مقالات آموزشی پزشکبان

قوی‌ترین داروی ضد قارچ واژن

قارچ واژن امری متداول بین زنان است که ممکن است در هر سنی ایجاد شود. اما با این حال هنوز بسیاری از زنان هنگام بروز این عفونت، از مراجعه به پزشک خودداری کرده و سعی می‌کنند با مصرف دارو و پماد بیماری خود را درمان کنند.

اما اینکار کاملاً اشتباه و ریسک‌پذیر است؛ زیرا در بعضی از مواقع، نکاتی وجود دارد که از نظر پزشک متخصص مشخص می‌شود و در صورتی که در فرایند درمان این بیماری، به این نکات توجه نشود، ممکن است خطراتی اجتناب ناپذیر برای بیمار ایجاد شود. پس بهتر است در کنار مشورت با یک متخصص، به دنبال قوی‌ترین داروی ضد قارچ واژن باشید تا بیماریتان به بهترین نحوه درمان شود.

اما سؤال اینجاست که بهترین داروی ضد قارچ واژن چیست؟ شما می‌توانید برای آشنایی با پاسخ این سؤال و دیگر سؤالات موجود در این زمینه، تا پایان این مطلب از سایت پزشکبان با ما همراه باشید.

پزشک پیشنهادی: پزشک متخصص اورولوژی، در زمینه مجاری ادراری، کلیه و دستگاه تناسلی مهارت و دانش بالایی دارد. متخصص اورولوژی می‌تواند تمامی بیماری‌های مرتبط با این موارد را درمان کند.برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم به صفحه بهترین دکتر اورولوژی مراجعه نمایید.

علائم قارچ واژن چیست؟

بیایید قبل از اینکه به سراغ دارو‌ های درمان قارچ واژن برویم، ببینیم که علائم این بیماری چیست.

 • وجود سوزش و خارش در ناحیه فرج
 • وجود درد در هنگام ادرار
 • وجود ترشحات سفید و بی بو
 • درد هنگام رابطه جنسی

البته اگر شدت عفونت بالا باشد، علائم دیگری مانند قرمزی، تورم و یا ترک خوردگی روی دیواره‌های واژن نیز ایجاد می‌شود.

قوی‌ترین داروی ضد قارچ واژن

حال که با علائم چارچ و عفونت واژن آشنا شدید، می‌توانید تا حدی تشخیص دهید که آیا به این بیماری ابتلا پیدا کرده‌اید یا خیر. اگر به این بیماری مبتلا شده‌اید، باید بگوییم که نباید نگران باشید؛ زیرا درمان قارچ واژن فرایند ساده و آسانی دارد که اغلبا با مصرف دارو و یا پماد‌های موضعی انجام می‌شود.

البته باید گفت که مصرف برخی از دارو‌ ها، نکاتی دارد که بهتر است برای اطلاع از آن‌ها به پزشک مراجعه کنید؛ به همین دلیل، خرید آن‌ها بدون نسخه پزشک غیر قابل ممکن است. اما برخی دیگر از دارو‌ ها و پماد‌های درمان قارچ واژن، بدون نیاز به نسخه پزشک هم قابل خریداری هستند. در ادامه این مطلب از سایت پزشکبان، به قرص‌های قوی درمان قارچ واژن اشاره خواهیم کرد.

علائم قارچ واژن چیست؟

 • قرص فلوکونازول

معمولاً برای درمان بیماری قارچ واژن از قرص‌هایی استفاده می‌شود که حاوی داروی ضد قارچ هستند. برای مثال دارو‌ های فلوکونازول یا می‌کونازول در این دسته قرار می‌گیرند. به طور کلی، استفاده از این دارو‌ ها، تأثیر خوبی در روند درمانی قارچ واژن می‌گذارد؛ اما در برخی مواقع، کرم‌ها نیز جایگزین خوبی برای این کار هستند.

یکی از نکات مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که افراد باردار تا حد امکان نباید از این دارو‌ ها از جمله فلوکونازول استفاده کنند؛ زیرا این کار سبب آسیب به جنین می‌شود. البته طبق تحقیقاتی که در این راستا انجام شده، مصرف این دسته از دارو‌ ها با دوز پایین، خطری ندارد؛ اما با این حال هم اگر باردار هستید بهتر است قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

قرص‌های برتر درمان عفونت واژن پنیری

در بیشتر موارد، عفونت واژن پنیری یا قارچ واژن، با دارو‌ های زیر درمان می‌شوند:

 1. فاروپنم
 2. ترکونازول
 3. کلوتریمازول
 4. بوتوکونازول
 5. کلیندامایسین
 6. کاسپوفونژین
 7. سیپروفلوکساسین
 8. سفدیتورن
 9. تینیدازول
 10. می‌کونازول
 11. دکولینیوم
 12. دی انسترول

درمان قارچ واژن با قرص مترونیدازول

یکی از بهترین داروی‌های مبارزه با عفونت‌ها و باکتری‌ها، مترونیدازول است. این دارو یک انتی بیوتیک پرکاربرد است که اغلبا در درمان خانگی قارچ واژن تأثیر‌گذار است. اما بهتر است هنگام مصرف این دارو نکاتی را رعایت کنید که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 1. قبل از مصرف دارو، دست‌های خود را تمیز کنید.
 2. دارو را با استفاده از اپلیکاتور موجود در بسته مصرف کنید.
 3. دارو را در زمان درست مصرف کنید؛ در غیر این صورت، احتمال مقاوم شدن قارچ واژن به دارو وجود دارد.

درمان قارچ واژن با دارو‌ های گیاهی

قبل از اینکه برخی دارو‌ های گیاهی درمان عفونت‌های قارچی واژن را معرفی کنیم، باید بگوییم که دارو‌ های گیاهی که در راستای درمان عفونت واژن مورد استفاده قرار می‌گیرند، به اندازه دارو‌ های شیمیایی قابل اطمینان نیستند؛ پس بهتر است در کنار استفاده از قرص‌های درمان قارچ واژن، به فکر استفاده از دارو‌ های گیاهی باشید.

برخی از موارد که در این زمینه قابل استفاده هستند عبارت‌اند از:

 • روغن نارگیل و روغن درخت چای که به صورتی موضعی قابل استفاده هستند.
 • سیر و ماست که به صورت خوراکی قابل استفاده هستند.

نکته: حتماً قبل از مصرف موضعی دارو‌ های گیاهی درمان خانگی عفونت واژن، دست‌های خود را به خوبی بشویید.

البته به یاد داشته باشید که ممکن است برخی از دارو‌ های گیاهی با برخی از داروی شیمیایی درمان قارچ واژن سازگاری نداشته باشند. در این صورت، احتمال بروز دیگر عوارض جانبی مصرف این دو دارو درکنار هم نیز وجود دارد. بهترین کاری که می‌توانید برای ایجاد هماهنگی بین این دو مورد انجام دهید این است که با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید و در صورت تأیید او به سراغ مصرف داروی‌های گیاهی بروید.

درمان قارچ واژن با دارو‌ های گیاهی

خلاصه مطلب

ابتلا به قارچ واژن امری طبیعی است. اما در صورتی که به درمان این بیماری بی توجهی کنید، احتمال بروز دیگر بیمار‌های مربوطه ایجاد می‌شود که هر کدام خطرات بلقوه‌تری را به پی دارند. پس بهتر است با جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه و مراجعه به پزشک، فرایند درمانی قارچ واژن را شروع کرده و تا درمان کامل این بیماری، این فرایند را دنبال کنید.

اما سؤال اصلی که می‌خواستیم در این مطلب از سایت پزشکبان به آن پاسخ دهیم این است که بهترین داروی درمان قارچ واژن چیست. در همین راستا، به دارو‌ های معروف و قابل اعتماد این زمینه پرداختیم و همچنین با علائم قارچ واژن آشنا شدیم. در آخر باید یادآور شویم که نباید برای درمان این بیماری به سراغ مصرف خودسرانه دارو‌ های ضد قارچ واژن بروید و حتماً باید قبل از مصرف دارو، به پزشک مراجعه کنید. از همراهی شما تا پایان این مطلب متشکریم.

مطالعه پیشنهادی: علت خارش واژن چیست؟

سؤالات متداول

ابتلا به قارچ واژن قبل از بلوغ ممکن است؟

همانطور که اشاره کردیم، احتمال ابتلا به عفونت‌های واژن در هر سنی وجود دارد؛ ولی این احتمال در سنین قبل از بلوغ و یا یائسگی بسیار کمتر است.

احتمال ابتلا به قارچ واژن در چه زنانی بیشتر است؟

احتمال ابتلا به قارچ واژن در برخی از زنان بیشتر از باقی زنان است. برای مثال بانوان باردار جز این دسته قرار می‌گیرند. البته موارد دیگری مانند اینکه خانم دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد و یا به بیماری قند خون یا همان دیابت نیز ابتلا داشته باشد نیز استعداد بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری را دارند.

عوامل ابتلا به عفونت قارچی چیست؟

به صورت کلی، هرکاری که سبب افزایش میزان قارچ‌های میکروسکپی در ناحیه واژن شود، عاملی است برای ابتلا به بیماری‌های عفونی و یا قارچی واژن.

منبع:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5019-vaginal-yeast-infection

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا