدحام و شلوغی دندان‌ها، میزان فاصله بین دندان‌ها، میزان سن‌وسال شما، میزان رفتار و تعهد شما به انجام صحیح درمان، عوامل بیولوژیکی و … باشد.

شما برای دریافت و کسب نتیجه دلخواهتان می‌بایست به‌خوبی مراقبت‌های بعد از درمان ارتودنسی نامرئی را انجام دهید. زیرا جنس آن‌ها پلاستیکی و شفاف است و الاینر‌ها به‌راحتی رنگ می‌گیرند، بنابراین هنگام غذاخوردن باید آن‌ها را از دهان خارج کنید، همچنین باید از مسواک و شوینده مخصوص در طول درمان استفاده کنید. به پایان‌ بخش دیگر از مطالب در سایت پزشک ‌بان رسیدیم.

در صورت داشتن هرگونه سؤال و یا ابهامی در زمینه ارتودنسی نامرئی می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم در صورت داشت تجربه در این زمینه، تجارب خود را نیز با ما در میان بگذارید. امیدواریم مطالب ارائه شده در این سایت برای شما کاربردی و مثمرثمر واقع شده باشد و از آن به‌عنوان یک راهنمای کامل استفاده کنید برای انتخاب دکتر مقاله بهترین متخصص ارتودنسی را مطالعه کنید.

از همراهی شما تا پایان این مطلب، نهایت سپاس و قدردانی را داریم. پزشک‌ بان، خواستار موفقیت روزافزون شما در هر زمینه‌ای خواهد بود.

منبع: completedentalservices

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا